Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Android Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προυποθέτει λοιπόν το φλασάρισμα της 2.7.

Την κάνω απλά πάνω από την 2.6 και δεν χάνω προγράμματα, ρυθμίσεις κλπ κλπ?

 

Άσε που με προβλημάτισε πολύ που θα έβγαζα νυχτερινές φωτογραφίες με πράσινα ανθρωπάκια.... :lol: :lol:

 

Καλησπέρα, μπορούμε να συνοψίσουμε τι ΔΕΝ παίζει στην 2.7????

Η 2.6 που είχα δοκιμάσει ήταν αρκετά αργή και από ότι θυμάμαι δεν παίζανε τα notifications, δεν άναβε το led για παράδειγμα..... Υπάρχουν ακόμα τέτοια "θέματα"??

HD2 T-Mobile WM6.5 OS Version: 5.2.21892(21892.5.0.89) - Manila version: 2.5.20121412.2 - ROM version: 2.13.531.1(90963) WWE / 28/04/2010 - Radio version: 2.10.50.26 - Protocol version: 15.39.50.07U
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, μπορούμε να συνοψίσουμε τι ΔΕΝ παίζει στην 2.7????

Η 2.6 που είχα δοκιμάσει ήταν αρκετά αργή και από ότι θυμάμαι δεν παίζανε τα notifications, δεν άναβε το led για παράδειγμα..... Υπάρχουν ακόμα τέτοια "θέματα"??

 

Δεν είχα τέτοιο πρόβλημα με την 2.6 και δεν έχω με την 2.7.

Για μηνύματα έχω το handcent sms και το Gmail.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μπορούμε να συνοψίσουμε τι ΔΕΝ παίζει στην 2.7????

Η 2.6 που είχα δοκιμάσει ήταν αρκετά αργή και από ότι θυμάμαι δεν παίζανε τα notifications, δεν άναβε το led για παράδειγμα..... Υπάρχουν ακόμα τέτοια "θέματα"??

Mιλας για την nand ή την sd έκδοση?

Link to comment
Share on other sites

Mιλας για την nand ή την sd έκδοση?

 

Την sd Χρήστο....

Θυμάμαι που μου είχες πει ότι είναι νορμαλ αυτό το πρόβλημα.....θεώρησα ότι δεν υπήρχε διαφορά ανάμεσα στις δύο εκδόσεις για αυτό δεν το ανέφερα......

HD2 T-Mobile WM6.5 OS Version: 5.2.21892(21892.5.0.89) - Manila version: 2.5.20121412.2 - ROM version: 2.13.531.1(90963) WWE / 28/04/2010 - Radio version: 2.10.50.26 - Protocol version: 15.39.50.07U
Link to comment
Share on other sites

Νοrmal για την ics vs gb ειναι να αργούν παραπάνω να ανοίξουν οι επαφές,ρυθμίσεις,μηνύματα.Ο χρόνος ανοίγματος των εφαρμογών αυτών στην ics,μειώνεται αν χρησιμοποιήσουμε την εφαρμογή ρυθμίσεις ΗWA και βγάλουμε το full hwa από τις συγκεκριμένες εφαρμογές.Στην v2.7 η συγκεκριμένη εφαρμογή ειναι προεγκατεστημένη.Στην v2.6 πρέπει να την εγκαταστήσουμε εμείς.Απο εκει και πέρα όμως το γενικότερο user feeling που σου δίνει μια ics nand rom ειναι μακράν καλύτερο από αυτό που σου δίνει μια ics sd rom

Η διαφορά μεταξύ nand cm7/aosp/ gb rom vs sd cm7/aosp/ gb rom δεν ειναι υπερβολικά μεγάλη.Εκει όμως που φαίνεται η διαφορά ειναι στις ics και στις sense gb roms.Η nand ics rom ή μια nand sense rom ειναι σαφώς πιο γρήγορη από την αντίστοιχη sd rom.Προσωπικά όσες φορές δοκίμασα ics sd rom την πέταξα μέσα στην πρώτη μισή ώρα,γιατί απλά δεν τράβαγε...

Εdit

Από ότι φαίνεται έρχεται νέα μέθοδος για sd android roms http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=31110691#post31110691 που υπόσχεται παρόμοια ή καλύτερη (με μια γρήγορη sd card) ταχύτητα απο τις nand roms

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Με την 2.7 ,ενώ δεν αντιμετώπιζα πρόβλημα, ξαφνικά μετά από το κατεβάσμα μιας εφαρμογής, το google play κλείνει συνέχεια με fc. Έχω περάσει την 2.7 με καθαρή εγκατάσταση λόγω κάποιων άλλων προβλημάτων, που πίστευα πως οφειλόταν στο πέρασμα τις νέας πάνω από την 2.6.

Έκανα και εκκαθάριση δεδομένων αλλά τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Τότε η μόνη λύση ειναι επαναφορά του backup σου.Η νέα μέθοδος για sd android rom κυκλοφόρησε με μια πρώτη ρομ από τον xylograph http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=31110691#post31110691 και προς το παρόν ειναι μόνο για magldr

Ηρθε η ώρα να ξαναβάλω magldr έστω από περιέργεια και μόνο για να δω τι πλεονεκτήματα προσφέρει,αυτή η νέα μέθοδος

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Τότε η μόνη λύση ειναι επαναφορά του backup σου.Η νέα μέθοδος για sd android rom κυκλοφόρησε με μια πρώτη ρομ από τον xylograph http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=31110691#post31110691 και προς το παρόν ειναι μόνο για magldr

Ηρθε η ώρα να ξαναβάλω magldr έστω από περιέργεια και μόνο για να δω τι πλεονεκτήματα προσφέρει,αυτή η νέα μέθοδος

 

Περιμένουμε τα αποτελέσματα!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως Χρήστο αναφέρει ο, Xylograph, και τον clk και τα wm εκτός του magldr.

Αναμένουμε με αγωνία. Δεν γνωρίζω λεπτομέρειες πάντως από ότι λέει οι class 10 είναι γρηγορότερες από την nand... Το partition ( ; ) δεν αναφέρει για τρεις roms πόσο πρέπει να είναι.

 

@stauvrakis εγώ δεν έχω τέτοια θέματα ούτε με την 2.3 ούτε με την 2.6 (led, notifications)

Edited by mimo

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι η πρώτη αυτή ρομ ειναι aokp και jelly bean που σημαίνει ότι θα έχει τα γνωστά bugs των nand jelly bean roms και έτσι δε θα έχουμε πλήρη άποψη των πραγμάτων.Η κάρτα πάντως που θα το δοκιμάσω ειναι μια sandisk 8gb class10. Tώρα για το partition και άλλες λεπτομέρειες θα δούμε τις επόμενες μέρες.Kαι επίσης με τα wm6.5 στην nand δε φαίνεται να ειναι τόσο εύκολο προς το παρόν να γίνει αυτή η μέθοδος.Γιατί χρειάζεται το clockwork recovery για να φλασαριστεί η ρομ.Kαι μετά λογικά θα πρέπει να τροποποιηθεί το haret.exe για να διαβάζει το ext partition που τα wm δε διαβάζουν.Τελοσπάντων,το θέμα ειναι ότι μετά από 3 χρόνια το κινητό αυτό,συνεχίζει να μας δίνει λόγους να το κρατήσουμε Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Πάντως ένας ανέφερε ότι δεν παρατηρήσε αξιολόγη διαφορά από τις κλασσικές sd...

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως αναφέρω ότι σε μένα προς το παρόν τουλάχιστον,δεν μπουτάρει καν.Εχει κολλήσει στο boot animation

Edit

Μπούταρε και πάει σφαίρα.Καμμία σχέση με τις κανονικές sd android roms.Xρειάστηκε να ξανακάνω το sd-ext partition χωρίς το swap partition.Πρώτη εντύπωση θετικότατη.Αμα συνεχίσει έτσι θα βάλω wp7 στην nand μιας και με την συγκεκριμένη μέθοδο,δε θα υπάρχει κάποιο μειονέκτημα σε σχέση με τις nand android roms.Bέβαια πρέπει να βρεθεί και ένας τρόπος να έχουμε στην sd 3 partitions τουλάχιστον.1 wp7,1 fat32 και 1 ext.

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Μολις το εγκατεστησα. Το βλεπω κανονικα στο playstore, με Nexus v 2.7

 

Ναι, στο βλέπει, αλλά δεν μας είπες το ΕΞΤΡΑ μυστικό....:p...διότι:

Πέρασα την 2.7 πάνω από την 2.6....τίποτα...

Άλλαξα το dpi....τίποτα...

Εξαφάνισα τα softkey buttons....τίποτα...

 

ΓΚΑΛΟΠ-ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ:

1. επαναφέρω το backup της dorimanx

2. >> >> 2.6, κάνοντας πειράματα με το αποκριάτικο build του bbbb

3. κάνω καθαρή εγκατάσταση της 2.7

4. μου φτιάχνει ο bbbb ένα "δυνατό" build μασκαρέματος, ώστε να μην κάνω τίποτα από τα παραπάνω....

......γιατί χρειάζομαι οπωσδήποτε το egsa87...:(

Link to comment
Share on other sites

Σε όσους περάσατε την 2.7 πάνω στην 2.6. Μερικές φορές τα σύμβολα στην notification bar, είναι λίγο πιο δεξιά από ότι συνήθως; πχ το σύμβολο που εμφανίζεται όταν κατεβάζουμε μια εφαρμογή. Η επιλογή του πληκτρολογίου όμως εμφανίζεται κανονικά, τέρμα αριστερά, τι γίνεται;

 

Στο παραπάνω ποστ, ψηφίζω το 3, με ένα nandroid backup έτοιμο μήπως και χρειαστεί το 4.

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

Kαι εγώ στο παραπάνω ψηφίζω το 3.Νandroid backup της 2.6 και καθαρή εγκατάσταση της 2.7 και μετά επαναφορά των εφαρμογών χρήστη με το titanium.To "μασκάρεμα" σε μένα δούλεψε οκ.Δεν υπάρχει κάτι άλλο να κάνω πάνω σε αυτό.

Edit

Εβαλα στην nand με magldr και καθαρή εγκατάσταση την tytung v2.7.Η εφαρμογή εγσα87 λειτουργεί κανονικά.Απο την sd και το ext4 partition έχω την aokp jelly bean.

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Ναι, στο βλέπει, αλλά δεν μας είπες το ΕΞΤΡΑ μυστικό....:p...διότι:

Πέρασα την 2.7 πάνω από την 2.6....τίποτα...

Άλλαξα το dpi....τίποτα...

Εξαφάνισα τα softkey buttons....τίποτα...

 

ΓΚΑΛΟΠ-ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ:

1. επαναφέρω το backup της dorimanx

2. >> >> 2.6, κάνοντας πειράματα με το αποκριάτικο build του bbbb

3. κάνω καθαρή εγκατάσταση της 2.7

4. μου φτιάχνει ο bbbb ένα "δυνατό" build μασκαρέματος, ώστε να μην κάνω τίποτα από τα παραπάνω....

......γιατί χρειάζομαι οπωσδήποτε το egsa87...:(

 

Δεν ξερω αν ειναι μυστικο. Εκανα καθαρη εγκατασταση της 2.7

Δοκιμασα πρωτα και την περασα πανω απο την 2.6 αλλα ειχα πολλα προβληματα και εκανα καθαρη.

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Απόκτησα ένα πρόβλημα.

Μετά το πέρασμα της νέας rom ήθελα να κάνω ένα backup της.

Δεν πήγα μέσω του AD Recovery αλλά προσπάθησα να το κάνω μέσω του ROM Manager που το είχε προεγκατεστημένο η νέα rom.

Όταν προσπάθησα να κάνω backup μου ζήτησε να εγκαταστήσει κάποιο update (δε θυμάμαι τί ήταν) βγάζοντάς μου ένα μήνυμα για να επιλέξω το μοντέλο της συσκευής (HD2 - ήταν η μόνη επιλογή), αφού έκανε επιτυχημένη εγκατάσταση πάτησα να κάνει backup και έκανε επανεκκίνηση αλλά δεν μπήκε σε κάποιο μενού του MAGLDR και προχώρησε κανονικά στο boot του Android.

Έκανα επανεκκίνηση ξανά για να μπω στο MAGLDR για να κάνω το backup και όταν επέλεξα "AD Recovery" μου έβγαλε το μήνυμα: "ERROR: ERROR: Cannot read ramdisk image".

Η συσκευή δουλεύει κανονικά αλλά δε μπορώ να μπω στο AD Recovery.

Τί να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, στο βλέπει, αλλά δεν μας είπες το ΕΞΤΡΑ μυστικό....:p...διότι:

Πέρασα την 2.7 πάνω από την 2.6....τίποτα...

Άλλαξα το dpi....τίποτα...

Εξαφάνισα τα softkey buttons....τίποτα...

 

ΓΚΑΛΟΠ-ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ:

1. επαναφέρω το backup της dorimanx

2. >> >> 2.6, κάνοντας πειράματα με το αποκριάτικο build του bbbb

3. κάνω καθαρή εγκατάσταση της 2.7

4. μου φτιάχνει ο bbbb ένα "δυνατό" build μασκαρέματος, ώστε να μην κάνω τίποτα από τα παραπάνω....

......γιατί χρειάζομαι οπωσδήποτε το egsa87...:(

 

Εγώ ψηφίζω το 5.

Είχα το ίδιο πρόβλημα με σένα και το μασκάρεμα δεν μου έπαιξε.

Έβαλα αυτό Google Play Store (Android Market) 3.8.17 [Modded] και τώρα βλέπω τα πάντα.

Σημειώνω ότι έχω την 2.6.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα ειναι ότι η εφαρμογή που αναφέρει ο φίλος demakhs καθώς και αυτές που ανέφερες εσύ πριν λίγες μέρες,εμφανίζονται κανονικά διαθέσιμες και για το hd2,χωρίς μασκάρεμα.Πριν κάνω το μασκάρεμα δε μου είχες πει για ποιες εφαρμογές μιλάς (ώστε να δοκιμάσω αν εμφανίζονται) αλλά γενικά ότι δε σου εμφανίζει κάποιες εφαρμογές.

Επισης με το market αυτό που έχεις τώρα,εμφανίζει π.χ. το six guns της gameloft?

Και απο το λινκ που δίνεις,έχεις βάλει την Vending-3.8.17.noupdate.norestrictions.nosig-aligned.apk?

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Απόκτησα ένα πρόβλημα.

Μετά το πέρασμα της νέας rom ήθελα να κάνω ένα backup της.

Δεν πήγα μέσω του AD Recovery αλλά προσπάθησα να το κάνω μέσω του ROM Manager που το είχε προεγκατεστημένο η νέα rom.

Όταν προσπάθησα να κάνω backup μου ζήτησε να εγκαταστήσει κάποιο update (δε θυμάμαι τί ήταν) βγάζοντάς μου ένα μήνυμα για να επιλέξω το μοντέλο της συσκευής (HD2 - ήταν η μόνη επιλογή), αφού έκανε επιτυχημένη εγκατάσταση πάτησα να κάνει backup και έκανε επανεκκίνηση αλλά δεν μπήκε σε κάποιο μενού του MAGLDR και προχώρησε κανονικά στο boot του Android.

Έκανα επανεκκίνηση ξανά για να μπω στο MAGLDR για να κάνω το backup και όταν επέλεξα "AD Recovery" μου έβγαλε το μήνυμα: "ERROR: ERROR: Cannot read ramdisk image".

Η συσκευή δουλεύει κανονικά αλλά δε μπορώ να μπω στο AD Recovery.

Τί να κάνω;

 

Μάλλον άλλαξες το recovery. Νομίζω πως η μόνη λύση είναι να το περάσεις από την αρχή και να ξαναπεράσεις την ρομ, στήνοντας την απ την αρχή. Για τον μοναδικό λόγο που χρησιμοποιώ το rom manager είναι να αλλάζω τα ονόματα των nandroid backups.

Αν δεν μπορείς να περιμένεις κάποια καλύτερη απάντηση...

 

@bbbb. Χρήστο πιστεύεις πως είναι πολύ νωρίς να γυρίσω σε wp από την nand και jb στην κάρτα;

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

Ναι το rom manager σε magldr χαλάει το recovery.H λύση ειναι αυτή που λέει ο cb600f αν δε πετύχει το φλασάρισμα μέσα από την συσκευή με το τερματικό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=987531 εννοείται πως αν είχες ήδη κρατήσει backup απο το recovery,τότε με το ξαναστήσιμο των partitions απο την αρχή μέσω της επιλογής magldr--->usb flasher θα μπορέσεις να το επαναφέρεις κανονικά και γλιτώνεις το στήσιμο απο την αρχή.

κατεβάζεις απο τα συνημμένα το flash_image και το recovery_5.0.2.6_leo_CWR.zip και βάζεις χύμα στην sd το flash_image και το recovery_leo.img

Mετά ανοιγεις την εφαρμογή terminal και δίνεις τις εντολές

su

flash_image recovery /sdcard/recovery_leo.img

αν πετύχει,δοκιμάζεις αν μπαίνει στο recovery

αν δε πετύχει και σου βγάζει μήνυμα λάθους για το flash_image δινεις τις εντολες

cp /sdcard/flash_image /system/bin

chmod 777 /system/bin/flash_image

και ξαναδινεις την εντολή για να περαστεί το recovery

@cb600f

Οι jb roms έτσι και αλλιώς έχουν θέματα ακόμη.Από την άλλη αν εννοείς jb με την νέα μέθοδο που βγήκε σήμερα,πιστεύω ότι σε λίγο καιρό θα αξίζει εφόσον έχεις μια class10 κάρτα που ειναι συμβατή με το κινητό.Και λέω συμβατή γιατί δοκίμασα και με μια transcend class10 και δεν είχε την ίδια απόδοση με την sandisk.Με την παλιά κανονική μέθοδο δε λέει....

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Τώρα με τσάκισες, πάνω που είχα ηρεμήσει. Όχι δεν το βλέπω.

Πριν αλλά και μετά το μασκάρεμα δεν μου εμφανίζονταν τα satfinder και satellite director και στο pc market μου έβγαζε ότι δεν είναι συμβατά.

Από το link έβαλα το Vending-3.8.17.noupdate.norestrictions.dpi160.nosig-aligned.apk

Link to comment
Share on other sites

Το θετικό ειναι ότι το google play φαίνεται πως δε διασταυρώνει με κάποια βάση δεδομένων το imei του κινητού ώστε να βεβαιώσει ότι πράγματι το τάδε κινητό ειναι αυτό που φαίνεται.Γιατι αν το έκανε αυτό,λογικά δε θα μπορούσαμε με το "μασκάρεμα" να το ξεγελάσουμε.Γιατι σε εμένα τουλάχιστον μετά το μασκάρεμα,εμφανίζεται κανονικά ως galaxy s2.
Link to comment
Share on other sites

Ξαναέβαλα το original play store, και το δικό σου built και τώρα δουλεύει σωστά.

Δεν μπορώ να καταλάβω τι @@@@ έκανα την πρώτη φορά.

 

Edit: Στο μεταξύ, μετά από μια κλήση με ρώτησε εάν θέλω να επιστρέψω στον dialer one ή στον default dialer και εγώ κατά λάθος αφού τσέκαρα να αποθηκευτεί η επιλογή μου επέλεξα τον default. Πως αναιρώ την επιλογή μου? Έκανα εκκαθάρηση δεδομένων και στους δυο dialer και επανεγκατάσταση του dialer one χωρίς αποτέλεσμα.

Edited by jkap
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε ρυθμίσεις--->εφαρμογές--->όλα--->τηλέφωνο--->εκκαθάριση προεπιλογών
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...