Jump to content

Τα πάντα για: 3G/HSDPA, GPRS, MMS, Vodafone Internet


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όχι, το φοιτητικό VMB (και νομίζω όλα τα VMB) δεν έχουν το όριο πολιτικής χρήσης των 300-500Mb που έχουν τα καρτοκινητά

 

τα 500mb ξέρω ότι έχουν τα καρτοκινητα και οχι τα 300

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

παντως στα Γιάννενα έχει βελτιώσει αρκετα το 4g. Μπορει να μην πιάνει μεγάλες ταχύτατες αλλα ειναι αρκετα ικανοποιητικό.

Αντίθετα το 3G έχει πολλές τρύπες που λογικα δεν πρόκειται να τις καλύψει παρά μόνο με τοποθέτηση 4g κεραιών.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Με cosmote κλήση με 3g είναι ποιότητα ήχου σαν να μιλάω μέσω skype. Με την CU και σε 3G και σε 4G μου φαίνεται ποιότητα ήχου σαν συμβατική κλήση με μέτρια ποιότητα ήχου.Γιατί αυτό? Με το ίδιο κινητό έγινε η σύγκριση (SAMSUNG GALAXY CORE PRIME 4G).
Link to comment
Share on other sites

Με cosmote κλήση με 3g είναι ποιότητα ήχου σαν να μιλάω μέσω skype. Με την CU και σε 3G και σε 4G μου φαίνεται ποιότητα ήχου σαν συμβατική κλήση με μέτρια ποιότητα ήχου.Γιατί αυτό? Με το ίδιο κινητό έγινε η σύγκριση (SAMSUNG GALAXY CORE PRIME 4G).

 

εγω με βονταφον κ 4G παρατηρησα διαφορετικη ποιοτητα ηχου σε σχεση με πριν που ειχα Η η 3G. Πιο crystal clear θα ελεγα.

In the begining there was nothing, which exploded.
Link to comment
Share on other sites

Με cosmote κλήση με 3g είναι ποιότητα ήχου σαν να μιλάω μέσω skype. Με την CU και σε 3G και σε 4G μου φαίνεται ποιότητα ήχου σαν συμβατική κλήση με μέτρια ποιότητα ήχου.Γιατί αυτό? Με το ίδιο κινητό έγινε η σύγκριση (SAMSUNG GALAXY CORE PRIME 4G).

 

Εμένα το ίδιο είναι και με τις 2

Link to comment
Share on other sites

εγω με βονταφον κ 4G παρατηρησα διαφορετικη ποιοτητα ηχου σε σχεση με πριν που ειχα Η η 3G. Πιο crystal clear θα ελεγα.

 

εγώ που έκανα κλήση μέσω Viber με το κινητό κλειδωμένο στο 3g με ένδειξη h+ στο κινητό μου ήτανε πολύ καθαρή και άλλους είδους ποιότητα η ομιλία ενώ παράλληλα άκουγα τον άλλον λες και είναι πάρα πολύ μακρυά.

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

εγώ που έκανα κλήση μέσω Viber με το κινητό κλειδωμένο στο 3g με ένδειξη h+ στο κινητό μου ήτανε πολύ καθαρή και άλλους είδους ποιότητα η ομιλία ενώ παράλληλα άκουγα τον άλλον λες και είναι πάρα πολύ μακρυά.

 

Εγω αναφερομαι σε κληση μεσω του δικτυου της βονταφον οχι μεσω ιντερνετ οπως viber

In the begining there was nothing, which exploded.
Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως. Χρόνια τώρα.

Αν και έχει σταθμούς σίγουρα πάνω στο Μακεδονία Παλλάς (μεταξύ άλλων κτιρίων)

Link to comment
Share on other sites

Εγω αναφερομαι σε κληση μεσω του δικτυου της βονταφον οχι μεσω ιντερνετ οπως viber

 

υπάρχει η δυνατότητα voip κλήσεων στην Vodafone ? . τι ακριβώς θέλεις να πεις ? για βίντεο κλήση?

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει η δυνατότητα voip κλήσεων στην Vodafone ? . τι ακριβώς θέλεις να πεις ? για βίντεο κλήση?

 

 

Δεν ξερω τι ειναι το voip. Απλα οταν εγραψα πως ειχα καλυτερη ποιοτητα ηχου με το νεο κινητο που ειχε 4G σημα οταν μιλαγα εννοω οταν περνεις ενα απλο τηλεφωνο. Χωρις να χρησιμοποιεις internet data για την κληση.

In the begining there was nothing, which exploded.
Link to comment
Share on other sites

εγω με βονταφον κ 4G παρατηρησα διαφορετικη ποιοτητα ηχου σε σχεση με πριν που ειχα Η η 3G. Πιο crystal clear θα ελεγα.

 

Εγω πάντως με το ίδιο κινητό και με 4G η vodafone, και σε 3G με την cosmote, με την vodafone η κλήση έχει ήχο πολύ κακής ποιότητας, ενώ με την cosmote κλήση σχεδον επιπέδου viber τόσο κρυστάλλινη. Και λεω δεν θα πρεπε να έχουν το ίδιο καλή ποιότητα ήχου?

Edited by lyricmyth
Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως με το ίδιο κινητό και 4G η vodafone και 3G η cosmote γιατι δεν πιάνω εδω με την cosmote 4G η κλήση είναι πολύ κακής ποιότητας, ενω με την cosmote κλήση επιπέδου viber τόσο κρυστάλλινη.

Βάλε και κάνα κόμμα, δε γίνεσαι κατανοητός.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως με το ίδιο κινητό και με 4G η vodafone, και σε 3G με την cosmote, με την vodafone η κλήση έχει ήχο πολύ κακής ποιότητας, ενώ με την cosmote κλήση σχεδον επιπέδου viber τόσο κρυστάλλινη. Και λεω δεν θα πρεπε να έχουν το ίδιο καλή ποιότητα ήχου?

 

Ε τότε ίσως δεν είναι σε δίκτυο 3G και ο άλλος συνδρομητής με Vodafone που μιλάς ή δεν έχει συσκευή 3G. Ή κάτι φταίει με τη συσκευή σου.

Το 4G δεν παίζει ρόλο. Σε όλα τα δίκτυα, προς το παρόν, γίνεται μετάπτωση σε 3G για ομιλία.

Link to comment
Share on other sites

Tι ταχυτητες πιάνετε με 4G? Κατεβασα την εφαρμογη speedtest κ έπιασα 11mbps download και 18mbps upload. Ping 19ms

 

Δικτυο vodafone στην Αθηνα

In the begining there was nothing, which exploded.
Link to comment
Share on other sites

Tι ταχυτητες πιάνετε με 4G? Κατεβασα την εφαρμογη speedtest κ έπιασα 11mbps download και 18mbps upload. Ping 19ms

 

Δικτυο vodafone στην Αθηνα

 

Speedtest στην Λεωφορο Λαυριου εξω απο Κερατεα μετα τα φαναρια του κρεοπωλειου του Μπαλτα. Απιστευτες ταχυτητες αλλα δεν καλυπτει πιο κατω προς Δασκαλειο δεν υπαρχει σημα 4g γυριζει αυτοματα σε h+ αλλα οι ταχτυτητες ειναι γυρω στα 14-19 mbs πανω κατω , μια χαρα ταχυτητες αλλα γιατι να πιανουνε τα αλλα 2 δικτυα 4g και απο την vodafone οχι.

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

στο συνημενο σου φαίνεται 42mbps download. Είναι πολυυυ για κινητο δεν ειναι? Εμένα που έχει πιο μεγάλη ταχυτητα στο upload απο το download δεν ειναι περιεργο?
In the begining there was nothing, which exploded.
Link to comment
Share on other sites

στο συνημενο σου φαίνεται 42mbps download. Είναι πολυυυ για κινητο δεν ειναι? Εμένα που έχει πιο μεγάλη ταχυτητα στο upload απο το download δεν ειναι περιεργο?

 

εμένα το 4g κινητό μου υποστηρίζει μέχρι 150 mbs οπότε δεν μου κάνει εντύπωση για το 42 .όσο για το upload δεν ξέρω κάτι παραπάνω να σου πω.

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

ειναι πως θα τυχει ,πριν κανα 4μηνο εβλεπα και εγω download 40αρια ,τωρα 15 ,μαλλον με τις μερες ειναι

https://www.dropbox.com/s/kuggzf4nqymz60u/Screenshot_2015-12-29-00-28-30.png?dl=0

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Έχω παρατηρήσει πως με 4G η ακρίβεια των χαρτών δεν ειναι καθόλου καλή. Με δειχνει κατι χιλιομετρα δίπλα. Μολις το γυρνάω στο 3G φτιάχνει. Το εχει προσεξει κανεις ή μονο σε μενα γινεται?
Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω παρατηρήσει, αλλά μου ακούγεται και λογικό από τη 1, δεδομένου πως το LTE είναι πιο αραιό
Link to comment
Share on other sites

Τι σχέση έχει το δίκτυο με το gps? Ακόμα και το agps δεν επηρεάζεται.

Επίσης το δίκτυο 4G είναι πιο πυκνό από το 3G και θα πρέπει να είσαι σε κοντινότερη απόσταση για να έχεις σήμα,

οπότε θα έπρεπε να λειτουργεί καλύτερα, όχι χειρότερα.

Τι συσκευή έχεις και πιο πρόγραμμα χρησιμοποιείς;

Link to comment
Share on other sites

Στο UMTS παίζεις με 1 συχνότητα, 2100.

Στο LTE παίζεις με 3, κυρίως όμως με 1800/800.

Όμως, σε πόσους σταθμούς έχεις LTE και σε πόσους UMTS?

Σε UMTS έχεις σε όλους, σε LTE ζήτημα να έχεις στο 1/5 των σταθμών

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά αφού έχει σήμα 4G δεν σημαίνει ότι είναι πιο κοντά στην κεραία = μεγαλύτερη ακρίβεια σήματος?

Και ακόμα δεν μου εξήγησες την σχέση σήματος δικτύου με to gps.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα βαζωντας το κινητο μου στην επιλογη 2g/3g/4g δεν συνδεεται στο δικτυο 4g , κανωντας χειροκινητη αναζητηση βρισκω το vodafone 4g το επιλεγω και μου βγαζει μυνημα οτι συνδεεθηκε στο οικειο δικτυο και βλεπω μετα οτι εχει συνδεθει στο hsdpa με ενδειξη φουλ h+ γιατι γινεται αυτο; . ειμαι σε περιοχη εξω απο κερατεα , που το καλοκαιρι αυτο με χειροκινητη αναζητηση μου το εβγαζε στην θαλασσα κοντα και οχι μεσα στο σπιτι μου .

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...