Jump to content

Απόψεις: Η «κούρσα των Megapixels» έφτασε στο τέλος της;


TN97
 Κοινοποίηση

Σας ενδιαφέρει να έχει το κινητό σας καλές φωτογραφικές δυνατότητες;  

434 members have voted

  1. 1. Σας ενδιαφέρει να έχει το κινητό σας καλές φωτογραφικές δυνατότητες;

    • Πολύ! Θέλω το κινητό μου να έχει όσο το δυνατόν καλύτερη κάμερα.
      105
    • Αρκετά... Με ενδιαφέρει μεν, αλλά έχω και την μηχανή μου στο κάτω-κάτω...
      169
    • Όχι ιδιαίτερα... Έτσι και αλλιώς σπάνια τραβάω φωτογραφίες με το κινητό μου.
      143
    • Καθόλου, η κάμερα στο κινητό μου είναι αχρείαστη.
      17


Recommended Posts

Την στιγμή που υπάρχει μια κάμερα στο κινητό μου, θέλω να είναι όσο καλύτερη γίνεται. Εννοείται οτι δεν πρόκειται να αντικαστήσει την κανονική μηχανή σε μια καλή φωτογράφιση ενός ταξιδιού κτλ, αλλά είναι πάντα παρόν και καλό είναι να τραβάει όσο καλύτερες φωτογραφίες μπορεί. Επίσης σημαντικός παράγοντας είναι η κατακόρυφη βελτίωση της λήψης βίντεο, κάτι που οφείλεται περισσότερο στην καλύτερη επεξεργαστική ισχύ των smartphones.

Τελευταία παρατηρούμε οτι οι περισσότεροι κατασκευαστές smartphone έχουν κολλήσει στα 5px βελτιώνοντας όμως το βίντεο σε HD, και ίσως είναι η ιδανική ανάλυση για γρήγορες καλές φωτογραφείς σε μικρό σχετικά μέγεθος.

Ο κόσμος πλέον είναι ποιο ψαγμένος και υπάρχουν πολλά άλλα πράγματα που ψάχνει σε ένα κινητό.

Η εξέλιξη δεν σταματάει και σίγουρα θα υπάρχει συνεχή βελτίωση των καμερών, απλά ίσως με λιγότερους ρυθμούς ανάπτυξης.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 57
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το εχω παρατηρησει και εγω αυτο αυτο. Το sony ericsson w995 που εχω ας λενε οτι εχει αναλυση 8,1 μεγκαπιξελ εγω δεν καταλαβαινω τη διαφορα απο φωτογραφιες που εχω τραβηξει με το sony ericsson w900ι που εχει 2 μεγκαπιξελς!

Ψαχνοντας και παιζοντας βεβαια και με το ζουμ ,,αφου εχω τραβηξει τη φωτο, και την κοιτω στον υπολογιστη!

Μη πω πως ειναι και χειροτερες αλλα θα το παρατραβηξω..! Παντως παιζει ισως επειδη το πρωτο εχει αισθητηρα cmos ενω το αλλο ccd.

 

δεν κανω διαφήμηση αλλά δείτε ένα παράδειγμα, αυτό:

 

http://www.e-shop.gr/show_tel.phtml?id=TEL.001393

 

Πλέον, ας μου επιτραπεί η έκφραση, αλλά τα έχουν ξεφτιλίσει με το θέμα των μεγαπιξελ. τώρα βέβαια θα μου πείτε "σιγά τον φακό που θα έχει, ας λέει και περισσότερα megapixel από 1,3 αν δεν είναι καλός ο φακός...αστα" αλλα θα σας πω οτι "ποιος το ψάχνει αυτο;" πιστεύω ένα 30% το ψάχνει βαθεια το θέμα οι υπόλοιποι το πάνε καθαρά με το νούμερο 1.3 2 3 5 8 12... όποτε με βάση το παραπάνω παράδειγμα που σας παραθέτω κάποιος θα πει 1.3 megapixel με 44 ευρω ουάου, και θα πάει να το πάρει...

 

Το εχω παρει αυτο το μοτορολα! Οι φωτογραφιες του ειναι αρκετα καλες μπορεις να ισορροπισεις και τα χρωματα-αντιθεση,κτλ αναλογα με τις απαιτησεις σου και πιστευω ειναι σαν τις φωτο που εβγαζαν και τα παλια νοκια (7610,6630,κ.α.).

Το κακο ειναι οτι για να τραβηξεις τη φωτο 1,3 μεγκαπιξελ σου περνει περιπου 4 δευτερολεπτα καθως και το χερι σου πρεπει να ειναι παρα παρα πολυ σταθερο!..

Edited by gkr41
Δεν γράφουμε συνεχόμενα μηνύματα. Κάνε χρήση του κουμπιού "Τροποποίηση" ή "Πολλαπλή παράθεση"
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ποτέ δεν ήμουν φάν των φωτογραφιών από το κινητό!μόνο σε κάποια ιδιαίτερη περίπτωση ή για να κάνω την πλάκα μου!είναι το τέταρτο πέμπτο χαρακτηριστικό που θα κοιτάξω προσωπικά
Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε κ ένας φίλος παραπάνω εφόσον υπάρχει η κάμερα στο κινητό γιατί να μην είναι όσο καλύτερη γίνεται; αυτό πού πρέπει να βελτιώσουν είμαι η λήψη σε χαμηλό φωτισμό. Είναι πραγματικά άθλια.

 

Sent from my HTC Wildfire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η κουρσα των megapixel εχει φτασει σε κορεσμο εδω και 2 χρονια περιπου...

Πλεον εχουμε περασει στο επομενο "trend" που ειναι βεβαια το μεγεθος και ο τυπος οθονης.

 

Διαφορες "κουρσες" του παρελθοντος (με τυχαια σειρα):

 

Koυρσα για το μικροτερο μεγεθος κινητου.

// χρωματα της οθονης

// για τα MMS

// για τα 3G κινητα

 

κλπ

 

 

Τωρα, σχετικα με το πιο θα ειναι το επομενο στοιχειο που θα επικεντρωθει ολος ο ανταγωνισμος....το internet ισως?

 

 

edit: μπαααα... εκτος απο το ιντερνετ θα κανω μια μαντεψια και θα πω.... πως η επομενη μεγαλη μαχη θα ειναι οι μπαταριες παιδια!

 

Πρεπει να ειναι οι μπαταριες! Νεας τεχνολογιας μπαταριες που θα φερουν επανασταση στο χωρο της κινητης (και οχι μονο).

 

Μου ηρθε η σκεψη ετσι στο ακυρο αλλα νομιζωθα συμβει. Βεβαια δεν θα ειναι "κουρσα" ακριβως αλλα καταλαβαινετε πως το εννοω.

ελπιζω

Edited by thePRODIGY

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

ομολογω οτι παλαιοτερα ενα απο τα βασικα κριτηρια οταν επερνα κινητο ηταν η καμερα...γι'αυτο αλλωστε επερνα sony ericsson cybershot...τα τελευται 2 χρονια εχω μεινει στα 5 megapixels(με τρια προηγουμενα ομνια και τωρα με το desire)...δεν με απασχολει η καμερα πλεον...αυτο που ζηταω ειναι οθονη,επεξεργαστη,μνημες,

λειτουργικο :)

Edited by hraklhs57

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς!έτσι λέω και εγώ!μια απλή καλή κάμερα για μερικές μόνο σημαντικές στιγμές αρκεί!υπάρχουν αλλα χαρακτηριστικά που προσέχω πρώτα!αλλά είναι ανάλογα τα γούστα του καθένα!
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι πρίν δύο χρόνια περίπου, το μόνο που μας ενδιέφερε είναι να έχει καλή κάμερα το κινητό μας και καλή αυτονομία μπαταρίας. Πλέον τα δεδομένα άλλαξαν, σίγουρα τώρα μπορείς να βρείς μια καλή κάμερα καθώς όλες οι καινούργιες συσκευές διαθέτουν τουλάχιστον 2 mpixel ( που σου επιτρέπουν να βγάλεις καλές καθημερινές φωτό) και δίνεις βάση σε θέματα όπως ανάλυση οθόνης, wifi, κ.ά.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...