Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

οχι οτι ειναι πανακεια αλλα φανταζομαι οσοι εχετε περασει στην 2.2.1 εχετε την μεθοδο των τριων σωστα;

Υπαρχει καποιος που δεν την εχει;

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Λοιπον αν και ειναι μαλλον νωρις, οριστε οι πρωτες εντυπωσεις απο την JPU.

Γρηγοροτατη. Οι εφαρμογες ανοιγουν ακαριαια. Ακομα και ο dialer. Βασικα ειδικα ο dialer και τα contacts ουτε σε cooked rom με modified kernel μου ανοιγαν τοσο γρηγορα. Αρα lagfix ειναι αχρηστο. Το ιδιο και η αλλαγη Κερνελ αφου ο συγκεκριμενος βγαζει την ιδια ταχυτητα. Το δε reboot γινεται τοσο γρηγορα που στην αρχη υπεθεσα πως κατι δεν παει καλα. Και εχω 120 περιπου εφαρμογες. Το sd card scanning γινεται στο μισο και λιγοτερο απο ο,τι πριν.

Σταθεροτατη. Δεν εντοπισα κανενα force close.

Αλλλαγη στo contacts menu το οποιο βγαζει πλεον ολα τα γραμματα στην μπαρα. Wallpaper στην lock screen.

Η μπαταρια (αν και ειναι νωρις) κραταει οσο πριν, ισως και παραπανω, δεδομενου του οτι απο το πρωι το ελιωσα και συνηθως δεν κανω τετοια χρηση.

 

Προς το παρον δεν εχω βαλει ουτε autostarts ουτε minfree και δεν βλεπω να το χρειαζεται. Μενει να βαλω circle battery μολις βγει στην εφαρμογη γιατι δεν εχω βαλει το cwm (αν και παιζει να το βαλω).

Α ενα bug που παρατηρησα ειναι πως το εικονιδιο της μπαταριας ειναι ακυρο, δηλ. δειχνει να εχω ακομα 3/4 ενω ειμαι γυρω στο 50%. Αυτο δεν θυμαμαι αν γινοταν και παλια γιατι παντα εβαζα αμεσα το circle battery mod.

 

Διαβασα στους xda πως ειναι πιο γρηγορη παρολο που εχει ακομα rfs γιατι η samsung εχει μεταφερει κατι xml, τελος παντων δεν το πολυκαταλαβα, αλλα αφου λειτουργει εμενα με καλυπτει :)

Μενει να δοκιμασω το gps...

 

συμφωνω σε ολα οσα ειπες το μονο που παρατηρησα ειναι το εικονιδιο της μπαταριας και το οτι δυο εφαρμογες επαφες και broswer δεν κλεινουν με το κουμπι πισω, βεβαια αυτο για μενα ειναι και καλο γιατι οσο εισαι σε χρηση το κινητο ανοιγουν ταχυτατα και οι δυο αυτες εφαρμογες και κλεινουν μονες τους οταν το κινητο ηρεμησει

Όλοι οι άνθρωποι κάποτε πεθαίνουν.

Λίγοι όμως πραγματικά έζησαν.

Link to comment
Share on other sites

οχι οτι ειναι πανακεια αλλα φανταζομαι οσοι εχετε περασει στην 2.2.1 εχετε την μεθοδο των τριων σωστα;

Υπαρχει καποιος που δεν την εχει;

 

Οχι μην αγχωνεσαι, παραμενει :)

Εκανα και ενα εντιτ στο προηγουμενο ποστ μου, τσεκαρα και το gps παρεμπιπτοντως.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση? εχω βαλει απο εχτες την 2.2.1 και ειμαι υπερ ευχαριστημενος το κινητο πραγματικα πεταει!! υπαρχει λογος να περιμενουμε την επισημη froyo 2.2?? αραγε αν τελικα δωσουν την 2.2 θα υπαρχει καποιος λογος να φυγουμε απο την 2.2.1 και να βαλουμε την επισημη? εκτος αν μας δωσουν τιποτα ποιο φρεσκο....

ΕΝΤΙΤ παρατηρησα οτι ανοιγοντας τις επαφες και τον ενσωματομενο browser οταν παταω το πληκρο πισω δεν μου κλεινει αυτες τις δυο εφαρμογες μονο το εχει παρατηρηση κανενας αλλος στην 2.2.1? κλεινουν ποιο μετα οποτε θελει το τηλ απο μονο του συνηθος οταν το αφεινω αρκετη ωρα σε αναμονη

 

Λοιπον αν και ειναι μαλλον νωρις, οριστε οι πρωτες εντυπωσεις απο την JPU.

Γρηγοροτατη. Οι εφαρμογες ανοιγουν ακαριαια. Ακομα και ο dialer. Βασικα ειδικα ο dialer και τα contacts ουτε σε cooked rom με modified kernel μου ανοιγαν τοσο γρηγορα. Αρα lagfix ειναι αχρηστο. Το ιδιο και η αλλαγη Κερνελ αφου ο συγκεκριμενος βγαζει την ιδια ταχυτητα. Το δε reboot γινεται τοσο γρηγορα που στην αρχη υπεθεσα πως κατι δεν παει καλα. Και εχω 120 περιπου εφαρμογες. Το sd card scanning γινεται στο μισο και λιγοτερο απο ο,τι πριν.

Σταθεροτατη. Δεν εντοπισα κανενα force close.

Αλλλαγη στo contacts menu το οποιο βγαζει πλεον ολα τα γραμματα στην μπαρα. Wallpaper στην lock screen.

Η μπαταρια (αν και ειναι νωρις) κραταει οσο πριν, ισως και παραπανω, δεδομενου του οτι απο το πρωι το ελιωσα και συνηθως δεν κανω τετοια χρηση.

 

Προς το παρον δεν εχω βαλει ουτε autostarts ουτε minfree και δεν βλεπω να το χρειαζεται. Μενει να βαλω circle battery μολις βγει στην εφαρμογη γιατι δεν εχω βαλει το cwm (αν και παιζει να το βαλω).

Α ενα bug που παρατηρησα ειναι πως το εικονιδιο της μπαταριας ειναι ακυρο, δηλ. δειχνει να εχω ακομα 3/4 ενω ειμαι γυρω στο 50%. Αυτο δεν θυμαμαι αν γινοταν και παλια γιατι παντα εβαζα αμεσα το circle battery mod.

 

Διαβασα στους xda πως ειναι πιο γρηγορη παρολο που εχει ακομα rfs γιατι η samsung εχει μεταφερει κατι xml, τελος παντων δεν το πολυκαταλαβα, αλλα αφου λειτουργει εμενα με καλυπτει :)

Μενει να δοκιμασω το gps...

Εντιτ: τωρα τρελαθηκα. Δουλευω σε μια στοα στο κεντρο με γρανιτη γυρω γυρω και στον θολο πλαστικο. Σπανια εβρισκα σημα εδω αν δεν εβγαινα εκτος στοας. Ανοιξα το gps test και λοκαρε σε 10 περιπου δευτερολεπτα.

Ξεχασα να αναφερω επισης πως η εφαρμογη email που παλια μου lagαρε τρελα πλεον ανταποκρινεται ακαριαια και αυτη.

 

Μερικοί με έλεγαν υπερβολικό και ενθουσιώδη αλλά εγώ αυτά που έγραφα για την ρομ , τα έγραφα αφού είχα βάλει καμμιά εκατοστή εφαρμογες.;)

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

μονο εγω δεν εχω τρελαθει απο την χαρα μου? :lol::lol:

δεν ξερω, μια χαρα μου παει απο πλευρας ταχυτητας, αλλα δεν ειδα καποια σημαντικη διαφορα απο πριν, πλην το οτι το bootαρισμα γινεται πολυ πιο γρηγορα...

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Είχες βάλει κανένα kernel περίεργο ή lagfix ; Εγώ είχα τη JPA μόνο με ρουτ και έχει μεγάλη διαφορά.
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Είχες βάλει κανένα kernel περίεργο ή lagfix ; Εγώ είχα τη JPA μόνο με ρουτ και έχει μεγάλη διαφορά.

 

και γω ακριβως ετσι!! τελικα εχετε δει οσοι εχετε την 2.2.1 αν οι δυο εφαρμογες επαφες και broswer κλεινουν με το κουμπι πισω??

Όλοι οι άνθρωποι κάποτε πεθαίνουν.

Λίγοι όμως πραγματικά έζησαν.

Link to comment
Share on other sites

Ο browser όχι , οι επαφές και πριν δεν έκλειναν ;

 

εκλειναν απλα εγω τωρα με το widget program monitor αυτες τις δυο με το κουμπι πισω δεν μου μηδενιζη το program monitor

Όλοι οι άνθρωποι κάποτε πεθαίνουν.

Λίγοι όμως πραγματικά έζησαν.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω την jpa ξερει κανεις γιατι δεν μπορω ολες τις εφαρμογες που κατεβαζω να τις κανω μεταφορα στην εξωτερικη μνημη παρα μονο μερικες??
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω την jpa ξερει κανεις γιατι δεν μπορω ολες τις εφαρμογες που κατεβαζω να τις κανω μεταφορα στην εξωτερικη μνημη παρα μονο μερικες??

 

αυτες που δεν μπορεις να μεταφερεις δεν υποστιρηζουν μεταφορα ακομα! στο μελλον ισως να μπορεσεις στις ποιο πολλες

Όλοι οι άνθρωποι κάποτε πεθαίνουν.

Λίγοι όμως πραγματικά έζησαν.

Link to comment
Share on other sites

παρακολουθω τα ποσταρισματα της "εμπροσθοφυλακης":p

και δε βλεπω το λογο να τη περασω(εχω JPA/ROOT/LAGFIX2.2).

Το προβλημα μου ειναι μονο το αργο κλειδωμα...των δορυφορων;)

...πολλα bugs αναφερατε...ειμαι προβληματισμενος;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αυτες που δεν μπορεις να μεταφερεις δεν υποστιρηζουν μεταφορα ακομα! στο μελλον ισως να μπορεσεις στις ποιο πολλες

 

ευχαριστω πολυ!!!:D

Link to comment
Share on other sites

παρακολουθω τα ποσταρισματα της "εμπροσθοφυλακης":p

και δε βλεπω το λογο να τη περασω(εχω JPA/ROOT/LAGFIX2.2).

Το προβλημα μου ειναι μονο το αργο κλειδωμα...των δορυφορων;)

...πολλα bugs αναφερατε...ειμαι προβληματισμενος;)

 

ποια bugs?

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

παρακολουθω τα ποσταρισματα της "εμπροσθοφυλακης":p

και δε βλεπω το λογο να τη περασω(εχω JPA/ROOT/LAGFIX2.2).

Το προβλημα μου ειναι μονο το αργο κλειδωμα...των δορυφορων;)

...πολλα bugs αναφερατε...ειμαι προβληματισμενος;)

 

κανεις δε μιλησε για bug!!

Όλοι οι άνθρωποι κάποτε πεθαίνουν.

Λίγοι όμως πραγματικά έζησαν.

Link to comment
Share on other sites

agnandi

ΕΝΤΙΤ παρατηρησα οτι ανοιγοντας τις επαφες και τον ενσωματομενο browser οταν παταω το πληκρο πισω δεν μου κλεινει αυτες τις δυο εφαρμογες μονο το εχει παρατηρηση κανενας αλλος στην 2.2.1? κλεινουν ποιο μετα οποτε θελει το τηλ απο μονο του συνηθος οταν το αφεινω αρκετη ωρα σε αναμονη

 

η ενδειξη της μπαταριας δεν ειναι σωστη

 

kies δε δουλευει...

 

και ισως βγουν και αλλα...

μονο στο κλειδωμα gps εχουμε ουσιαστικο οφελος...;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

agnandi

ΕΝΤΙΤ παρατηρησα οτι ανοιγοντας τις επαφες και τον ενσωματομενο browser οταν παταω το πληκρο πισω δεν μου κλεινει αυτες τις δυο εφαρμογες μονο το εχει παρατηρηση κανενας αλλος στην 2.2.1? κλεινουν ποιο μετα οποτε θελει το τηλ απο μονο του συνηθος οταν το αφεινω αρκετη ωρα σε αναμονη

 

η ενδειξη της μπαταριας δεν ειναι σωστη

 

kies δε δουλευει...

 

και ισως βγουν και αλλα...

μονο στο κλειδωμα gps εχουμε ουσιαστικο οφελος...;)

 

μονο αυτο το οφελος?

πιο γρηγορο γενικα σε αισθηση κινητο, 35mb ακομη διαθεσιμη ram, υποστηριξη OTA, θες πολλους ακομη λογους για να δεις οτι ειναι συνολικα μια καλυτερη εκοδση? προς το παρων τουλαχιστον δεν εχει προκυψει κανενα προβλημα...

 

εμενα μου κλεινει και τις επαφες παντως αμεσως...

η ενδειξη της μπαταριας μου δουλευει οπως και στις προηγουμενες εκδοσεις μολις κατεβει κατω απο το 50% ερχεται στα ισια του, οπως συνεβαινε ξαναλεω και σε προηγουμενες roms

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

μονο αυτο το οφελος?

πιο γρηγορο γενικα σε αισθηση κινητο, 35mb ακομη διαθεσιμη ram, υποστηριξη OTA, θες πολλους ακομη λογους για να δεις οτι ειναι συνολικα μια καλυτερη εκοδση? προς το παρων τουλαχιστον δεν εχει προκυψει κανενα προβλημα...

 

εμενα μου κλεινει και τις επαφες παντως αμεσως...

η ενδειξη της μπαταριας μου δουλευει οπως και στις προηγουμενες εκδοσεις μολις κατεβει κατω απο το 50% ερχεται στα ισια του, οπως συνεβαινε ξαναλεω και σε προηγουμενες roms

 

φορτίστε στο 100% και κάντε delete τα battery stats

Link to comment
Share on other sites

agnandi

ΕΝΤΙΤ παρατηρησα οτι ανοιγοντας τις επαφες και τον ενσωματομενο browser οταν παταω το πληκρο πισω δεν μου κλεινει αυτες τις δυο εφαρμογες μονο το εχει παρατηρηση κανενας αλλος στην 2.2.1? κλεινουν ποιο μετα οποτε θελει το τηλ απο μονο του συνηθος οταν το αφεινω αρκετη ωρα σε αναμονη

 

η ενδειξη της μπαταριας δεν ειναι σωστη

 

kies δε δουλευει...

 

και ισως βγουν και αλλα...

μονο στο κλειδωμα gps εχουμε ουσιαστικο οφελος...;)

 

γιατι και να δουλευε το κιες σε τι θα χρησιμευε?

δε πειραζει κανενα που δε κλεινει τις επαφες και το εξπλορερ πιστευω

δε νομιζω κανεις μας να χρησιμοποιει την μαμα ενδειξη της μπαταριας

Link to comment
Share on other sites

φορτίστε στο 100% και κάντε delete τα battery stats

 

σε αυτη την εκδοση δεν το εχω κανει ακομη αλλα δεν νομιζω οτι το διορθωνει και πολυ...

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

επειδη βλεπω και αναφερεστε στο κουμπι "πισω" και οτι δεν κλεινει τις επαφες, να πω απλα οτι κανονικα πρεπει να βγαινουμε απο τις εφαρμογες πατωντας το κουμπι πισω, γιατι ετσι το android κανει την διαχειριση των εφαρμογων οπως αυτο εχει φταξτει να κανει.

αν πατατε το κεντρικο πληκτρο, κανει Minimise την εφαρμογη και παραμενει ανοιχτη.

 

καπου το ειχα δει οτι το εγραφε μαλιστα μεσα στο τηλεφωνο αυτο, οτι δηλαδη καλο ειναι να βγαινουμε απο τις εφαρμογες πατωντας το πληκτρο πισω.

μην σας αγχωνει ποια εφαρμογη μενει ανοιχτη και ποια οχι. αφηστε το λειτουργικο να κανει την δουλεια του.

αλλωστε οπως εχω γραψει πολλες φορες, οι εφαρμογες που ειναι στην μνημη ram, δεν σας τρωνε μπαταρια γιατι τις διαχειριζεται ετσι το λειτουργικο που οποιες χρησιμοποιουν cpu τις κλεινει απο μονο του εφοσον δεν τις χρησιμοποιειτε.

οποτε ευχαριστηθειτε το γαλαξιακι σας και μην σκεφτεσται ραμ κ.τ.λ !!!!

 

με εχετε βαλει στην πριζα απο χθες που σας παρακολουθω με την 2.2.1 και εχω τρελαθει. εγω με την jg1 ειμαι ακομα και ισα που κρατιεμαι.

απλα επειδη δεν εχω διαβασει ολα οσα πρεπει, για adb, odin κ.τ.λ, δεν νιωθω ακομα ετοιμος. ας ελπισω οτι θα μας ερθει το γιαουρτι γρηγορα.

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

σε αυτη την εκδοση δεν το εχω κανει ακομη αλλα δεν νομιζω οτι το διορθωνει και πολυ...

 

εννοείται ότι το διορθώνει. Θα πρέπει να κάνεις τουλάχιστον μια πλήρη αποφόρτιση μετά και κανα 2 κύκλους ακόμα. Το τι δείχνει το εικονίδιο έχει απόλυτη σχέση με αυτό.

 

Δεν διορθώνει βέβαια το πόσο κρατάει η μπαταρία. Απλά να συμβαδίζει το εικονίδιο με την χωρητικότητα της μπαταρίας

Link to comment
Share on other sites

εννοείται ότι το διορθώνει. Θα πρέπει να κάνεις τουλάχιστον μια πλήρη αποφόρτιση μετά και κανα 2 κύκλους ακόμα. Το τι δείχνει το εικονίδιο έχει απόλυτη σχέση με αυτό.

 

Δεν διορθώνει βέβαια το πόσο κρατάει η μπαταρία. Απλά να συμβαδίζει το εικονίδιο με την χωρητικότητα της μπαταρίας

 

το εχω κανει 1000 φορες σε προηγουμενα φλασαριμσατα αλλα δεν ειδα μεγαλη διαφορα οπως ειπα

παντα το κανω, κυριως για ψυχολογικους λογους :lol: θα το κανω και τωρα :)

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...