Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δυστυχώς τίποτε!!! Το συνδέω και μου δείχνει μονίμως τα εικονίδια που ανεφερα παραπάνω!Κάνω διπλό κλικ στο download bat. αλλά το κινητό δεν ξεκινάει!!

 

Τοτε πρεπει να δοκιμασεις και χειροκινητα με το adb οπως γραφει στο αντιστοιχο κομματι εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=284103 δηλαδη εκει που λεει για το adb πρεπει να δοκιμασεις με τα βηματα που λεει να δεις αν το κινητο αναγνωριζεται (Αν έκεί έχει από κάτω μια σειρά γραμμάτων/αριθμών, σημαίνει ότι βλέπει μια χαρά τη συσκευή (η οποία αντιστοιχεί σ'αυτά τα γράμματα) ωστε μετα να το βαλεις στο download mode.

 

Επισης κοιτα εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3405496#post3405496 οπου εχω γραψει καποιοες αλχημειες που μπορεις να κανεις (αυτο με το πιστολακι εχει πιασει σε αρκετα παιδια εδω μεσα). Λογικα ομςως δεν θα δουλεψει κατι απο αυτα αφου δεν ειχες τα 3 κουμπια απο πριν.

 

Σαν εσχατη λυση ειναι να φτιαξεις η να βρεις απο καπου ενα usbjig. http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=819551

Ετσι το κινητο θα σωθει σιγουρα. Γραψε απο που εισαι μπας και υπαρχει καποιο παιδι κοντα σου και μπορειτε να βρεθειτε για να σου δανεισει το δικο του και να μπεις σε download mode ωστε να φλασαρεις.

 

Παντως το κινητο αφου φτανει σε αυτην την οθονη εστω και με το usbjig θα σωθει σιγουρα. Το θεμα ειναι να μπεις σε download mode για να μπορεσεις να φλασαρεις μια νεα ρομ με τα βηματα στους οδηγους.

Edited by red_herring

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τοτε πρεπει να δοκιμασεις και χειροκινητα με το adb οπως γραφει στο αντιστοιχο κομματι εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=284103 δηλαδη εκει που λεει για το adb πρεπει να δοκιμασεις με τα βηματα που λεει να δεις αν το κινητο αναγνωριζεται (Αν έκεί έχει από κάτω μια σειρά γραμμάτων/αριθμών, σημαίνει ότι βλέπει μια χαρά τη συσκευή (η οποία αντιστοιχεί σ'αυτά τα γράμματα) ωστε μετα να το βαλεις στο download mode.

 

Επισης κοιτα εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3405496#post3405496 οπου εχω γραψει καποιοες αλχημειες που μπορεις να κανεις (αυτο με το πιστολακι εχει πιασει σε αρκετα παιδια εδω μεσα). Λογικα ομςως δεν θα δουλεψει κατι απο αυτα αφου δεν ειχες τα 3 κουμπια απο πριν.

 

Σαν εσχατη λυση ειναι να φτιαξεις η να βρεις απο καπου ενα usbjig. http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=819551

Ετσι το κινητο θα σωθει σιγουρα. Γραψε απο που εισαι μπας και υπαρχει καποιο παιδι κοντα σου και μπορειτε να βρεθειτε για να σου δανεισει το δικο του και να μπεις σε download mode ωστε να φλασαρεις.

 

Παντως το κινητο αφου φτανει σε αυτην την οθονη εστω και με το usbjig θα σωθει σιγουρα. Το θεμα ειναι να μπεις σε download mode για να μπορεσεις να φλασαρεις μια νεα ρομ με τα βηματα στους οδηγους.

 

Φιλε μου γιατί ενώ είμαι μεσα στο μαυρο παράθυρο cmd. και γράφω cd 'c:\adb'μου βγαζει η συνταξη του ονοματος του αρχειου κλπ. ειναι εσφγαλμενη;;; Ευχαριστώ παντως για την βοήθεια σου!!

Κώστας:whistle:
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου γιατί ενώ είμαι μεσα στο μαυρο παράθυρο cmd. και γράφω cd 'c:\adb'μου βγαζει η συνταξη του ονοματος του αρχειου κλπ. ειναι εσφγαλμενη;;; Ευχαριστώ παντως για την βοήθεια σου!!

 

Γιατι πρεπει να γραψεις cd 'c:\adb' χωρις τα ' ' δηλαδη cd c:\adb

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι βοηθεια ,βαζω με το kies pacher xen και θελω να περασω js3 και αυτο μου δειχνει

PDA:JF3/PHONE:JF3/CSC:JF1 τρεχουσα εκδοση

PDA:JPA/PHONE :JPP /CSC:JP2

τι κανω λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι πρεπει να γραψεις cd 'c:\adb' χωρις τα ' ' δηλαδη cd c:\adb

Ευχαριστώ!¨Ολα καλά μεχρι εδω αλλα δεν βγαίνει όμως πάνω αριστερά ένα κόκκινο τρίγωνο το κινητό (ή ένα άσπρο σκαθαράκι android αν έχουμε Froyo), που θα λέει ότι είναι σε USB debugging mode!!! Συνεχιζουν τα ιδια εικονιδια το κινητο με το θαυμαστικο και τον υπολογιστη!!!Κλαψ!!!

Κώστας:whistle:
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!¨Ολα καλά μεχρι εδω αλλα δεν βγαίνει όμως πάνω αριστερά ένα κόκκινο τρίγωνο το κινητό (ή ένα άσπρο σκαθαράκι android αν έχουμε Froyo), που θα λέει ότι είναι σε USB debugging mode!!! Συνεχιζουν τα ιδια εικονιδια το κινητο με το θαυμαστικο και τον υπολογιστη!!!Κλαψ!!!

 

Ε φυσικα και δεν θα βγει αφου το κινητο δεν ξεκιναει. Το θεμα ειναι να κανεις αυτο το βημα:

 

Γράφουμε στη γραμμή εντολών στον υπολογιστή μας adb devices. Θα πει κάτι για τον adb daemon που ενεργοποιείται, και μετά θα δείτε 'List of devices attached:'

Αν έκεί έχει από κάτω μια σειρά γραμμάτων/αριθμών, σημαίνει ότι βλέπει μια χαρά τη συσκευή

 

Αν βγαλει τα γραμματα τοτε αναγνωριζεται και θα μπορεσεις να μπεις σε donwload mode.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!¨Ολα καλά μεχρι εδω αλλα δεν βγαίνει όμως πάνω αριστερά ένα κόκκινο τρίγωνο το κινητό (ή ένα άσπρο σκαθαράκι android αν έχουμε Froyo), που θα λέει ότι είναι σε USB debugging mode!!! Συνεχιζουν τα ιδια εικονιδια το κινητο με το θαυμαστικο και τον υπολογιστη!!!Κλαψ!!!

Οπως σου ειπε παραπάνω ο Παναγιώτης πρέπει να δεις αν αφού βάλεις την εντολή σου βγάζει στο command του pc το νούμερο που να δείχνει ότι αναγνωρίζεται το κινητό απ' το adb. Σε περίπτωση που δεν... δύσκολα τα πράγματα. Πάντως αν είσαι Αθήνα και χρειαστείς, έχω jig να σου δανείσω.

Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

Ε φυσικα και δεν θα βγει αφου το κινητο δεν ξεκιναει. Το θεμα ειναι να κανεις αυτο το βημα:

 

Γράφουμε στη γραμμή εντολών στον υπολογιστή μας adb devices. Θα πει κάτι για τον adb daemon που ενεργοποιείται, και μετά θα δείτε 'List of devices attached:'

Αν έκεί έχει από κάτω μια σειρά γραμμάτων/αριθμών, σημαίνει ότι βλέπει μια χαρά τη συσκευή

 

Αν βγαλει τα γραμματα τοτε αναγνωριζεται και θα μπορεσεις να μπεις σε donwload mode.

Συγνώμη που σε ζαλιζω μέσα στην νύχτα το γράφω αυτο adb devices, αλλά δεν μου βγάζει τίποτε!!
Κώστας:whistle:
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που σε ζαλιζω μέσα στην νύχτα το γράφω αυτο adb devices, αλλά δεν μου βγάζει τίποτε!!

 

Δεν πειραζει φιλε μου. Συνδεδεμενο το κινητο και με την οθονη αυτη ετσι?

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Οπως σου ειπε παραπάνω ο Παναγιώτης πρέπει να δεις αν αφού βάλεις την εντολή σου βγάζει στο command του pc το νούμερο που να δείχνει ότι αναγνωρίζεται το κινητό απ' το adb. Σε περίπτωση που δεν... δύσκολα τα πράγματα. Πάντως αν είσαι Αθήνα και χρειαστείς, έχω jig να σου δανείσω.

 

Σ΄ευχαριστώ αλλά δυστυχώς είμαι μακριά! Ειμαι στη Λάρισα.

Κώστας:whistle:
Link to comment
Share on other sites

Σ΄ευχαριστώ αλλά δυστυχώς είμαι μακριά! Ειμαι στη Λάρισα.

 

Mπορει να βρεθει κανεις να βοηθησει με το jig. Παντως φιλε αυτη ειναι τωρα η μονη λυση γιατι και τις αλχημειες να κανεις που σου εγραψα δεν νομιζω να γινει κατι, αφου αυτα πιανουν σε κποιους που ειχαν το συνδυασμο πριν. Αν εχεις παντως ελαχιστες γνωσεις απο ηλεκτρολογικα και πιανει λιγο το χερι σου ισως καταφερεις να φτιαξεις ενα. Η μπορεις να ζητησεις να σου το φτιαξει ο ηλεκτρολογος στο μαγαζι που θα πας να αγορασεις τις αντιστασεις. Αν δεν νιωθεις παντως σιγουρος με αυτα καλυτερα ψαξε καποιον να σου δανεισει ενα.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Mπορει να βρεθει κανεις να βοηθησει με το jig. Παντως φιλε αυτη ειναι τωρα η μονη λυση γιατι και τις αλχημειες να κανεις που σου εγραψα δεν νομιζω να γινει κατι, αφου αυτα πιανουν σε κποιους που ειχαν το συνδυασμο πριν. Αν εχεις παντως ελαχιστες γνωσεις απο ηλεκτρολογικα και πιανει λιγο το χερι σου ισως καταφερεις να φτιαξεις ενα. Η μπορεις να ζητησεις να σου το φτιαξει ο ηλεκτρολογος στο μαγαζι που θα πας να αγορασεις τις αντιστασεις. Αν δεν νιωθεις παντως σιγουρος με αυτα καλυτερα ψαξε καποιον να σου δανεισει ενα.

Παναγώτη σεευχαριστώ ξανά για όλα!!!Μπήκα όντως σε όλα τα σημεία της οθόνης αλλά δυστυχώς δεν εμφανίζονται ούt:wacko:ε γράμματα ούτε αριθμοί!! Μάλλον τελικά η λύση είναι μόνο με το jig!!!

Κώστας:whistle:
Link to comment
Share on other sites

Παναγώτη σεευχαριστώ ξανά για όλα!!!Μπήκα όντως σε όλα τα σημεία της οθόνης αλλά δυστυχώς δεν εμφανίζονται ούt:wacko:ε γράμματα ούτε αριθμοί!! Μάλλον τελικά η λύση είναι μόνο με το jig!!!

 

Τι να πω φιλε μου, κριμα που επρεπε να συμβει αυτο την πρωτη μερα που το πηρες. Να ξερεις παντως οτι υπαρχουν και πολυ χειροτερα απο αυτο και το κινητο αφου μπαινει σε αυτην την οθονη με το jig θα ειναι μια χαρα και ετοιμο για φλασαρισμα. Διαβασε τις οδηγιες για να εισαι ετοιμος και το μονο προβλημα σου πλεον ειναι να βρεις ενα jig.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξαφνικα το τηλεφωνο σταματησε να μου βρισκει την τοποθεσια μου. (Στους χαρτες goole maps και στον καιρο)

Ειμαι με τη rom του doc. Δοκιμασα τα παντα! Εκανα hard reset μεχρι που του ξαναπερασα τη rom! Αλλα και παλι τιποτα! Δε λεει να φτιαξει με τιποτα!

Εχεις κανεις καμια ιδεα? Μηπως ειναι γενικο το προβλημα το εχει κανεις αλλος?

Link to comment
Share on other sites

Το kies patcher σας δείχνει την τελευταία έκδοση με κωδικό XEN; Δοκίμασα και ενώ με κωδικό COS βγάζει την JPH με XEU την JPY με την XEN μου βγάζει την JPA :confused:

 

Φιλοι βοηθεια ,βαζω με το kies pacher xen και θελω να περασω js3 και αυτο μου δειχνει

PDA:JF3/PHONE:JF3/CSC:JF1 τρεχουσα εκδοση

PDA:JPA/PHONE :JPP /CSC:JP2

τι κανω λαθος?

 

βαζω SPOOF PRODUCT COD XEN

I9000XXJF3/I9000XENJF1/I9000XXJF3/I9000XXJF3

τι λαθος γινετε ???

 

Και εγώ την ίδια απορία είχα, άλλα δεν το είχε δοκιμάσει κανείς άλλος για να πει. Αντί για την JS3 βγάζει την JPA. Τι έγινε το έβγαλαν από τους servers τους ή είναι κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Eρωτηση: Κανενα καλο εναλλακτικο boot animation με ηχο και εικονα (ή μονο εικονα τελος παντων :p ) εχουμε εντοπισει?

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Παναγώτη σεευχαριστώ ξανά για όλα!!!Μπήκα όντως σε όλα τα σημεία της οθόνης αλλά δυστυχώς δεν εμφανίζονται ούt:wacko:ε γράμματα ούτε αριθμοί!! Μάλλον τελικά η λύση είναι μόνο με το jig!!!

 

Έπρεπε να φύγω, κρίμα που γύρισα σε τουβλιασμένο τηλέφωνο... ελπίζω να βρεις ένα jig, αλλά δεν είναι το τέλος του κόσμου, διορθώνεται εύκολα αν καταφέρεις να μπεις σε download mode. Πες μας όταν τα καταφέρεις, για να βοηθήσουμε από κει.

 

Και εγώ την ίδια απορία είχα, άλλα δεν το είχε δοκιμάσει κανείς άλλος για να πει. Αντί για την JS3 βγάζει την JPA. Τι έγινε το έβγαλαν από τους servers τους ή είναι κάτι άλλο;

Δεν έχω δοκιμάσει, αλλά δε θα είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει... το ίδιο είχε γίνει και με τη Σουηδική JP6 παλιότερα... To δώσανε όμως και στη Σουηδία, οπότε δοκιμάστε με XEE

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα εχω βαλει την js3 με kies pantcer πως μπορω κανουμε root με αυτην οποιος μπορει ας μου πει παρακαλω. ευχαριστω πολυ
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα εχω βαλει την js3 με kies pantcer πως μπορω κανουμε root με αυτην οποιος μπορει ας μου πει παρακαλω. ευχαριστω πολυ

 

Oπως και όλες τις άλλες, διάβασε τον οδηγό στην πρώτη σελίδα.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

παιδια αυτο το θεμα που ειχα βαλει στην νταρκυ μεσω cwm κανει για την JS3........R64Theme_27-12-10_JPUXY_colour_anim
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους!

εχω JM5 με EUR, συνδεω το κινητο με το KIES το βλεπει και ενω μου βλεπει την αναβαθμιση ξεκιναει και μετα απο λιγο μου λεει οτι εχει αποσυνδεθει το κινητο. εκανα reinstall το kies αλλα και παλι τιποτα. καμια ιδεα κανεις?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους...

Το δανειζομαι απο androidforums και ειναι για το Legend...Ποιος ξερει;Μπορει να δουλευει και εδω ;)

 

http://androidforums.com/htc-legend/...-2-update.html

 

Αν καποιος δοκιμασει ας το γραψει και εδω...Ευχαριστω :)

bodo
Link to comment
Share on other sites

http://androidforums.com/htc-legend/...-2-update.html

 

Αν καποιος δοκιμασει ας το γραψει και εδω...Ευχαριστω :)

 

page not found dude.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ύστερα από σχεδόν ένα μήνα στο JPY και χωρίς να πειράξω κάτι,μια μέρα το ανοίγω και αρχίσει να κάνει FC στα πάντα σχεδόν.Δεν έχω βάλει lagfix και δοκίμασα να κάνω wipe dalvik cache,wipe cache και να κλεισω τα speedmod tweaks.Το έχω ξαναπάθει αυτό και έφυγε μόνο με wipe και full flash.Το ζήτημα είναι τι στο καλο το προκαλεί;;; πλέον γιατί με έχει κουράσει..

 

¨Ενδεικτικό ότι κάπου υπάρχει corruption είναι πως το quadrant κανει fail στο I/O (input output) test και μου βγάζει internal error during benchmark execution.Δεν έχω πειράξει το data ή το system ούτε έβαλα labfix γιατί το είχα αποδώσει σε αυτό το error παλαιότερα..Τώρα έχω αρχίσει να πιστεύω ότι προκαλείται όταν το κινητό κλείσει απότομα από battery γιατί πάντα την αφήνω να κάνει juice out.

 

Κάπου είχα δεί για ένα αρχείο db που πρέπει να διαγράψεις αν flashάρεις συχνά.Θυμάται κανείς ποιο είναι?Εκτός αν έιναι το ίδιο με το cache..

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...