Jump to content

Android - Εφαρμογές: Launchers


vagelisda
 Κοινοποίηση

Ποιός είναι ο καλύτερος launcher;  

1.626 members have voted

  1. 1. Ποιός είναι ο καλύτερος launcher;

    • ADW Launcher (& EX)
      247
    • GO Launcher (& EX)
      603
    • LauncherPro (& Plus)
      304
    • Launcher 7
      30
    • SPB Mobile Shell
      144
    • Zeam Launcher
      57
    • Άλλος (ποιός);
      241


Recommended Posts

Σωστος!! Ουτε εγω το χα δει :)

ναι πράγματι, δεν το είχα δει, ευχαριστώ....και είναι και πιο εύκολη η διαδικασία από τον go...

για μένα ο βασιλιάς (go) πέθανε, ζήτω το Nemus....εδώ και 1,5 χρόνο είμαι με go, έχω δοκιμάσει σχεδόν όλους τους launchers, κανείς δεν με ικανοποιήσε όσο ο go.

 

Βασικά ειναι το πρώτο που κοιτάω όταν εγκαθιστώ εναν launcer για δοκιμή αν δεν έχει φακέλους σβήνεται σχεδόν ακαριαία οπότε αφού πέρασε αυτό το τεστ στη συνέχεια πέρασε κι από τις υπόλοιπες δοκιμές. Καλός σε γενικές γραμμές αλλά με πολλές ελλείψεις, αν έχεις συνηθίσει στη παραμετροποίηση του go νομίζω πολύ δυσκολα μπορείς να συνηθίσεις με κάποιον άλλο. Δεν ειναι άσχημος βέβαια και ο nemus αλλά λείπουν πολλά ακόμα

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Βασικά ειναι το πρώτο που κοιτάω όταν εγκαθιστώ εναν launcer για δοκιμή αν δεν έχει φακέλους σβήνεται σχεδόν ακαριαία οπότε αφού πέρασε αυτό το τεστ στη συνέχεια πέρασε κι από τις υπόλοιπες δοκιμές. Καλός σε γενικές γραμμές αλλά με πολλές ελλείψεις, αν έχεις συνηθίσει στη παραμετροποίηση του go νομίζω πολύ δυσκολα μπορείς να συνηθίσεις με κάποιον άλλο. Δεν ειναι άσχημος βέβαια και ο nemus αλλά λείπουν πολλά ακόμα

 

Συμφωνω απολυτα σε αυτο που λες για τους φακελους, και για μενα ειναι το πιο σημαντικο.

Κοιτα σιγουρα ο GO ειναι με διαφορα ο καλυτερος στην παραμετροποιηση. Ο nemus θα λεγα ειναι σε αλλη κατηγορια launcher, για οσους θελουν εναν ελαφρυ αλλα με ολα τα βασικα που πρεπει να εχει ενας launcher.

Προσωπικα δεν θα θελα ο developer να φορτωσει τον Nemus με πολλα πραγματα, αν θελω εναν launcher που να τα χει ολα απλα βαζω τον Go.

To μονο που θα θελα να δω ειναι backup/restore option.

Link to comment
Share on other sites

@Mariodj Σε κόβω το επόμενο κινητό σου να έχει δαγκωμένο μήλο πάνω...

 

Μα δεν είδες το μηλαρακι φορτωμένο σε Android ? έτσι έχω και τα δυο. Τους παρακάτω launcher έχω φορτωμένους και φυσικά ο αγαπημένος ειναι ο SPB Shell 3D

 

http://s7.directupload.net/images/120128/8opcthbx.png

Edited by mariodj

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα σε αυτο που λες για τους φακελους, και για μενα ειναι το πιο σημαντικο.

Κοιτα σιγουρα ο GO ειναι με διαφορα ο καλυτερος στην παραμετροποιηση. Ο nemus θα λεγα ειναι σε αλλη κατηγορια launcher, για οσους θελουν εναν ελαφρυ αλλα με ολα τα βασικα που πρεπει να εχει ενας launcher.

Προσωπικα δεν θα θελα ο developer να φορτωσει τον Nemus με πολλα πραγματα, αν θελω εναν launcher που να τα χει ολα απλα βαζω τον Go.

To μονο που θα θελα να δω ειναι backup/restore option.

 

νομίζω θα συμφωνήσω...

μ'αρέσουν όλα τα κόλπα του go αλλά τελικά βάζω σε προτεραιότητα την ομαλότητα και σε αυτό δεν πιάνεται ο nemus έχοντας και τα βασικά που ζητάω...θα ήθελα και άλλα, αλλά όπως είπες και συ ίσως αν τα βάλει ο developer να γίνει βαρύς και να χάσει την ταχύτητα του...

Eriscsson 748, Ericsson T28, NOKIA 3310, Panasonic GD67, NOKIA 5210, SonyEriscsson W800, SonyEricsson Z600, SonyEricsson W910, NOKIA N97, Dell Streak 5, HTC One X (κλάπηκε:(), ΖΤΕ racer II, NOKIA 925, Ms Lumia 950, Galaxy S8, oneplus 8 pro
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα κι εγώ τον nemus, αλλά αν και είναι γρήγορος βλέπω ότι χρησιμοποιεί πιο πολύ μνήμη από τον go. Επίσης δεν μου άρεσε που δεν μπορώ να αλλάξω τα εικονίδια στις εφαρμογές. Χρησιμοποιώ τον go περίπου ένα χρόνο και κακά τα ψέμματα είναι κορυφή σε ότι αφορά τις επιλογές για παραμετροποίηση. Πιστεύω ότι ο nemus είναι σε σωστό δρόμο, αλλά έχει πολύ ακόμα για να φτάσει τον go. Θα μείνω με τον go, αλλά θα παρακολουθώ την εξέλιξη του nemus.
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα κι εγώ τον nemus, αλλά αν και είναι γρήγορος βλέπω ότι χρησιμοποιεί πιο πολύ μνήμη από τον go. Επίσης δεν μου άρεσε που δεν μπορώ να αλλάξω τα εικονίδια στις εφαρμογές. Χρησιμοποιώ τον go περίπου ένα χρόνο και κακά τα ψέμματα είναι κορυφή σε ότι αφορά τις επιλογές για παραμετροποίηση. Πιστεύω ότι ο nemus είναι σε σωστό δρόμο, αλλά έχει πολύ ακόμα για να φτάσει τον go. Θα μείνω με τον go, αλλά θα παρακολουθώ την εξέλιξη του nemus.

Αυτό είναι και μένα που με χάλασε περισσότερο ότι δε μπορείς να συνδέσεις τα αρχικά εικονίδια (κλήσεις, επαφές, μηνυματα, ιντερνετ) με δικές σου εφαρμογές μιας και δε χρησιμοποιώ καμιά από τις μαμίσιες. Αποτέλεσμα να πρέπει να περάσεις τα εικονιδια καθε εφαρμογής εκει και το αισθητικό αποτέλεσμα ειναι λίγο άθλιο. Αν βελτίωνε αυτό και έβαζε και κανά απλό εφέ θα άξιζε πολύ παραπάνω πιστεύω

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα κι εγώ τον nemus, αλλά αν και είναι γρήγορος βλέπω ότι χρησιμοποιεί πιο πολύ μνήμη από τον go. Επίσης δεν μου άρεσε που δεν μπορώ να αλλάξω τα εικονίδια στις εφαρμογές. Χρησιμοποιώ τον go περίπου ένα χρόνο και κακά τα ψέμματα είναι κορυφή σε ότι αφορά τις επιλογές για παραμετροποίηση. Πιστεύω ότι ο nemus είναι σε σωστό δρόμο, αλλά έχει πολύ ακόμα για να φτάσει τον go. Θα μείνω με τον go, αλλά θα παρακολουθώ την εξέλιξη του nemus.

 

νομίζω χωρίς να είμαι ειδικός ότι αυτός είναι ο λόγος που είναι τόσο γρήγορος, φορτώνει την μνήμη για να τα εκτελεί γρηγορότερα...έχει και επιλογή στις ρυθμίσεις...

και γω θα ήθελα να άλλαζαν τα εικονίδια γιατί και γω δεν δουλεύω τα μαμίσια...τεσπα δεν μπορείς να τα χεις όλα...αλλά νωρίς είναι ακόμα....και ο go όταν τον είχα πρωτοβρεί ένα αντίγραφο του launcherpro έμοιαζε αλλά πως έγινε ε;

Eriscsson 748, Ericsson T28, NOKIA 3310, Panasonic GD67, NOKIA 5210, SonyEriscsson W800, SonyEricsson Z600, SonyEricsson W910, NOKIA N97, Dell Streak 5, HTC One X (κλάπηκε:(), ΖΤΕ racer II, NOKIA 925, Ms Lumia 950, Galaxy S8, oneplus 8 pro
Link to comment
Share on other sites

Για τον spb 3d ποια είναι η άποψή σας; Πόσο βαρύς είναι;

 

Κοίταξε.Ελαφρύς είναι και από άποψη μνήμης αλλά έχω το S2 το οποίο όλα ελαφριά τα κάνει.:happy:;)

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε.Ελαφρύς είναι και από άποψη μνήμης αλλά έχω το S2 το οποίο όλα ελαφριά τα κάνει.:happy:;)

 

Τώρα που τον δοκιμάζω και εγώ στο hd2 μια χαρά τα πάει ;). Μπορώ να πω, πως μου αρέσει αρκετά και θα το κρατήσω για λίγες μέρες έτσι. Θα ήθελα κάποια πράγματα γίνονται λίγο πιο απλά.

Link to comment
Share on other sites

Τον είχα κι εγώ παλιά τον spb αλλά τον είχα βγάλει γιατί δεν μπορούσα να φτιάξω φακέλους στο app drawer. Διορθώθηκε αυτό;
Link to comment
Share on other sites

Τον είχα κι εγώ παλιά τον spb αλλά τον είχα βγάλει γιατί δεν μπορούσα να φτιάξω φακέλους στο app drawer. Διορθώθηκε αυτό;

 

Όχι........

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε.Ελαφρύς είναι και από άποψη μνήμης αλλά έχω το S2 το οποίο όλα ελαφριά τα κάνει.:happy:;)

 

τον δοκίμασα και εγώ κάποια στιγμή... φοβόμουν ότι θα ήταν βαρύς για τα 512Mb αλλά τελικά έτρεχε μια χαρά...αλλά δεν με βόλεψε. Εντυπωσιακός αλλά όχι χρηστικός για μένα....

Eriscsson 748, Ericsson T28, NOKIA 3310, Panasonic GD67, NOKIA 5210, SonyEriscsson W800, SonyEricsson Z600, SonyEricsson W910, NOKIA N97, Dell Streak 5, HTC One X (κλάπηκε:(), ΖΤΕ racer II, NOKIA 925, Ms Lumia 950, Galaxy S8, oneplus 8 pro
Link to comment
Share on other sites

τον δοκίμασα και εγώ κάποια στιγμή... φοβόμουν ότι θα ήταν βαρύς για τα 512Mb αλλά τελικά έτρεχε μια χαρά...αλλά δεν με βόλεψε. Εντυπωσιακός αλλά όχι χρηστικός για μένα....

 

Στο LG P990 2X μια χαρά τρέχει, και με τους φακέλους και τα προγράμματα no problem.!!!;)Στο παρακάτω video ειναι όπως το έχω στημένο κατά προτίμηση μου.

 

Video LG P990 2X & Launcher SPB Shell 3D

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Από κατανάλωση μπαταρίας πως είναι ο spb;

 

Κανένα πρόβλημα.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Για μενα η χρηση τομη μεχρι στιγμης σε ταχυτητα-παραμετροποιηση

360 Launcher

 

Download theme from its site

Download custom lockscreen from its site

Download wallpaper from its site

Quick launcher widget (power widget)

Built in clock widget

Built in power saving widget (more setting requires 360 Battery Guard)

Folder in Home screen

Folder in Launcher

Unlimited apps in a Folder

Built in lockscreen

Built quick system setting widget

Icon transition animation in Home screen

Icon transition animation in App Drawer

Hide application

Built in lockscreen with theme

Drawer and charts has iPhone remove jitter effect

Icon background

Transition animation in app drawer

Transition animation in home screen

Launcher has tab to Apps, Music, Pictures and Video.

Custom app in dockbar

etc

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Για μενα η χρηση τομη μεχρι στιγμης σε ταχυτητα-παραμετροποιηση

360 Launcher

 

Download theme from its site

Download custom lockscreen from its site

Download wallpaper from its site

Quick launcher widget (power widget)

Built in clock widget

Built in power saving widget (more setting requires 360 Battery Guard)

Folder in Home screen

Folder in Launcher

Unlimited apps in a Folder

Built in lockscreen

Built quick system setting widget

Icon transition animation in Home screen

Icon transition animation in App Drawer

Hide application

Built in lockscreen with theme

Drawer and charts has iPhone remove jitter effect

Icon background

Transition animation in app drawer

Transition animation in home screen

Launcher has tab to Apps, Music, Pictures and Video.

Custom app in dockbar

etc

H αλήθεια είναι ότι ο συγκεκριμένος με ενθουσίασε περισσότερο από όλους και μου φάνηκε καλύτερος κι από τον go ειδικά ο τρόπος του μενου που με ενα κλικ βλεπεις φωτο, video, μουσική αλλά η παλιότερη έκδοση κόλλαγε και οταν εμπαινες να δεις φωτο σου κανε επανεκκινηση του launcer οποτε τον διέγραψα. Για να τον δοκιμάσω μια φορά ακόμα...

 

 

edit: θυμηθηκα το άλλο μεγάλο ελλάτωμα του μιας και τον πέρασα μία και πάνω που χάρηκα γιατι λυθηκε το bug που έλεγα αλλά δυστυχώς δε κάνει resize τα widgets και δεν έχει αλλάξει κατι ουτε στη καινουργια έκδοση...

 

edit2: Λοιπόν ο launcer στη τελευταια έκδοση του τα σπάει, έμεινα ένα διήμερο με το nemus λόγω της ταχύτητας του αλλά και αυτός ειναι απίστευτα γρήγορος, έχει όλα τα βασικά και επιπλέον ότι λείπει από τον nemus (εφέ, θέματα) αλλά δε κολλάει και δεν αργέι όπως ο go. Επίσης η δυνατότητα μεσα απο το μενού να μεταπηδάς σε φώτο/βιντεο/μουσική λύνει τα χερια πραγματικά. Μέχρι τώρα δεν έχει φάει κανένα κόλλημα και το μονο που του λειπει νομιζω ειναι το resize στα widgets.

Edited by pan82

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

H αλήθεια είναι ότι ο συγκεκριμένος με ενθουσίασε περισσότερο από όλους και μου φάνηκε καλύτερος κι από τον go ειδικά ο τρόπος του μενου που με ενα κλικ βλεπεις φωτο, video, μουσική αλλά η παλιότερη έκδοση κόλλαγε και οταν εμπαινες να δεις φωτο σου κανε επανεκκινηση του launcer οποτε τον διέγραψα. Για να τον δοκιμάσω μια φορά ακόμα...

 

 

edit: θυμηθηκα το άλλο μεγάλο ελλάτωμα του μιας και τον πέρασα μία και πάνω που χάρηκα γιατι λυθηκε το bug που έλεγα αλλά δυστυχώς δε κάνει resize τα widgets και δεν έχει αλλάξει κατι ουτε στη καινουργια έκδοση...

 

edit2: Λοιπόν ο launcer στη τελευταια έκδοση του τα σπάει, έμεινα ένα διήμερο με το nemus λόγω της ταχύτητας του αλλά και αυτός ειναι απίστευτα γρήγορος, έχει όλα τα βασικά και επιπλέον ότι λείπει από τον nemus (εφέ, θέματα) αλλά δε κολλάει και δεν αργέι όπως ο go. Επίσης η δυνατότητα μεσα απο το μενού να μεταπηδάς σε φώτο/βιντεο/μουσική λύνει τα χερια πραγματικά. Μέχρι τώρα δεν έχει φάει κανένα κόλλημα και το μονο που του λειπει νομιζω ειναι το resize στα widgets.

 

εκτός από το resize του λείπει και το scroll, πάντα για τα widgets μιλάμε στα άλλα είναι οκ.

frastgr
Link to comment
Share on other sites

εκτός από το resize του λείπει και το scroll, πάντα για τα widgets μιλάμε στα άλλα είναι οκ.

σωστός του λείπει κι αυτό αλλά αυτο δε το πολύκατάλαβα γιατι στο widget του facebook πατάς το βελάκι που βγαζει και μετά κάνει κανονικά scroll το widget, βεβαια με τον go δε χρειαζοταν να πατήσω κάτι γινοταν κατευθειαν. Πάντως ο launcer θεωρώ ότι ειναι αρκετά καλός δε μου χει κολλήσει καθολου απο χθες και φορτώνει αμέσως τα εικονιδια οποτε δε παρατηρω την αργοπορία του go μετά από λίγη ώρα ή οταν εβγαινες απο καποια εφαρμογή

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

σωστός του λείπει κι αυτό αλλά αυτο δε το πολύκατάλαβα γιατι στο widget του facebook πατάς το βελάκι που βγαζει και μετά κάνει κανονικά scroll το widget, βεβαια με τον go δε χρειαζοταν να πατήσω κάτι γινοταν κατευθειαν. Πάντως ο launcer θεωρώ ότι ειναι αρκετά καλός δε μου χει κολλήσει καθολου απο χθες και φορτώνει αμέσως τα εικονιδια οποτε δε παρατηρω την αργοπορία του go μετά από λίγη ώρα ή οταν εβγαινες απο καποια εφαρμογή

 

Ενδιαφερον φαινεται, απο καταναλωση ram πως παει;

Link to comment
Share on other sites

;)

σωστός του λείπει κι αυτό αλλά αυτο δε το πολύκατάλαβα γιατι στο widget του facebook πατάς το βελάκι που βγαζει και μετά κάνει κανονικά scroll το widget, βεβαια με τον go δε χρειαζοταν να πατήσω κάτι γινοταν κατευθειαν. Πάντως ο launcer θεωρώ ότι ειναι αρκετά καλός δε μου χει κολλήσει καθολου απο χθες και φορτώνει αμέσως τα εικονιδια οποτε δε παρατηρω την αργοπορία του go μετά από λίγη ώρα ή οταν εβγαινες απο καποια εφαρμογή

 

Περιμένετε να φορτωθούν τα εικονίδια και το λέτε γρήγορο Launcer ? που να τρέξετε και το SPB Shell 3D!!!θα πάθετε :wacko:

όποιος θέλει μπορώ να βοηθήσω...... καταλάβατε....;)

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

;)

 

Περιμένετε να φορτωθούν τα εικονίδια και το λέτε γρήγορο Launcer ? που να τρέξετε και το SPB Shell 3D!!!θα πάθετε :wacko:

όποιος θέλει μπορώ να βοηθήσω...... καταλάβατε....;)

όχι δε κατάλαβες δε περιμένεις καθόλου αυτο λέμε, στο go πολλες φορές καθυστερεί η κολλάει στην αλλαγη οθονών και στη φόρτωση του μενου. Το SPB Shell το δοκίμασα δυο φορές αρκετά καλό και δε κόλλαγε αλλά ειναι λίγο άβολο, έχει άλλη λογική και εμένα δε με βολεύψε οσο κι αν το πάλεψα

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

όχι δε κατάλαβες δε περιμένεις καθόλου αυτο λέμε, στο go πολλες φορές καθυστερεί η κολλάει στην αλλαγη οθονών και στη φόρτωση του μενου. Το SPB Shell το δοκίμασα δυο φορές αρκετά καλό και δε κόλλαγε αλλά ειναι λίγο άβολο, έχει άλλη λογική και εμένα δε με βολεύψε οσο κι αν το πάλεψα

 

Κοίτα εδώ πως το έχω στήσει μήπως σου αρέσει η ''λογική''και τα widget ειναι όλα από το SPB Shell ..!!!;)

 

LG P990 2X & Launcher SPB Shell 3D.3gp

Edited by mariodj

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα εδώ πως το έχω στήσει μήπως σου αρέσει η ''λογική''και τα widget ειναι όλα από το SPB Shell ..!!!;)

 

LG P990 2X & Launcher SPB Shell 3D.3gp

ωραία τον έχεις στήσει δε μπορώ να πω. Πρόσφατα έπαιξα μαζί του εχει μερικά ενδιαφέροντα widgets όπως αυτο με τα γενέθλια που ειναι το μόνο που έψαχνα να το βρω εκτός spb shell αλλά μάταια

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...