Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να ρωτήσω κάτι για όσους χρησιμοποίησαν την Kitchen του Doc: Χρειάζεται root μετά; Επίσης το CWM υπάρχει μετά; Αυτήν την στιγμή έχω Darky 8 (αρκετά καλή αλλά έχω μερικά bugs) και σκέφτομαι να δοκιμάσω και την "κουζίνα" για αυτό ρωτάω.

 

Όχι είναι prerooted. Φυσικά έχει CWM εξάλλου αυτό εξαρτάται από τον κερνελ. Και όλοι οι κερνελς που έχει στο kitchen έχουν CWM ;)

 

Να το δοκιμάσεις, πέρνα και το theme που σου αρέσει μετά και θα μείνεις κατευχαριστημένος. Ένα Lightweight ρομ με μόνο αυτά που χρειάζεσαι στην πραγματικότητα μέσα :)

 

edit. Σχετικά με την μπαταρία. Φυσικά και υπάρχει στανταρ Formula. Όχι όσον αφορά την χρήση του καθενός μην τρελαθούμε...όσον αφορά τα πράγματα που πρέπει να προσέξει κάποιος που του τρώνε μπαταρία χωρίς να το γνωρίζει ;)

Edited by Stinger
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Όχι είναι prerooted. Φυσικά έχει CWM εξάλλου αυτό εξαρτάται από τον κερνελ. Και όλοι οι κερνελς που έχει στο kitchen έχουν CWM ;)

 

Να το δοκιμάσεις, πέρνα και το theme που σου αρέσει μετά και θα μείνεις κατευχαριστημένος. Ένα Lightweight ρομ με μόνο αυτά που χρειάζεσαι στην πραγματικότητα μέσα :)

 

edit. Σχετικά με την μπαταρία. Φυσικά και υπάρχει στανταρ Formula. Όχι όσον αφορά την χρήση του καθενός μην τρελαθούμε...όσον αφορά τα πράγματα που πρέπει να προσέξει κάποιος που του τρώνε μπαταρία χωρίς να το γνωρίζει ;)

 

Ναι αυτο εννοω, οτι καποιες τετοιες γενικοτερες οδηγιες μπορουν να βοηθησουν. Περιμενουμε την αναλυση σου:)

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Oχι δεν ειναι λογω του root. Ποια 2.2 σου περασε και με ποιον τροπο μπορεις να μαθεις?

 

Δεν ξέρω με πιο τρόπο την πέρασε αλλά στα στοιχεία μου αναφέρει pda:jph και phone jpp.ξέχασα να αναφέρω ότι έκανα oclf v.2.δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό

Link to comment
Share on other sites

Όχι είναι prerooted. Φυσικά έχει CWM εξάλλου αυτό εξαρτάται από τον κερνελ. Και όλοι οι κερνελς που έχει στο kitchen έχουν CWM ;)

 

Να το δοκιμάσεις, πέρνα και το theme που σου αρέσει μετά και θα μείνεις κατευχαριστημένος. Ένα Lightweight ρομ με μόνο αυτά που χρειάζεσαι στην πραγματικότητα μέσα :)

 

edit. Σχετικά με την μπαταρία. Φυσικά και υπάρχει στανταρ Formula. Όχι όσον αφορά την χρήση του καθενός μην τρελαθούμε...όσον αφορά τα πράγματα που πρέπει να προσέξει κάποιος που του τρώνε μπαταρία χωρίς να το γνωρίζει ;)

 

ωραία, σε ευχαριστώ και περιμένω τις οδηγίες σου για την μπαταρία!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα γράψω έναν οδηγό για την μπαταρία μόλις βρω χρόνο με όλα όσα πρέπει να γνωρίζετε (και είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν πολλά που δεν ξέρετε ότι επηρεάζουν την αυτονομία). Εάν και μετά από αυτό υπάρχει sgs με κάτω από 30 ώρες αυτονομίας (Normal χρήσης) θα πηδηχτώ απ' το παράθυρο

 

Σωστος ο Βασιλης!Δωσε φως στον λαο!

 

Αν και δεν εχω προβλημα (eclair JM5 root+oclf ) και ειχα ποσταρει πιο παλια και ενα τεστακι που εκανα για αυτονομια του Γαλαξια μας και μου εβγαλε με απλη χρηση κινητου (κλησεις + μυνηματα ΜΟΝΟ σε GSM mode) και αναμονη κανονικη,ανοιχτο ολο το 24ωρο, πεντε ολοκληρες μερες!:cool:

 

Με κανονικη χρηση μου βγαζει γυρω στις 2.5 με 3 μερες,κανονικη εννοωντας λογικη χρηση wifi και browsing, apps downloading etc. σε GSM mode παλι.Στο χωριο τωρα στις γιορτες ψιλοτρομαξα γιατι μου ηπιε σε μια μερα ολοκληρη την μπαταρια και σε αναμονη :wacko: αλλα θα εξηγησω γιατι....

 

Βαζω το καφεδακι μου το πρωι και αραζω στο netbook (ε να μην δειξωμεν οτι εχομεν και netbook στου χΟΥριο?:p) συνδεοντας το σε δικτυο μεσω της λειτουργιας που κανει το κινητο μας ασυρματο modem και να μοιραζει wifi ασυστολο.Μεχρι εδω ολα καλα....μπαινω στο myphone (αν δεν παινεψεις το σπιτι σου) και σε καποια αλλα μοτοσυκλετιστικου περιεχομενου φορουμ και χαζευω...ταυτοχρονα κοιταω και το Galaxy για να βλεπω με τι ρυθμο "πινει" τα mb το netbook μην βρεθω χρεωμενος αλλα μου κανει εντυπωση το γεγονος οτι απο φουλ φορτισμενο 100% μεσα σε 30 λεπτα επεσε στο 65% και παθαινω ενα λαλα.:wacko:

 

Το λοιπον λεω οκ οταν εχει την λειτουργια αυτη πινει πολυ μπαταρια και απλα το απενεργοποιω εχοντας τελειωσει τα δρωμενα και σωζω τελευταια στιγμη στιγμη netbook & Galaxy απο τον πλαστη της γυναικας....:lol: Απο εκεινη την ωρα 11 το πρωι δεν ξανακοιταξα το κινητο λογω ασχολιων (και καλα,τιμωρια ημουν χαχαχα),το βραδυ που το ξαναπηρα απο την τσαντα της γυναικας μου (my precius....) να δειξω το κινητο σε ενα φιλο που ηθελε να το δει για να το παρει και αυτος,τρωω σκαλωμα....ισα που κρατιοταν ανοικτο με 6% μπαταρια στις 20.00 το βραδυ....γυρναω σπιτι το βαζω να φορτισει και ξανα τα ιδια...επινε την μπαταρια πολυ γρηγορα χωρις χρηση.Η λυση?Εκανα ενα reboot και αυτο ηταν.:cool:

 

Οταν ενεργοποιουμαι την λειτουργια αυτη και μετα την απενεργοποιησουμε,για καποιο λογο το κινητο συνεχιζει να πινει την μπαταρια σαν κατι να τρεχει ακομα στο backround αλλα δυστηχως πανω στον πανικο δεν κοιταξα τι ετρεχε μεσω του advanced task killer αλλα κοιταξα τον μαμα και δεν εδειχνε κατι.Παντως τελος καλο ολα καλα!:)

 

(sorry για την εκθεση αλλα ειχα οιστρο + οτι βαριεμαι στο γραφειο :O)

Edited by ioannis_m
μετα απο τοση ωρα γραψιματος σιγα μην καταλαβαιναν ποιον Βασιλη λεω ...
Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω με πιο τρόπο την πέρασε αλλά στα στοιχεία μου αναφέρει pda:jph και phone jpp.ξέχασα να αναφέρω ότι έκανα oclf v.2.δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό

 

To οclf δεν παιζει ρολο. Σιγουρα απο το φλασαρισμα εγινε αλλα το θεμα ειναι πως. Αν σoυ περασε την επισημη ελληνικη μεσω kies δεν αλλαζουν οι bootloaders και τα κουμπια παραμενουν. Το λεω γιατι το εκανα και εγω και δεν μου επηρρεασε τη λειτουργια...

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά, έχω μια απορία.Χθες συναντήθηκα με έναν φίλο μου με τον οποίον έχουμε το ίδιο κινητό, και τυχαία παρατήρησα ότι υπάρχει μια διαφορά χρώματος στην οθόνη. Πχ. το λευκό χρώμα σε μένα δείχνει πιο φωτεινό και προς το πράσινο, ενώ στου φίλου μου πιο σκούρο και προς το μπλε. Ελαφρώς όμως. Φοράμε την ίδια ROM, JPY. Σκέφτηκα ότι ίσως έχει να κάνει με το οτι είχα περάσει κάποτε Voodoo kernel, άλλα από τότε έχω κάνει πολλές φορές wipe και flash. Υπάρχει περίπτωση διαφοράς hardware, οθόνη; Έχει παρατηρήσει κανείς παρόμοιο φαινόμενο; Ευχαριστώ πολύ.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά, έχω μια απορία.Χθες συναντήθηκα με έναν φίλο μου με τον οποίον έχουμε το ίδιο κινητό, και τυχαία παρατήρησα ότι υπάρχει μια διαφορά χρώματος στην οθόνη. Πχ. το λευκό χρώμα σε μένα δείχνει πιο φωτεινό και προς το πράσινο, ενώ στου φίλου μου πιο σκούρο και προς το μπλε. Ελαφρώς όμως. Φοράμε την ίδια ROM, JPY. Σκέφτηκα ότι ίσως έχει να κάνει με το οτι είχα περάσει κάποτε Voodoo kernel, άλλα από τότε έχω κάνει πολλές φορές wipe και flash. Υπάρχει περίπτωση διαφοράς hardware, οθόνη; Έχει παρατηρήσει κανείς παρόμοιο φαινόμενο; Ευχαριστώ πολύ.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

To επιπεδο φωτεινοτητας απο τις ρυθμισεις ιταν το ιδιο?

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

To οclf δεν παιζει ρολο. Σιγουρα απο το φλασαρισμα εγινε αλλα το θεμα ειναι πως. Αν σoυ περασε την επισημη ελληνικη μεσω kies δεν αλλαζουν οι bootloaders και τα κουμπια παραμενουν. Το λεω γιατι το εκανα και εγω και δεν μου επηρρεασε τη λειτουργια...

 

Δεν ξέρω πραγματικά και δεν πρόκειται να μάθω γιατί ήταν γνωστός φίλου που έκανε εξυπηρέτηση.το θέμα είναι αν μπορώ να το επαναφέρω ώστε να μην χάσω εγγύηση και τον συνδυασμό των 3 κουμπιών και αν μπορεί να γίνει ξανά αναβάθμιση αν θελήσω αργότερα είτε σεάλλη 2.2 είτε σε 2.2.1

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά, έχω μια απορία.Χθες συναντήθηκα με έναν φίλο μου με τον οποίον έχουμε το ίδιο κινητό, και τυχαία παρατήρησα ότι υπάρχει μια διαφορά χρώματος στην οθόνη. Πχ. το λευκό χρώμα σε μένα δείχνει πιο φωτεινό και προς το πράσινο, ενώ στου φίλου μου πιο σκούρο και προς το μπλε. Ελαφρώς όμως. Φοράμε την ίδια ROM, JPY. Σκέφτηκα ότι ίσως έχει να κάνει με το οτι είχα περάσει κάποτε Voodoo kernel, άλλα από τότε έχω κάνει πολλές φορές wipe και flash. Υπάρχει περίπτωση διαφοράς hardware, οθόνη; Έχει παρατηρήσει κανείς παρόμοιο φαινόμενο; Ευχαριστώ πολύ.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Είναι γνωστό φαινόμενο και αυτό μην αγχώνεσαι :) Εξού και υπάρχουν κερνελς (speedmod, voodoo) σε διάφορες εκδόσεις :) Warmer, Colder κτλ :)

 

http://touristinparadise.blogspot.com/2010/11/samsung-galaxy-s-download-speedmod.html

 

@ioannis_m Πολλές συμπτώσεις μαν πρέπει να κάνουμε παρέα! SGS Wifi hotspot και netbook στο χωρίο να τρέχει myphone και moto.gr, apriliabikers.gr κτλ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ η γυναίκα να με κυνήγάει να μου πάρει το τηλ και το νετbook :lol: Πόσο σε νιώθω!!

Edited by Stinger
Link to comment
Share on other sites

To επιπεδο φωτεινοτητας απο τις ρυθμισεις ιταν το ιδιο?

 

Ναι, η διαφορά ήταν αισθητή ακόμα και στην αρχική οθόνη με το που ανοίγει το κινητό και γράφει GT-I9000 Samsung, να φανταστείς...

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , απο τότε που έχω περάσει την ρομ του δαρκυ ενώ, όλα λειτουργούν μια χαρά αλλά τι πρόβλημα είναι στο browser δηλαδή moy κάνει πολλά ενοχλητικά σπασίματα ξέρετε αν μπορώ με κάποιο τρόπο να το φτιάξω διότι είναι αφάνταστα εκνευριστικό

 

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

Ναι, η διαφορά ήταν αισθητή ακόμα και στην αρχική οθόνη με το που ανοίγει το κινητό και γράφει GT-I9000 Samsung, να φανταστείς...

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Ειναι κατα πασα πιθανοτητα θεμα του kernel τοτε. Διαβασε το Link του stinger

 

Δεν ξέρω πραγματικά και δεν πρόκειται να μάθω γιατί ήταν γνωστός φίλου που έκανε εξυπηρέτηση.το θέμα είναι αν μπορώ να το επαναφέρω ώστε να μην χάσω εγγύηση και τον συνδυασμό των 3 κουμπιών και αν μπορεί να γίνει ξανά αναβάθμιση αν θελήσω αργότερα είτε σεάλλη 2.2 είτε σε 2.2.1

 

Μπορεις να επαναφερεις το συνδυασμο των 3 κουμπιων κοιτωντας το λινκ στην υπογραφη μου. Αν εχεις διαθεση βεβαια να διαβασεις αρκετα και δεν το φοβασαι. Η εγγυηση σου δεν επηρρεαζεται

Edited by red_herring

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Είναι γνωστό φαινόμενο και αυτό μην αγχώνεσαι :) Εξού και υπάρχουν κερνελς (speedmod, voodoo) σε διάφορες εκδόσεις :) Warmer, Colder κτλ :)

 

Ευχαριστώ για την απάντηση σου. Βασικά το ξέρω ότι με Voodoo παίζει κάτι τέτοιο, αλλά από τη στιγμή που το έχω αφαίρεση, έχω κάνει wipe τα πάντα και φοράω την επίσημη JPY... Κάτι δεν μου κάθετε καλά :D

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το οτι η 8 του darky γραφει οτι ειναι 2.3.1 ενω ουσιαστικα δεν ειναι δημιουργει κανενα προβλμα στο market?

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Το οτι η 8 του darky γραφει οτι ειναι 2.3.1 ενω ουσιαστικα δεν ειναι δημιουργει κανενα προβλμα στο market?

 

οχι και μπορείς να το αλλάξεις απο το sgs tools -> .prop Editor -> /system/build.prop (pata to menou hardware key kai mpes se free edit mode)

Link to comment
Share on other sites

Ειναι κατα πασα πιθανοτητα θεμα του kernel τοτε. Διαβασε το Link του stinger

 

 

 

Μπορεις να επαναφερεις το συνδυασμο των 3 κουμπιων κοιτωντας το λινκ στην υπογραφη μου. Αν εχεις διαθεση βεβαια να διαβασεις αρκετα και δεν το φοβασαι. Η εγγυηση σου δεν επηρρεαζεται

 

Ευχαριστώ παρά πολύ Red.Η βοήθεια που προσφέρετε είναι ανεκτίμητη.θα το διαβάσω σίγουρα..μια τελευταια ερώτηση μόνο.θα ήταν καλύτερο να βγάλω πρώτα το oclf και το ρουτ για να επιχειρήσω επαναφορά των 3 κουμπιών.Σε ευχαριστώ και πάλι προκαταβολικά..

Link to comment
Share on other sites

και για να επανελθω στο θεμα της μπαταριας...

ισως να μην ηταν ευστοχο αυτο που ανεφερα για 5. κατι ωρες αναπαραγωγης βιντεο

αλλα εγω προσωπικα πολλες φορες με πληρη φορτιση και με browsing που φτανει τις 6 ωρες και ξαναλεω browsing οχι απλα να ειναι το wifi ανοιχτο η μπαταρια τελειωνει...

 

και μετα βλεπω χρηστες να λενε μου κραταει το κινητο 2-3 μερες με μετρια χρηση αρκετο internet κτλ

βλεπω επισης το n8 να κραταει και ενα μηνα η μπαταρια (με 30 μερες κλειστο το κινητο) και αναρωτιεμαι αν σερφαρουν ποτε στο ιντερνετ... :worry:

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παρά πολύ Red.Η βοήθεια που προσφέρετε είναι ανεκτίμητη.θα το διαβάσω σίγουρα..μια τελευταια ερώτηση μόνο.θα ήταν καλύτερο να βγάλω πρώτα το oclf και το ρουτ για να επιχειρήσω επαναφορά των 3 κουμπιών.Σε ευχαριστώ και πάλι προκαταβολικά..

 

Nαι το lagfix πρεπει να απενεργοποιηθει, το root δεν εχει σημασια.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι από την στιγμή που πέρασα στις roms του Darky έχω πρόβλημα με το Market και δεν ξέρω αν είναι τυχαίο. Μου κόβει όλα τα downloads , τα ξεκινάει και τα σταματάει. Έχω δοκιμάσει τα πάντα από συμβουλές εδώ μέσα αλλά και στο xda αλλά τίποτα. Στο xda μου λένε ότι δεν είναι πρόβλημα της rom αλλά του Market. Είχε κανείς το συγκεκριμένο πρόβλημα και κατάφερε να το λύσει;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, διαβαζω το φορουμ απο τον σεπτέμβριο που πηρα το κινητο αλλα πρωτη φορα εχω σοβαρο προβλημα κ γραφω..

Αντιμετωπίζω κ εγω το ίδιο πρόβλημα με την μπαταρία..εχω φλασαρει την jpy μεσω hack kies κ πλεον δεν εχω δει την μπαταρία να κρατάει πανω απο 20 ωρες με πολυ μέτρια χρήση κ χωρίς πρόγραμμα 3G απο τον παροχο μου..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, διαβαζω το φορουμ απο τον σεπτέμβριο που πηρα το κινητο αλλα πρωτη φορα εχω σοβαρο προβλημα κ γραφω..

Αντιμετωπίζω κ εγω το ίδιο πρόβλημα με την μπαταρία..εχω φλασαρει την jpy μεσω hack kies κ πλεον δεν εχω δει την μπαταρία να κρατάει πανω απο 20 ωρες με πολυ μέτρια χρήση κ χωρίς πρόγραμμα 3G απο τον παροχο μου..

 

Για δοκίμασε να βάλεις την ρύθμιση να απενεργοποιείται αυτόματα το wifi όταν κλείνεις την οθόνη. Εμένα αυτό με έσωσε.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

Μπορω να «φλασαρω» την ROM Darky's v8.0 Gingerbread Edition (εχω την JPY) με ''Mode USB mode jig'' αντι να ''boot the phone into Recovery Mode''...????

LG G4
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, διαβαζω το φορουμ απο τον σεπτέμβριο που πηρα το κινητο αλλα πρωτη φορα εχω σοβαρο προβλημα κ γραφω..

Αντιμετωπίζω κ εγω το ίδιο πρόβλημα με την μπαταρία..εχω φλασαρει την jpy μεσω hack kies κ πλεον δεν εχω δει την μπαταρία να κρατάει πανω απο 20 ωρες με πολυ μέτρια χρήση κ χωρίς πρόγραμμα 3G απο τον παροχο μου..

 

οταν γραφεις πολυ μετρια χρηση τι εννοεις???

γιατι οπως ειπαμε πριν λιγο ειναι κατι το υποκειμενικο

 

αν πιστευεις οτι ειναι πραγματικα χαμηλη η αυτονομια σου σε σχεση με πριν, κανε ενα hard reset η στην χειροτερη ξαναπερνα την ρομ

και μετα περνα προσεκτικα τις εφαρμογες γιατι καποιες "περιεργες" εφαρμγογες τρωνε μπαταρια...

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Ελεος εχθές έβαλα την 7.8 σήμερα έβγαλε 8.0 καλά αυτούς ο άνθρωπος άδηλη δουλειά δεν κάνει :lol:

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...