Jump to content

Εθελοντές Ολυμπιακών Αγώνων


antonis_wrx
 Κοινοποίηση

Θα γραφτείτε εθελοντές για τους Ολυμπιακούς?  

158 members have voted

  1. 1. Θα γραφτείτε εθελοντές για τους Ολυμπιακούς?

    • ΝΑΙ
      46
    • ΟΧΙ
      107
    • ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΣΚΕΦΤΕΙ ΑΚΟΜΑ
      5


Recommended Posts

Το κακό με κάποιους είναι ότι δεν μπορούν να κατανοήσουν ότι δεν σκέφτονται όλοι οι άνθρωποι το ίδιο. Ότι μπορεί πολλοί από τους εθελοντές να είμαστε σκεπτόμενα άτομα που πολύ απλά θέλουμε άλλοι να ζήσουμε από κοντά τους Ο.Α., άλλοι να προσφέρουμε, άλλοι απλά να δούμε τζάμπα αγώνες, άλλοι να γεμίσουμε το χρόνο μας αν δεν δουλεύουμε κάπου, άλλοι να αποκτήσουμε εμπειρίες απο ένα γεγονός που θα γίνει μόνο μια φορά, και χίλιους δυο άλλους λόγους, γνωρίζοντας βέβαια ότι πολλοί άλλοι τα "'κονομάνε", αλλά πολύ απλά να μη μας ενδιαφέρει και να μη μας αποτρέπει από το να συμμετέχουμε.

 

Τιμή σας και καμάρι σας (κυριολεκτικά :) , χωρίς διάθεση ειρωνίας...αυτό, όμως δεν αναιρεί τη στυγνή πραγματικότητα και την αλλοίωση και αλλοτρίωση, κατά περίπτωση, καταστάσεων, γεγονότων και προσώπων).

 

 

Πρέπει ντε και καλά να είμαι τόσο μίζερος που να σκέφτομαι πως αφού οι άλλοι πληρώνονται εγώ δεν πάω; Με γεια τους με χαρά τους. Κι εγώ έχω τη δουλειά μου, τα βγάζω πέρα με το μισθό μου, οπότε δεν με πολυενδιαφέρει. Εγώ προσωπικά θέλω απλά να περάσω καλά, να γνωρίσω ανθρώπους που συμμερίζονται την άποψή μου αυτή και να βοηθήσω όσο μπορώ να μείνουν οι επισκέπτες με μια καλή εντύπωση από τη χώρα μας και τους αγώνες.

 

Μπράβο σου και η ευχή όλων είναι να καλυφθούν οι προσδοκίες σου. :)

Κατά τα λοιπά:

[α] Πού διακρίνεις τη μιζέρια στην εύλογη κριτική της πραγματικότητας;...

 

[β] Η δική σου προσέγγιση και οι παράμετροι που ρυθμίζουν τη δική σου εμπλοκή, δεν αποτελούν "πανελλήνια σταθερά".

:blink:

 

Αν τώρα κάποιοι πιστεύουν ότι εγώ και χιλιάδες άλλοι, δεν είχαμε με τίποτα άλλο να ασχοληθούμε και ότι είμαστε απλά αργόσχολοι, με αφήνει αδιάφορο. Ας κάνουν αυτοί ό,τι θέλουν κι εγώ ό,τι θέλω, εφόσον δεν με ενοχλούν και δεν τους ενοχλώ. Άλλοι τη βρίσκουν με τη γυμναστική, με τα ταξίδια, τη νυχτερινή διασκέδαση, τα extreme sports κλπ κλπ και άλλοι (και) με τον εθελοντισμό...

Συμφωνώ μαζί σου.

Πάντως δεν νομίζω ότι οι εθελοντες χαρακτηρίστικαν "αργόσχολοι". :confused:

 

Πιστεύω ότι οι αγώνες μας θα έχουν μεγάλη επιτυχία γιατί είδα μεγάλη προθυμία και πολύ καλή διάθεση από όλους όσους εργάζονται γι' αυτό το σκοπό (εθελοντές και μη). Ας αποφύγουμε καλύτερα λοιπον τα αρνητικά σχόλια γιατί δεν προσφέρουν τίποτα.

Οι αγώνες θα έχουν επιτυχία ακριβώς διότι οι εμπλεκόμενοι και μεταξύ αυτών και οι Εθελοντές, θα δώσουν όλο το "είναι" τους.

 

Σε λίγο θα ακούσω και για τη λαμπαδηδρομία, ότι όσοι έτρεξαν ήταν ανόητοι αφού δεν πληρώθηκαν γι' αυτό. Ας μη φτάσουμε σε τέτοιο σημείο.
:eek:

Αυτό ήταν "άσχετο" και ανούσιο...Μη δημιουργείς εντυπώσεις.

 

Δεν κατηγορώ όσους δεν θέλησαν να γίνουν εθελοντές. Προφανώς άλλοι δεν είχαν το χρόνο και σε άλλους απλά δεν αρέσει να "υπηρετούν" άλλους αμισθί.

Λάθος. Η κατηγοριοποίηση όσων δεν έγιναν εθελοντές είναι πολύ πιο αναλυτική.

Όπως υπάρχουν πολλοί λόγοι για τους οποίους πολλοί και διαφορετικοί άνθρωποι έγιναν εθελοντές, έτσι, ακριβώς , υπάρχουν ΠΟΛΛΟΙ ΛΟΓΟΙ για τους οποίους, άλλοι άνθρωποι δεν έγιναν εθελοντές.

...ένα μήλο την ημέρα, το γιατρό το κάνει πέρα...

...ένα σκόρδο την ημέρα, τον καθένα κάνει πέρα...

...ένα APPLE μες τη μέρα, κάθε gadget κάνει πέρα...:music:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 446
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μερικές ερωτήσεις.

1. Πόσες μέρες πρέπει να εργαστούμε εθελοντικά προκειμένου να πάρουμε τη βεβαίωση;

2.Είμαι στο Μαρκόπουλο στη σκοποβολή. Πώς θα πάω εκεί από τη Νέα Φιλαδέλφεια; (Θα μένω κοντά στο σταθμό του ηλεκρικού στον Περισσό)

3.Η μετακίνηση από πότε είναι δωρεάν με τη κάρτα διαπίστευσης;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος t300 ( 3 Αύγ. 2004 , 20:53)

 

Μερικές ερωτήσεις.

1. Πόσες μέρες πρέπει να εργαστούμε εθελοντικά προκειμένου να πάρουμε τη βεβαίωση;

2.Είμαι στο Μαρκόπουλο στη σκοποβολή. Πώς θα πάω εκεί από τη Νέα Φιλαδέλφεια; (Θα μένω κοντά στο σταθμό του ηλεκρικού στον Περισσό)

3.Η μετακίνηση από πότε είναι δωρεάν με τη κάρτα διαπίστευσης;

 

Edw,nomizw,faneronetai akoma ena logos yper twn ethelontwn.

To xarti tis vevaiwshs :)

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος t300 ( 3 Αύγ. 2004 , 20:53)

 

Μερικές ερωτήσεις.

1. Πόσες μέρες πρέπει να εργαστούμε εθελοντικά προκειμένου να πάρουμε τη βεβαίωση;

2.Είμαι στο Μαρκόπουλο στη σκοποβολή. Πώς θα πάω εκεί από τη Νέα Φιλαδέλφεια; (Θα μένω κοντά στο σταθμό του ηλεκρικού στον Περισσό)

3.Η μετακίνηση από πότε είναι δωρεάν με τη κάρτα διαπίστευσης;

 

 

1. Την βεβαίωση την παίρνεις στο τέλος των ημερών που έχεις δηλώσει. Δηλαδή, αν πχ. έχεις δηλώσει οτι θα δουλέψεις από 15 Αυγούστου μέχρι 20 Αυγούστου, την τελευταία ημέρα θα πάς στο staffing της εγκατάστασης και θα ζητήσεις την βεβαίωση και είναι υποχρεωμένοι να σου την δώσουν.

2. Θα πας αεροδρόμιο με μετρό ή προαστιακό ή λεωφορείο express και από εκεί θα πάρεις το Ολυμπιακό λεωφωρείο Ζ10

3. Η μετακίνηση είναι δωρεάν από 1

Αυγούστου.

Link to comment
Share on other sites

Τους λόγους που έστειλα πιό πάνω είναι για να κάνουμε πλάκα, απλά παραθέτω ένα διαφορετικό σκεπτικό, χωρίς αυτό να σημαίνει οτι όλοι οι εθελοντές είναι ετσι. Ίσως να είναι κάποιες 'τραβηγμένες απο τα μαλλιά' εξαιρέσεις.

Πάντως, στην πραγματικότητα οι εθελοντές είναι αυτοί που, όντως, θα κάνουν την 'βρώμικη' δουλειά. Ενώ υπάρχουν άνθρωποι έμμισθοι και ηψηλόβαθμοι, που στην ουσία, δεν έκαναν και δεν κάνουν τίποτα (και τρέχουν πάντα την τελευταία στιγμή, σε πλήρη ανοργανωσιά) και παίρνουν 'χοντρούς' μισθούς. Συνήθως, στο τέλος την πληρώνουν οι 'απο κάτω'. Γι'αυτό όσοι είναι εθελοντές να μην φρικάρουν με αυτά που θα δούν και να δείξουν πολύ μεγάλη κατανόηση.

Link to comment
Share on other sites

Ορθόν :happy:

...ένα μήλο την ημέρα, το γιατρό το κάνει πέρα...

...ένα σκόρδο την ημέρα, τον καθένα κάνει πέρα...

...ένα APPLE μες τη μέρα, κάθε gadget κάνει πέρα...:music:

Link to comment
Share on other sites

Φίλτατε miaow (και λοιποί)

 

Όσα έγραψα, γράφτηκαν με καλή διάθεση και δεν αναφέρονταν αποκλειστικά σε όσα γράφτηκαν εδώ, αλλα γενικά σε όσα ακούω απο διάφορες πηγές. Ο γραπτός λόγος είναι μερικές φορές παρεξηγήσιμος ως προς το ύφος, αλλά τέλος πάντων.

 

Συμφωνώ με όσα γράφεις και αυτά που είπα περί μιζέριας κλπ δεν αναφέρονταν σε άτομα σαν εσένα, που φαίνεσαι νορμάλ στις απόψεις σου. Υπάρχουν μίζερα άτομα, πίστεψέ με, που κατακρίνουν τον εθελοντισμό με πολύ ηλίθια επιχειρήματα.

 

 

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος miaow ( 3 Αύγ. 2004 , 18:25)

Συμφωνώ μαζί σου.

Πάντως δεν νομίζω ότι οι εθελοντες χαρακτηρίστικαν "αργόσχολοι". :confused:

 

Όπως είπα και πιο πάνω, μπορεί να μην γράφτηκε εδώ, αλλά πολύς κόσμος θεωρεί τους εθελοντές, αργόσχολα άτομα που δεν έχουν με τι άλλο να γεμίσουν τον χρόνο τους. (Δεν λέω "ελεύθερο χρόνο", γιατί δεν νοείται άλλο είδος χρόνου για τέτοια άτομα, έτσι; ) :p

 

Αυτό που είπα για τη λαμπαδηδρομία ήταν σαφώς μια υπερβολή για να δείξω πόσο μεγάλες βλακίες έχω ακούσει από διάφορους. Ελπίζω να μην ακούσω ΤΟΣΟ μεγάλες βλακίες, αλλά δεν βλέπω να θέλουν και πολύ, μερικοι...

 

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος miaow ( 3 Αύγ. 2004 , 18:25)

Η κατηγοριοποίηση όσων δεν έγιναν εθελοντές είναι πολύ πιο αναλυτική.

Όπως υπάρχουν πολλοί λόγοι για τους οποίους πολλοί και διαφορετικοί άνθρωποι έγιναν εθελοντές, έτσι, ακριβώς , υπάρχουν ΠΟΛΛΟΙ ΛΟΓΟΙ για τους οποίους, άλλοι άνθρωποι δεν έγιναν εθελοντές.

 

Εννοείται, φίλε μου. Απλά ανέφερα 2 περιπτώσεις, δεν κατηγοριοποιώ ποτέ τους ανθρώπους... Αν ήθελα να αναλύσω τους τύπους του μη-εθελοντή θα χρειαζόμουν πολλές ώρες και πάλι δεν θα κάλυπτα κάθε περίπτωση. Οι άνθρωποι είναι τόσο διαφορετικοι που δεν μπορώ να κάτσω να αναλύσω γιατί ο καθένας δεν ήθελε να γίνει εθελοντής....

 

Ας μην χαλιόμαστε λοιπόν. Είπαμε, ας πιστεύει ο καθένας ότι θέλει αρκεί να μην με ενοχλεί/κατηγορεί/χλευάζει/πολεμάει/κλπ κλπ

 

Miaow, αν τύχει και θελήσεις να δεις έναν αγώνα softball ψάξε να με βρείς. Θα είμαι ο μοναδικός κλόουν με την πολύχρωμη στολή που ακούει στο όνομα Λευτέρης. Θα σου κεράσω και το εισιτήριο αν εμφανιστείς ;)

 

Cheers παίδες!

Link to comment
Share on other sites

@lefty-x

 

Νάσαι καλά.

Καλή επιτυχία στο έργο που έχεις αναλάβει.

 

Δεν έχω ελέγξει το πρόγραμμα του softball.

Μπαγάσα...είχες λόγο που το επέλεξες (πρόκειται για το slow-ball, στο οποίο συμμετέχουν γυναικίες ομάδες... :D ;) :) )

Αστειεύομαι φυσικά...

 

Έχω "κλείσει" για baseball (KOYBA -ΕΛΛΑΣ) και basketball (KINA-ΙΣΠΑΝΙΑ & ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ-ΣΕΡΒΙΑ), Σ/Κ, μόνο...γιατί τα πρωινά, τις πρώτες μέρες, θα δουλεύω και μετά, την μεγαλύτερη περίοδο, θα λείπω σε διακοπές...οπότε, μοιραία, θα απολαύσω τους αγώνες "τηλεοπτικώς".

 

 

;) :)

...ένα μήλο την ημέρα, το γιατρό το κάνει πέρα...

...ένα σκόρδο την ημέρα, τον καθένα κάνει πέρα...

...ένα APPLE μες τη μέρα, κάθε gadget κάνει πέρα...:music:

Link to comment
Share on other sites

Όλοι εθελοντές είναι καλεσμένοι ως θεατές στις τελευταίες πρόβες της τελετής έναρξης. Εγώ θα πάω απόψε. Νομίζω είναι μια αρκετά καλή ανταμοιβή.

Επίσης όλον τον Αύγουστο δωρεάν μετακινήσεις με όλα τα Μ.Μ.Μ. (εκτός από αυτά που πάνε αεροδρόμιο) δεν είναι και λίγο...

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

παιδια σας ζηλευω ειχα δηλωσει εθελοντρια περυσι το καλοκαιρι κ ειχα παρακολουθησει κ αρκετα σεμιναρια αλλα οταν μας ειπανε να το κανουμε σε πραξη κατι μερες 8 το πρωι με πηρε ο υπνος δ πατησα το ποδι μου κ ετσι με διωξανε :(

απο τοτε το εχω σκυλομετανιωσει κ ζηλευω αυτους που βλεπω στον δρομο με τα πολυχρωμα μπλουζακια κ την καρτελιτσα κ εν το μεταξυ δ εχω αγορασει ουτε εισητηριο .... :cry:

(ειναι αργα για δακρυα Στελλα παιξε με την κουκλα σου κ γελα) :(

Link to comment
Share on other sites

Agapiti fili,

 

sorry pou sto lew, alla ekanes m@l@ki@...egw den eimai e8elontis, eimai stin olympiada logw douleias (stratos), alla kai mono pou zw mesa sto olo klima, noiw8w poli omorfa...

 

Prospa8hse toulaxiston na eisai konta se ayto to gegonos san 8eaths...

 

Petros

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν άξιζε η πρόβα της τελετή έναρξης.

Συνιστώ σε όλους να δουν την κανονική τελετή από την τηλεόραση αν δεν έχουν εισιτήριο, έχει πολύ καλές στιγμές (και χώνει ευγενικά σε όσους μας την έλεγαν για τις καθυστερήσεις).

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ποιός καλός εθελοντής θα μου πει (έτσι από περιέργεια) αν υπάρχει η Χ25 που ξεκινάει από Δ. Πλακεντίας (αν είδα σωστά δηλαδή) και που πάει; Δεν νομίζω να είναι εμπιστευτικό; :X

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lewton ( 8 Αύγ. 2004 , 16:15)

 

Επίσης όλον τον Αύγουστο δωρεάν μετακινήσεις με όλα τα Μ.Μ.Μ. (εκτός από αυτά που πάνε αεροδρόμιο) δεν είναι και λίγο...

 

 

Εμένα μου είπαν ότι δε θα πληρώνω ούτε για αεροδρόμιο. Άλλωστε πρέπει να πηγαίνω εκεί μιας και είμαι στη σκοποβολή στο Μαρκόπουλο.

 

Btw ποιός είναι ο γρηγορότερος τρόπος να πάω στο αεροδρόμιο από το κέντρο;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος t300 ( 9 Αύγ. 2004 , 19:54)

 

Εμένα μου είπαν ότι δε θα πληρώνω ούτε για αεροδρόμιο. Άλλωστε πρέπει να πηγαίνω εκεί μιας και είμαι στη σκοποβολή στο Μαρκόπουλο.

 

Btw ποιός είναι ο γρηγορότερος τρόπος να πάω στο αεροδρόμιο από το κέντρο;

 

 

Σοβαρά; Αλλά τι να το κάνεις, αφου αν δεν έχεις εισιτήριο για να ταξιδέψεις δε μπορείς να μπεις στο αεροδρόμιο.

 

Η γραμμή 3 του μετρό.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Dromeas (10 Αύγ. 2004 , 01:24)

 

Kai emeis pou exoume tis kokkines diapisteyseis giati den boroume na benoume Free sta Mesa Mazikis Metaforas? Sto pigadi kaname pipi? :confused: :mad: :cry:

 

 

Είσαι σίγουρος για αυτό;

Εγώ βλέπω κόσμο με κόκινες διπιαστεύσεις και δενκόβει εισιτήρια.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lewton (10 Αύγ. 2004 , 14:38)

 

Είσαι σίγουρος για αυτό;

Εγώ βλέπω κόσμο με κόκινες διπιαστεύσεις και δενκόβει εισιτήρια.

 

 

Ayto mou eipan sto Metro kai sto Bus, tora ti na po... :confused:

Link to comment
Share on other sites

Για σιγουριά πάρε το 8001120041.

Εμένα μου είπαν στον σταθμό του προαστιακού ότι με τη διαπίστευση πάω παντού χωρίς καν να την κοιτάξουν.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lewton (10 Αύγ. 2004 , 14:47)

 

Για σιγουριά πάρε το 8001120041.

Εμένα μου είπαν στον σταθμό του προαστιακού ότι με τη διαπίστευση πάω παντού χωρίς καν να την κοιτάξουν.

 

 

Loipin ema8a pos osoi exoun tis Ble diapisteyseis [E8elontes] dikeountai FREE metakinisi se ola ta M.M.M.

 

Osoi exoun Kokkines diapisteyseis [Empisto Prosopiko] dikeountai MEIOMENO eisitirio gia ola ta M.M.M. alla to poso meiomeno 8a einai kalo einai na rotisoun sta gise ekdosis eisitirion...

Link to comment
Share on other sites

Dromeas οταν λες μπλε και κοκκινο, λες για κατω κατω στην καρτελα διαπιστευσης η εκει που λεει WKF? ι δικια μου ειναι κοκκινη εκει που λεει WKF και μπλε με τα ψυφια 45 στην κατω πλευρα
Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Dromeas (10 Αύγ. 2004 , 13:05)

 

Loipin ema8a pos osoi exoun tis Ble diapisteyseis [E8elontes] dikeountai FREE metakinisi se ola ta M.M.M.

 

Osoi exoun Kokkines diapisteyseis [Empisto Prosopiko] dikeountai MEIOMENO eisitirio gia ola ta M.M.M. alla to poso meiomeno 8a einai kalo einai na rotisoun sta gise ekdosis eisitirion...

 

 

Λογικά θα πληρώνεται το μειωμένο εισιτήριο που πληρώνουν κάθε και οι υπόλοιπες ομάδες που το δικαιούνται (Φοιτητές, πολύτεκνοι)... Δλδ 20 λεπτά για τα λεωφορεία, 40 για το μετρό και πάει λέγοντας.

 

Λίγο δύσκολο να τυπώσουν άλλα εισητήρια ειδικά για εσάς, ειδικά για ένα μήνα...

 

Οι άλλοι που δεν χτύπαγνα εισητήριο μήπως είχαν κάρτα απεριοιρίστων?

 

BTW, έμπιστο προσωπικό ΕΣΥ? :p :lol: Ο Θεός να μας βοηθήσει :p :p :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...