Jump to content

Samsung Galaxy Tab 7 / 7 Plus (P1000 / P6200)


takisme
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικα παιδια , μετα από αρκετες ημερες που εχουμε οι περισσοτεροι το Galaxy Tab στα χερια μας ποιες ειναι οι ποιο ήρεμες σκέψεις μας για αυτο ?

 

Θα το αγοράζαμε ξανά σημερα ?

 

Χωρίς 2η σκέψη!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δε μπορώ να καταλάβω γιατί μόνο εμείς οι 2 το έχουμε αναφέρει, λογικά θα το έχουν και όλοι οι άλλοι. Αφου λες ούτε με factory reset έφτιαχνε.

 

Απο Ελλάδα, το πήρες;

 

Εσένα νομίζω δεν είχε και το ελληνικό πληκτρολόγιο μέσα;

 

Βασικά, απάντησε εδώ, για να το δουν κι άλλοι. Θα χαθεί εδώ μέσα!!

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=289525

 

H βερσιον ήταν

 

PDA p1000buji4

PHONE p1000bujie

CSC p1000vgri1

με built 28/9/2010

 

Το πηρα από το Πλαίσιο με ρομ της voda.

 

Ελληνικο πληκτρολόγιο είχε και μάλιστα είχα ανεβάσει αρχεία του swype και του sam keyboard που με τη βοήθεια του tyxerakia που τα μετέτρψε μπορούν να το βάλουν όσοι δεν έχουν ελληνικό. Μάλιστα το έβαλα κιεγώ στη JM6.

 

Oι λόγοι που άλλαξα ρομ ήταν ο browser, το πρόβλημα που είχαμε και οι δύο (για να είμαι ειλικρινής νόμιζα ότι είχα κάνει εγώ κάποια μαμακία επειδή έπεζα με root explorer και titanium γιαυτό και δεν το ανάφερα εδώ μέσα) και τέλος, συχνά force close σε appl όταν το μηχάνημα ζοριζόταν.

 

 

 

Τελικα παιδια , μετα από αρκετες ημερες που εχουμε οι περισσοτεροι το Galaxy Tab στα χερια μας ποιες ειναι οι ποιο ήρεμες σκέψεις μας για αυτο ?

 

Θα το αγοράζαμε ξανά σημερα ?

 

Είανι η πρώττη μου ταμπλέτα και φυσικά είμαι ενθουσιασμένος.

 

Πολλές επιλογές δεν είχαμε, βασικά έπρεπε να επιλέξω μεταξύ του ipad κιαυτού. Το ipad το απέκλεισα για διάφορους λόγους και έμεινε το ταμπ. Επέλεξα αυτό γιατί με τα android είχα σχέση λόγω και του galaxy s και ήταν πιο κοντά σε αυτό που ήθελα μετά από 6 σχεδόν χρόνια χρήσης windows mobile συσκευών.

 

Ναι θα το ξανάπερνα ακόμα και να ήξερα το προβλήματα που αντιμετώπισα με την αρχική rom.

Edited by argam
Link to comment
Share on other sites

Argam - Βρέθηκε και άλλο παλικάρι με Ευρωπαϊκή στοκ ρομ που έχει το πρόβλημα στο XDA forum.

 

Οι υπόλοιποι εδώ μέσα, δεν έχετε το πρόβλημα με το FLIGHT MODE;;

 

Μου κάνει εντύπωση να το έχουμε μόνο 3 άτομα, εκτός αν όντως έχει να κάνει τπτ με το root / συγκεκριμένες εφαρμογές που έχουμε.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς 2η σκέψη!!

 

+1000 μου εχει λύσει τα χέρια. Κακα τα ψέματα ειναι συσκευή για οσους την χρειάζονται και ΟΧΙ για όλους.:cool:

Imagination is more important than knowledge
Link to comment
Share on other sites

Πετάει ένα error όταν πας να ενεργοποιήσεις το flight mode.

 

Είναι το μόνο ουσιάστικο πρόβλημα που έχω με το στοκ firmware της Vodafone.

 

Το είχε και ο χρήστης argam και στο νεότερο ευρωπαϊκό firmware λέει ότι δεν υπάρχει.

 

 

Το έχει κανείς άλλος;;

 

 

 

Αν, ναι ας μα πει και τι firmware φοράει / απο που πήρε το κινητό ( Ελλάδα / Ευρώπη πχ )

 

το εχω και εγω αυτο το προβλημα μου πεταει μεν error

αλλα τι δουλεια του την κανει δηλ.να με βαλει σε flight mode.

το πηρα απο πλαισιο και φοραει 2.2 froyo.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

το εχω και εγω αυτο το προβλημα μου πεταει μεν error

αλλα τι δουλεια του την κανει δηλ.να με βαλει σε flight mode.

το πηρα απο πλαισιο και φοραει 2.2 froyo.

 

Την κάνει αλλά αργεί μισό με 1 λεπτό. Μάλιστα, το έχουμε όλοι το θέμα λοιπόν.

 

Μου φαίνεται θα μιλήσω με Samsung απευθείας για το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

εμενα κανει περιπου 30δευτερα.

ελπιζω να διορθωθει δεν ειναι κατι τραγικο.;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σε εμενα με ευρωπαικο firmware JP1 αλλα και με το νεο JK5 δεν μου βγαζει error.

H συσκευη δεν ειναι της voda .

Current mobile devices : iPhone 6s Plus,iPad Air 2,Nexus 6
Link to comment
Share on other sites

παιδια αυτο το 3G δεν σταματαει ποτε να ανεβαζει και να κατεβαζει μεχρι να το βαλεις στο off line? οποτε του καπνισει αρχιζει και κατεβαζει ενημερωσεις για τα widget και το mail.

 

Επισης μηπως εχει εντοπισει κανεις σας καποιον 3g data counter να βλεπουμε τουλαχιστον ποσα mb κατεβαζει μονο του?

Link to comment
Share on other sites

Με ρομ vodafone πρεπει να πεταει το σφαλμα λογικα. . .χμμμ. .Οκ, δεν ειναι τραγικο,αλλα θα το τσεκαρω.

 

Υπαρχει το 3G watchdog φιλε μου.

Sent from my GT-P1000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

και κατι αλλο ενω εχω κατεβασει τον flash και παιζει στον browser οταν μπαινω απο τον Opera μου λεει στις σελιδες που εχουν flash να κατεβασω τον flash player
Link to comment
Share on other sites

Μόλις πήρα τηλέφωνο την Samsung και ανέφερα το πρόβλημα με το Flight Mode. Εννοείται πως δεν είχαν ιδέα. Μου έδωσαν τηλ για service αλλά τους λέω ότι δε πρόκεται να το δώσω στο service για 1 τέτοιο πρόβλημα. Είπαν ότι θα το ελέγξουν πάντως. Παιδιά, πάρτε τους και οι υπόλοιποι τηλέφωνο ώστε να το ψάξουν, αν δε τους ενημερώνουμε ΔΕ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ να ασχοληθούν!

 

80111 7267864 και πατάτε 1 στο μενού.

 

 

5 λεπτά υπόθεση είναι!

Link to comment
Share on other sites

Απ όσο ξέρω ο Opera δεν υποστηρίζει flash ακόμα. Δοκίμασε με τον Dolphin HD.

 

ευχαριστω φιλε μου

 

παντος αυτο με το 3g που κατεβαζει οτι θελει μονο του ειναι σπαστικο, καλα τωρα που εχω την sim με το mobile net της voda, αν πχ βαλω το whats up μου μεσα θα αρχιζει το 3g να κατεβαζει εστω και kbs για να κανει update τα widgets και θα μου φαει ολη την καρτα, απο την αλλη αν το βαλω σε offline mode δεν θα μου ερχονται τηλεφωνηματα και sms.

Edited by vasilismf
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε μου

 

παντος αυτο με το 3g που κατεβαζει οτι θελει μονο του ειναι σπαστικο, καλα τωρα που εχω την sim με το mobile net της voda, αν πχ βαλω το whats up μου μεσα θα αρχιζει το 3g να κατεβαζει εστω και kbs για να κανει update τα widgets και θα μου φαει ολη την καρτα, απο την αλλη αν το βαλω σε offline mode δεν θα μου ερχονται τηλεφωνηματα και sms.

 

Είναι πολύ απλό αυτό. Βάλτο σε GSM mode, και ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ χρειάζεσαι το 3G, το ενεργοποιείς ;) Τα τηλεφωνήματα και μηνύματα έρχονται κανονικά. ( Το φτιάχνεις από τις ρυθμίσεις - wireless, έχει επιλογή να το βάλεις μόνο σε GSM, το default πρέπει να είναι auto ) Το 3G σου χρειάζεται μόνο για καμιά βιντεο-κλήση ή όταν θες πιο γρήγορο ίντερνετ και δεν έχεις πρόσβαση σε κάποιο ασύρματο δίκτυο.

 

 

Επίσης, widget πχ για καιρό κλπ, έχουν ρυθμίσεις για το κάθε πόσες ώρες θες να ανανεώνονται ^^

Link to comment
Share on other sites

και σε gsm να το βαλω παλι δεν θα κατεβαζει δεδομενα? :D

 

Και σε gsm θα κατεβάζει από vodafone , αλλά όταν βάλεις whats up (cosmote) δεν θα έχεις σύνδεση στο δίκτυο γιατί δεν θα έχει πάρει αυτόματα τα APN.

Επισης μπορείς να κατεβάσεις το DCSwitch, αυτό είναι ένα widget με το οποίο μπορείς να ενεργοποιείς - απενeργοποιείς τα data

Edited by argam
Link to comment
Share on other sites

@ argam - Πάρε 1 τηλ στην Samsung όποτε μπορέσεις, να τους πεις κι εσύ για το flight mode ;)

 

Τι να τους πάρω, αφου άλλαξα ρομ:)

Εσένα γράφει "λυπουσταστε η εφαρμογή com. android. phone - ή κάπως έτσι- τερματίστηκε αναγκαστικά";

Link to comment
Share on other sites

Τι να τους πάρω, αφου άλλαξα ρομ:)

Εσένα γράφει "λυπουσταστε η εφαρμογή com. android. phone - ή κάπως έτσι- τερματίστηκε αναγκαστικά";

 

Ναι, αυτό.

 

Δεν έχει σημασία, πάρτους να το ξέρουν ότι υπάρχει πρόβλημα με την ρομ που κυκλοφορεί Ελλάδα ώστε να το φτιάξουν στην επόμενη - άσχετα ποια θα έχουμε εμείς ως τότε ^^

 

Εννοείται ότι δε θα τους πεις ότι άλλαξες ρομ :)

Link to comment
Share on other sites

Και σε gsm θα κατεβάζει από vodafone , αλλά όταν βάλεις whats up (cosmote) δεν θα έχεις σύνδεση στο δίκτυο γιατί δεν θα έχει πάρει αυτόματα τα APN.

Επισης μπορείς να κατεβάσεις το DCSwitch, αυτό είναι ένα widget με το οποίο μπορείς να ενεργοποιείς - απενeργοποιείς τα data

 

Εγώ έβαλα το data enabler widget και μια χαρά, αν και θα μπορούσε να έχει ένα κουμπάκι για απευθείας (sense-like).

 

Τόνους στα Ελληνικά (όχι τα ψάρια, τους άλλους, τους καλούς!) πώς βάζουμε; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαλα το data enabler widget και μια χαρά, αν και θα μπορούσε να έχει ένα κουμπάκι για απευθείας (sense-like).

 

Τόνους στα Ελληνικά (όχι τα ψάρια, τους άλλους, τους καλούς!) πώς βάζουμε; :confused:

 

Μαλλον δεν χρειαζοταν ουτε το widget που ειπα ουτε αυτο που εβαλες. Ξεχασα οτι οταν πατησεις παρατεταμενα το on/off εχει την επιλογη "λειτουργεια δικτυου δεδομενων".

Τονους με το samsung keyb δε νομιζω να μπορεις να βαλεις, στο swype μπαινουν πατοντας παρατεταμενα πσνω στο φωνηεν που θες να τονισεις

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και γίνεται και από το κουμπί τροφοδοσίας, απλά είναι πιο απλό αν είχε ένα widgetακι...

 

Χμμ, το swype που έχω τώρα (με τη μέθοδο του tyxerakias) δεν έχει Ελληνικά. Προβληματίζομαι :lol:

Link to comment
Share on other sites

Χμμ, το swype που έχω τώρα (με τη μέθοδο του tyxerakias) δεν έχει Ελληνικά. Προβληματίζομαι :lol:

 

Γιατι δεν ειναι βονταφον το δικο σου?

Ο tyxerakias δεν εκανε καποια μεθοδο για το swype αλλα για το samsung.

Στο swype απλη αντικατασταη τα 2 αρχεια ηθελε.

Θα κοιταξω το βραδακι να τα βαλω και θα σου πω.

 

Δεν βαζεις το smart keybord pro να ξεμπευρδευεις?

Link to comment
Share on other sites

Ήταν, τώρα είμαι με jm6.

 

Το swype που έχω τώρα σίγουρα δεν έχει ελληνικά. Περίεργο.

 

Θα κοιτάξω και το smart kb, οκ.

Edited by drdino
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Tab 7 / 7 Plus (P1000 / P6200)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...