Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είμαι με 2.2.1 υπάρχει τρόπος να ενεργοποιήσω την δόνηση στα εισερχόμενα μηνύματα

χωρίς να είναι ενεργοποιημένη και για τις " αλληλεπιδράσεις ui "?Το έψαξα και

διαπίστωσα πως για να δονείται το τηλέφωνο στα μηνύματα πρέπει να είναι ενεργοποιημένη η

ρύθμιση "δόνηση του τηλεφώνου στο πάτημα πλήκτρων και σε συγκεκριμένες αλληλεπιδράσεις

UI".Γίνεται όμως να μην δονείται στο πάτημα πλήκτρων αλλά μόνο στα μηνύματα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Είχε μπει το τηλέφωνο σε download mode? Έβλεπες το ανθρωπάκι να σκάβει;

Οχι δεν εβγαλε ανθρωπακι να σκαβει και γενικα δεν αντεδρασε καθολου το τηλ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες...

Από εχθές είμαι με Juwe_SmartEdition_v1.5(JS7 wiped) και έχω πάθει πλάκα.

Καταπληκτική ROM και χωρίς πολλά-πολλά προγράμματα επιπλέον.

Αν αποδειχθεί και η αυτονομία μπαταρίας καλή, ίσως να είναι τέλεια ROM. ;)

Η συγκεκριμένη λοιπόν custom ROM έχει 3 keyboards:

1. Swype(με Ελληνικά!)

2. Samsung (με Ελληνικά!)

3. Android (χωρίς Ελληνικά!)

 

Υπάρχει τρόπος στο Android keyboard να βάλουμε ελληνικά;

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εβγαλε ανθρωπακι να σκαβει και γενικα δεν αντεδρασε καθολου το τηλ.

 

E, άρα δε μπήκε στο download mode, επειδή το adb δεν βρήκε τους σωστούς drivers του τηλεφώνου, και φυσικά το Odin δεν έκανε τίποτα.

Βάλε πρώτα το adb και σιγούρεψε ότι δουλεύει και ότι βλέπει το τηλέφωνο (οδηγοί για νέους χρήστες), και μετά δοκίμασε πάλι τη διαδικασία.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς τη ZSJPG rom/modem?Εντυπώσεις?Θέλω να πάω απο darky 9.3 ξανά σε Doc's αλλα δεν ξέρω , να βάλω JS7 ή JPG?
Link to comment
Share on other sites

Αν και οι περισσότεροι λένε οτι είναι μικρή διαφορά, η λογική λέει πως η τελευταία είναι καλύτερη, αλλιώς δεν θα την έβγαζαν.

 

@nikoskon:

Φλάσαρε αυτό το zip απο cwm, έχει και ελληνικά με dictionary:

http://insanity.rollus.net/addons/keyboards/GingerKeyboard.zip

Link to comment
Share on other sites

Είχα δεί πως ο Doc έγραφε για τη ZSJPG οτι πρώτα την είχαν σε beta γιατι έβλεπαν μεγάλο drain..Έψαξα να βρώ καμια πληροφορία στο xda αλλα τζίφος :/
Link to comment
Share on other sites

E, άρα δε μπήκε στο download mode, επειδή το adb δεν βρήκε τους σωστούς drivers του τηλεφώνου, και φυσικά το Odin δεν έκανε τίποτα.

Βάλε πρώτα το adb και σιγούρεψε ότι δουλεύει και ότι βλέπει το τηλέφωνο (οδηγοί για νέους χρήστες), και μετά δοκίμασε πάλι τη διαδικασία.

Ok σε ευχαριστω πολυ,θα προσπαθησω ξανα απο τον οδηγο σου με την γραμμη εντολων.Θα ηθελα να ειναι μονιμη η ενεργοποιηση των 3.Θα το πετυχω ετσι η θα ειναι απλα για λιγο ωστε να μπει σε download mode και να φλασαρω;

Link to comment
Share on other sites

Ok σε ευχαριστω πολυ,θα προσπαθησω ξανα απο τον οδηγο σου με την γραμμη εντολων.Θα ηθελα να ειναι μονιμη η ενεργοποιηση των 3.Θα το πετυχω ετσι η θα ειναι απλα για λιγο ωστε να μπει σε download mode και να φλασαρω;

 

Aν βάλεις την JPU με repartition όπως δείχνουν τα παιδιά στο video που υπάρχει στο πρώτο μήνυμα, θα ενεργοποιηθούν απ'ευθείας τα 3 κουμπιά. Μετά μπορείς να περάσεις από πάνω χωρίς repartition την JS7 ή ότι άλλο θες.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Aν βάλεις την JPU με repartition όπως δείχνουν τα παιδιά στο video που υπάρχει στο πρώτο μήνυμα, θα ενεργοποιηθούν απ'ευθείας τα 3 κουμπιά. Μετά μπορείς να περάσεις από πάνω χωρίς repartition την JS7 ή ότι άλλο θες.

Εχω το WinZIP ως προγραμμα για να κανω τα αρχεια unzip ειναι οκ?Ειμαι ψιλοασχετος με αρχεια.Δεν καταλαβα ομως πως θα περασω την jpu αφου δεν μπορω να το βαλω σε download mode?Να σου κανω και μια ασχετη ερωτηση με το θεμα αλλα επειδη εισαι πολυ ψαγμενος ισως ξερεις,μηπως υπαρχει καποιο προιον που να εξαφανιζει γρατζουνιες απο το νικελ περιβλημα και τα πλαστικα;Ειχαν δημιουργηθει απο τριβη στην τσεπη παντελονιου πριν παρω θηκη.(Δεν υπηρχαν καν στο εμποριο οταν πηρα τον γαλαξια)

Edited by nyxterinos
Link to comment
Share on other sites

Εχω το WinZIP ως προγραμμα για να κανω τα αρχεια unzip ειναι οκ?Ειμαι ψιλοασχετος με αρχεια.Δεν καταλαβα ομως πως θα περασω την jpu αφου δεν μπορω να το βαλω σε download mode?

 

Θα το βάλεις σε download mode με το adb, όπως είπαμε πιο πριν. Και ναι, το winzip ανοίγει zip αρχεία. Παρ'όλα αυτά επειδή φαίνεται ότι δεν ξέρεις ούτε τα βασικά, χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω στη θέση σου θα ζητούσα βοήθεια από κάποιον πιο σχετικό με υπολογιστές... Αν πάντως θες να το παλέψεις γίνεται.

Αν βλέπεις ότι δεν τα καταφέρνεις κοίτα και στο chat (στην υπογραφή μου το link), κάποιος μπορεί να βρεθεί να σου δώσει real-time oδηγίες.

Όσο για το περίβλημα, δεν ξέρω κατά πόσο δουλεύουν, αλλά υπάρχουν κάτι φτηνές αλοιφές για πλαστικά, κάνε google search για plastic scratch remover, αλλά δεν ξέρω αν θα δουλέψουν στην περίπτωσή σου, δεν έχω δοκιμάσει.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Θα το βάλεις σε download mode με το adb, όπως είπαμε πιο πριν. Και ναι, το winzip ανοίγει zip αρχεία. Παρ'όλα αυτά επειδή φαίνεται ότι δεν ξέρεις ούτε τα βασικά, χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω στη θέση σου θα ζητούσα βοήθεια από κάποιον πιο σχετικό με υπολογιστές... Αν πάντως θες να το παλέψεις γίνεται.

Αν βλέπεις ότι δεν τα καταφέρνεις κοίτα και στο chat (στην υπογραφή μου το link), κάποιος μπορεί να βρεθεί να σου δώσει real-time oδηγίες.

Όσο για το περίβλημα, δεν ξέρω κατά πόσο δουλεύουν, αλλά υπάρχουν κάτι φτηνές αλοιφές για πλαστικά, κάνε google search για plastic scratch remover, αλλά δεν ξέρω αν θα δουλέψουν στην περίπτωσή σου, δεν έχω δοκιμάσει.

Ναι οντως ξερω λιγα πραγματα.Θα προσπαθησω παντως γιατι εχω διαβασει πολλες φορες τους οδηγους και εχω δει τα βιντεο αρκετες.Σε ευχαριστω πολυ και παλι για τις απαντησεις σου να εισαι καλα Αlex.

Link to comment
Share on other sites

τι κάνω λάθος με το adb? εφόσον μου βγάζει τη # δεν σημαίνει πως είμαι root? γιατί δεν έχω πρόσβαση στο market επί πληρωμή; :wacko:

Cats are like Music:

It's foolish to try to explain their worth

to those who don't appreciate them :kitty:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω κάνει root το galaxy s μου και θα ήθελα να μου πείτε πως μπορώ να διαγράψω εφαρμογές κλειδωμένες από την samsung.(πχ μια εφαρμογή που λέγεται banca sapo και ειναι κλειδωμένη στο κινητό):O
Link to comment
Share on other sites

τι κάνω λάθος με το adb? εφόσον μου βγάζει τη # δεν σημαίνει πως είμαι root? γιατί δεν έχω πρόσβαση στο market επί πληρωμή; :wacko:

 

Εvoula πρέπει να κάνεις κι άλλο ένα βήμα για να βλέπεις εφαρμογές, να εγκαταστήσεις το market enabler. Tο root από μόνο του δεν κάνει απολύτως τίποτα, διάβασε στο πρώτο μήνυμα του θέματος που εξηγώ τί είναι. Αν θέλεις παραπάνω βοήθεια για λίγη ώρα θα είμαι στο chat.

Tην εφαρμογή superuser την έβαλες ε;

 

Καλησπέρα έχω κάνει root το galaxy s μου και θα ήθελα να μου πείτε πως μπορώ να διαγράψω εφαρμογές κλειδωμένες από την samsung.(πχ μια εφαρμογή που λέγεται banca sapo και ειναι κλειδωμένη στο κινητό):O

 

Από πού πήρες το κινητό; Πορτογαλία; Η εφαρμογή θα βρίσκεται μέσα στο /system/app, μπορείς να τη βρεις με το root explorer εύκολα και να τη σβήσεις. Δεν ξέρω πώς θα λέγεται το apk, γιατί δεν την έχω στο δικό μου τηλέφωνο... υπάρχει περίπτωση να λέγεται pt.sapo.mobile.android.newsstand.apk, ή bancasapo.apk . Mε το root explorer πάντως θα δεις το εικονίδιο και θα καταλάβεις ποιά είναι.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Κατεβασα το adb αλλα δεν μπορουσε να το εγκαταστησει στο C λογω δικαιωματων χρηστη,το εβαλα σε αλλον φακελο,πειραζει;Στο μαυρο παραθυρο πληκτρολογησα οτι γραφεις,και στο directory γραφει adb και απο κατω τα 3 αρχεια.Προχωραω ετσι η αναγκαστικα στο C πρεπει να αποθηκευτει το adb? Edited by nyxterinos
Link to comment
Share on other sites

Κατεβασα το adb αλλα δεν μπορουσε να το εγκαταστησει στο C λογω δικαιωματων χρηστη,το εβαλα σε αλλον φακελο,πειραζει;Στο μαυρο παραθυρο πληκτρολογησα οτι γραφεις,και στο directory γραφει adb και απο κατω τα 3 αρχεια.Προχωραω ετσι η αναγκαστικα στο C πρεπει να αποθηκευτει το adb?

 

Δεν έχει σημασία το dir, αλλά το ότι δεν είσαι admin στο ίδιο σου το PC ίσως να δημιουργήσει προβλήματα... τί θα πει δεν το βάζει στο C:? Γιατί;

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία το dir, αλλά το ότι δεν είσαι admin στο ίδιο σου το PC ίσως να δημιουργήσει προβλήματα... τί θα πει δεν το βάζει στο C:? Γιατί;

Δεν θυμαμαι τι ακριβως εγραφε.Τι προβληματα ισως δημιουργηθουν;Στους λογαριασμους χρηστη γραφει ονομα administrator αυτο που εχω δωσει στον υπολογιστη αρα ειμαι σωστα;

Edited by nyxterinos
Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμαμαι τι ακριβως εγραφε αλλα η ουσια ειναι οτι δεν ειμαι admin οπως ειπες και με αναγκασε να το βαλω σε εναν φακελο που εχει το ονομα που εχω δωσει στον υπολογιστη.Τι προβληματα ισως δημιουργηθουν;

 

Δεν είναι σίγουρο, αλλά πολλές εφαρμογές όπως το Odin που συνδέουν το PC με άλλες συσκευές, συνήθως δουλεύουν καλύτερα αν γίνονται ως administrator. Γιατί δεν είσαι admin, δεν είναι δικό σου το PC?

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι σίγουρο, αλλά πολλές εφαρμογές όπως το Odin που συνδέουν το PC με άλλες συσκευές, συνήθως δουλεύουν καλύτερα αν γίνονται ως administrator. Γιατί δεν είσαι admin, δεν είναι δικό σου το PC?

Δικο μου ειναι αλλα δεν ειχα πολυασχοληθει και τωρα με το γαλαξια αρχισα να ψαχνομαι με αρχεια φακελους κτλ.Μπηκα λογαριασμοι χρηστη πηρα δικαιωματα admin,εβαλα και κωδικους δικους μου ομως τωρα που ξανακατεβασα το adb παλι μου λεει να επικοινωνησω με τον διαχειριστη ωστε να το αποθηκευσω στο C.Και εναλλακτικη μου δινει τον φακελο με το ονομα του υπολογιστη.

Edited by nyxterinos
Link to comment
Share on other sites

Αν και οι περισσότεροι λένε οτι είναι μικρή διαφορά, η λογική λέει πως η τελευταία είναι καλύτερη, αλλιώς δεν θα την έβγαζαν.

 

@nikoskon:

Φλάσαρε αυτό το zip απο cwm, έχει και ελληνικά με dictionary:

http://insanity.rollus.net/addons/keyboards/GingerKeyboard.zip

 

Thx!

Είναι το ίδιο keyboard με το stock android της Juwe 1.5?

edit: Είναι μεν ίδιο, αλλά τώρα έχω 4 πληκτρολόγια!

1.Swype

2.Gingerbread keyboard

3.Samsung keyboard

4.Android keyboard (το οποίο θέλω να απεγκαταστήσω).

Πώς το απεγκαθιστώ;

Είναι κλασικά ένα apk στο φάκελο system/app που το διαγραφω;

 

edit #2: Το βρήκα μέσω SGS Tools -> Cleanup system apps -> Advanced mode και το αφαίρεσα! :)

Edited by nikoskon
Link to comment
Share on other sites

Thx!

Είναι το ίδιο keyboard με το stock android της Juwe 1.5?

 

btw το multiling keyboard το εχετε δοκιμασει...;ειναι φοβερο...το χρησιμοποιω αρκετο καιρο τωρα και με εχει βολεψει παρα πολυ :)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

ειχα ολες τισ darky μεχρι 9.3 με ολους τους kernel οπως και την insanity..εβαλα σημερα την simply...νομιζω θα μεινω για λιγο...;):)

 

Και εγώ το ίδιο. Φαντασου ότι έχω να φλασαρω τρεις βδομάδες.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

-Αγγελίες επιτρέπονται μόνο στο Buy&Sell.

-οκ, δεν θα το ξανακανω !!!

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανείς που είναι ακριβώς το αρχείο για το boot animation ;

θέλω να βάλω αυτό.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=982286

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...