Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

JPU και MINFREEMANAGER ειναι ο συνδιασμος που σκοτωνει και δεν χρειαζεται lagfix κ.τ.λ

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Όλοι οι άνθρωποι κάποτε πεθαίνουν.

Λίγοι όμως πραγματικά έζησαν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Με το πρώτο τρικ που δοκίμασα (αυτό όπου έχεις βγάλει την μπαταρία και πατάς το 3 button combo κι έπειτα την ξαναπερνάς) το τηλέφωνο ζωντάνεψε, μπήκε σε download mode και του ξαναπερνάω την JPU.

 

Αυτή την φορά με επιτυχία περάσαμε το πρώτο PASS, αλλά έχει μπει σε 3e Recovery και μου γράφει:

 

Install default apk-files, please wait

 

Install default apk-files, finished

 

E: can't mount /dev/block/still11 (Invalid argument)

E: can't mount CACHE: log/recovery.log

E:Can't open CACHE: log/recovery.log

E: Can't mount /dev/block/stil11 (invalid argument)

 

Και μου δίνει τις επιλογές για reboot, apply sdcard: update.zip, wipe data/factory reset, wipe cache partition, format internal sd-card.

 

Κάτι δεν μοιάζει φυσιολογικό. Τι προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

Κάνε reboot να δεις εάν ξεκινά το τηλέφωνο.Εάν όχι δοκίμασε το wipe από recovery και εάν πάλι έχεις πρόβλημα ξαναφλάσαρε.
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Κι όμως, μετά το wipe, δούλεψε. Αυτή την στιγμή περνάω τις ρυθμίσεις. Άντε να δούμε...
Link to comment
Share on other sites

Κι όμως, μετά το wipe, δούλεψε. Αυτή την στιγμή περνάω τις ρυθμίσεις. Άντε να δούμε...

 

Και μετα το reboot θα δουλευε απλα με το wipe εχασες τα δεδομενα σου. Ουτως η αλλως καλυτερα το hard reset για να κατσει η ROM καλυτερα. Αφου το σωσαμε πριν και λειτουργει εισαι μια χαρα τωρα. Κανε το σεταρισμα σου και απολαυσε το κινητο σου.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο πολλες αλλαγες σε rom & kernels , επιτελους βγηκε κατα την γνωμη η καλυτερη rom ever, απλη στην εγκατασταση (μεσω cwm) ταχυτατη!!! με κορυφαια transitions και Φυσικα STABLE!!!.

Αναφερομαι στην τελευταια εκδοση του Darky 5.2 που μπορειτε να την δοκιμασεται απο εδω

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=814091

Πραγματικα αξιζει τον κοπο.

 

βαλτε και αυτο το theme για touchwiz και το κινητο θα ειναι πλεον ΚΟΡΥΦΑΙΟ!!!

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=9021356&postcount=4419

Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια!

 

Προσπαθώ να περάσω αυτήν την rom http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=814091 και έχω κολλήσει στο βήμα 4.

Πως θα αντιγράψω τα αρχεία στην κάρτα μνήμης? To Kies δεν παίζει... Υπάρχει τρόπος?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μηπως να εμπαιναν τα δοκιμασμενα κολπα επαναφορας απο brick στο πρωτο ποστ? Βλεπω πολυ potential στο θεμα αυτο και ειναι καλο να υπαρχουν και μαζεμενα ολα :) Ειδικα το παραπανω, αν εμπαινα πρωτη φορα στο θεμα θα ηταν το πρωτο που θα ηθελα να δω, δηλαδη τροπους διαφυγης ακομα και απο crappy καταστασεις....

Παρεμπιπτοντως, Θαναση τωρα ειναι πληρως ενεργοποιημενο το 3 button combo ή λειτουργησε μοναχα για μια φορα? Και αυτο παρουσιαζει ενδιαφερον αν ισχυει.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μηπως να εμπαιναν τα δοκιμασμενα κολπα επαναφορας απο brick στο πρωτο ποστ? Βλεπω πολυ potential στο θεμα αυτο και ειναι καλο να υπαρχουν και μαζεμενα ολα :) Ειδικα το παραπανω, αν εμπαινα πρωτη φορα στο θεμα θα ηταν το πρωτο που θα ηθελα να δω, δηλαδη τροπους διαφυγης ακομα και απο crappy καταστασεις....

Παρεμπιπτοντως, Θαναση τωρα ειναι πληρως ενεργοποιημενο το 3 button combo ή λειτουργησε μοναχα για μια φορα? Και αυτο παρουσιαζει ενδιαφερον αν ισχυει.

 

Στο post που ειχα κανει και εδωσα στο Θαναση πριν ειχα μαζεμενες αρκετες αλχημειες και ταρζανιες που ειχα βρει στο xda προσπαθωντας να σωσω το δικο μου. Θα ηταν καλο να τα μαζεψουμε ολα μαζι στην αρχικη σελιδα. Το 3b δεν νομιζω να παραμενει μετα απο τα κολπακια αυτα παντως. Επισης αναρωτιεμαι και το ειπα και στο Θαναση απο pm, ποσο ευκολο ειναι να ξαναπιασει το κολπο γιατι οκ επιασε μια τωρα ευτυχως και το σωσαμε αλλα σε ενδεχομενο δευτερο fail θα ξαναπιασει αραγε?

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Όχι παιδιά, δεν πιάνει το vlo.down + home + power btn για να μπω σε download mode. Το δοκίμασα τόσο με το κινητό ενεργό, όσο και σβηστό και απλώς έκανε ένα (αστραπιαίο μπορώ να πω) boot, προφανώς λόγω του power btn που προκύπτει από τον συνδυασμό.

 

Ευχαριστώ πολύ πάντως. Το καλό είναι ότι δεν αγχώθηκα, είχα backup από τα πάντα και σε κάθε περίπτωση, επειδή είχα και μια παλιότερη συσκευή, δεν θα έμενα χωρίς τις βασικές χρήσεις ενός τηλεφώνου.

 

Η αλήθεια είναι πως ο κατάλογος των επαφών είναι κάπως αχταρμάς τώρα, λόγω συγχρονισμού με GMail, αλλά θα τα φτιάξω κι αυτά. Σειρά έχουν τα general settings, APN restore, apps install και είμαστε κουκλιά.

Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια!

 

Προσπαθώ να περάσω αυτήν την rom http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=814091 και έχω κολλήσει στο βήμα 4.

Πως θα αντιγράψω τα αρχεία στην κάρτα μνήμης? To Kies δεν παίζει... Υπάρχει τρόπος?

 

Καμιά ιδέα για αντιγραφή αρχείων στο κινητό χωρίς το Kies???

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μετα απο αναγνωση του πρωτου πινακα μπορω να πω οτι μου λυσατε πολλες αποριες .

 

Να διατυπωσω μερικες ερωτησεις ?

Α) για να περασω το φρογιο χρειαζεται να ειμαι ροοτ σωστα ? Β) μετα που θα περασω το φρογιο θα πρεπει να κανω παλι ροοτ για να βαλω το autokill και το lagfix σωστα ?

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

παιδια δυο ερωτησεις πανω στην πολυσυζητημενη jpu..

 

1)εχω την jm5 απο τοτε που το πηρα χωρις να εχω περασει καμια rom..

χρειαζεται να βαλω pit και repartition?

 

2)Με αυτην την csc τι παιζει?

ελληνικο menu δεν με ενδιαφερει, μοναχα πληκτρολογιο και swype (αν και η μπαρα στις επαφες στα Ελληνικα ακουγεται ενδιφερουσα)

 

p.s πολλα thanks στον "suspect21" για τα πρωτα βηματα και στον "Prattein_Aloga"

που με το κατατοπιστικοτατο του video ξεπερασα τους τελευταιους μου ενδοιασμους..

 

 

Ξερω ξερω..η ευθυνη δικια μου...:)

 

1) το κανεις δεν το κανεις με repartition απο οτι εχω διαβασει δεν εχει μεγαλη σημασια...

εγω παντως το εκανα με repartition

2) για πληκτρολογιο μπορεις να κατεβασεις το greek ime, η αλλιως θα κανεις οτι σου ειχα πει στο πμ, απλα θα παραλειψεις αυτα που σου ειπα για την αλλαγη csc

 

Μια βοήθεια!

 

Προσπαθώ να περάσω αυτήν την rom http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=814091 και έχω κολλήσει στο βήμα 4.

Πως θα αντιγράψω τα αρχεία στην κάρτα μνήμης? To Kies δεν παίζει... Υπάρχει τρόπος?

 

για ποιο λογο ακριβως εχεις κολησει?

διαβασε λιγο παραπανω πρωτα...

θα συνδεσεις τη συσκευη με τον υπολογιστη ως συσκευη αποθηκευσης

θα το κανεις απο ρυθμισεις-> ασυρματη επικοινωνια-> ρυθμισεις usb

 

εγω παντως παιδια εχω δοκιμασει αρκετες ρομ και εχω καταληξει οτι οι καλυτερες για πολλους λογους ειναι οι "official" οποτε η jpu 2.2.1 μου φαινεται παρα πολυ καλη :)

 

 

@spireto

οχι δεν χρειαζεται να εισαι ροοτ, δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα, μονο να εχεις τον συνδυασμο των 3 κουμπιων

μετα πρεπει να γινεις ομως ρουτ για να κανεις ολα αυτα που λες

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

για ποιο λογο ακριβως εχεις κολησει?

διαβασε λιγο παραπανω πρωτα...

θα συνδεσεις τη συσκευη με τον υπολογιστη ως συσκευη αποθηκευσης

θα το κανεις απο ρυθμισεις-> ασυρματη επικοινωνια-> ρυθμισεις usb

 

Έτσι το έχω κάνει αλλά δεν έχω πρόσβαση στο κινητό. Όταν το συνδέω, βλέπω 2 "Removable disks" στο "My computer", αλλά δεν έχω πρόσβαση σ'αυτούς. Βγάζει μήνυμα "insert disk"...

Link to comment
Share on other sites

Έτσι το έχω κάνει αλλά δεν έχω πρόσβαση στο κινητό. Όταν το συνδέω, βλέπω 2 "Removable disks" στο "My computer", αλλά δεν έχω πρόσβαση σ'αυτούς. Βγάζει μήνυμα "insert disk"...

 

και στους 2???

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτωση που δεν εχω τον συνδιασμο σημαινει οτι εχω την 3e αν θυμαμαι καλα και θα πρεπει να την κανω 2e το οποιο ομως ειναι πολυ ριψοκινδυνο σωστα ?

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτωση που δεν εχω τον συνδιασμο σημαινει οτι εχω την 3e αν θυμαμαι καλα και θα πρεπει να την κανω 2e το οποιο ομως ειναι πολυ ριψοκινδυνο σωστα ?

 

σε περιπτωση που δεν εχεις τον συνδυασμο σημαινει οτι οταν πατας vol up/down+κεντρικο κουμπι+power button οταν ειναι κλειστη η συσκευη δεν μπαινει ουτε σε recovery mode ουτε σε download mode αντιστοιχα, κοινως δεν κανει τιποτα

δεν εχει καμια σχεση με το 2e κτλ που λες

προσωπικα αν δεν ειχα τον συνδυασμο απλα ΔΕΝ θα το φλασαρα...

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Καμιά ιδέα για αντιγραφή αρχείων στο κινητό χωρίς το Kies???

κατεβασε απο το μαρκετ το my backup pro...φτιαχνεις 2 backup...σε οδηγει αυτο...ενα με τις εφαρμογες και ενα με τις ρυθμισεις...τις σωνει μονο του μεσα στη flash se ena fakelo poy onomazetai external sd. οταν φλασαρεις ξανακατεβαζεις το προγραμνμα και πατας restore...ολα θα επανελθουν μονα τους.

 

ενα ευχαριστω στον αντωνη..tonyk για το δωρο:D

 

εκεινο με το σεσουαρ εδω μου καθετε:p αν το μαθουν οι μηλαρακηδες θα γινουμε ρομπα:lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

και στους 2???

 

OK, τελικά χρειαζόταν την επιλογή "mount" από το κινητό... Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

 

Κάτι ακόμη: πως μπαίνουμε σε "recovery(2e)" mode?

Link to comment
Share on other sites

OK, τελικά χρειαζόταν την επιλογή "mount" από το κινητό... Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

 

Κάτι ακόμη: πως μπαίνουμε σε "recovery(2e)" mode?

 

το recovery mode δεν ειναι απαραιτητα το 2e

κλειστο κινητo, vol up+κεντρικο πληκτρο+κουμπι on/off ταυτοχρονα

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

παιδια ξερω οτι η ερωτηση ειναι πολυ γενικη αλλα θα ηθελα να την κανω...:p ποιo πιστευετε οτι ειναι το καλυτερο firmware official συμφωνα με το xda...καλυτερο εννοωντας σταθερο χωρις κολληματα γρηγορο και οτι αλλο βαζετε εσεις στην εννοια του καλυτερου :p
Link to comment
Share on other sites

Περιχαρής, δηλώνω ότι το Download Mode δουλεύει πλέον. Δεν το ανέκτησα κάπως, απλώς έκανα κάποια reboot και δούλεψε.

 

Αφήνω μία ελάχιστη πιθανότητα να ΜΗΝ πατούσα σωστά τον συνδυασμό πιο πριν, αλλά το θεωρώ τόοοοσο απίθανο, μιας και το δοκίμασα πάρα πολλές φορές.

 

2.2.1 FTW!!!!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια ξερω οτι η ερωτηση ειναι πολυ γενικη αλλα θα ηθελα να την κανω...:p ποιo πιστευετε οτι ειναι το καλυτερο firmware official συμφωνα με το xda...καλυτερο εννοωντας σταθερο χωρις κολληματα γρηγορο και οτι αλλο βαζετε εσεις στην εννοια του καλυτερου :p

 

ισως η JPU 2.2.1

θα δειξει...

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

παιδια ξερω οτι η ερωτηση ειναι πολυ γενικη αλλα θα ηθελα να την κανω...:p ποιo πιστευετε οτι ειναι το καλυτερο firmware official συμφωνα με το xda...καλυτερο εννοωντας σταθερο χωρις κολληματα γρηγορο και οτι αλλο βαζετε εσεις στην εννοια του καλυτερου :p

 

Darky 5.2 και αυτή που βάζουν τα παιδιά εδώ δηλαδή την jpu, για μένα τουλάχιστον από αυτά που έχω διαβάσει, δεν έχω δοκιμάσει καμιά τους lol

 

Sent from Galaxy !

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...