Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Kαλησπέρα σε όλους σας από έναν κολασμένο...!

 

Ερώτηση: Δοκίμασα το 3-button combination με κλειστή τη συσκευή, και το μόνο που έκανα είναι να το ξαναενεργοποιήσω..άρα προφανώς δεν το έχω.

Για να κάνω το update σε 2.2.1 είναι απαραίτητο να λειτουργεί?

 

Οχι μονο για το φλασαρισμα σε 2.2.1 αλλα για οποιαδηποτε επεμβαση στη συσκευη το 3button combo ειναι must.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Οχι μονο για το φλασαρισμα σε 2.2.1 αλλα για οποιαδηποτε επεμβαση στη συσκευη το 3button combo ειναι must.

 

OK, μόλις διάβασα τον οδηγό για την εγκατάστασή του (αυτόν που έχεις στην υπογραφή σου), φαίνεται εύκολο όπως το περιγράφεις.

Θα το κάνω κάποια στιγμή πριν να επιχειρήσω να περάσω τη νέα version.

A clever person solves a problem.

A wise person avoids it.

 

-- Einstein

Link to comment
Share on other sites

OK, μόλις διάβασα τον οδηγό για την εγκατάστασή του (αυτόν που έχεις στην υπογραφή σου), φαίνεται εύκολο όπως το περιγράφεις.

Θα το κάνω κάποια στιγμή πριν να επιχειρήσω να περάσω τη νέα version.

 

Απλα λιγη προσοχη χρειαζεται. Αν κατι δεν σου καθεται καλα και για οποιαδηποτε απορια μπορεις να ρωτησεις:)

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου για τον οδηγο! Εκατσα τον διαβασα και τον τον εβαλα σε εφαρμογη. Τωρα περιμενω τα αποτελεσματα... :)

Θελω να σε ρωτησω στο βημα 14 μετα την εγκατασταση μου εβγαλε αυτη την εικονα: http://img716.imageshack.us/img716/1720/sc20110106182133.png Εδω πατησα την 2η επιλογη (Autodetect speeds rocommended) και μετα πηγα στη καρτελα profiles και ακολουθησα τις οδηγιες σου και βγηκε αυτο το αποτελεσμα: http://img832.imageshack.us/img832/3761/sc20110106182511.png

Τα εχω κανει σωστα ή εκανα καμια πατατα?

Επισης αν δε σου ειναι μεγαλος κοπος μπορεις να μου πεις τι σημαινουν τα αλλα 2 προφιλ?

 

Σωστά προχώρησες. Το ένα Profil είναι για όταν φορτίζεις την συσκευή και το 2ο για όταν την δουλεύεις.. εκεί μπορεί να πειραματιστεί ο καθένας και να το φτιάξει όπως νομίζει ο καθένας!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω βάλει την darkyy 8.0 slim, αφαίρεσα και μερικά apks εγώ πριν την περάσω, μιας και προτιμώ να είναι όσο λιτή γίνεται. Καλή είναι, ίσως και εγώ δοκιμάσω και τον speedmod. Αν και νομίζω πως παλαιότερα αυτόν είχε η rom, τώρα τελευταία πήγε σε voodoo.

Απλά θέλω να ρωτήσω, γίνεται να βάλω άλλο lockscreen, βασικά τον stock της samsung; Στο xda υπάρχει ένας οδηγός, έχει σχετικά μεγάλη διαδικασία, αλλά υποψιάζομαι πως αναφέρεται σε όσους έχουν ήδη lockscreen της samsung και θέλουν να έχουν επιλογή να βάλουν την aosp.

Edit: Άκυρο, το βρήκα, είναι ήδη στις ρυθμίσεις, απρόσμενο....

 

Μπορείτε να μου εξηγήσετε τι παίζει με την κουζίνα του doc; Πόσοι έχετε δοκιμάσει; Για πείτε μερικούς συνδυασμούς...

Edited by flik
Link to comment
Share on other sites

Σωστά προχώρησες. Το ένα Profil είναι για όταν φορτίζεις την συσκευή και το 2ο για όταν την δουλεύεις.. εκεί μπορεί να πειραματιστεί ο καθένας και να το φτιάξει όπως νομίζει ο καθένας!

 

Πρεπει να πατησω και το set on boot στην καρτελα Main? Γιατι αφου εκλεισε απο μπαταριαα δε μου ανοιξε ξανα..

Επισης το εικονιδιο στην notification bar πρεπει να μενει εκει ετσι? Σε μενα μετα απο καποια ωρα εξαφανιζετε και στη καρτελα profile οταν το ανοιγω ξανα εχουν ξετικαριστει το enable και το notifications. Δεν πρεπει να ειναι φυσιολογικο αυτο σωστα?

Edited by THV
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να πατησω και το set on boot στην καρτελα Main? Γιατι αφου εκλεισε απο μπαταριαα δε μου ανοιξε ξανα..

Επισης το εικονιδιο στην notification bar πρεπει να μενει εκει ετσι? Σε μενα μετα απο καποια ωρα εξαφανιζετε και στη καρτελα profile οταν το ανοιγω ξανα εχουν ξετικαριστει το enable και το notifications. Δεν πρεπει να ειναι φυσιολογικο αυτο σωστα?

 

Ναι πρέπει να βάλεις το set on boot δεν είναι αυτονόητο? :p Δεν είναι φυσιολογικό να σου κλείνει το notification από μόνο του έχεις μήπως κάποιον task killer? Ή μήπως έχεις πειράξει το Minfree και το έβαλες aggresive? Επίσης την 1η φορά που ανοίγει κάνε autodetect (recomended) για να σου βρει τα speeds

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω Darky 8 αλλά επειδή μου την έχει σπάσει το πρόβλημα που έχω σε όλες τις darky με το market σκέφτομαι να περάσω σε doc μέσω της κουζίνας. Έχει δοκιμάσει κάποιος κάποιον συνδυασμό που να δουλεύει σε αντίστοιχο επίπεδο ταχύτητας και ομαλότητας με darky? πιστεύω θα ήταν πολύ χρήσιμη η άποψη του για πολλούς. Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω Darky 8 αλλά επειδή μου την έχει σπάσει το πρόβλημα που έχω σε όλες τις darky με το market σκέφτομαι να περάσω σε doc μέσω της κουζίνας. Έχει δοκιμάσει κάποιος κάποιον συνδυασμό που να δουλεύει σε αντίστοιχο επίπεδο ταχύτητας και ομαλότητας με darky? πιστεύω θα ήταν πολύ χρήσιμη η άποψη του για πολλούς. Ευχαριστώ

 

Το έχω ήδη ξαναπεί, JPY wipe, + hardcore k12h, Modem αφήνεις φυσικά JPY και εφαρμογές/utilities/launcher ότι χρησιμοποιείς. Δεν φταίει η darky για το πρόβλημα σου με το μαρκετ παρεμπιπτόντως.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω την rom του darky (8.0) με SpeedMod Froyo kernel και θελω να δοκιμασω και καμια αλλη rom.βρηκα μια που λεγεται Ultimate - v5.5 XXJPY και θελω να ρωτησω αν την εχει καποιος απο εδω μεσα και μπορει να μου πει σε σχεση με του darky πως παει ή αμα παει ακομα καλυτερα ?!
Link to comment
Share on other sites

Το έχω ήδη ξαναπεί, JPY wipe, + hardcore k12h, Modem αφήνεις φυσικά JPY και εφαρμογές/utilities/launcher ότι χρησιμοποιείς. Δεν φταίει η darky για το πρόβλημα σου με το μαρκετ παρεμπιπτόντως.

 

Βασιλη απο χθες ειμαι στο βαλε-βγαλε της JPY, την μια με hardcore και την αλλη με supercurio, παντα wipe. Ειχα ενα μεγαλο θεμα με τον Launcher Pro Plus ομως. Δεν μου κρατουσε με τιποτα τις ρυθμισεις του. Πχ μετα απο καθε restart η ταχυτητα ανοιγματος του drawer επεφτε απο το 8 που του εδινα σε 4. Ισως να φταει οτι τον ειχα pre installed. Στην αρχη μαλιστα με πεταγε στον Pro και μου ελεγε να αγορασω τον Plus. Μεχρι που τον απεγκατεστησα με το titanium και εγκατεστησα τον Plus, αλλα μετα αρχισε το προβλημα με τα settings.

Οποτε περασα το nandroid της JPU που ειχα κρατησει και ειμαι παλι εκει. Ισως αν δεν βαρεθω να φτιαξω μια rom χωρις να ειναι προεγκατεστημενος ο launcher pro και να δω τι θα γινει μετα. Αληθεια, εχει αναφερθει κατι τετοιο ή ειμαι ο μονος? Αν δεν βαριεται καποιος που εχει αυτον τον συνδυασμο, μπορω το βραδυ να του στειλω ενα αρχειο του Plus να το ελεγξουμε. Αν δεν τον χρησιμοποιειτε βεβαια για να μην σας χαλασει τις ρυθμισεις του...

 

Παντως συμβουλη, οσοι εχετε rom που σας κυλαει καλα και θελετε να κανετε πειραματα, κρατηστε ενα backup με τον rom manager ουτως ωστε να μην χρειαζεται να στησετε παλι την συσκευη αν κατι δεν σας αρεσει :)

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Βασιλη απο χθες ειμαι στο βαλε-βγαλε της JPY, την μια με hardcore και την αλλη με supercurio, παντα wipe. Ειχα ενα μεγαλο θεμα με τον Launcher Pro Plus ομως. Δεν μου κρατουσε με τιποτα τις ρυθμισεις του. Πχ μετα απο καθε restart η ταχυτητα ανοιγματος του drawer επεφτε απο το 8 που του εδινα σε 4. Ισως να φταει οτι τον ειχα pre installed. Στην αρχη μαλιστα με πεταγε στον Pro και μου ελεγε να αγορασω τον Plus. Μεχρι που τον απεγκατεστησα με το titanium και εγκατεστησα τον Plus, αλλα μετα αρχισε το προβλημα με τα settings.

Οποτε περασα το nandroid της JPU που ειχα κρατησει και ειμαι παλι εκει. Ισως αν δεν βαρεθω να φτιαξω μια rom χωρις να ειναι προεγκατεστημενος ο launcher pro και να δω τι θα γινει μετα. Αληθεια, εχει αναφερθει κατι τετοιο ή ειμαι ο μονος? Αν δεν βαριεται καποιος που εχει αυτον τον συνδυασμο, μπορω το βραδυ να του στειλω ενα αρχειο του Plus να το ελεγξουμε. Αν δεν τον χρησιμοποιειτε βεβαια για να μην σας χαλασει τις ρυθμισεις του...

 

Παντως συμβουλη, οσοι εχετε rom που σας κυλαει καλα και θελετε να κανετε πειραματα, κρατηστε ενα backup με τον rom manager ουτως ωστε να μην χρειαζεται να στησετε παλι την συσκευη αν κατι δεν σας αρεσει :)

 

Πέτρο μην κουράζεσαι έχω την λύση (μου έχει τύχει και μένα αλλά και σε άλλους). Δεν έκατσα να το εντοπίσω πότε εμφανίζεται αλλά η λύση είναι απλή.

 

Με root explorer διαγράφεις: /dbdata/databases/com.fede.launcher ;) και μετά σου κρατάει settings κανονικά. Δεν είναι πρόβλημα του Kitchen πρώτη φορά μου εμφανίστηκε σε Darky's.

Edited by Stinger
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω Darky 8 αλλά επειδή μου την έχει σπάσει το πρόβλημα που έχω σε όλες τις darky με το market σκέφτομαι να περάσω σε doc μέσω της κουζίνας. Έχει δοκιμάσει κάποιος κάποιον συνδυασμό που να δουλεύει σε αντίστοιχο επίπεδο ταχύτητας και ομαλότητας με darky? πιστεύω θα ήταν πολύ χρήσιμη η άποψη του για πολλούς. Ευχαριστώ

Έχω περάσει όλες τις εκδόσεις του Darky, χρησιμοποιώ MarketAccess.apk για αν κάνω emulate T-Mobile ώστε να βλέπω τις paid εφαρμογές και ουδέποτε είχα πρόβλημα με market! Τι πρόβλημα έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Hi,παιδια εχω βαλει την 7.7 του darky.

Δεν ειχα κανει ομως backup τον /efs

Η Rom του Darky δεν πειραζει ομως τον /efs σωστα?

 

Και κατι ακομα...Μετα το περασμα σε 2.2.1(χωρις odin) μπορει να εχουν παραμεινει αρχεια της 2.1 στο συστημα?

Δλδ,ειναι εντελως clean το installation?

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

προς moderators

 

ως ασχετος με το θεμα κινητο που εφαγα μερες ολοκληρες να διαβαζω εδω μεσα για να περασω την 2.2.1 εχω να κανω μια προταση.

 

Επειδη το κλασσικο προβλημα ολων ειναι πως οταν θελουν να ρωτησουν κατι πρεπει να ψαξουν ατελειωτα σε ατελειωτα posts και επειδη το search δεν δινει και παντα τα αποτελεσματα που θελουμε ή ειναι και παλι τοσα πολλα που δεν ξερεις τι να πρωτοδιαβασεις, εχω να προτινω το εξης:

 

1)Οι διαφοροι "οδηγοι" να μεταφερονται παντα στην αρχη του thread ωστε κανεις να τους βρισκει ευκολα με μια αναγνωση ξεροντας που να τους αναζητησει. Οταν αυτη τη στιγμη για να βρω εναν οδηγο πρεπει να κοιταξω διακοσιες και βαλε σελιδες σημαινει στην ουσια χανεται ο οδηγος αναμεσα σε αλλες συζητησεις

 

2)Ισως θα μπορουσε να δημιουργηθει και ενα ξεχωριστο thread μονο για ερωτησεις (με τιτλο "ερωτησεις-βοηθεια" για παραδειγμα). Εκει να μπορει ο καθενας να γραφει την ερωτηση του και αν θελει κανεις να του απανταει. Με αυτον τον τροπο δεν θα γεμιζει το καθε thread ξεχωριστα με επαναλαμβανομενες ερωτησεις (που καταλαβαινω οτι κουραζουν ολους εσας που τα ξερετε και τις διαβαζετε ξανα και ξανα) και ταυτοχρονα θα μπορει να παιρνει και αμεση απαντηση αυτος που εχει καποιο προβλημα (αν φυσικα ασχολειται κανεις να του την δωσει). Αλλα το βασικο ειναι οτι δεν θα σας σπαμε τα "καρυδια" εσας των υπολοιπων με τις ερωτησεις μας

 

Αυτα...απλα σαν προταση και σαν ιδεες τα λεω. Ειμαι λιγο off topic αλλα δεν ηξερα που αλλου να το γραψω

Link to comment
Share on other sites

Mount μεσω CWM μπορουμε να κανουμε?

 

Βλεπω επιλογη mount usb storage αλλα δεν μου ανοιγει τους φακελους του κινητου στο pc....

Link to comment
Share on other sites

Ναι πρέπει να βάλεις το set on boot δεν είναι αυτονόητο? :p Δεν είναι φυσιολογικό να σου κλείνει το notification από μόνο του έχεις μήπως κάποιον task killer? Ή μήπως έχεις πειράξει το Minfree και το έβαλες aggresive? Επίσης την 1η φορά που ανοίγει κάνε autodetect (recomended) για να σου βρει τα speeds

 

Δεν έχω πειράξει τίποτα από αυτά (την JPY τρέχω και μάλιστα με ελάχιστα πράγματα επάνω) και task killer δεν έχω αλλά παρόλα αυτά δεν μου ανοίγει μετά από restart και μετά από κάποια ώρα κλείνει από μόνο του.

Μήπως έχει πρόβλημα με το on demand που λέει στην αρχή για το galaxy;

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η ΒΙΒΛΟΣ ΤΗΣ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ

 

Αρκετοί συμφορουμίτες κάνουν παράπονα για την διάρκεια της μπαταρίας τους. Υπάρχουν διάφοροι λόγοι για τους οποίους μπορεί να τελειώνει η μπαταρία μας γρήγορα. Θα προσπαθήσω να καλύψω τους περισσότερους εάν όχι όλους. Για να μην αποκαρδιοθήτε βλέποντας το μέγεθος του ποστ πάτε και δείτε τις φωτό στο τέλος και μετά κρίνετε εάν αξίζει ή όχι.

 

Άς αρχίσουμε με τους πιθανούς λόγους:

 

  • 1. Αυτόματος συγχρονισμός
  • 2. Πάρα πολλά widgets που ζητάνε ενημέρωση στο παρασκήνιο
  • 3. Task killers (sos)
  • 4. Μόνιμα ενεργοποιημένο GPS
  • 5. Αυτόματη εναλλαγή δικτύων (2G/3G)
  • 6. Κακογραμμένο λογισμικό (προγράμματα) που έχουν συνέχεια σε χρήση την cpu
  • 7. Uncallibrated battery (battery stats) ΠΡΟΣΟΧΗ! update διαβάστε και οι ποιο έμπειροι
  • 8. Stock (Samsung) Gallery 3D
  • 9. Χρήση modem διαφορετικού region
  • 10. JPU, JPX, JPY wifi drivers, wifi sleep policy
  • 11. HSDPA more speed = more power drain
  • 12. Corrupted databases
  • 13. Corrupted Thubnails folders
  • 14. SetCPU profiles! SOS

 

Μερικά από τα παραπάνω είναι εξεζητημένα θα προσπαθήσω να γίνω όσο κατανοητός μπορώ. Τελικά η λίστα είναι μεγαλύτερη απ'ότι θα περίμενε κάποιος έτσι?

 

Λύσεις, Tips and Tricks

 

 

 

[*]8. Το Νέο Gallery 3D της samsung έχει γνωστό πρόβλημα κατανάλωσης μπαταρίας. Οι περισσότεροι chefs έχουν βάλει την καινούργια έκδοση χωρίς το bug στις custom roms αλλά εάν είστε με stock ή δεν είστε σίγουροι τότε: SGS tools --> upgrade stock apps --> modded 3D gallery (root)

 

 

 

Δοκιμασα να κανω το βημα (8) και πραγματικα λειτουργησε. Θα δω και τι επιπτωσεις εχει στην μπαταρια και θα ενημερωσω. Για την ωρα εκεινο που προσεξα ειναι πως στο μενου>ρυθμισεις>οθονη>θεματα φοντου>φοντο οθονης κλειδωμ. ΔΕΝ μπορω να μπω για να επιλεξω μια δικη μου φωτογραφια οπως ειχα παλια.Τωρα πια οταν ειναι κλειδωμενο το κινητο μου μου εμφανιζει μια κλασσικη default φωτογραφια (ενα τοπιο σε μια ερημο)

 

ολα τα αλλα σε σχεση με την συλλογη φωτογραφιων λειτουργουν κανονικα και ισως και λιγο πιο γρηγορα.

 

αλλα αυτο τρωει σκαλωμα

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα να κανω το βημα (8) και πραγματικα λειτουργησε. Θα δω και τι επιπτωσεις εχει στην μπαταρια και θα ενημερωσω. Για την ωρα εκεινο που προσεξα ειναι πως στο μενου>ρυθμισεις>οθονη>θεματα φοντου>φοντο οθονης κλειδωμ. ΔΕΝ μπορω να μπω για να επιλεξω μια δικη μου φωτογραφια οπως ειχα παλια.Τωρα πια οταν ειναι κλειδωμενο το κινητο μου μου εμφανιζει μια κλασσικη default φωτογραφια (ενα τοπιο σε μια ερημο)

 

ολα τα αλλα σε σχεση με την συλλογη φωτογραφιων λειτουργουν κανονικα και ισως και λιγο πιο γρηγορα.

 

αλλα αυτο τρωει σκαλωμα

 

Με αυτο το gallery δεν θα μπορεις να αλλαξεις εικονα στο lockscreen...

Αλλα dont worry.δεν ειναι bug

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Με αυτο το gallery δεν θα μπορεις να αλλαξεις εικονα στο lockscreen...

Αλλα dont worry.δεν ειναι bug

 

 

συγνωμη ρε παιδια αλλα εχω γινει root με το z4root μονο και μονο για να ρυθμισω το autokiller και απο εκεινη την στιγμη το κινητο δουλευει χειροτερα απο πριν.. εβαλα τις ρυθμισεις aggresive που ελεγαν οι περισσοτεροι οτι ειναι οι καλυτερες αλλα μπααα.. πως μπορω να ξεγινω root.. τωρα που μπαινω στον φακελο αυτο δεν μου εχει την επιλογη unroot. γιατι?? τι πρεπει να κανω?? ευχαριστω και σορρυ για το ασχετο με τα προηγουμενα απλα δεν ηξερα που να το γραψω. επισης πως γινετε το hard reset και πως το soft??

Edited by vagosvan
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πειράξει τίποτα από αυτά (την JPY τρέχω και μάλιστα με ελάχιστα πράγματα επάνω) και task killer δεν έχω αλλά παρόλα αυτά δεν μου ανοίγει μετά από restart και μετά από κάποια ώρα κλείνει από μόνο του.

Μήπως έχει πρόβλημα με το on demand που λέει στην αρχή για το galaxy;

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Χμμ περίεργο.. ροοτ έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Μια παρατηρηση που εκανα χθες και αφορα στους χρηστες launcherpro και την καταναλωση της μπαταριας:

Εχω εδω και καιρο το adwlauncher ex αλλα εχθες ειπα να βαλω τον launcherpro γιατι ηθελα να φτιαξω μια homescreen με links και μου ειχαν λειψει και τα widget του..

Με το που τον εκανα launch το κινητο αρχισε να ρουφαει την μπαταρια! Δεν εχω ξαναδει οσους μηνες το εχω κατι τετοιο.Πανικοβλήθηκα και αρχισα να ψαχνω την αιτια μεχρι που κατεληξα στο android system info(free προγραμμα στο market)

και εκει ειδα οτι το android.process.acore ηταν στα 100% cpu (μερικες φορες εμφανιζονταν και δυο απο αυτα:wacko:). Το total cpu load ηταν σε normal αριθμους και για να πω την αληθεια δεν καταλαβαινω τι σημαινε το 100% στο συγκεκριμενο..Αυτο ομως που εβλεπα στην πραξη ηταν την μπαταρια να πεφτει 1% καθε 2 με 3 λεπτα! Εκανα ολα οσα μπορουσα να κανω(με tips απο γκουγκλαρισμα) αλλα μονο οταν αλλαζα launcher εφτιαχνε και σταματαγε να ρουφαει..Το μονο που απομενει να δοκιμασω ειναι η απενεργοποίηση του lagfix ή και αλλαγη kernel γιατι ηταν τα μονα δυο που αλλαξα απο τοτε που μου δουλευε κανονικα μεχρι τωρα που τρωει αυτο το σκαλωμα..

Το εγραψα εδω μηπως και εχει τυχει σε κανενα και βρηκε την λυση ή για καποιους που μπορει να το εχουν και να μην το ξερουν.

Υπαρχει και αναφορα στο xda αλλα και topic στο forum του launcherpro:

 

http://www.launcherpro.com/forum/viewtopic.php?f=6&t=2542&sid=f1cd264768f8ec11139baab624f455ff

KISS - Keep It Simple Stupid
Link to comment
Share on other sites

Μια παρατηρηση που εκανα χθες και αφορα στους χρηστες launcherpro και την καταναλωση της μπαταριας:

Εχω εδω και καιρο το adwlauncher ex αλλα εχθες ειπα να βαλω τον launcherpro γιατι ηθελα να φτιαξω μια homescreen με links και μου ειχαν λειψει και τα widget του..

Με το που τον εκανα launch το κινητο αρχισε να ρουφαει την μπαταρια! Δεν εχω ξαναδει οσους μηνες το εχω κατι τετοιο.Πανικοβλήθηκα και αρχισα να ψαχνω την αιτια μεχρι που κατεληξα στο android system info(free προγραμμα στο market)

και εκει ειδα οτι το android.process.acore ηταν στα 100% cpu (μερικες φορες εμφανιζονταν και δυο απο αυτα:wacko:). Το total cpu load ηταν σε normal αριθμους και για να πω την αληθεια δεν καταλαβαινω τι σημαινε το 100% στο συγκεκριμενο..Αυτο ομως που εβλεπα στην πραξη ηταν την μπαταρια να πεφτει 1% καθε 2 με 3 λεπτα! Εκανα ολα οσα μπορουσα να κανω(με tips απο γκουγκλαρισμα) αλλα μονο οταν αλλαζα launcher εφτιαχνε και σταματαγε να ρουφαει..Το μονο που απομενει να δοκιμασω ειναι η απενεργοποίηση του lagfix ή και αλλαγη kernel γιατι ηταν τα μονα δυο που αλλαξα απο τοτε που μου δουλευε κανονικα μεχρι τωρα που τρωει αυτο το σκαλωμα..

Το εγραψα εδω μηπως και εχει τυχει σε κανενα και βρηκε την λυση ή για καποιους που μπορει να το εχουν και να μην το ξερουν.

Υπαρχει και αναφορα στο xda αλλα και topic στο forum του launcherpro:

 

http://www.launcherpro.com/forum/viewtopic.php?f=6&t=2542&sid=f1cd264768f8ec11139baab624f455ff

 

Με την συγκεκριμένη διεργασία εμπλέκονται και άλλες εφαρμογές. Εάν είδες και χρήστες με ADW έχουν το ίδιο πρόβλημα. Σε μένα προσωπικά εμφανίστηκε όταν πέρασα μια themed έκδοση του dialer. Αυτό σημαίνει ότι κάποιος συνδιασμός εφαρμογών/αρχείων ενεργοποιεί το συγκεκριμένο bug. Δυστυχώς κανείς δεν μπορεί να το εντοπίσει ακόμα γιατί οι αναφορές και οι συνδυασμοί είναι random...

Link to comment
Share on other sites

Με την συγκεκριμένη διεργασία εμπλέκονται και άλλες εφαρμογές. Εάν είδες και χρήστες με ADW έχουν το ίδιο πρόβλημα. Σε μένα προσωπικά εμφανίστηκε όταν πέρασα μια themed έκδοση του dialer. Αυτό σημαίνει ότι κάποιος συνδιασμός εφαρμογών/αρχείων ενεργοποιεί το συγκεκριμένο bug. Δυστυχώς κανείς δεν μπορεί να το εντοπίσει ακόμα γιατί οι αναφορές και οι συνδυασμοί είναι random...

 

Παντως οταν παταω επανω για να δω λεπτομεριες, μου δειχνει (οπως και στην φωτο του link) οτι ειναι απο τον launcherpro.

Δεν αντιλεγω σε αυτο που λες, στην προκειμενη ομως εμενα αυτος μου δημιουργει το προβλημα..Κριμα παντως γιατι τον ηθελα σαν επιλογη και μεχρι να βρω λυση δεν τον ξαναβαζω..

KISS - Keep It Simple Stupid
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...