Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

galaxy 3 εχω απλα διαβασα οτι η μεθοδος για root ειναι ιδια και στα δυο κινητα

 

Ναι είναι. To adb θα έπρεπε να σου δουλεύει, δεν ξέρω αν το firmware δημιουργεί προβλήματα, ρωτούσα για το λειτουργικό του υπολογιστή σου (ποιά windows έχεις;). Παρ'όλα αυτά μιας και έχεις άλλο κινητό θα σε παρακαλούσα να συνεχίσεις τις ερωτήσεις στο θεμα για root του Galaxy 3, τα παιδιά εκεί ίσως να έχουν περισσότερες απαντήσεις και εμπειρίες με το συγκεκριμένο firmware που έχεις.

Είσαι σίγουρος ότι έχεις ενεργοποιήσει το usb debugging? (το Kies δε βλέπει το κινητό αν είναι ενεργοποιημένο το debugging)

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καλως οκ θα συνεχισω εκει και συγνωμη. Για να δοσω τελος εδω εχω windows 7 για να δει το Kies to κινητο απενεργοποιω το usb debugging και το βλεπει μια χαρα. Οταν το ενεργοποιω για να δω τη συσκευη μου απο adb αρχιζει το προβλημα. Ευχαριστς για το χρονο σου.
Link to comment
Share on other sites

Καμιά ενημέρωση για stock 2.3.x , εκτός της JV1 έχουμε;

Κάποια ημερομηνία ίσως;

 

Όχι, τίποτα επίσημο. Βγήκε σήμερα η JS7 2.2.1 όμως για Σκανδιναβία, δεν έχει Ελληνικό Swype αλλά λένε ότι είναι γρήγορη.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή είμαι με JS5

αλλά χθες άλλαξα το MODEM σε BUJP5(Vodafone)

και προχθές είχα αλλάξει τον KERNEL σε Speedmod K13c.

 

Γίνεται να περάσω JS7 από ODΙΝ διατηρώντας τα υπάρχοντα KERNEL & MODEM;

Link to comment
Share on other sites

Χθες ήταν η δεύτερη φορά που μου συναίβει το εξής:

 

Μετά από κλήση την οποία δεν πρόλαβα, προσπάθησα να δω ποιος με πήρε και εκεί το τηλέφωνο αντιμετώπισε ένα ισχυρότατο σοκ, force close του phone.apk και ό,τι σχετίζεται μ' αυτό:

 

logs, activities, contacts, groups κτλ κτλ.

 

Όχι μόνο δεν μπορούσα να μπω με κάποιον τρόπο, αλλά έλειπε και το Phone από τα apps. Για να καταλάβετε, έχω τον Zeam Launcher πάνω σε doc's kitchen rom με js3 και είχα ρυθμίσει το swipe up gesture να ανοίγει τον dialer. Fail. Ούτε μ' αυτόν, ούτε με οποιονδήποτε πλάγιο τρόπο άνοιγε (πχ, από sms κάποιου, να κάνω view contact κτλ κτλ).

 

Εν τέλει, την πρώτη φορά το έσωσα με cwm restore. Χθες όμως, δεν είχα κάποιο πρόσφατο backup κι έτσι, αφού όλες οι υπόλοιπες λειτουργίες έδειχναν να τρέχουν κανονικά, πήρα backup με Titanium, μπήκα στο mobile kitchen generator και έφτιαξα μια rom πάνω σε js5 wipe φυσικά.

 

Όλα καλά με εγκατάσταση και restore από Titanium, όμως ο λόγος που έγινε και δεύτερη φορά αυτό μου διέφευγε. Κι επειδή το Titanium δεν επανέφερε 2 πράγματα (το swype και το theme μου) μπήκα να κατεβάσω εκ νέου το Theme. Χρησιμοποιώ το Jumba's NeonGT κι απ' ότι φαίνεται, το όλο θέμα είναι bug κάποιας έκδοσης του, μάλλον της 1.7.2 κι έπειτα.

 

Χθες κατέβασα την 2.5 η οποία είναι ομορφότερη στα σημεία κι απ' ότι λέει ο ίδιος, μάλλον δεν έχει το συγκεκριμένο πρόβλημα.

 

Άρα, σε όποιους αρέσει το συγκεκριμένο theme, ας έχουν το νου τους.

Link to comment
Share on other sites

onibocho όταν βάζεις themes και μαγειρεμένες ρομς με launchers να τα περιμένεις όλα αυτά

από εμπειρεία μου πάντως καλύτερα να βάζεις μια themed ρομ που είναι πχ του darky οπότε και να μη χρειαστεί να βάλεις κάτι άλλο

επίσης σκέτη js5 κάνει πολύ καλά την δουλειά της και ο touchwiz της τρέχει σφαίρα οπότε... :)

+ η samsung έχει μερικά ωραία widgets ;)

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή είμαι με JS5

αλλά χθες άλλαξα το MODEM σε BUJP5(Vodafone)

και προχθές είχα αλλάξει τον KERNEL σε Speedmod K13c.

 

Γίνεται να περάσω JS7 από ODΙΝ διατηρώντας τα υπάρχοντα KERNEL & MODEM;

 

Όχι δε γίνεται (το kernel τουλάχιστον). Γιατί έβαλες αυτό το modem?

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Στο set cpu οταν φτιαχνω profil που περιοριζει τη συχνοτητα οταν η οθονη κλειδωνει,δεν μπορω να το ξεκλειδωσω.Αναγκαστικα βγαζω τη μπαταρια.Καπου ειχε ξανααναφερθει.Υπαρχει λυση;

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Καταρχας να αναφερω οτι ειμαι ασχετος απο κινητα. Προσπαθω να κανω αναβαθμιση μεσω KIES σε 2.2.1. Χρησιμοποιησα το KIES patcher και εβαλα product code XEU (αυτο δεν επρεπε?). Οταν συνδεω το τηλ. και παταω αναβαθμιση μου γραφει:

 

Ονομα μοντελου: GT-19000

Τρεχουσα εκδοση: PDA:JPH/PHONE:JPP

Δεν ειναι δυνατη η ενημερωση αυτης της εκδοσης της συσκευης (το κουτακι που γραφει ενημερωση δεξια απο αυτο το μην. ειναι σβησμενο)

 

Κανω κατι λαθος? (να αναφερω οτι εχω 2.2 FROYO)

Θα εκτιμουσα καθε βοηθεια... Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Καταρχας να αναφερω οτι ειμαι ασχετος απο κινητα. Προσπαθω να κανω αναβαθμιση μεσω KIES σε 2.2.1.........Κανω κατι λαθος? (να αναφερω οτι εχω 2.2 FROYO)

Θα εκτιμουσα καθε βοηθεια... Ευχαριστω πολυ!

 

καπου διαβασα οτι το patcher δεν υφισταται πλεον...

αλλα μπορεις να κανεις ακριβως οτι λεει ο οδηγος του Τυχερακια στην πρωτη σελιδα

απλα διαβασε προσεκτικα...

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Στο set cpu οταν φτιαχνω profil που περιοριζει τη συχνοτητα οταν η οθονη κλειδωνει,δεν μπορω να το ξεκλειδωσω.Αναγκαστικα βγαζω τη μπαταρια.Καπου ειχε ξανααναφερθει.Υπαρχει λυση;

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Έχει αναφερθεί οτι συμβαίνει σε 2.1

Δοκίμασε να βάλεια το max στο προφιλ screen off στα 200 αντι για 100.

Επίσησ δοκίμασε να βάλεις το scaling σε conservative.

1 απο τα 2 θα σε φτιάξει. Αλλα αν έχεις 2.2.1 προτεινω reflash!!!!

 

Σύμφωνα με τον δημιουργό του:

Galaxy S devices: conservative scaling is recommended (ondemand on the Nexus S). There are issues with Galaxy S kernels that may result in crashes if some other scaling governors are used, or if the sleep profile "max" value is set too low.

Edited by paokaras45
Link to comment
Share on other sites

καπου διαβασα οτι το patcher δεν υφισταται πλεον...

αλλα μπορεις να κανεις ακριβως οτι λεει ο οδηγος του Τυχερακια στην πρωτη σελιδα

απλα διαβασε προσεκτικα...

 

απλα ηθελα να αποφυγω μεσω odin γιατι ''δεν τοχω'' και φοβαμαι μη κανω καμια μαλ...α. Ευχαριστω παντως! :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια έχω το Darkys rom 9.2 Extreme Version και η μπαταρία μου εξαντλήται πολύ εύκολα. Τι μπορώ να κάνω;
Link to comment
Share on other sites

απλα ηθελα να αποφυγω μεσω odin γιατι ''δεν τοχω'' και φοβαμαι μη κανω καμια μαλ...α. Ευχαριστω παντως! :)

Με το odin η διαδικασια γινεται Ασφαλεστερα,Ευκολοτερα και Γρηγοροτερα,μην το φοβασαι,με προυποθεση βεβαια να σου δουλευει ο συνδιασμος των 3 πληκτρων για να μπορεις να μπεις σε download mode.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια έχω το Darkys rom 9.2 Extreme Version και η μπαταρία μου εξαντλήται πολύ εύκολα. Τι μπορώ να κάνω;

 

Εχει βρει εκδοση 9.3 final γιατι δεν δοκιμαζεις αυτη?με την 9.3 δεν ειχα προβλημα με τη μπαταρια

Nokia 3210->t68i->Nokia 3410->Nokia 6510->Nokia 8850->Sharp GX20->Sharp GX30i->Sharp V703->Nokia N80->Nokia 6110 Navigator->Nokia 6210 Navigator->Nokia N85->Nokia N97->Nokia 6710 Navigator->Nokia N86->iphone 3G 16GB->iphone 3GS 16GB->HTC Desire->HTC Desire HD->Iphone 4 32GB->HTC Trophy 7->Galaxy S->Nexus S->Iphone 4s 16GB->Galaxy S2->Nexus 5 32GB-> Galaxy s6 edge Gold
Link to comment
Share on other sites

Όχι δε γίνεται (το kernel τουλάχιστον). Γιατί έβαλες αυτό το modem?

 

Το BUJP5 το έβαλα γιατί μου δίνει ελάχιστα έως αρκετά καλύτερο σήμα.

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο που έχω και Vodafone sim, αλλά στο σπίτι είμαι +1 μπάρα .

Επίσης έχω διαβάσει πως δεν ρουφάει πολύ την μπαταρία αλλά μέχρι στιγμής δεν έχω παρατηρήσει τρελή διαφορά.

Οπότε δεν εκφέρω γνώμη.

 

Στο παρελθόν όμως, με κουζινάτη JS3 και το εν λόγω modem, είδα τρελή διαφορά στην αυτονομία(προς το καλύτερο εννοείται) και τότε παρατήρησα και αυτό με το σήμα.

Για αυτό τώρα το προτιμώ σαν MODEM.

Link to comment
Share on other sites

Το BUJP5 το έβαλα γιατί μου δίνει ελάχιστα έως αρκετά καλύτερο σήμα.

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο που έχω και Vodafone sim, αλλά στο σπίτι είμαι +1 μπάρα .

Επίσης έχω διαβάσει πως δεν ρουφάει πολύ την μπαταρία αλλά μέχρι στιγμής δεν έχω παρατηρήσει τρελή διαφορά.

Οπότε δεν εκφέρω γνώμη.

 

Στο παρελθόν όμως, με κουζινάτη JS3 και το εν λόγω modem, είδα τρελή διαφορά στην αυτονομία(προς το καλύτερο εννοείται) και τότε παρατήρησα και αυτό με το σήμα.

Για αυτό τώρα το προτιμώ σαν MODEM.

για πολυ καλη αυτονομια δες και το JPE modem

και σημα απο οτι θυμαμαι ηταν μια χαρα

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Βγήκε νέα κουζίνα με JS7, και ο stefunel λέει οτι η νέα βάση είναι η καλύτερη rom που έχει βγει απο τη samsung.

Θα τη δοκιμάσω..

 

Ευχαριστώ για τη διόρθωση nikoskon, όπως γράφω και κάτω, πολλοί devs->πολλά ονόματα, χα χα.

Edited by flik
Link to comment
Share on other sites

πάντα αυτό λένε :P

εγώ θα σου έλεγα άμα δεν βαριέσαι να δοκιμάσει cyanοgen που είναι 2.3 ;)

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε νέα κουζίνα με JS7, και ο stefanul λέει οτι η νέα βάση είναι η καλύτερη rom που έχει βγει απο τη samsung.

Θα τη δοκιμάσω..

Stefunel τον ελένενε! :)

Δεν θέλω να βάλω κουζινάτη γιατί δεν έχει το λογότυπο της Sammy κατά το κλείσιμο,

συν ό,τι στην ελληνική μετάφραση του dock του TW, κάτω από το εικονίδιο των μηνυμάτων δεν έχει τίτλο "Μηνύματα" αλλά κάτι άλλο που δεν φαίνεται ολόκληρο λόγω μήκους και μου την σπάει! :)

Συν ό,τι δεν έχει το ελληνικό Swype και πρέπει να παίξω μπάλα με SGS Tools/Root explorer για να το περάσω.

Γενικά θέλει δουλίτσα για να την φέρω στα μέτρα μου.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά πλέον που υπάρχουν περισσότεροι devs όλοι αυτοδιαφημίζονται και αρχίζει κάπως να φαίνεται άσχημα. Ο webstar1 πχ παρακαλάει για donates και 5-stars-ranking...

Saliez πόσο καιρό την έχεις; Εκτιμώ απίστευτα όλες τις CM roms απο τότε που ο cyanogen έκανε την αρχή, αλλά αν την έχεις καιρό πες μου αν αντιμετωπίζεις προβλήματα με autoreboots και wifi.

Edited by flik
Link to comment
Share on other sites

Βασικά πλέον που υπάρχουν περισσότεροι devs όλοι αυτοδιαφημίζονται και αρχίζει κάπως να φαίνεται άσχημα. Ο webstar1 πχ παρακαλάει για donates και 5-stars-ranking...

Saliez πόσο καιρό την έχεις; Εκτιμώ απίστευτα όλες τις CM roms απο τότε που ο cyanogen έκανε την αρχή, αλλά αν την έχεις καιρό πες μου αν αντιμετωπίζεις προβλήματα με autoreboots και wifi.

 

δεν την έχω βάλει γιατι τώρα τελευταία δεν έχω χρόνο να ασχοληθώ οπότε θέλω το τηλέφωνο να δουλεύει :)

να σου πω την αλήθεια περιμένω την επίσημη 2.3 πρώτα και μετά βλέπουμε

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Εμ κι εγώ περιμένω όχι την official, μια 2.3 απο κάποιον γνωστό dev, και πιο πολύ περιμένω την CM7 όταν βγει και πει οτι απο επίπεδο test πήγε σε Public beta ή κάτι τέτοιο...

Προς το παρόν, απο ότι έχω δει και έτσι πρέπει να είναι, η σταθερότερη 2.3 είναι η Ultibread. Παρόλα αυτά δεν με έπεισε οτι είναι τόσο γρήγορη και καλή.

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...