Jump to content

Android Tablets: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, εντυπώσεις


rigasnic1982
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα Archos δεν μπαινουν στο Android Market αλλα εχουν δικια τους εφαρμογη για Market. Εκτος και αν αλλαξε κατι με καποιο update.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τα Archos δεν μπαινουν στο Android Market αλλα εχουν δικια τους εφαρμογη για Market. Εκτος και αν αλλαξε κατι με καποιο update.

Υπάρχουν τρόποι.

Πχ αυτός

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην δε ξερω αν ανοιξα εδω καλα το θεμα

Ποσο αχρηστο δηλαδη μπορει να ειναι αυτο που για 55€ να μην αξιζει ?

Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως η cpu δεν ειναι το σημαντικοτερο προβλημα ..ισως ουτε η μνημη του...η οθονη δεν ειναι capacitive (δε συζηταμε για multitouch) δεν εχει gps..αλλα 55 € ...τι να πρωτοβαλει ο κινεζος μεσα...υπαρχουν και εκδοσης με μεγαλυτερο οθονη μεγαλυτερης αναλυσης..περισσοτερη μνημη σε διπλασιες τιμες.. ή με περιπου ιδια οθονη αλλα cortex a8 cpu
Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Σαν τιμη νομιζω ειναι πολυ καλο.

Κατι μου λεει ομως οτι θα μπεις σε περιπετειες του στυλ να θες να αγορασεις το λιγο καλυτερο μετα, γιατι αυτο θα σε κουραζει σε κατι που εσυ θα θεωρεις βασικο.

 

Αν ξερεις οτι δινεις 55€ για να περασεις μερικες ωρες μαζι του και μετα να το παρατησεις, οκ παρε το.

Αν ομως το περνεις για να το "ξεζουμισεις" δωσε 100€ και παρε ενα ZTE Blade.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

προσωπικά πάντως που έψαχνα κάτι απλό και με android μου γυάλισε! δεν είναι πολλά τα χρήματα, δεν μπορούμε να ζητάμε και πολυτέλειες...

 

δύο ερωτήσεις όμως προς όσους γνωρίζουν:

 

1) η μπαταρία (Li-Polyer 1600MAh, 7.4V battery) μπορούμε να γνωρίζουμε πόσο περίπου θα κρατάει μέχρι να παραδίδει το πνεύμα;

2)ανταπτοράκι που να προσαρμόζει την αμερικανικη μπρίζα του φορτιστή σε ελληνικό αρσενικό πόσο περίπου κοστίζει;

Link to comment
Share on other sites

Βασικα τη τριτη θα παρω το IDEOS X5...θα ηταν υπερβολη να εχω και ενα tablet ? Νομιζω οτι για τη δουλεια μου (καθηγητης) θα μου ταιριαζει πολυ να το εχω και σαν ebook με ολη την υλη ..απο βιβλια μεχρι διαγωνισματα εκει μεσα...πολυ θα ηθελα να τα εδινε το κρατος...αλλα εκεινο βυθιζεται οποτε πρεπει να βρουμε μονοι μας και με δικα μας εξοδα αναλογες λυσεις...

 

Η μπαταρια οντως δειχνει πολυ μικρη..αλλες αναλογες υλοποιησεις δειχνουν να εχουν ~2500mah μπαταρια . Το ανταπτορακι υπολογιζε 1$ τα 2 κομματια

Edited by The X
Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Βασικα τη τριτη θα παρω το IDEOS X5...θα ηταν υπερβολη να εχω και ενα tablet ? Νομιζω οτι για τη δουλεια μου (καθηγητης) θα μου ταιριαζει πολυ να το εχω και σαν ebook με ολη την υλη ..απο βιβλια μεχρι διαγωνισματα εκει μεσα...πολυ θα ηθελα να τα εδινε το κρατος...αλλα εκεινο βυθιζεται οποτε πρεπει να βρουμε μονοι μας και με δικα μας εξοδα αναλογες λυσεις...

 

Η μπαταρια οντως δειχνει πολυ μικρη..αλλες αναλογες υλοποιησεις δειχνουν να εχουν ~2500mah μπαταρια . Το ανταπτορακι υπολογιζε 1$ τα 2 κομματια

 

αν έδινε το κράτος tablets θα έπαιζαν και εκεί τόσες μίζες που δε θέλω να το σκέφτομαι καλύτερα.

 

τώρα στο θέμα μας...πραγματικά με χαλάει η μπαταρία. αν είναι να αντέχει ένα 45λεπτο μόνο φορητό που δε θα μπορεί να θεωρείται το συγκεκριμένο, αφού θα χρειάζεσαι συνεχώς μια μπρίζα δίπλα. Αλλά τώρα είδα ότι έρχεται και από το Hong Kong και πραγματικά δεν έχω ιδέα για το τι μπορεί να παιχτεί με τελωνείο κτλ.

Λέει μάλιστα στην περιγραφή το παρακάτω:

 

Customs duty is obligation and liability of a citizen in your country, so buyer should be responsible for any tax and custom duty incurred. To minimize or avoid any GST or V.A.T. or other Import Taxes legally, we will mark the parcel as 'Sample' or 'Gift' within low value. Generally, the delay or failure delivery is sometimes caused by the policy of different customs. For example, Laser Pointer is unacceptable in some countries. Therefore, please double check your local customs policy carefully before purchase. Or, we will NOT be responsible for any failure delivery related destination customs issue.

 

έχει ιδέα κανείς πόσο μπορεί να είναι το ελάχιστο/μέγιστο που μπορεί να μπει σαν φόρος;

Link to comment
Share on other sites

πουθενα στο ebay η στο net δε βρηκα την εκδοση αυτη με 1600 mah ? μηπως κανει λαθος ο πωλητης ?
Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

~19$ μονο?? Δηλαδη 13€!

Εδω ουτε ψηφιακη κορνιζα δεν αγοραζεις με τοσα!!

Αν αγορασω απο τον θειο λες να χρεωθω λιγοτερα απο $59.99 που ζηταει για να ερθει??

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Να σας αναφέρω πως εάν αναζητάτε ένα φθηνό tablet με λειτουργικό Android και όχι κάτι κινέζικο με τιμές 100 ευρώ και εντελώς αναμφίβολης ποιότητας, ρίξτε μια ματιά στο Creative Tablet ZiiO 10'' 8GB! Διατίθεται στο πλαίσιο!

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να σας αναφέρω πως εάν αναζητάτε ένα φθηνό tablet με λειτουργικό Android και όχι κάτι κινέζικο με τιμές 100 ευρώ και εντελώς αναμφίβολης ποιότητας, ρίξτε μια ματιά στο Creative Tablet ZiiO 10'' 8GB! Διατίθεται στο πλαίσιο!

 

εξίσου αθλιο με τις κινεζιές. Rebadge κινεζια απο Creative είναι... Δεν τιμουν το ονομα τους. Κριμα.

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά πάντως που έψαχνα κάτι απλό και με android μου γυάλισε! δεν είναι πολλά τα χρήματα, δεν μπορούμε να ζητάμε και πολυτέλειες...

 

δύο ερωτήσεις όμως προς όσους γνωρίζουν:

 

1) η μπαταρία (Li-Polyer 1600MAh, 7.4V battery) μπορούμε να γνωρίζουμε πόσο περίπου θα κρατάει μέχρι να παραδίδει το πνεύμα;

2)ανταπτοράκι που να προσαρμόζει την αμερικανικη μπρίζα του φορτιστή σε ελληνικό αρσενικό πόσο περίπου κοστίζει;

 

το ανταπτοράκι ενα ευρω απο e-shop

Link to comment
Share on other sites

εξίσου αθλιο με τις κινεζιές. Rebadge κινεζια απο Creative είναι... Δεν τιμουν το ονομα τους. Κριμα.

 

Υπάρχουν και χειρότερα, πιστεψέ με ;)

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την παρέα,

Καταρχήν να πώ ότι είμαι άσχετος στο θέμα tablet και γι΄αυτό θα ζητήσω τα φώτα σας, σκέφτομαι να αγοράσω ένα Android tablet αλλά έχω μπερδευτεί με όλα αυτά που διαβάζω.

Έχω δύο απορίες :

1)Τελικά υπάρχει κάποιο φτηνό (μέχρι 200€ ) και ταυτόχρονα αξιόπιστο κινέζικο tablet που αξίζει να αγοράσουμε ;

[

Αυτό που ενδιαφέρει να κάνω με το tablet είναι, internet, κανένα παιχνίδι, emailing, chat, σπάνια άντε να δώ και καμιά ταινία.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας.

 

Υ.Γ Από τα παραπάνω συγκεκριμένα μοντέλα μπαίνουμε κανονικά στα διάφορα android market για να κατεβάζουμε εφαρμογές όπως κάνω τώρα με το κινητό μου ;

http://www.merimobiles.com/Witstech_A81H_Capacitive_android_2_2_GPS_1GHZ_Fla_p/meri0627.htm

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω βγάλανε tablet και στο eshop του zougla.gr

Το μοντέλο είναι το 10.2 Inch EasyPad Android Tablet

 

Περισσότερα εδώ.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

http://www.usbsea.com/products/10.2_inch_FlyTouch_3_Superpad_Android_2.2_OS_Tablet_PC_Support_WiFi__3G__GPS_with_Camera_RAM512MB,8GB_Hard_disk_support_Flash_10.1_R-UMPC-M102A.html

 

Τέλειο για τα λευτά του!

Με Android 2.2, πολύ ευαίσθητη οθόνη, 8GB HDD, καλό GPS...

Link to comment
Share on other sites

Μία τέτοια παραγγελία πόσο βγαίνει τελικά με έξοδα αποστολής/τελωνείο;

με 2η μπαταρια και το flexible keyboard , με απλο ταχυδρομειο και χωρις τελωνειο (δεν θα περασει σιγουρα)

 

173 euros

 

(το μηχανακι το ειχα και στην 1η και 2η εκδοση του πολυ αξιολογο , αυτη ειναι η 5η εκδοση!)

 

http://www.usbsea.com/products/10.2_inch_FlyTouch_3_Superpad_Android_2.2_OS_Tablet_PC_Support_WiFi__3G__GPS_with_Camera_RAM512MB,8GB_Hard_disk_support_Flash_10.1_R-UMPC-M102A.html

 

Τέλειο για τα λευτά του!

Με Android 2.2, πολύ ευαίσθητη οθόνη, 8GB HDD, καλό GPS...

καλη περιπτωση ..εδω και το site υποστηριξης

http://www.slatedroid.com/forum/154-flytouch-3superpad-2/

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

με 2η μπαταρια και το flexible keyboard , με απλο ταχυδρομειο και χωρις τελωνειο (δεν θα περασει σιγουρα)

 

173 euros

 

(το μηχανακι το ειχα και στην 1η και 2η εκδοση του πολυ αξιολογο , αυτη ειναι η 5η εκδοση!)

 

Tο Flexible keyboard τι είναι; Ότι ακούω..; Και μπαίνει με usb;

Link to comment
Share on other sites

Tο Flexible keyboard τι είναι; Ότι ακούω..; Και μπαίνει με usb;

ναι πολυ πρακτικο

 

http://www.merimobiles.com/Flexible_USB_Rubber_Keyboard_for_tablet_pc_MID_p/meri0536.htm

 

κατι αλλο παιδια αυτο ή κατι παρομοιο μπορει να συνδεθει σε ταμπλετα χωρις sim ωστε να αποκτησει συνδεση?

http://www.merimobiles.com/Huawei_E1750_3G_USB_Modem_WCDMA_HSDPA_7_2MB_p/meri0623.htm

 

thanks

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα!

Μόλις εχθες παρήγγειλα αυτο : http://www.euogo.com/new-7-inch-flytouch-android-22-tablet-with-via-8650-cpu-tpga718-plus-android-tablet_p442.html

και το παρήγγειλα γιατι μέσα σε όλα ΝΟΜΙΖΩ θα μπορώ αγοράζοντας ένα usb broadband απο τη vodafone να συνδεθω στο internet και περαν του wifi!!!

Διαβάζω όμως εδώ προηγούμενα σχόλια και ανησυχω μήπως και δεν γίνεται ... τι λέτε εσεις????

Αν με ρωτήσετε που στηρίχθηκα να το αγοράσω για να μπαινω στο internet, θα σας πω πως με ΔΙΑΒΕΒΑΙΩΣΕ ο πωλητης στο καταστημα της vodafone, ο οποιος μου ειπε πως σε καθε tablet αρκει να υπάρχει usb υποδοχη για να συνδεθω! Και ΤΙΠΟΤΑ άλλο πιο εξειδικευμενο!!!!

Εντάξει μπορει να το αγόρασα μονο(;) 91 ευρω (με καρτα micro8G, μεταφορικα και θηκη keyboard) ...αλλά όσο να ναι ... κρίμα είναι να μην μπορω να χρησιμοποιησω broadband!

Αν ξέρετε κατι ...δωστε μου μια απαντηση!

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...