Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Android Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο hwa settings απέκλεισε τηλέφωνο,επαφές,μηνύματα,ρυθμίσεις, ισως και το πληκτρολόγιο .Εγώ την ρύθμιση που λες με τον περιορισμό των εφαρμογών δεν την πειράζω.Προτιμώ το σύστημα να κάνει την δουλειά του όπως νομίζει καλύτερα και ας έχει 50mb ελεύθερη ραμ.Το πρόβλημα με τις εφαρμογές δεν το έχω προς το παρόν.Αυτό το 20-30% που λες ειναι αυτό που κάνει για μένα προσωπικά την διαφορά και οδηγεί στο να είναι χρηστικές οι nativesd roms (κυρίως οι ics) σε σχέση με τις παλιές sd roms τις οποίες όπως έγραψα πολλές φορές δε μπορούσα να τις αντέξω πάνω από λίγη ώρα

Καλήμέρα στην ομάδα

 

Παιδια έχει κανένας μπορεσει να στείλει mms με την Nexus 2.7 όσο και να προσπαθώ δεν μπορώ ...

 

Αμα ξέρει κανένας τι παίζει ας το πει . Σας ευχαριστω

Με wind που δοκίμασα στέλνω και λαμβάνω κανονικά.Δε πείραξα κάτι.Οι ρυθμίσεις για τα mms περάστηκαν αυτόματα με το πρώτο boot της ρομ.Yπόψιν ότι για να στείλει mms πρέπει να έχεις ανοιχτά τα δεδομένα.Που σημαίνει ότι αν δεν έχεις πακέτο δεδομένων,μπορεί και να χρεωθείς.Οχι από την αποστολή mms που έτσι και αλλιώς θα χρεωθεί κανονικά ως mms αλλά από το ότι τα ανοιχτά δεδομένα επιτρέπουν στις εφαρμογές να μπαίνουν στο ιντερνετ για συγχρονισμό κτλ.Οποτε αν δεν έχεις πακέτο δεδομένων θα πας στις ρυθμίσεις και θα σβήσεις ή αλλάξεις το σημείο πρόσβασης από την default σύνδεση για να μην μπαίνει στο ιντερνετ και σε χρεώνει αλλά τα δεδομένα θα τα αφήσεις ανοιχτά,ώστε να μπορεί το σύστημα να στείλει το mms.

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλά δεν το συζητάω ότι πήρα ανάσα με αυτό το 30% .

με το play έψαξα και με clear data , reboot έφτιαξε ...

την καταβρίσκω :D:D:D:D

 

btw γιατί μου έμμεινε το μήνυμα σου πριν την τροποποίηση το υπόλοιπο χάθηκε ;

Edited by mimo

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

@bbb αν κανω την διαδικασία THIRD METHOD - USING A SINGLE SD CARD - HERE IS ANOTHER ALTERNATE METHOD PROPOSED BY XDA MEMBER HYELLOW (UPDATED)*που αναφερει στο xda μπορω αντι για SD να βάλω nativeSD?

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Τα gestures είναι επιλογή στα πρότυπα SMS.

 

Αποθηκεύεις ένα πρότυπο και το φορτώνεις απλά με gestrure (χειρονομία)

 

http://www.xda-developers.com/android/new-cm10-messaging-brings-message-popups-revamped-notifications/

 

Το λινκ αναφερει την CM10,γινεται και στην tytung 2.7;

Οταν παιρνω nandroid backup την 2.7 μου βγαζει error στην sdext, γιατι?

Συχνα συμβαινει οταν κανω restore να σταματαει στη μεση με error.Υπαρχει τροπος να ξερω αν το backup που παιρνω ειναι οκ?

Link to comment
Share on other sites

Ποιο recovery έχεις; Μήπως δεν έχεις αρκετό χώρο στην sd; Δε ξέρω αν υπάρχει κάποια εφαρμογή για να ελέγξεις αν ειναι σωστό το backup αλλά από την στιγμή που λες και εσύ ότι σου βγάζει λάθος κατά το backup,λογικό ειναι να σου βγάλει λάθος και στην επαναφορά

 

Καλησπέρα

@bbb αν κανω την διαδικασία THIRD METHOD - USING A SINGLE SD CARD - HERE IS ANOTHER ALTERNATE METHOD PROPOSED BY XDA MEMBER HYELLOW (UPDATED)*που αναφερει στο xda μπορω αντι για SD να βάλω nativeSD?

Δε γνωρίζω.Δοκίμασε και πες μας.Δε μου κάνει ρε συ αίσθηση το wp7.Προτιμώ να βάλω πάλι τα wm :lol: παρά τα wp7

Link to comment
Share on other sites

Το λινκ αναφερει την CM10,γινεται και στην tytung 2.7;

Οταν παιρνω nandroid backup την 2.7 μου βγαζει error στην sdext, γιατι?

Συχνα συμβαινει οταν κανω restore να σταματαει στη μεση με error.Υπαρχει τροπος να ξερω αν το backup που παιρνω ειναι οκ?

 

Τα gestures παίζουν κανονικά στην 2.7 :-)

 

Για το backup ίσως χρειαστεί να ξανά φορμάρεις την κάρτα σου.

Φιλικά : Κωστής
Link to comment
Share on other sites

Ποιο recovery έχεις; Μήπως δεν έχεις αρκετό χώρο στην sd; Δε ξέρω αν υπάρχει κάποια εφαρμογή για να ελέγξεις αν ειναι σωστό το backup αλλά από την στιγμή που λες και εσύ ότι σου βγάζει λάθος κατά το backup,λογικό ειναι να σου βγάλει λάθος και στην επαναφορα

Το 5.0.2.6.Θεμα χωρου δεν υπαρχει 24gigs free.Στο backup ειναι οκ με boot image,recovery,system,data,cache οταν φτανει sd-ext κολλαει μετα απο λιγο και βγαζει error while making a backup image of sd-ext.

Αλλη ερωτηση, στο tsf shell αλλαζει η αρχικη σελιδα αντι για τις εφαρμογες να εχεις αλλη με widgets και πως;

Link to comment
Share on other sites

Τα gestures παίζουν κανονικά στην 2.7 :-)

 

Για το backup ίσως χρειαστεί να ξανά φορμάρεις την κάρτα σου.

 

Αρα εγκατασταση απο την αρχη, αφου εχω link2sd με ολες τις εφαρμογες στην καρτα και το partition?τι περιεχει το sd-ext?

Link to comment
Share on other sites

Το sd-ext ειναι το partition που χρησιμοποιεί το link2sd όταν για την μεταφορά των εφαρμογών πατάς "σύνδεση".Αν πατήσεις "μεταφορά στην κάρτα" θα πάνε στο fat32 partition και το sd-ext θα ειναι άδειο
Link to comment
Share on other sites

Το sd-ext ειναι το partition που χρησιμοποιεί το link2sd όταν για την μεταφορά των εφαρμογών πατάς "σύνδεση".Αν πατήσεις "μεταφορά στην κάρτα" θα πάνε στο fat32 partition και το sd-ext θα ειναι άδειο

 

Επειδη ειχα προβλημα με το link2sd στο sd-ext το συνεδεσα με το sd-ext2 και εκει πανε οι εφαρμογες.επισης το link2sd μου δινει 14 mb free στο system, total 180mb, used 166mb.το total μειωνεται απο τον clk στο repartition? Ολες οι ερωτησεις μια κιεξω...ναστε καλα

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δηλαδή 2 sd-ext partitions στην κάρτα? Απο τον clk μπορείς να αυξομειώσεις όποιο partition θες.Για τον tsf πατάς το κουμπί κάτω αριστερά και μετά βγάζει ένα άλλο κουμπί πάνω αριστερά.Το πατάς,στοιχίζονται οι οθόνες και σε όποια πατήσεις,εμφανίζεται το "σπιτάκι" και γίνεται η κεντρική
Link to comment
Share on other sites

Ο νέος cLK έχει πρόβλημα με την φόρτιση κλειστό; Για nativeSD προς το παρόν δεν καίγομαι, αλλά με τον magldr επιτέλους έχω σύνδεση data όποτε το θέλω εγώ και όχι όποτε θέλει το τηλέφωνο.

Να τον δοκιμάσω ή δεν προσφέρει κάτι παραπάνω;

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δηλαδή 2 sd-ext partitions στην κάρτα? Απο τον clk μπορείς να αυξομειώσεις όποιο partition θες.Για τον tsf πατάς το κουμπί κάτω αριστερά και μετά βγάζει ένα άλλο κουμπί πάνω αριστερά.Το πατάς,στοιχίζονται οι οθόνες και σε όποια πατήσεις,εμφανίζεται το "σπιτάκι" και γίνεται η κεντρική

Που το βλεπω αυτο?

Αν αλλαξω το partition φορμαρεται η καρτα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι η κάρτα φορμάρεται.Αλλά τι εννοείς που το βλέπεις αυτό? Εσύ δεν είπες ότι έχεις sd-ext και sd-ext2 partition? Κατέβασε στο pc το πρόγραμμα mini tool partition wizard και σύνδεσε την κάρτα σου.Πόσα partition βλέπεις? Αν στην ρομ πας στην εφαρμογή terminal (αν δεν υπάρχει,κατέβασε τη από το play) και δώσεις την εντολή df τι βλέπεις?

Ο νέος cLK έχει πρόβλημα με την φόρτιση κλειστό; Για nativeSD προς το παρόν δεν καίγομαι, αλλά με τον magldr επιτέλους έχω σύνδεση data όποτε το θέλω εγώ και όχι όποτε θέλει το τηλέφωνο.

Να τον δοκιμάσω ή δεν προσφέρει κάτι παραπάνω;

Με το default recovery από ότι γράφει ανοίγει ακόμη και με το καλώδιο συνδεδεμένο αν πατήσεις το call button.Με τα άλλα recovery πάλι ανοίγει κανονικά.Έγραψε ο kokotas να δοκιμάσω να πατήσω ταυτόχρονα vol up + vol down + power και να δω αν ανοίγει η συσκευή και όντως ισχύει.Δηλαδή ουσιαστικά δεν έχει πρόβλημα απλά θέλει διαφορετικό τρόπο για να ανοίξει.

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Ναι η κάρτα φορμάρεται.Αλλά τι εννοείς που το βλέπεις αυτό? Εσύ ν είπες ότι έχεις sd-ext και sd-ext2 partition? Κατέβασε στο pc το πρόγραμμα mini tool partition wizard και σύνδεσε την κάρτα σου.Πόσα partition βλέπεις? Αν στην ρομ πας στην εφαρμογή terminal (αν δεν υπάρχει,κατέβασε τη από το play) και δώσεις την εντολή df τι βλέπεις?

.

Terminal

Filesystem size used free

Dev 210 48k 210

/mnt/asec 210 0 210

/mnt/obb 210 0 210

/system 180 165 14

/data 225 80 145

/mnt/cache 5 808k 4

/data/sdext2 914 239 675

/mnt/sdcard 28g 4g 24g

Asec permision denied

 

Διαγνωση;

Link to comment
Share on other sites

Η διάγνωση ειναι ότι δεν έχεις 2 sd-ext partitions καθως το σημείο προσάρτησης του sd-ext απο το link2sd ειναι /data/sdext2.Τώρα γιατί δε γίνεται backup από το recovery,δε γνωρίζω. Για δώσε στο terminal και την εντολή mount | grep sd-ext και δες αν λέει ext2,ext3,ext4 partition.
Link to comment
Share on other sites

Η διάγνωση ειναι ότι δεν έχεις 2 sd-ext partitions καθως το σημείο προσάρτησης του sd-ext απο το link2sd ειναι /data/sdext2.Τώρα γιατί δε γίνεται backup από το recovery,δε γνωρίζω. Για δώσε στο terminal και την εντολή mount | grep sd-ext και δες αν λέει ext2,ext3,ext4 partition.

Δοκιμασα τα παντα αλλα δεν λεει τιποτα?

Link to comment
Share on other sites

Βγάζει κάποιο μήνυμα λάθους?Το δίνεις έτσι?

su --->enter

mount | grep sd-ext

Aν ναι,κάτι γίνεται με το sd-ext partition σου.Προτείνω backup των εφαρμογών σου με το titanium, αλλα και φορμάρισμα του sd-ext partition απο το pc σε ext4 με το mini tool partition wizard.Στη συνέχεια βάζεις την κάρτα στο κινητό,κάνεις wipe all user data απο το recovery και ξαναδοκιμάζεις.

Link to comment
Share on other sites

Το σίγουρο ειναι ότι δεν πρόκειται για γενικευμένο πρόβλημα.Πάρτο από την αρχή και πιστεύω ότι θα βρεθεί άκρη.
Link to comment
Share on other sites

O νεος cLK έπρεπε να είναι εδώ ; http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=31684156&postcount=1275

Μήπως υπάρχει και αλλού;

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η έκδοση ήταν όντως εκεί χθες.Αλλά σήμερα ο kokotas έβγαλε καινούρια με κάποιες επιπλέον διορθώσεις http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=31707749&postcount=1286 και έσβησε την προηγούμενη
Link to comment
Share on other sites

Αυτή η έκδοση ήταν όντως εκεί χθες.Αλλά σήμερα ο kokotas έβγαλε καινούρια με κάποιες επιπλέον διορθώσεις http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=31707749&postcount=1286 και έσβησε την προηγούμενη

 

Στην αρχική εγκατάσταση βλέπω έκδοση 1.5.1.0. Ο bootloader είναι μαύρος και πάνω αριστερά γράφει cLK 1.5.1.0;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...