Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Android Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε android 2.3 με περασμενη την TyphooN CyanogenMod 7 Nightly v3.7.5[2.3.7][A2SD][tytung r13] εχω θεμα με το gps στο cold start.Κανει πανω απο 5 λεπτα για να Lockαρει.Απο εκει και περα ειναι οκ.

Εχω δοκιμασει και εχω περασει και στο gps.conf τον GR server.

 

Υπαρχει καποια αλλη λυση προταση?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σε android 2.3 με περασμενη την TyphooN CyanogenMod 7 Nightly v3.7.5[2.3.7][A2SD][tytung r13] εχω θεμα με το gps στο cold start.Κανει πανω απο 5 λεπτα για να Lockαρει.Απο εκει και περα ειναι οκ.

Εχω δοκιμασει και εχω περασει και στο gps.conf τον GR server.

 

Υπαρχει καποια αλλη λυση προταση?

λίγο παράδοξη λύση αλλά μέχρι νεωτέρας να έχεις το gps ανοιχτό μόνιμα . δεν καίει πολύ μπαταρία(τελικά).

το πρόβλημα είναι να λοκάρει την πρώτη φορά της ημέρας μετά πάει σφαίρα

Xiaomi Redmi Note 4X (snapdragon) 4/64

Samsung Galaxy J5

NEXUS 5

Samsung Galaxy SIII (GT-I9300)

HTC hd2

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ το Leo agps injector και κατεβάζω συχνά τα δεδομένα .έτσι μου κλειδώνει σε λιγότερο από λεπτό.αλλά ακόμη και χωρίς αυτό οι χρόνοι κλειδώματος δε ξεπερνούν τα 3 λεπτά
Link to comment
Share on other sites

το έβαλα αλλά πως ακριβώς δουλεύει? πατάς το witget και όλα οκ? το αφήνεις έτσι?

Xiaomi Redmi Note 4X (snapdragon) 4/64

Samsung Galaxy J5

NEXUS 5

Samsung Galaxy SIII (GT-I9300)

HTC hd2

Link to comment
Share on other sites

φιλε bbbb κοίτα αυτό σε παρακαλώ λεει wifi call

αλλά δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοεί

Xiaomi Redmi Note 4X (snapdragon) 4/64

Samsung Galaxy J5

NEXUS 5

Samsung Galaxy SIII (GT-I9300)

HTC hd2

Link to comment
Share on other sites

Δε βλέπω που είναι το «αυτό» αλλά αν κατάλαβα καλά πρόκειται για την υπηρεσία wifi calling που είναι διαθέσιμη μόνο στη t-mobile στην αμερική
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βοήθεια έχω φάει άσχημο κόλλημα. Περνάω την nightly και δεν βλέπω το ext partition της κάρτας. Περνάω την typhoon και όλα καλά!. Κάτι δεν κάνω καλά σίγουρα αλλά δεν μπορώ να βρω τι. Και στις δύο περιπτώσεις κρατάω το ίδιο recovery αλλά κάνω καθαρή εγκατάσταση. Τι κάνω λάθος;

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

To ext partition δεν εμφανίζεται by default στην nightly.πρέπει να φλασαρεις script η να βάλεις το s2e
Link to comment
Share on other sites

To ext partition δεν εμφανίζεται by default στην nightly.πρέπει να φλασαρεις script η να βάλεις το s2e

 

Μα αυτό ακριβώς κάνω. Μετά το τέλος της εγκατάστασης της ρομ, το πρώτο πράγμα που κάνω είναι να εγκαταστήσω το titanium pro και το s2e. Ανοίγω το s2e και δίπλα στο sd-ext δείχνει μια παύλα. Στο titanium δεν υπάρχει καν η ένδειξη του partition.

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχεις βάλει στην ρομ τον κερνελ του tytung;

 

Αυτήν την φορά όχι, κράτησα αυτόν που είχε η 28/12/2011.

Μάλλον βρήκα όμως το πρόβλημα. Πέρασα το recovery που προτείνει o μάγειρας της blueDroid και είδα ότι το partition ήταν ext4. Δεν ξέρω πως έγινε αυτό αλλά το άλλαξα με ext3 και όλα είναι εντάξει τώρα.

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να επαναφέρω τις εφαρμογές μου απο το titanium. Περνάω πρώτα το e2a και ενώ αναγνωρίζει το ext partition γεμίζει γρήγορα η εσωτερική μνήμη και η επαναφορά μένει κολλημένη σε κάποιο ποσοστό.

 

 

 

Απο την επιλογή 5 usb flasher του magldr περνάς το recovery το οποίο έχεις διαμορφώσει απο πριν. Ανοίγεις ένα recovery στο pc,ας πούμε 3.0.2.5 και με το notepad αλλάζεις τις τιμές που βλέπεις στο flash.cfg στις τιμές που θέλεις. Όταν συνδέσεις το τηλέφωνο με το pc (στο τηλέφωνο στην επιλογή 5 θα βλέπεις wait usb...usb),τρέχεις απο το pc το daf.exe.Όταν τελειώσει η διαδικασία κάνει reboot και επιστρέφει στο μενού του magldr.Πηγαίνεις στο 8 ad recovery και νομίζω στην επιλογή advance επιλέγεις partision sd ,μετά επιλέγεις το παρτιτιον που θέλεις 1024.

Κράτα όμως backup απο όλα τα αρχεία της κάρτας γιατί θα τα χάσεις.

 

 

Πως επαναφέρουμε σωστά όλες τις εφαρμογές απο το titanium; Πρέπει ή όχι να χρησιμοποιήσω μια εφαρμογή για το T-Mobile σαν s2e ή app2sd ,έχω ήδη partition 1024 στην sd.

 

καλη χρονια κατ αρχας,

βρηκα το αρχειο αλλα που μπαινουν οι τιμες? Μπορειτε να βοηθησετε?

Edited by steliosk
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

το βρήκα. τα βήματα που ακολούθησα ήταν τα εξής

 

1) έκανα ένα παρτίσιον 1 γίγα

2) το δεύτερο παρτίτιον το έκανα 4 γίγα. δυστυχώς δεν είχε 7 γίγα επιλογή (αφού 8άρα είναι η κάρτα). αυτό θα το επαναφέρω από τα windows.

3) με ρώτησε πόσο θέλω να είναι το παρτίσιον swap και του είπα 512 mb. δε κατάλαβα τι είναι αυτό αλλά έβαλα 512

4) με ρώτησε αν θέλω σε format ext3 ή ext4 και διάλεξα ext4 .

 

Είναι σωστά τα βήματα? Να συνεχίσω στην εγκατάσταση της ROM?

αυτα τα βηματα πως τα εκανες?

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Αυτήν την φορά όχι, κράτησα αυτόν που είχε η 28/12/2011.

Μάλλον βρήκα όμως το πρόβλημα. Πέρασα το recovery που προτείνει o μάγειρας της blueDroid και είδα ότι το partition ήταν ext4. Δεν ξέρω πως έγινε αυτό αλλά το άλλαξα με ext3 και όλα είναι εντάξει τώρα.

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

 

έχεις δίκιο. Η nightly δεν βλέπει το ext4.χρειάστηκε να το κάνω ext3 μέσω του 4 ext recovery και το είδε κανονικά

Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο. Η nightly δεν βλέπει το ext4.χρειάστηκε να το κάνω ext3 μέσω του 4 ext recovery και το είδε κανονικά

 

Αυτό που με προβληματίζει τώρα είναι το γιατί το ext3 έγινε ext4. Τελευταία δοκίμαζα κάποιες sense roms αλλά δεν νομίζω να έκανα κάποια μετατροπή. Τέλος πάντων τώρα είναι όλα εντάξει και είμαι πίσω στην nightly.

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι κάποιες sense roms,μετατρέπουν αυτόματα το ext3 σε ext4 για καλύτερη απόδοση.

bytheway αύριο το hd2 μας έχει γενέθλια :lol::lol::lol: στις 30/12/10 έτρεξε την πρώτη nand rom μέσω του magldr.Ελπίζω ο cotulla να μας κάνει καμμιά έκπληξη και να παρουσιάσει τον βελτιωμένο magldr 2.0

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι κάποιες sense roms,μετατρέπουν αυτόματα το ext3 σε ext4 για καλύτερη απόδοση.

bytheway αύριο το hd2 μας έχει γενέθλια :lol::lol::lol: στις 30/12/10 έτρεξε την πρώτη nand rom μέσω του magldr.Ελπίζω ο cotulla να μας κάνει καμμιά έκπληξη και να παρουσιάσει τον βελτιωμένο magldr 2.0

 

Να μας ζήσει και να κρατήσει όσο μπορεί lol

Είναι καλό το ότι κάποιος ασχολείται ακόμη με το leo.

Έχει γράψει τι θέλει να βελτιώσει με τον νέο magldr;

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Oχι.Απλά έγραψε κάποια στιγμή ότι θα έχει extended features,χωρίς να αναφέρει ποια θα ειναι αυτά.Το καλό είναι ότι ασχολούνται πολλοί περισσότεροι με τη συσκευή.
Link to comment
Share on other sites

Έχω την Typhoon και ξάχνω να βρω τρόπο να παίρνει η συσκευή internet και ενημερώσεις μέσα από την usb σύνδεση με το pc.

SAMSUNG μην καταργήσεις την σειρά των NOTE!!

Link to comment
Share on other sites

BETA 8 βγάζει φωτογραφία και μετά κάνει επανεκκίνηση ,πιστεύω ότι είμαστε σε καλό δρόμο.:)
Link to comment
Share on other sites

Έχω την Typhoon και ξάχνω να βρω τρόπο να παίρνει η συσκευή internet και ενημερώσεις μέσα από την usb σύνδεση με το pc.

αυτά δεν τα κάνει με wifi?

Xiaomi Redmi Note 4X (snapdragon) 4/64

Samsung Galaxy J5

NEXUS 5

Samsung Galaxy SIII (GT-I9300)

HTC hd2

Link to comment
Share on other sites

BETA 8 βγάζει φωτογραφία και μετά κάνει επανεκκίνηση ,πιστεύω ότι είμαστε σε καλό δρόμο.:)

 

ναι μόλις διορθωθεί αυτό την περνάμε ;)

Link to comment
Share on other sites

Έμενα με έχει βολέψει παρά πολύ και δύσκολα θα γυρίσω πίσω, εκτός την κάμερα και το ραδιόφωνο και κάποια παιχνίδια που δεν παίζουν, όλα τα αλλά δουλευον κανονικά και κάνει για καθημερινή χρίση .
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...