Jump to content

Android Tablets: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, εντυπώσεις


rigasnic1982
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

Είναι καλό το 70?

Σκεφτομαι να αγοράσω ένα tab....από οθόνη τι λέει2;;;

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

δωσε καποιο link

 

Τι λινκ να σου δώσω γραφ' το οπως στο έγραψα στην αναζήτηση στο market.

Link to comment
Share on other sites

όλα αυτά τα κινέζικα ρε παιδιά με 2.1 υπάρχει περίπτωση να βάλουν και 2.2; χλωμό ε;...

 

Έχω αρχίσει και σκέφτομαι μπας και αγοράσω κανά φτηνό αλλά από την άλλη νιώθω ότι θα είναι πατάτα και ίσως αξίζει να περιμένεις για honeycomb...

Link to comment
Share on other sites

όλα αυτά τα κινέζικα ρε παιδιά με 2.1 υπάρχει περίπτωση να βάλουν και 2.2; χλωμό ε;...

 

Έχω αρχίσει και σκέφτομαι μπας και αγοράσω κανά φτηνό αλλά από την άλλη νιώθω ότι θα είναι πατάτα και ίσως αξίζει να περιμένεις για honeycomb...

 

jastonas στην ίδια μοίρα είμαι κι εγώ.Τα κινέζικα με recistive οθόνη,να παραμένουν στην 2.1 είναι αναλώσιμα.Δέν είναι εργαλεία.

Προσωπικά θα περιμένω μέχρι το πάσχα γιατί ετοιμάζεται καταιγισμός :p

Link to comment
Share on other sites

Αν όντως θέλει κάποιος να πάρει κάτι που θα είναι εργαλεία κι όχι αναλώσιμα τότε πάει σε κάτι τέτοιο:

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=kgwYaR__9nQ]YouTube - Lenovo LePad at CES 2011[/ame]

ή [ame=http://www.youtube.com/watch?v=-ZxIrlQGA2w&feature=fvw]YouTube - Dell Inspiron Duo 10-inch Convertible with Atom N550 and Windows 7[/ame] (αν και τρέχει win7)

 

Δυστυχώς όπως συμβαίνει με τα εργαλεία, είναι ακριβά...

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

όλα αυτά τα κινέζικα ρε παιδιά με 2.1 υπάρχει περίπτωση να βάλουν και 2.2; χλωμό ε;...

 

Έχω αρχίσει και σκέφτομαι μπας και αγοράσω κανά φτηνό αλλά από την άλλη νιώθω ότι θα είναι πατάτα και ίσως αξίζει να περιμένεις για honeycomb...

Το Α81Ε που έχω έχει 2.2, αλλά το flash του είναι αίσχος...

Κάπου είχα βρεί ένα πολύ καλό άρθρο γιατι τα tablets δεν πρόκειται ποτέ να έχουν τόσο καλό flash όσο τα pc αλλά δεν μπορώ να το βρώ...

 

@ZXR Όντως αν θέλεις να πάρεις εργαλείο, δεν παίρνεις κινέζικο για κανένα λόγο..

Android tablets firmware/guides/reviews: http://www.vplace.tk
Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις καμια αποψη για αυτο, site και pad εννοω?

http://chinagrabber.com/10-2-flytouch3-android-2-2-gps-tabelet-pc---froyo-superpad-2-epad-apad---flytouch-3.aspx

Edited by vidavi
Link to comment
Share on other sites

Το Α81Ε που έχω έχει 2.2, αλλά το flash του είναι αίσχος...

Κάπου είχα βρεί ένα πολύ καλό άρθρο γιατι τα tablets δεν πρόκειται ποτέ να έχουν τόσο καλό flash όσο τα pc αλλά δεν μπορώ να το βρώ...

 

@ZXR Όντως αν θέλεις να πάρεις εργαλείο, δεν παίρνεις κινέζικο για κανένα λόγο..

 

Θα διαφωνήσω, μια χαρα κανουν την δουλειά τους τα κινεζικα, στο κατω κατω η ταμπλετα ποτε δεν θα γινει πς, η χρησιμότητα της πιστευω εξαντλείται στο ιντερνετ και τα παιχνιδάκια για να περνάει ευχάριστα ή ωρα κάπου που δεν μπορείς να εχεις το λαπτοπ ή το πς σου.

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις καμια αποψη για αυτο, site και pad εννοω?

http://chinagrabber.com/10-2-flytouch3-android-2-2-gps-tabelet-pc---froyo-superpad-2-epad-apad---flytouch-3.aspx

 

Πολύ generic μου φαίνεται. Επίσης απο οτι είδα δεν υποστηρίζει flash και ας έχει android 2.2 γιατι δεν υπάρχει υποστήριξη για τον arm 6

 

Ρίξε και μια ματιά εδώ που λένε διάφορα οι τύποι:

click

 

Τώρα απο china grabber δεν συνιστώ γιατί δεν έχω ακούσει και πολύ καλά λόγια απο όσους αγοράζουν απο εκεί (τώρα βέβαια μπορεί να κάνω και λάθος). Απέφυγε όμως σίγουρα το ebay, πρόσφατα κυκλοφόρησαν και απομιμήσεις των κινέζικων (omg που πάμε....)!

Android tablets firmware/guides/reviews: http://www.vplace.tk
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαινει κανεις αν ειναι capacitive η οθονη?

 

Πρέπει να είναι γιατί διαβάζω ότι έχει Accelerometer.

(ZT-180 2 does not have built-in GPS) :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είναι γιατί διαβάζω ότι έχει Accelerometer.

(ZT-180 2 does not have built-in GPS) :rolleyes:

 

Το accelerometer με την capacitive οθόνη δεν έχουν απολύτως καμία σχέση. Πιστεύω οτι δεν έχει capacitive οθόνη, αλλιώς θα το διαφήμιζαν σίγουρα.

 

Edit: Μετά απο αρκετό ψάξιμο δεν βρήκα τίποτα που να μιλάει για capacitive οθόνη.

Αν ενδιαφέρεσαι για capacitive, γιατί δεν ρίχνεις μια ματιά σε αυτό (Το οποίο έχει και flash);

 

Γενικά νομίζω οτι μπορείς να βρείς και καλύτερες επιλογές αν ψάξεις καλύτερα...!

Edited by Vinzenzo
Android tablets firmware/guides/reviews: http://www.vplace.tk
Link to comment
Share on other sites

Το accelerometer με την capacitive οθόνη δεν έχουν απολύτως καμία σχέση. Πιστεύω οτι δεν έχει capacitive οθόνη, αλλιώς θα το διαφήμιζαν σίγουρα.

 

Edit: Μετά απο αρκετό ψάξιμο δεν βρήκα τίποτα που να μιλάει για capacitive οθόνη.

Αν ενδιαφέρεσαι για capacitive, γιατί δεν ρίχνεις μια ματιά σε αυτό (Το οποίο έχει και flash);

 

Γενικά νομίζω οτι μπορείς να βρείς και καλύτερες επιλογές αν ψάξεις καλύτερα...!

 

φιλέ δυο ερωτήσεις, βλέπω ότι έχει MPEG4 παίζει τα ψηφιακά κανάλια κανονικά? Και Supports 3G via usb 3G dongle μπορώ δηλαδή να βάλω το Broadband USB stick μου και να έχω net ?

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Το accelerometer με την capacitive οθόνη δεν έχουν απολύτως καμία σχέση. Πιστεύω οτι δεν έχει capacitive οθόνη, αλλιώς θα το διαφήμιζαν σίγουρα.

 

Edit: Μετά απο αρκετό ψάξιμο δεν βρήκα τίποτα που να μιλάει για capacitive οθόνη.

Αν ενδιαφέρεσαι για capacitive, γιατί δεν ρίχνεις μια ματιά σε αυτό (Το οποίο έχει και flash);

 

Γενικά νομίζω οτι μπορείς να βρείς και καλύτερες επιλογές αν ψάξεις καλύτερα...!

 

To εχω δει και αυτο αλλα δεν εχει HDMI, αυτο με απετρεψε μονο, τι λεει η εμπειρια σου κατα τα αλλα για το συγκεκριμενο?

Link to comment
Share on other sites

@Karthan7: Για το 3G dongle ναι ισχύει, μπορείς να το βάλεις και να έχεις Internet. Τώρα βέβαια δεν υποστηρίζονται όλα τα dongles αλλά νομίζω οτι τα hwuaei που μοιράζουν οι εταιρείες υποστηρίζονται. Αν θέλεις πες μου τι dongle έχει να το ψάξω και να σου πώ. Τώρα για τα ψηφιακά κανάλια τι εννοείς? Δεν πιάνει τηλεόραση, απλά οτι υποστηρίζει την κωδικοποίηση..

 

@vidavi: Είναι γενικά καλή συσκευή για τα λεφτά της. Βγαίνουν updates σχεδόν κάθε ένα μήνα απο την εταιρεία που φτιάχνουν διάφορα προβληματάκια. Χτές π.χ. βγήκε το Update του φλεβάρη. Τώρα στο video όταν βάλω ενα avi όπως το έχω στο pc μου να παίξει, χάνει περίπου 1/3 του δευτερολέπτου η εικόνα με τον ήχο. Αν κατεβάσεις την ανάλυση παίζει μια χαρά. Αλλά υπάρχουν και λύσεις που το κάνεις overclock και δουλεύει άψογα. Παλιότερα είχε προβλήματα αλλά απο χτές που δοκιμάζω το καινούργιο firmware δεν βλέπω να υπάρχει τίποτα το σημαντικό. Η capacitive οθόνη μετράει, όπως επίσης και η μπαταρία που μπορεί να αφαιρεθεί γιατί αν τα παίξει απο το πολύ φόρτισε - ξεφόρτισε μπορείς να αγοράσεις μια καινούργια.

 

Γενικά έχω μείνει ευχαριστημένος από την αγορά μου. Αν δεν έχεις πρόβλημα να διαβάζεις αγγλικά, μπορείς να πας διαβάσεις το review που έχω γράψει εδώ: click

 

Όπως επίσης και να δείς videos από την συσκευή εδώ:click

 

Τώρα για το HDMI δεν μπορώ να σου πώ, απλά εμένα δεν με ενδιέφερε όταν έψαχνα να αγοράσω..

 

Ελπίζω να βοήθησα!

Android tablets firmware/guides/reviews: http://www.vplace.tk
Link to comment
Share on other sites

Vinzenzo ευχαριστώ για την απάντηση!

Αυτό το ZTE K3565z έχω http://www.vodafone.gr/portal/client/eshop/details-42087.action και από ότι βλέπω δεν το υποστηρίζει, όπως λες όμως κάτι θα μπορεί να βρεθεί!

Sorru έχει DIGEA στην περιοχή σου και δεν παίζει τηλεόραση?:( νόμιζα ότι θα έπαιζε....

πληροφοριακά ρώτα, διαβάζω το θέμα από Σεπτέμβριο Οκτώβριος έχει αρκετά στάνταρ που θα ήθελα (flash - 3G - Android 2.2 - GPS) αλλά δεν έχει Eλληνικά…

και σε ευρώ κάπου στα 190 βγαίνει! καλό!

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, θα μου δωσει ενα φιλος το ταμπλετ E-PAD 10,1 ιντσες και θελω να μου πειτε αν το θεωρειτε καλο και να μπορει να λειτουργησει ως κινητο τληεφωνο γιατι εχει ενα usb host..
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, θα μου δωσει ενα φιλος το ταμπλετ E-PAD 10,1 ιντσες και θελω να μου πειτε αν το θεωρειτε καλο και να μπορει να λειτουργησει ως κινητο τληεφωνο γιατι εχει ενα usb host..

 

Ως κινητό τηλέφωνο δεν μπορεί να λειτουργήσει σίγουρα. Έχει ενσωματομένο 3G dongle ώστε να μπορείς να συνδεθείς στο ίντερνετ με το δίκτυο κινητής τηλεφωνίας που έχεις (για να το πω πιο απλά δεν μπορείς να βάλεις την κάρτα sim σου μέσα). Αν θέλεις κάτι τέτοιο το μόνο που έχω δεί μέχρι τώρα είναι αυτό το οποίο είναι και πανάκριβο.

 

Τώρα για την ταμπλέτα, γενικά έχω μια κακή άποψη για όλα τα a-pad, e-pad, i-ped ή όπως αλλιώς λέγονται, γιατί έχουν το εξής κακό. Αν κάτι πάει στραβά καθώς περνάς ένα νέο firmware, η ταμπλέτα αχρηστεύεται εντελώς (bricked αν θές να ψάξεις στο google) και είναι αδύνατο να φτιαχτεί. Οι τύποι στο MP4nation άρχισαν να πουλάνε a-pad με rockchip RK2808 και άρχισαν να χαλάνε το ένα μετά το άλλο για αυτό και σταμάτησαν να τα πουλάνε και το αποκάλεσαν ως: "a-pad fiasco". Αντίθετα αν πάρεις μια καλύτερη συσκευή (π.χ. το Α81G που έχω (μην πυροβολείτε, αυτή τη συσκευή έχω, για αυτό μιλάω συνέχεια για αυτή)), όπως και να περάσεις το firmware, δεν γίνεται να την αχρηστεύσεις. Ενας τύπος πρόσφατα, πέρναγε το firmware χωρίς να έχει συνδεδεμένη την μπαταρία, μόνο με τον φορτιστή και κόπηκε το ρεύμα. Και ναί κατάφερε να το επαναφέρει και δουλεύει μια χαρα.

 

Όλα αυτα για το firmware τα λέω γιατί είναι μια πολύ χρήσιμη λειτουργία που βοηθά μερικές φορές στο να αντιμετωπίζεις προβλήματα με την ταμπλέτα σου (σκέψου π.χ. πώς είναι το pc σου μετά απο format).

 

Ελπίζω να βοήθησα, πες μας τις εντυπώσεις σου όταν πάρεις την ταμπλέτα στα χέρια σου! ;)

Android tablets firmware/guides/reviews: http://www.vplace.tk
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καμιά πρόταση για κάποιο αρκετά οικονομικό tablet με capacitive?Θέλω να πάρω κάτι στις 7 ίντσες, μάλλον μεταχειρισμένο και να δώσω κάτω από 200 ευρώ.

Θέλω να παίζει πολλά φορμάτ βίντεο για να πετάω μέσα ταινίες χωρίς μετατροπές και για ίντερνετ.Εφαρμογές λίγα πράγματα.Ψήνομαι για το archos 70.Τι λέτε?Κανά άλλο?

Link to comment
Share on other sites

τελικά βρήκα το ZTE V 9 παμφθηνο και είναι κινητο, όμως δεν παίζει το Ίντερνετ στον ενσωματωμένο πλούτο του, με Όπερα είναι οκ, τι να συμβαίνει?
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καμιά πρόταση για κάποιο αρκετά οικονομικό tablet με capacitive?Θέλω να πάρω κάτι στις 7 ίντσες, μάλλον μεταχειρισμένο και να δώσω κάτω από 200 ευρώ.

Θέλω να παίζει πολλά φορμάτ βίντεο για να πετάω μέσα ταινίες χωρίς μετατροπές και για ίντερνετ.Εφαρμογές λίγα πράγματα.Ψήνομαι για το archos 70.Τι λέτε?Κανά άλλο?

 

Έχω παραγγείλει αυτό --> http://www.merimobiles.com/Witstech_A81G_Capacitive_Multitouch_p/meri0550.htm

και το περιμένω από μέρα σε μέρα!

Νομίζω ότι είναι πολύ καλό για τα λεφτά του, αρκεί να βάλεις κάτι παραπάνω σε χρήματα.

Είχα το ίδιο με την απλή οθόνη και πραγματικά ήταν πολύ καλό! Δες και στην υπογραφή μου σχετικά.

Νέα αγάπη (Android OS): OnePlus Nord 12GB/256GB :luck:

Παλιές αγάπες (Android OS): OnePlus 6T 8GB/128GB, OnePlus 5T 6GB/64GB, Vernee MIX 2 6GB/64GB, Doogee MIX 6GB/64GB, Asus Zenfone 2 4GB/64GB

Link to comment
Share on other sites

Έχω παραγγείλει αυτό --> http://www.merimobiles.com/Witstech_A81G_Capacitive_Multitouch_p/meri0550.htm

και το περιμένω από μέρα σε μέρα!

Νομίζω ότι είναι πολύ καλό για τα λεφτά του, αρκεί να βάλεις κάτι παραπάνω σε χρήματα.

Είχα το ίδιο με την απλή οθόνη και πραγματικά ήταν πολύ καλό! Δες και στην υπογραφή μου σχετικά.

Ενδιαφέρον αλλά ο επεξεργαστής πάει στα 800 MHz και νομίζω η τιμή του είναι λίγο πάνω.Λέω να πάρω το archos 101 ή 70 μεταχειρισμένο.Δεν ξέρω.Θέλω κάτι οικονομικό..

Δύσκολοι καιροί:O:D

 

Το nook τί λέει?

Edited by zafos90
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον αλλά ο επεξεργαστής πάει στα 800 MHz και νομίζω η τιμή του είναι λίγο πάνω.Λέω να πάρω το archos 101 ή 70 μεταχειρισμένο.Δεν ξέρω.Θέλω κάτι οικονομικό..

Δύσκολοι καιροί:O:D

 

Το nook τί λέει?

 

Παρόλο που ο επεξεργαστής είναι στα 800, το μηχανάκι πάει σφαίρα! Μπορεί να είναι λίγο ακριβότερο, αλλά έχει multitouch οθόνη, g-sensor, grs, δεύτερη μπαταρία, θήκη, δύο usb. Πρόσεξε λίγο με τα archos γιατί νομίζω ότι δεν έχουν android market, αλλά κάποιο δικό τους market, όχι τόσο πλούσιο σε εφαρμογές.

Edited by Bill Mathioudaki

Νέα αγάπη (Android OS): OnePlus Nord 12GB/256GB :luck:

Παλιές αγάπες (Android OS): OnePlus 6T 8GB/128GB, OnePlus 5T 6GB/64GB, Vernee MIX 2 6GB/64GB, Doogee MIX 6GB/64GB, Asus Zenfone 2 4GB/64GB

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...