Jump to content

Το iPhone 4 στην Ελλάδα και ο τελικός απολογισμός


TN97
 Κοινοποίηση

Το iPhone 4 κυκλοφόρησε και στην χώρα μας. Θα το αγοράσετε;  

905 members have voted

  1. 1. Το iPhone 4 κυκλοφόρησε και στην χώρα μας. Θα το αγοράσετε;

    • Ναι, θα το αγοράσω, είτε τώρα είτε αργότερα
      248
    • Όχι, δεν θα το αγοράσω
      525
    • Δεν έχω αποφασίσει ακόμα...
      100
    • Το έχω αγοράσει ήδη από το εξωτερικό
      32


Recommended Posts

Πάντως δεν ξέρω κανέναν που να έδωσε τα λεφτά αυτα και το μετάνοιωσε.

 

Αντίθετα ξέρω όλο και περισσότερους που το βλέπουν και μετα το αγοράζουν.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 530
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το iPhone 4 ήταν μια συσκευή που δέχτηκε από την πρώτη κιόλας στιγμή της κυκλοφορία της, σκληρά σχόλια και αρνητικές κριτικές. Πλέον, μπορεί να θεωρηθεί από την πλειοψηφία πως πρόκειται για μια συσκευή που ξεχωρίζει τόσο με τις δυνατότητές της όσο και με την κατασκευή της. Προσφέρει κορυφαία ευκρίνεια οθόνης, απόλυτη σταθερότητα λειτουργικού, άριστη ποιότητα κατασκευής και φυσιολογικές διαστάσεις για ένα smartphone.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το iPhone 4 ήταν μια συσκευή που δέχτηκε από την πρώτη κιόλας στιγμή της κυκλοφορία της, σκληρά σχόλια και αρνητικές κριτικές. Πλέον, μπορεί να θεωρηθεί από την πλειοψηφία πως πρόκειται για μια συσκευή που ξεχωρίζει τόσο με τις δυνατότητές της όσο και με την κατασκευή της. Προσφέρει κορυφαία ευκρίνεια οθόνης, απόλυτη σταθερότητα λειτουργικού, άριστη ποιότητα κατασκευής και φυσιολογικές διαστάσεις για ένα smartphone.

 

 

Συμφωνώ πως δέχηκε σκληρές κριτικές, αλλά διαφωνώ για την ποιότητα κατασκευής, δεν είναι αυτή που μας είχαν συνηθίσει οι προκάτοχοί του ...

 

Η έκδοση του λειτουργικού του όμως έχει πολλές ενδιαφέρουσες προσθήκες ... Ανέκαθεν ήταν σταθερό, με πολλά μειονεκτήματα στην λειτουργικότητα όμως, πλέον το μόνο που του λείπει είναι το multitasking ...

 

iPhone δεν θα αγόραζα ποτέ λόγω κόστος προς απόδοσης, εγώ προσωπικά ζητάω και έχω συνηθίσει σε περισσότερα από αυτά που προσφέρει .. Από την άλλη όμως, το iPod Touch 4G το θεωρώ πολύ καλή allround συσκευή από πολλές απόψεις, συπληρωματική του κινητού μου και σε πολυ καλή τιμή, 340 ευρώ τα 32Gb ... To iPhone σε καμία περίπτωση δεν έπρεπε να κάνει 650 ευρώ, αλλά αυτά ανήκουν στην τιμολογιακή πολιτική της Apple ...

 

Το μόνο που θα ζήταγα θα ήταν μια μεγαλύτερη οθόνη ίδιας ποιότητας ....

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Η τιμή του πραγματικά είναι ένα μεγάλο πρόβλημα. Στην Ελλάδα έρχεται με απίστευτη κοστολόγηση και είναι ένας από τους βασικούς λόγους που απομακρύνει αρκετούς ενδιαφερόμενους αγοραστές της συσκευής.

Οι διαστάσεις της οθόνης είναι ένα εντελώς αντικειμενικό ζήτημα, άλλος θέλει 4 ίντσες άλλος λιγότερες.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όχι τόσους πολλούς, αλλά εγώ προσωπικά όταν περιμένω 3DS, PSP2 και PS Phone, δεν σκέφτομαι ούτε κατά διάνοια να χαλάσω 650 για iPhone ....

 

Όσο για τις διαστάσεις, υποκειμενικό εννοείς ... Έχει πραγματικά πολύ καλή οθόνη και είναι κρίμα για μένα να μένει στις 3.5 inches ....

Πάντως το iPod μου έχει αφήσει πολύ καλές εντυπώσεις και το μόνο που θα ήθελα παραπάνω είναι το μέγεθος οθόνης ... Κυρίως γιατί το χρησιμοποιώ για παιχνίδια και ταινίες ... Θα μου πεις βέβαια "η ζώνη, μου τσαλακώνει το πουκάμισο" αλλά εγώ αυτό έχω να πω ....

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Η έκδοση του λειτουργικού του όμως έχει πολλές ενδιαφέρουσες προσθήκες ... Ανέκαθεν ήταν σταθερό, με πολλά μειονεκτήματα στην λειτουργικότητα όμως, πλέον το μόνο που του λείπει είναι το multitasking ...

 

Mηπως αναφερεσαι σε παλιοτερες εκδοσεις iPhone? Διοτι το iPhone 4 και το 3GS εχουν multitasking. Επισης οταν λες προβληματα στη λειτουργικοτητα εννοεις απο θεμα UI ή σχεδιασμου συσκευων iPhone?

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Από την άλλη όμως, το iPod Touch 4G το θεωρώ πολύ καλή allround συσκευή από πολλές απόψεις, συπληρωματική του κινητού μου και σε πολυ καλή τιμή, 340 ευρώ τα 32Gb ... To iPhone σε καμία περίπτωση δεν έπρεπε να κάνει 650 ευρώ, αλλά αυτά ανήκουν στην τιμολογιακή πολιτική της Apple ...

 

Το μόνο που θα ζήταγα θα ήταν μια μεγαλύτερη οθόνη ίδιας ποιότητας ....

 

Αν το κινητό σου κάνει 300€ μόλις μας δικαιολόγησες την αγορά iPhone στα 650€.

Flying is easy, just throw yourself at the ground and miss...
Link to comment
Share on other sites

Όλη η ιστορία με το iphone, έχει να κάνει και με την αξία μεταπώλησης. Και θα έχει αξία όσο η Apple συνεχίζει να έχει μόνο ένα μοντέλο στην αγορά. Βέβαια παίζει ρόλο και το γεγονός οτι το iphone έχει περάσει στον κόσμο οτι είναι πολύ μούρη και ένα μεγάλο ποσοστό το αγοράζει γι'αυτό.

 

Θέλω να πω οτι δεν είναι χαμένο το μεγαλύτερο ποσοστό των χρημάτων που δίνεις, όπως συμβαίνει σε άλλα κινητά. Οπότε τα δίνεις γνωρίζοντας οτι όταν αποφασίσεις να το αλλάξεις, θα πάρεις πάνω από τα μισά πίσω (με τη λογική οτι το αλλάζεις σε ένα χρόνο). Αν ήταν αλλιώς τα πράγματα, σίγουρα δε θα τα αλλάζαμε τόσο συχνά...

Link to comment
Share on other sites

Όλη η ιστορία με το iphone, έχει να κάνει και με την αξία μεταπώλησης. Και θα έχει αξία όσο η Apple συνεχίζει να έχει μόνο ένα μοντέλο στην αγορά. Βέβαια παίζει ρόλο και το γεγονός οτι το iphone έχει περάσει στον κόσμο οτι είναι πολύ μούρη και ένα μεγάλο ποσοστό το αγοράζει γι'αυτό.

 

Θέλω να πω οτι δεν είναι χαμένο το μεγαλύτερο ποσοστό των χρημάτων που δίνεις, όπως συμβαίνει σε άλλα κινητά. Οπότε τα δίνεις γνωρίζοντας οτι όταν αποφασίσεις να το αλλάξεις, θα πάρεις πάνω από τα μισά πίσω (με τη λογική οτι το αλλάζεις σε ένα χρόνο). Αν ήταν αλλιώς τα πράγματα, σίγουρα δε θα τα αλλάζαμε τόσο συχνά...

 

Δεν είναι μόνο η αξία μεταπώλησης, είναι η αξία χρήσης. Το πρώτο iPhone που βγήκε ήταν κάλλιστα αξιοποιήσιμο μέχρι και το 2010 όταν πήρε το τελευταίο του update (v3.1.3). Ήταν πιο αργό από τα νεότερα αλλά μια χαρά έκανε τη δουλειά του. Εγώ π.χ. το χρησιμοποιούσα από το Σεπτέμβρη του 2009 εως το Δεκέμβρη του 2010 που πήρα το iPhone 4 το οποίο και σκοπεύω να κρατήσω για τουλάχιστον 2 χρόνια. Όσοι αγόρασαν το 2009 το 3GS ξέρουν πολύ καλά ότι η συσκευή ανταποκρίνεται πολύ καλά με το iOS 4.x. Μάλιστα από τότε που την αγόρασαν απέκτησε λειτουργίες (και συνεχίζει να αποκτά) που δεν είχε όταν την αγόρασαν. Αν η εμπορική αξία μειώθηκε στον ένα χρόνο λόγω νέου μοντέλου, η χρηστική αξία ανέβηκε λόγω νέων δυνατοτήτων.

 

Το πρώτο iPhone δέχτηκε 2 νέα major versions από τότε που βγήκε, ποιο άλλο κινητό πριν βγεί το iPhone είχε τόσο σημαντικές αναβαθμίσεις; Εγώ θυμάμαι από τα Nokia/SonyEricsson που είχα πριν μόνο bug fixes βγάζανε. Κι όσοι λένε για το iTunes ας πάνε να χρησιμοποιήσουν το Ovi να μου πουν τι είναι πιο εύκολο στη χρήση...

Flying is easy, just throw yourself at the ground and miss...
Link to comment
Share on other sites

Mηπως αναφερεσαι σε παλιοτερες εκδοσεις iPhone? Διοτι το iPhone 4 και το 3GS εχουν multitasking. Επισης οταν λες προβληματα στη λειτουργικοτητα εννοεις απο θεμα UI ή σχεδιασμου συσκευων iPhone?

 

 

Το UI είναι υπέροχο (αν μη, τι άλλο ???) αλλά προβλήματα στην λειτουργικότητα οφείλονται στην έλλειψη multitasking (και στην παρουσία απομίμησης multitasking, multiproccesing φαντάζει μακρινό όνειρο και κρίμα γιατί ο Α4 έχει δυνατότητες) καθώς και σε άλλα μικροπράγματα που βρίσκονται στην αλλαγή φιλοσοφίας στην αντιπέρα όχθη (radio - όχι ότι ακούω τα εμπορικά απλά σου μένει το "γιατί ??", video κλήσεις προς άλλα κινητά αν και το facetime ήταν καλοδεχούμενη ιδέα, μεταφορά αρχείων μέσω bt, παντελή απουσία εξωτερικού μέσου αποθήκευσης "???", iTunes - που όταν το δα έμεινα κάγκελο ενώ ηχούσε στο μυαλό μου το "γιατίίίίίίίίίίί ????????????" ) ...

 

Απλά ήταν όλα τα αντίθετα που έχω συνηθίσει σε λειτουργικό κινητού ...

 

 

Αν το κινητό σου κάνει 300€ μόλις μας δικαιολόγησες την αγορά iPhone στα 650€.

 

Το κινητό μου το αγόρασα με 696 ευρώ (n97) ...

Το θέμα δεν είναι ότι τα έχεις δύο σε ένα στο iPhone άρα σώζεις και λεφτά, είναι ότι έχεις δύο συσκευές (iOS & Symbian) για τελείως διαφορετικές δουλειές συνεπώς έχεις και τα πλεονεκτήματα και των δύο ... :!:

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

-Πρόβλημα με το σήμα

-Ακριβή συσκευή χωρίς ποιότητα κατσκευαστικών υλικών

-Κλειστό λογισμικό με περιορισμένες δυνατότητες

-No flash

 

 

Λόγοι αρκετοί και σημαντικοί ώστε να μήν αγοράσω ξανά το 4.(ίσως στο 5 να έχουν αλλάξει πολλά,μαζί και την φιλοσοφία τους).

Edited by myworld
Link to comment
Share on other sites

Φίλε myworld μήπως έχεις μπερδέψει λιγάκι τις γενιές iPhone;

Το 4αρι έχει led flash, διαθέτει μεγάλη ποικιλία από εφαρμογές δωρεάν και μή ( επομένως δεν πρόκειται για κλειστό λειτουργικό που δεν δέχεται τπτ), δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα με το σήμα πλέον και η ποιότητα απλά είναι σε άλλο επίπεδο, δεν την συναντάς εύκολα.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

-Πρόβλημα με το σήμα

-Ακριβή συσκευή χωρίς ποιότητα κατσκευαστικών υλικών

-Κλειστό λογισμικό με περιορισμένες δυνατότητες

-No flash

Λόγοι αρκετοί και σημαντικοί ώστε να μήν αγοράσω το 4.

 

Δεκτή η γνώμη σου, αλλά επειδή το έχω εδώ και αρκετό καιρό...

- Σήμα: πρόβλημα υπαρκτό, αλλά χωρίς απολύτως καμία πρακτική σημασία, κλήσεις δεν πέφτουν.

- Ποιότητα κατασκευής: Η καλύτερη που μπορείς να φανταστείς. Πιάστο στα χέρια σου.

- Κλειστό λογισμικό: Επί του πρακτέου μόνο ιδεολογικό επιχείρημα. Από την άλλη, λόγω της κλειστής φύσης, σταθερότητα και εγγυημένη ασφάλεια χωρίς πονοκέφαλους.

- Flash: ποτέ μου δεν μου έτυχε να μου λείψει. Καλύτερα που δεν βλέπω τα ενοχλητικά banners.

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

-Πρόβλημα με το σήμα

-Ακριβή συσκευή χωρίς ποιότητα κατσκευαστικών υλικών

-Κλειστό λογισμικό με περιορισμένες δυνατότητες

-No flash

 

 

Λόγοι αρκετοί και σημαντικοί ώστε να μήν αγοράσω το 4.

 

και μενα που εχουν περασει ολα τα iphone απο τα χερια μου μετα απο καποια σοβαρα android κινητα οπως desire,desire HD,galaxy s ,nexus s το iphone μου φαινοταν αργο και με ενα λειτουργικο που πλεον ειχα βαρεθει γιατι δεν προσφερε τιποτα καινουργιο,οταν ξεκινησε ηταν καινοτομο αλλα στα επομενα iphone απλως τα μενου και τα παιχνιδια ανοιγαν πιο γρηγορα ουσιαστικα σαν διαφορες

Nokia 3210->t68i->Nokia 3410->Nokia 6510->Nokia 8850->Sharp GX20->Sharp GX30i->Sharp V703->Nokia N80->Nokia 6110 Navigator->Nokia 6210 Navigator->Nokia N85->Nokia N97->Nokia 6710 Navigator->Nokia N86->iphone 3G 16GB->iphone 3GS 16GB->HTC Desire->HTC Desire HD->Iphone 4 32GB->HTC Trophy 7->Galaxy S->Nexus S->Iphone 4s 16GB->Galaxy S2->Nexus 5 32GB-> Galaxy s6 edge Gold
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει, δεν υπαρχει πλεον τιποτε αλλο να προσφερω σε αυτο το τοπικ.

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Δεκτή η γνώμη σου, αλλά επειδή το έχω εδώ και αρκετό καιρό...

- Σήμα: πρόβλημα υπαρκτό, αλλά χωρίς απολύτως καμία πρακτική σημασία, κλήσεις δεν πέφτουν.

- Ποιότητα κατασκευής: Η καλύτερη που μπορείς να φανταστείς. Πιάστο στα χέρια σου.

- Κλειστό λογισμικό: Επί του πρακτέου μόνο ιδεολογικό επιχείρημα. Από την άλλη, λόγω της κλειστής φύσης, σταθερότητα και εγγυημένη ασφάλεια χωρίς πονοκέφαλους.

- Flash: ποτέ μου δεν μου έτυχε να μου λείψει. Καλύτερα που δεν βλέπω τα ενοχλητικά banners.

 

Όλα αυτά που αναφέρω τα συναντώ καθημερινά διότι το έχω στην κατοχή μου και το 4.:blink:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε myworld μήπως έχεις μπερδέψει λιγάκι τις γενιές iPhone;

Το 4αρι έχει led flash, διαθέτει μεγάλη ποικιλία από εφαρμογές δωρεάν και μή ( επομένως δεν πρόκειται για κλειστό λειτουργικό που δεν δέχεται τπτ), δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα με το σήμα πλέον και η ποιότητα απλά είναι σε άλλο επίπεδο, δεν την συναντάς εύκολα.

 

Καταλαβαίνω τι εννοείς,εν μέρει έχεις δίκιο αλλά οι κορυφαίες εφαρμογές που συναντώ και χρειάζομαι είναι επι πληρωμής. π.χ.

Αναγκάστηκα να το κάνω jailbreak?

Όσο για την ποιότητα κατασκευής,ήδη στην πίσω πλευρά το μαύρο γίνεται γκρι....(έτυχε σε μένα?).

Edited by myworld
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, μια απλή θηκούλα λύνει το πρόβλημα, όσον αφορά τις εφαρμογές, είναι και στο τί αναζητά ο καθένας μας, εγώ με τις free που έχει είμαι μια χαρά. :)

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μονο μια χαρα? δυο χαρες:D ας ειναι καλα οι developers που τις φτιαχνουν με το τσουβαλι

[sIGPIC][/sIGPIC]

Pain is the best teacher.. but nobody wants to be his student...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Δεν θα το αγοράσω ποτέ για τους λόγους που ανέφερε ο fikast... Πήρα το HTC HD2 πριν λίγους μήνες ,δεν έχει κανένα κλείδωμα και κανέναν περιορισμό και επιπλέον αν θέλω μπορώ να το σκαλίσω.
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα και δεν υπήρξε στιγμή που να μετάνοιωσα ούτε ένα ct.

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

-Πρόβλημα με το σήμα

-Ακριβή συσκευή χωρίς ποιότητα κατσκευαστικών υλικών

-Κλειστό λογισμικό με περιορισμένες δυνατότητες

-No flash

 

 

Λόγοι αρκετοί και σημαντικοί ώστε να μήν αγοράσω ξανά το 4.(ίσως στο 5 να έχουν αλλάξει πολλά,μαζί και την φιλοσοφία τους).

 

φιλε ολα αυτα ειναι για το 3G μαλλον δεν επιασες 4ρι στα χερια σου και αν εχεις 4 τετοιο στα χερια σου μαλλον κανα κινεζικο κλωνο πηρες ... θα μας τρελανεις που ειναι κακης κατασκευης χωρις φλας και κλειστο λογισμικο ??? εχεις δυνατοτητα jb

Link to comment
Share on other sites

Μετανιώνω που έπεφτα θύμα παραπληροφόρησης και δεν το είχα πάρει νωρίτερα...

Το 4 είναι διαμάντι...

Link to comment
Share on other sites

Ας δουλέψετε κάποιοι το iPhone 4 και μετα πείτε τη γνώμη σας για κλειστό λειτουργικό και τα λοιπά..Σε επίπεδο software είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί θεωρω..
Από τα δεκάδες κινητά που αλλάζω κάθε μήνα,εντύπωση μου κάνει πάντα το..επόμενό μου:PP
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...