Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Android Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για τη θερμοκρασία μήπως εννοείς ότι κολλάει μετά τους 45 βαθμούς? Γιατι στους 35 είναι σχεδόν μόνιμα με λίγη χρήση.Η ics δεν λειτουργεί μόνο σε διπύρηνα και 1gb ram.Υπάρχουν συσκευές με μονοπύρηνο επεξεργαστή και 512 ram που πάνε ικανοποιητικά με την ics.Το hd2 δεν ειναι κανονικό android τηλέφωνο με ότι αυτό συνεπάγεται από την άποψη των drivers.Ναι μεν δεν πηγαίνει χάλια αλλά αν υπήρχαν 100% συμβατοί drivers για τη συσκευή θα πήγαινε ακόμη καλύτερα.Και τρέχει android και δεν νομίζουμε ότι τρέχει android :lol: μιας και εχω δει και δουλέψει κανονικές android συσκευές που βγήκαν πιο μετά από το hd2 και πάνε ισάξια ή χειρότερα . Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Oι 38 δεν ειναι πολλοί και φτάνουν αν παίξεις για λίγη ώρα ένα παιχνίδι ή σερφάρεις με 3g.Και το κινητό δε κολλάει με αυτή την θερμοκρασία
Link to comment
Share on other sites

Αναθεωρω για την ics 4.0.4 πάει πολύ καλά στο hd2 ειδικά αν γίνουν και κάποιες ρυθμίσεις.Πιστεύω η καλύτερη rom (από γενικής απόψεως) στο hd2.

Μπράβο σε αυτούς που ασχολούνται ακόμα με το hd2.!

Link to comment
Share on other sites

Με το current widget βλέπεις και την θερμοκρασία ,επίσης με το cool tool , και το battery monitor widget

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μία βοήθεια

 

Έκανα διαγραφή της native rom μέσο του προγράμματος Νativesd multiboot

 

Πάω μέσο του root explorer μέσα στον φάκελο sd-ext και βλέπω ότι μέσα υπάρχει ακόμα ο φάκελος PA .

Άρα δεν έχει διαγράψει την native rom. Το θέμα μου είναι ότι όταν κάνω delete τον φάκελο μου λέει PA deleted αλλά άμα κάνω επανεκίνηση και πάω μέσα στον φάκλο sd-ext τον βλέπω πάλι ....

 

Πώς μπορώ να διαγράψω τελείος την native rom ??? Απο την ώρα που έκανα δελετε μέσο του Νativesd multiboot δεν την εμφανίζει μέσα στο πρόγραμμα Νativesd multiboot.

 

Και μία ακόμα ερώτηση τι είναι το check aligment ??? Τι έλεγχο κάνει ???

Samsung Galaxy S3
Link to comment
Share on other sites

bbbb@ SETTINGS/ REZIZE PARTITIONS/RECOVERY το κανω 6mb παω πισω και μπαινω στην ρομ.Ανοιγω το τερματικό και έδωσα τις παρακάτω εντολές su

flash_image recovery /sdcard/recovery_leo.img Το τρεχει και λεεi error writing recovery :no space left on device

τι κανω λαθος ?

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο recovery προσπαθείς να περάσεις? Αυτό που έχει στο λινκ ο xylograph ή αυτό που έδωσα εγώ λινκ?
Link to comment
Share on other sites

Ποιο recovery προσπαθείς να περάσεις? Αυτό που έχει στο λινκ ο xylograph ή αυτό που έδωσα εγώ λινκ?
αυτο που εδωσες.
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά περνάει αυτό με 6mb recovery.Ελεγξε αν όντως το αρχείο που έχεις στην κάρτα εινα 5,47mb

 

Παιδια μία βοήθεια

 

Έκανα διαγραφή της native rom μέσο του προγράμματος Νativesd multiboot

 

Πάω μέσο του root explorer μέσα στον φάκελο sd-ext και βλέπω ότι μέσα υπάρχει ακόμα ο φάκελος PA .

Άρα δεν έχει διαγράψει την native rom. Το θέμα μου είναι ότι όταν κάνω delete τον φάκελο μου λέει PA deleted αλλά άμα κάνω επανεκίνηση και πάω μέσα στον φάκλο sd-ext τον βλέπω πάλι ....

 

Πώς μπορώ να διαγράψω τελείος την native rom ??? Απο την ώρα που έκανα δελετε μέσο του Νativesd multiboot δεν την εμφανίζει μέσα στο πρόγραμμα Νativesd multiboot.

 

Και μία ακόμα ερώτηση τι είναι το check aligment ??? Τι έλεγχο κάνει ???

Ο φάκελος PA στο sd-ext μήπως ειναι άδειος? Και επίσης δοκίμασες να την σβήσεις μέσα από nand rom? Γιατί αν ειναι έτσι,όντως δε σβήνει μέσα από nand rom με την εφαρμογή nativesd

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά περνάει αυτό με 6mb recovery.Ελεγξε αν όντως το αρχείο που έχεις στην κάρτα εινα 5,47mb

 

 

Ο φάκελος PA στο sd-ext μήπως ειναι άδειος? Και επίσης δοκίμασες να την σβήσεις μέσα από nand rom? Γιατί αν ειναι έτσι,όντως δε σβήνει μέσα από nand rom με την εφαρμογή nativesd

απο τον es λεει 5,48mb.
Link to comment
Share on other sites

Nαι το ίδιο ειναι.Στο pc λέει 5.47 και στο κινητό 5.48.Το δοκίμασα πάλι πριν λίγο και μου το πέρασε κανονικά.
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά περνάει αυτό με 6mb recovery.Ελεγξε αν όντως το αρχείο που έχεις στην κάρτα εινα 5,47mb

 

 

Ο φάκελος PA στο sd-ext μήπως ειναι άδειος? Και επίσης δοκίμασες να την σβήσεις μέσα από nand rom? Γιατί αν ειναι έτσι,όντως δε σβήνει μέσα από nand rom με την εφαρμογή nativesd

 

Ναι δοκιμασα μεσα απο την nand. Το θεμα ειναι οτι αν δεν εχεις δευτερη native δεν μπορεις να σβησεις καποισ παλια εκτος και αμα πας μεσω recovery και κανεις wipe την sdext και αν την χρησιμοποιεις και στην ναντ τοτε τα χανεις ολα . Καταλαβα καλα?

Samsung Galaxy S3
Link to comment
Share on other sites

Nαι το ίδιο ειναι.Στο pc λέει 5.47 και στο κινητό 5.48.Το δοκίμασα πάλι πριν λίγο και μου το πέρασε κανονικά.
τι να πω δεν ξερω.πρωτη φορα τετοιο σκαλωμα.αλλος τροπος δεν υπαρχει?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Aυτό που δίνω http://www.sendspace.com/file/qkbhsh φλασάρεται και μέσα από το ήδη υπάρχον recovery εφόσον έχεις 6mb recovery partition.Μπαίνεις στο υπάρχον recovery και το φλασάρεις

Ναι δοκιμασα μεσα απο την nand. Το θεμα ειναι οτι αν δεν εχεις δευτερη native δεν μπορεις να σβησεις καποισ παλια εκτος και αμα πας μεσω recovery και κανεις wipe την sdext και αν την χρησιμοποιεις και στην ναντ τοτε τα χανεις ολα . Καταλαβα καλα?

Περίπου έτσι :p Μπορείς να την σβήσεις και από την nand μέσω του terminal ή απο το recovery twrp.Στην nand χρησιμοποιείς το link2sd?

Aν ναι δώσε στο τερματικό τα παρακάτω

su

cd /data/sdext2/NativeSD/PA

rm -r *

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Aυτό που δίνω http://www.sendspace.com/file/qkbhsh φλασάρεται και μέσα από το ήδη υπάρχον recovery εφόσον έχεις 6mb recovery partition.Μπαίνεις στο υπάρχον recovery και το φλασάρεις

 

Περίπου έτσι :p Μπορείς να την σβήσεις και από την nand μέσω του terminal ή απο το recovery twrp.Στην nand χρησιμοποιείς το link2sd?

Aν ναι δώσε στο τερματικό τα παρακάτω

su

cd /data/sdext2/NativeSD/PA

rm -r *

 

Όχι χρησιμοποιώ ένα άλλο script

Τώρα έβαλα και άλλη ρομ

Μπας και κάνω δουλειά.

Samsung Galaxy S3
Link to comment
Share on other sites

όποιο script και να χρησιμοποιείς γίνεται η δουλειά εύκολα

π.χ. αν βλέπει το script σου απευθείας sd-ext δίνεις

su

cd /sd-ext/NativeSD/PA

rm -r *

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο μπορεις σε παρακαλω να μου θυμισεις που ειναι η διαδικασια για να εχω και windows mobile 7 και android....

Δε το θυμαμαι....

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα του pdaimatejam στο xda έχει ένα βιντεάκι με το πως κάνεις dual boot http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1356833 και σύντομα κυκλοφορεί η πρώτη ρομ με wp7.8 που έχει την οθόνη των wp8.Σε παλιότερες ρομ γινόταν με cab αρχεία αλλά στις τελευταίες του ρομ,τα cab έχουν πρόβλημα

Και ο dxdy λέει ότι έτρεξε windows 8 x86 http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=31849517&postcount=4802 :blink: hd2 too hard to die :lol:

Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα του pdaimatejam στο xda έχει ένα βιντεάκι με το πως κάνεις dual boot http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1356833 και σύντομα κυκλοφορεί η πρώτη ρομ με wp7.8 που έχει την οθόνη των wp8.Σε παλιότερες ρομ γινόταν με cab αρχεία αλλά στις τελευταίες του ρομ,τα cab έχουν πρόβλημα

Και ο dxdy λέει ότι έτρεξε windows 8 x86 http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=31849517&postcount=4802 :blink: hd2 too hard to die :lol:

 

Χρήστο καλημερα

τα εκανα αυτα που λεει στο βιντεο αλλα δεν εχω καταλάβει κάτι...

Ποιες ρομ ειναι οι κατάλληλες για κατέβασμα και πως τις εγκαθιστώ μετα γιατι προσπάθησα με αυτην: yperDroid-CM7-v6.0.1 CyanogenMod7 LEO 2.3.7 Native SD (την εκανα unzip την εβαλα στο folder android που εφτιαξα, αλλα δεν τρεχει)

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Την ρομ δεν την κάνεις unzip.Πρέπει να την φλασάρεις στην κάρτα.Την κάρτα αφού την κάνεις 2 partitions fat32 και wp partition,πρέπει μετά το fat32 να το χωρίσεις με το mini tool σε fat32/ext4 partition.Δηλαδή η κάρτα πρέπει να ειναι fat32/ext4/wp7 partition.Επειτα θα χρησιμοποιήσεις το sd recovery που χρησιμοποιούν και οι wm users και μέσω αυτού θα φλασάρεις στο sd-ext partition την ρομ.Ακολούθησε τον οδηγό μου για φλασάρισμα Nativesd με wm στην εσωτερική μνήμη με την διαφορά ότι αντι να ξεκινήσεις το recovery με το haret.exe θα το κάνεις από τον magldr.Αφού βάλεις το φάκελο recovery στην sd,πας magldr--->services--->ad sd dir και επιλέγεις το φάκελο recovery.Το ξεκινάς από την επιλογή boot ad sd του magldr και φλασάρεις στο sd-ext.Αφού τελειώσει το φλασάρισμα,πας magldr--->services--->ad sd dir και επιλέγεις NativeSD και ξεκινάς την ρομ από boot ad sd

Η διαδικασία ειναι αυτή.Στην πράξη όμως δεν το έκανα προσωπικά.Απλές sd που χωρίζεις την κάρτα σε fat32/wp partition το έχω κάνει και λειτουργεί.Αλλά με ext4 partition δε το έχω δοκιμάσει ακόμη.Γιαυτό κράτα backup και μη με κυνηγήσεις :lol: αν μετά τη δημιουργία του ext4 partition δε λειτουργήσουν τα wp.

Link to comment
Share on other sites

Aυτό που δίνω http://www.sendspace.com/file/qkbhsh φλασάρεται και μέσα από το ήδη υπάρχον recovery εφόσον έχεις 6mb recovery partition.Μπαίνεις στο υπάρχον recovery και το φλασάρεις

 

Περίπου έτσι :p

τελικά τα κατάφερα με αυτόν τον τρόπο,σε ευχαριστώ πολύ.

Έβαλα στην nand TBD lite ( ίσως η πιο γρήγορη ρομ όλον τον εποχών) και sboot paranoid ,για τα αλλά boot βλέπουμε.

Τι άλλο να περιμένουμε από αυτό το τηλέφωνο ?

Link to comment
Share on other sites

Μιας και μιλάτε για partition κλπ.

Πήρα μια sandisk 16gb ultra mobile, με φοβερές λέει ταχύτητες κλπ

Αφού της έκανα ext partition μέσω του κινητού, διαμόρφωσα την υπόλοιπη κάρτα fat32 με επιλογή 32 και όχι την προεπιλογή (κάπου το είχα διαβάσει).

Πάω να αντιγράψω διάφορα αρχεία με card reader και ο μέσος όρος της ταχύτητας μεταφοράς είναι 1,00 mb/sec...

Ορθώς λοιπόν κοκορεύονται τα παλικάρια για τις super ταχύτητες...:blink:

Ζαλίστηκα απ' την ταχύτητα και βλέπω αστράκια...:dizzy:

 

Θέλω να ρωτήσω, έχει καταφέρει ποτέ κανείς να πιάσει τέτοια ιλιγγιώδη ταχύτητα? :lol:

Και επειδή φοβάμαι, μην καούν και η κάρτα και κατ' επέκταση αργότερα και το κινητό, μήπως μπορείτε να μου πείτε τι πρέπει να

κάνω για να "επανέλθω" στη νορμάλ ταχύτητα? ;)

 

Επίσης το ext partition πρέπει να είναι ext4? Πως το κάνω αυτό μιας και είμαι στην αρχή και θα κάνω καθαρή εγκατάσταση?

Link to comment
Share on other sites

αυτή την κάρτα έχεις? Tην έχω σε 8αρα και ειναι ότι καλύτερο έχω βάλει στο hd2.Δεν την έχω κάνει format σε 32kb block size αλλά στο default.Στον οδηγό μου έχω δώσει οδηγίες για το πως φτιάχνεις ext4.Στείλε pm να σου δώσω το τηλέφωνό του να σου πει :lol::lol::lol:

τελικά τα κατάφερα με αυτόν τον τρόπο,σε ευχαριστώ πολύ.

Έβαλα στην nand TBD lite ( ίσως η πιο γρήγορη ρομ όλον τον εποχών) και sboot paranoid ,για τα αλλά boot βλέπουμε.

Τι άλλο να περιμένουμε από αυτό το τηλέφωνο ?

εγώ περιμένω wp8 :p

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...