Jump to content

allaboutsymbian.com: Συγκριτικό μεταξύ Nokia 5800, 5230 & 5250


mantsag1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η χρήση των κινητών τηλεφώνων τα τελευταία χρόνια έχει αυξηθεί σε μεγάλο ρυθμό από το καταναλωτικό κοινό, με τους κατασκευαστές να έχουν επιδοθεί σε ένα αγώνα δρόμου ώστε να παρουσιάζουν κάθε εξάμηνο - πλέον - νέες συσκευές για κάθε τσέπη και για κάθε γούστο. Η Nokia, η οποία είναι ο νούμερο ένα κατασκευαστής κινητών για αρκετά χρόνια, ηγείται της αγοράς με συσκευές που χρησιμοποιούν κυρίως το λειτουργικό Symbian το οποίο εδώ και δύο χρόνια έχει γίνει κι αυτό «ευαίσθητο στην αφή». Η πρώτη συσκευή με λειτουργικό Symbian και οθόνη αφής ήταν το 5800 πριν 22 μήνες και μετά από αυτό ακολούθησαν αρκετά άλλα μοντέλα, μεταξύ αυτών και το οικονομικότερο 5230 πριν 11 μήνες, μέχρι το πιο πρόσφατο που είναι το 5250 το οποίο μάλιστα αναμένεται να κυκλοφορήσει πολύ σύντομα. Στα πλαίσια αυτά, ο διαδικτυακός τόπος allaboutsymbian.com, με επίκεντρο τις Symbian συσκευές και με την ευκαιρία της προσεχούς διάθεσης του νέου 5250 στην αγορά, ανάρτησε ένα συγκριτικό το οποίο μπορείτε να διαβάσετε σε αυτό το άρθρο.

 

Τα τρία παραπάνω τηλέφωνα λοιπόν, μπορεί κάποιος να τα χαρακτηρίσει παρόμοια αφού ενσωματώνουν παρεμφερή χαρακτηριστικά με μικρές διαφορές. Το 5800 σε σύγκριση με τα άλλα δύο τηλέφωνα είναι το πιο πλήρες σε χαρακτηριστικά, με το 5230 να ακολουθεί και το 5250 να είναι το πιο «φτωχό» χωρίς όμως ουσιαστικά να στερεί κάτι από την εμπειρία χρήσης στον κάτοχό του σε σχέση με τις άλλες δύο συσκευές. Διαφορές εξωτερικές (και για κάποιους σημαντικές εσωτερικές) υπάρχουν, όπως η έλλειψη δυνατότητας σύνδεσης σε ασύρματα δίκτυα Wi-Fi στα 5230 και 5250, η αδυναμία σύνδεσης του 5250 σε 3G δίκτυα, όπως επίσης και η «έκπτωση» στα Μegapixel της φωτογραφικής μηχανής αφού το 5800 έχει κάμερα 3,2 megapixel ενώ τα άλλα δύο έχουν της τάξεως των 2 Μegapixel.

 

Για πολλούς που συνήθως... χάνουν τον δρόμο τους, η μη ενσωμάτωση GPS στο 5250 μπορεί να θεωρηθεί μεγάλο μειονέκτημα αλλά για αυτούς που σπάνια το χρησιμοποιούν δεν θα παρατηρήσουν καθόλου την έλλειψή του. Οι ομοιότητες που προσδίδουν την ίδια εμπειρία χρήσης είναι το λειτουργικό Symbian^1 (S60 5th Edition) με ίδια μενού, ρυθμίσεις, επιλογές και εφαρμογές, η ίδια σε μέγεθος και ποιότητα οθόνη αφής (αν εξαιρέσουμε την μικρότερη οθόνη του 5250 - 2,8 ίντσες), η ίδια ανάλυση των 640 x 360 pixels, ο ίδιος επεξεργαστής (ARM 11 στα 434 MHz), η ίδια RAM των 128ΜΒ, η περίπου ίδια διάρκεια μπαταρίας, ο ίδιος όγκος της συσκευής κ.α.

 

Το βασικό στοιχείο βάσει των οποίων διαφέρουν οι τρεις συσκευές μεταξύ τους, είναι η αρχική τιμή πώλησης όταν διατέθηκαν στην αγορά. Έτσι, το 5800 είχε αρχική τιμή προ φόρων 279 ευρώ, το 5230 149 ευρώ και το 5250 θα έχει 115 ευρώ. Έχοντας υπόψη αυτές τις τρεις συσκευές, η Nokia ουσιαστικά κατάφερε να κρατήσει την εμπειρία χρήσης στα ίδια επίπεδα σε αυτή τη κατηγορία συσκευών της, μιας και το λειτουργικό είναι ακριβώς το ίδιο, κι ας έχει «κόψει» από το 5250 χαρακτηριστικά όπως το GPS και το WiFi.

 

Όσο κατεβαίνει η τιμή μιας συσκευής τόσο πιο «ευαίσθητοι» γίνονται οι καταναλωτές και τόσο πιο πρόθυμοι είναι να την αποκτήσουν, αρκεί να γνωρίζουν ότι με λιγότερα χρήματα θα μπορούν να έχουν στα χέρια τους μια συσκευή που δεν έχει (σχεδόν) τίποτα να ζηλέψει από μια ακριβότερη. Στην προκειμένη περίπτωση, ο κάτοχος του 5250 θα συνεχίσει να έχει τις ίδιες «έξυπνες» λειτουργίες και με χαμηλότερη τιμή απόκτησης της συσκευής. Αν βέβαια χρειάζεται απαραίτητα το GPS τότε θα προτιμήσει το παρόμοιο 5230 και αν χρειάζεται και τη δυνατότητα σύνδεσης σε ασύρματα δίκτυα τότε θα επιλέξει το 5800, το οποίο ακόμα και σήμερα μπορεί να καλύψει όλες τις ανάγκες του χρήστη που επιθυμεί ένα πλήρες smartphone.

Edited by TN97
Link to comment
Share on other sites

Πέρα από την έλλειψη του Wi-Fi κάτι που προσωπικά το θεωρώ απαραίτητο σε μια συσκευή κατά τα άλλα η Nokia όπως πάντα μια από τα ίδια θέλει να μας δείξει....!!!

Απλά στοχεύει και σε χαμηλότερης αξίας target group ώστε να πουλήσει παραπάνω συσκευές από αυτές που πουλάει και φυσικά να χτυπήσει και τους ανταγωνιστές της που έχουν πολύ καλές και οικονομικότερες προτάσεις στην συγκεκριμένη κατηγορία...

Φιλικά,

Moudaniotis

---------------------------------------------------------------------

Ποτέ μη λες όσα γνωρίζεις....Αλλά πάντοτε γνώριζε όσα λες....

---------------------------------------------------------ΣΩΚΡΑΤΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Θέλω πίσω τα 5 λεπτά που έχασα να διαβάσω αυτό το άρθρο. Ουσιαστικά δεν λέει ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ.

 

Αγαπητέ, εμείς απλά αναμεταδίδουμε ένα συγκριτικό που έκανε το allaboutsymbian με το σκεπτικό ότι μπορεί να ενδιαφέρει πέντε, δέκα ανθρώπους.

 

Αν εσύ θες πίσω τα 5 λεπτά που σου πήρε για να διαβάσεις ένα άρθρο που δεν σε ικανοποίησε, δεν ξέρω τι θα έπρεπε να πει ο Editor που αφιέρωσε αφιλοκερδώς μία ώρα από την ζωή του για να το γράψει και εγώ που επίσης αφιλοκερδώς αφιέρωσα άλλα 20 λεπτά για να το φτιάξω και να το ανεβάσω.

 

Είμαστε πάντα ανοιχτοί στην κριτική, με την προϋπόθεση ότι γίνεται με ευγενικό ύφος από άτομα που σέβονται τον κόπο, τον χρόνο και την διάθεση που αφιερώνουμε εδώ μέσα.

 

Περισσότερα, με ΠΜ αν θες. Στο θέμα μας.

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι το 5800 θα μείνει στην ιστορία ως μοντέλο αναφοράς στην κατηγορία του, σε αντίθεση με τ άλλα δύο. Έχει αρκετές δυνατότητες για την τιμή του, κ φυσικά είναι το πρώτο touchscreen της εταιρίας.
Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι το 5800 θα μείνει στην ιστορία ως μοντέλο αναφοράς στην κατηγορία του, σε αντίθεση με τ άλλα δύο. Έχει αρκετές δυνατότητες για την τιμή του, κ φυσικά είναι το πρώτο touchscreen της εταιρίας.

 

http://img.gsmarena.com/vv/pics/nokia/no7710_01.jpg

 

Δεν ηταν το πρωτο. Απλως ηταν η εποχη τετοια που το κοσμος δεν εβλεπε ουσια στις οθονες αφης και το GUI που φορουσε το 7710 δεν ηταν και το πιο σβελτο στην αγορα... Ηθελε να ανταγωνιστει το UIQ μαλλον, που ομως ηταν πολυ καλυτερο αλλα η σειρα P δεν ηταν και ο,τι πιο φτηνο.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι το 5800 θα μείνει στην ιστορία ως μοντέλο αναφοράς στην κατηγορία του, σε αντίθεση με τ άλλα δύο. Έχει αρκετές δυνατότητες για την τιμή του, κ φυσικά είναι το πρώτο touchscreen της εταιρίας.

 

Βασικα δεν ειναι το πρωτο.. υπηρχαν κ αλλα πριν απ αυτο.. 7710 πχ.. :)

 

Edit: με προλαβε ο songless_bird, οπως πολυ σωστα σχολιαζει.. μην ξεχναμε και το πρωτο 7700 που τελικα δεν κυκλοφορισε ποτε..

Edited by BMW_E36

Η απόλαυση ξεκινάει στις 6 ίντσες και εκτοξεύεται στις 6.99...

 🥰 Poco F3 🥰 + Redmi Note 10 pro
 Greek Xiaomi Lovers

Link to comment
Share on other sites

έχετε δίκιο για το 7710 αλλά δυστυχώς βλέπετε πως πέφτει στην αφάνεια ένα μοντέλο που δεν έχει εμπορική επιτυχία.
Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

Και πως να εχει; Το gui του το βρηκα δυσχρηστο και αργο. Δεν θα το χαρακτηριζα και τυχαιο που εμεινε στην αφανεια. Πρεπει να ειχε πολλα προβληματα αυτο το gui ίσως γι αυτο να ακυρωθηκε πριν καν κυκλοφορησει το 7700. Ηταν ενα πειραμα που απετυχε τοτε.

Η οθονες αφης δεν ανακαλυφτηκαν προσφατα , απλα τωρα ειναι ωριμα τα λειτουργικα να τους δωσουν αναλογη εμπειρια χρησης.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Θέλω πίσω τα 5 λεπτά που έχασα να διαβάσω αυτό το άρθρο. Ουσιαστικά δεν λέει ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ.

 

καλά και εσένα αν σου πήρε 5 λεπτά να το διαβάσεις τί να πώ;τότε καλά είναι αυτά τα άρθρα γιατί τα πιό μεγάλα και πιό δυσνόητα θα θέλουμε κανα δίωρο

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θεωρώ πως η αλήθεια είναι ότι η Nokia ποτέ δεν τα κατάφερε με τις συσκευές αφής. Άργησε, έμεινε πίσω, δυσκολεύτηκε, φοβήθηκε. Όσα τα έκανε αυτά, μπήκε πολύ νερό στο αυλάκι και πλέον κανείς δεν την θεωρεί τον μεγαλύτερο ή τον καλύτερο κατασκευαστή smartphones.

 

Γενικώς, πιστεύω πως η Nokia βασίζονταν πάντα σε χαμηλού κόστους συσκευές και σε μια μικρομεσαία αγορά και όχι σε πιο ακριβές και full-featured συσκευές. Όταν οι συσκευές της γίνονταν πιο πολύπλοκες, χρειάζονταν να περάσει κάνα 12μηνο και καμιά 10αριά updates για να στρώσει το κινητό (βλ. 5800, N95 GB κτλ). Μην ξεχνάμε και το N97, την touch συσκευή που ήρθε με πολλές τυμπανοκρουσίες και στο τέλος παραδέχθηκε η ίδια η εταιρεία πως ήταν μια απογοήτευση.

 

Άρα, το ότι μέχρι και σήμερα θεωρούν πολλοί την Nokia σαν την "καλύτερη κατασκευάστρια κινητών τηλεφώνων", νομίζω πως δεν "στέκει" 100%. Μόνο αν είσαι σκληροπυρηνικός οπαδός της μπορείς να λες τέτοια πράγματα (σαν κάτι Applάδες). Αλλιώς, πραγματιστικά, δεν στέκει.

Edited by DJDB
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θεωρώ πως η αλήθεια είναι ότι η Nokia ποτέ δεν τα κατάφερε με τις συσκευές αφής...

 

Εντάξει, σε σχέση με τα λεφτά που έδωσα είμαι υπερευχαριστημένος από το 5800, κάνει αυτά που κάνουν τηλέφωνα ενδεχομένως διπλάσιας αξίας. Όσο για τα updates σε λειτουργικά και εφαρμογές, αυτά δεν θα εκλείψουν ποτέ.

Εδώ στα pc ολόκληρο Photoshop όπου έχει στείλει τον ανταγωνισμό για τσάϊ απ την εποχή των δεινοσαύρων κι όλο εξελίσσεται.

Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

καλά και εσένα αν σου πήρε 5 λεπτά να το διαβάσεις τί να πώ;τότε καλά είναι αυτά τα άρθρα γιατί τα πιό μεγάλα και πιό δυσνόητα θα θέλουμε κανα δίωρο

 

5 λεπτά μου πήρε να το διαβάσω, να γκρινιάξω και μετά να απαντήσω και σε εσένα!

Μάλλον το μήνυμά μου φαίνεται πιο επιθετικό και προσβλητικό από ότι ήθελα, σαφώς και σέβομαι την δουλεία του μεταφραστή, το σχόλιο θα πήγαινε στον αρχικό συγγραφέα αν ο μεταφραστής που το ανέβασε είχει βάλει ακριβές link με το review. Σαφώς δεν θα κάτσω να το ψάξω στο allaboutsymbian.com για να το κράξω, γιατί τότε θα έκλαιγα τα 20 χαμένα λεπτά της ζωής μου.

 

Πάντως αυτό που λέει το άρθρο μπορεί να συνοψιστει σε έναν πίνακα 3x3 και επίσης παραβλέπει άλλα χαρακτηριστικά των κινητών όπως το μέγεθος και το βάρος. Για αυτό και το σχολίασα, επειδή νομίζω οτι δεν ταιριάζει στο myphone.gr να ανεβάζει σε τόσο κεντρικό σημείο τόσο χαμηλής ποιότητας και ελλειπή άρθρα (πόσο μάλλον να κάθεται και κάποιος να τα μεταφράζει).

Όλα αυτά τα λέω καλοπροαίρετα.

http://coderjournal.com/uploads/2008/05/duty_calls.png

Link to comment
Share on other sites

Το n97 όντως δεν ήταν καλό. το mini ομως είναι καλό τηλέφωνο.

είχα και τα 2.

πάντως η nokia αν δεν κάνει κάτι γρήγορα θα πουλάει μόνο low end στην ινδία

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από την έλλειψη του Wi-Fi κάτι που προσωπικά το θεωρώ απαραίτητο σε μια συσκευή κατά τα άλλα η Nokia όπως πάντα μια από τα ίδια θέλει να μας δείξει....!!!

Απλά στοχεύει και σε χαμηλότερης αξίας target group ώστε να πουλήσει παραπάνω συσκευές από αυτές που πουλάει και φυσικά να χτυπήσει και τους ανταγωνιστές της που έχουν πολύ καλές και οικονομικότερες προτάσεις στην συγκεκριμένη κατηγορία...

 

ακριβώς,μια από τα ίδια για άλλη μια φορά.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από την έλλειψη του Wi-Fi κάτι που προσωπικά το θεωρώ απαραίτητο σε μια συσκευή κατά τα άλλα η Nokia όπως πάντα μια από τα ίδια θέλει να μας δείξει....!!!

Απλά στοχεύει και σε χαμηλότερης αξίας target group ώστε να πουλήσει παραπάνω συσκευές από αυτές που πουλάει και φυσικά να χτυπήσει και τους ανταγωνιστές της που έχουν πολύ καλές και οικονομικότερες προτάσεις στην συγκεκριμένη κατηγορία...

Για δωσε Link για τις πληρεστερες προτασεις των ανταγωνιστων; Ποσα smartphone μπορεις να βρεις απο τους ανταγωνιστες κατω απο 200€;

ακριβώς,μια από τα ίδια για άλλη μια φορά.

Επειδη το αρθρο λεει πεντακαθαρα τις διαφορες των μοντελων, εγω γιατι δεν βλεπω "μια απο τα ιδια";

 

Προσφερει δυνατοτητες, παρομοιας εμπειριας χρησης, αλλαζοντας hardware χαρακτηριστικα αναλογα τις απαιτησεις των χρηστων, δημιουργοντας συσκευες για ολα τα target group. Γι αυτο παραμενει πρωτη. Εγω θελω wifi αλλα οχι gps στη συσκευη μου, γιατι να το πληρωσω οταν δεν θα το χρησιμοποιησω;

Edited by songless_bird

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά μου πήρε να το διαβάσω, να γκρινιάξω και μετά να απαντήσω και σε εσένα!

Μάλλον το μήνυμά μου φαίνεται πιο επιθετικό και προσβλητικό από ότι ήθελα, σαφώς και σέβομαι την δουλεία του μεταφραστή, το σχόλιο θα πήγαινε στον αρχικό συγγραφέα αν ο μεταφραστής που το ανέβασε είχει βάλει ακριβές link με το review. Σαφώς δεν θα κάτσω να το ψάξω στο allaboutsymbian.com για να το κράξω, γιατί τότε θα έκλαιγα τα 20 χαμένα λεπτά της ζωής μου.

 

Πάντως αυτό που λέει το άρθρο μπορεί να συνοψιστει σε έναν πίνακα 3x3 και επίσης παραβλέπει άλλα χαρακτηριστικά των κινητών όπως το μέγεθος και το βάρος. Για αυτό και το σχολίασα, επειδή νομίζω οτι δεν ταιριάζει στο myphone.gr να ανεβάζει σε τόσο κεντρικό σημείο τόσο χαμηλής ποιότητας και ελλειπή άρθρα (πόσο μάλλον να κάθεται και κάποιος να τα μεταφράζει).

Όλα αυτά τα λέω καλοπροαίρετα.

http://coderjournal.com/uploads/2008/05/duty_calls.png

 

Καλησπέρα, μιας και αναφέρεις για μεταφράσεις, κι επειδή το δούλεψα εγώ το άρθρο, αν και το ευκολότερο θα ήταν να αγνοήσω αυτό που γράφεις αλλά πιστεύω δεν αρμόζει τέτοια συμπεριφορά προς κάποιον που καλοπροέραιτα επιθυμεί να σχολιάσει τα άρθρα της πρώτης σελίδας, ωφείλω να σου πω ότι το κείμμενο δεν είναι μετάφραση αλλά ουσιαστικά πρόκειται για την ιδεά ενός αρθρογράφου απο το allaboutsymbian.com που θεώρησα σκόπιμο να τη παρουσιάσω και στους αναγνώστες των άρθρων του myphone. Εννοείται αφού παρουσιάζει τις παραπάνω συσκευές ότι δεν θα μπορούσα να παρεκλίνω απο το θέμα του αρχικού άρθρου.

 

Λυπάμαι αν έχασες το χρόνο σου διαβάζοντας το άρθρο αλλά πιστεύω θα καταλάβεις ότι υπάρχουν κι άλλα άτομα που το διαβάζουν κι έχουν όρεξη να το κουβεντιάσουν εκθέτοντας τις απόψεις τους για τις συσκευές και στην προσπάθεια της Nokia να προσφέρει περίπου το ίδιο προϊόν αλλά σε χαμηλότερη τιμή ώστε να καλύψει τους καταναλωτές που επιθυμούν ένα φθηνό smartphone κι ας είναι ελαφρώς κουτσουρεμένο σε σχέση με το 5800.

 

Οτιδήποτε παρατήρηση σχετικά με το άρθρο ή ακόμα και για τι είδους άρθρα θα σε ενδιέφερε να διαβάζεις απο τις σελίδες του myphone, θα σε παρακαλούσα να στείλεις PM σε μένα ή στα παιδιά που έχουν αναλάβει το ρόλο του chief editor και είναι οι TN97[/member] και GKR41[/member]..

 

Φιλικά

 

Μανώλης

Link to comment
Share on other sites

πως καταφερνετε ενα θεμα να το γυριζετε ετσι , δε μπορω να καταλαβω.... τεσπα, στο θεμα μας .. συμφωνω με τον songless .. λιγες ειναι σαν την νοκια αν οχι 2-3... ασχετα τα πολλ αμαζεμενα λαθη της , κανεις δεν θα πρεπε να την αμφησβητει. Σε ενα φιλο μερικα ποστς πιο πριν, θα πρεπε να θυμαται οτι η νοκια βγαζει απο το 03 smartphone αν δεν κανω λαθος...οποτε ας το ψαξει καλυτερα και μετα ας κατακρινει. Οντως αυτες οι συσκευες , αντιστοιχουν σε 3 κατηγοριες. Στην multimedia με gps , 3g ,wifi . Σε αυτην που δεν χρειαζεται το gps και φυσικα δε θελει να το πληρωνει και σε αυτους που ισως θελουν πιο πολυ το gps απο το wifi μονο. (αν κ λιγοι ειναι πιστευω...) . Καθε αλλο παρα κινηση απελπισιας την βλεπω αυτην, πιο πολυ σαν κινηση οτι θελει να ερθει πιο κοντα στον καταναλωτη. Edited by patrik85
Link to comment
Share on other sites

Για δωσε Link για τις πληρεστερες προτασεις των ανταγωνιστων; Ποσα smartphone μπορεις να βρεις απο τους ανταγωνιστες κατω απο 200€;

 

Εγω θελω wifi αλλα οχι gps στη συσκευη μου, γιατι να το πληρωσω οταν δεν θα το χρησιμοποιησω;

 

Σε αυτην που δεν χρειαζεται το gps και φυσικα δε θελει να το πληρωνει και σε αυτους που ισως θελουν πιο πολυ το gps απο το wifi μονο. (αν κ λιγοι ειναι πιστευω...) . Καθε αλλο παρα κινηση απελπισιας την βλεπω αυτην, πιο πολυ σαν κινηση οτι θελει να ερθει πιο κοντα στον καταναλωτη.

 

Το κλειδί είναι πλέον το χαμηλό κόστος...

 

Όσο αφορά τα Symbian κινητά της η Νοκια, θυμάμαι ότι κάθε χρονιά πανυγηρίζαμε αν ακουγότανε ότι το νέο Symbian κινητό της θα είχε καλή τιμή δηλαδή κάτω των 400 ευρώ!!!

 

Και να που φτάσαμε να μπορείς να αποκτήσεις Symbian με το λειτουργικό του Ν97 (κοστίζει 450 ευρώ) με 140 ευρώ και μάλιστα με οθόνη αφής!!!

Link to comment
Share on other sites

Απο το 2003 η nokia βγαζει symbian κατω απο 400€... Θυμαμαι ειχα αγορασει το 3230 350€. Απο τοτε αρχισε η πτωτικη ταση και τα symbian ηταν στη high και mid range. Τωρα πλεον εχει και στα Low.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι Nokiόφιλος, αλλά δυστυχώς η αλήθεια είναι ότι η Nokia στο θέμα των smartphones κάνει παπάδες.

Ειδικά από τότε που αποφάσισε κάποια μοντέλα της να τα σπρώχνει σε προσιτές τιμές, η κατάσταση καλυτέρεψε.

Βρείτε μου "έξυπνο" κινητό με τιμή κάτω από 250€ να σας φιλάω τα πόδια!

Κάποια στιγμή κάπου πήρε το μάτι μου ένα HTC που το είχε βγάλει ένα ηλεκτρονικό μαγαζάκι στα 150, αλλά απ' όσο το είχα ψάξει το θέμα, η αφή του λειτουργούσε καλύτερα με δραπανοκατσάβιδο, παρά με πενάκι, ή ακόμα χειρότερα με το χέρι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι Nokiόφιλος, αλλά δυστυχώς η αλήθεια είναι ότι η Nokia στο θέμα των smartphones κάνει παπάδες.

Ειδικά από τότε που αποφάσισε κάποια μοντέλα της να τα σπρώχνει σε προσιτές τιμές, η κατάσταση καλυτέρεψε.

Βρείτε μου "έξυπνο" κινητό με τιμή κάτω από 250€ να σας φιλάω τα πόδια!

Κάποια στιγμή κάπου πήρε το μάτι μου ένα HTC που το είχε βγάλει ένα ηλεκτρονικό μαγαζάκι στα 150, αλλά απ' όσο το είχα ψάξει το θέμα, η αφή του λειτουργούσε καλύτερα με δραπανοκατσάβιδο, παρά με πενάκι, ή ακόμα χειρότερα με το χέρι.

 

Θα βγεί τώρα το vodafone 845 με android 2.1 στην τιμή τον 100-150!!:happy::happy:

http://techblog.gr/techtv/vodafone-845-android-6446/

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι Nokiόφιλος, αλλά δυστυχώς η αλήθεια είναι ότι η Nokia στο θέμα των smartphones κάνει παπάδες.

Ειδικά από τότε που αποφάσισε κάποια μοντέλα της να τα σπρώχνει σε προσιτές τιμές, η κατάσταση καλυτέρεψε.

Βρείτε μου "έξυπνο" κινητό με τιμή κάτω από 250€ να σας φιλάω τα πόδια!

Κάποια στιγμή κάπου πήρε το μάτι μου ένα HTC που το είχε βγάλει ένα ηλεκτρονικό μαγαζάκι στα 150, αλλά απ' όσο το είχα ψάξει το θέμα, η αφή του λειτουργούσε καλύτερα με δραπανοκατσάβιδο, παρά με πενάκι, ή ακόμα χειρότερα με το χέρι.

 

LG GT 540 209 ευρώ και Samsung galaxy 3 249, 39 ευρώ (είναι κάτω από 250 lol) με android και τα δύο.

 

Απο Samsung Galaxy S με Tapatalk

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Θα βγεί τώρα το vodafone 845 με android 2.1 στην τιμή τον 100-150!!:happy::happy:

http://techblog.gr/techtv/vodafone-845-android-6446/

 

ΘΑ βγει;) Αυτα τα μοντελα που αναφερονται στο αρθρο η nokia εχει αρχισει να σχεδιαζει τους αντικαταστατες τους ...

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...