Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Android Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 12χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

1.Ήρθε επιτέλους η κάρτα sandisk 16gb class10 και την ετοίμασα .

Φίλε μου που την πήρες την κάρτα? Την πήρες από εξωτερικό γιατί εδώ δεν την βρίσκω.

 

 

Κανενα μυνημα τα αλλα οπως τα λες!

 

Γράψτο χωρίς την παύλα

 

mount | grep sdext

Edited by jkap
Link to comment
Share on other sites

Νέα έκδοση της εφαρμογής Nativesd multiboot http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=31729642&postcount=786 που λειτουργεί και για clk.Επιλέγουμε την ρομ που θέλουμε,πατάμε το κουμπί clk και περιμένουμε να γράψει "clk scripts execution ended" και κάνουμε reboot.To sboot τώρα θα ξεκινήσει την νέα ρομ που επιλέξαμε.Απαραίτητη προϋπόθεση για να βλέπει το sboot η ρομ να μην έχουμε vboot γιατι αν υπάρχει vboot,το sboot δε θα εμφανίζεται στη ρομ και δε θα μπορεί να φλασαριστεί.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου που την πήρες την κάρτα? Την πήρες από εξωτερικό γιατί εδώ δεν την βρίσκω.

 

 

 

 

Γράψτο χωρίς την παύλα

 

mount | grep sdext

 

SanDisk 16GB class 10 HCI mobile ultra κόκκινη γκρι από Ebay 17$ usd

 

http://www.ebay.com/itm/SanDisk-16GB-Mobile-Ultra-MicroSD-HC-Class-10-Memory-Card-16G-SDSDQUA-016G-U46A-/330783863765

Edited by mimo

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Παίδες,

τι μπορώ να κανω ωστε να αλλάξω την NAND και να βάλω άλλη (συγκεκριμένα την THEMED-LITE EDT" Team Blue Droid SENSE 3.5,HTC One X MODS) χωρις να σβήσω τις nativeSD που έχω?

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

http://www.amazon.co.uk/gp/product/B007JTKLEK/ref=oh_details_o00_s00_i01

 

Για κοιτάξτε για κάρτα και αυτή που περιμένω εγώ!

Και μεχρι να έρθει μερικές ερωτήσεις:

Θέλω να κρατήσω τα wm6.5(omega) και να βάλω android με native sd.

Όλες οι nand ή sd roms είναι συμβατές με αυτή την μέθοδο?

Υπάρχει καμία με sense και όσο πιο καινούργιο android (ics) να ξεκινήσω?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Νativesd με sense δεν υπάρχει.Θεωρητικά όλες οι nand roms μπορούν να τρέξουν με την μέθοδο nativesd.Πρακτικά ειναι συμβατές όσες γράφουν στον τίτλο "Νativesd" .Αν θες κάποια άλλη ρομ που δεν ειναι nativesd να τρέχει με αυτή την μέθοδο,πρέπει να την φτιάξεις μόνος σου σύμφωνα με τις οδηγίες http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1869673 που δίνουν οι securecrt/xylograph

Παίδες,

τι μπορώ να κανω ωστε να αλλάξω την NAND και να βάλω άλλη (συγκεκριμένα την THEMED-LITE EDT" Team Blue Droid SENSE 3.5,HTC One X MODS) χωρις να σβήσω τις nativeSD που έχω?

Αν βρεις κάτι πάνω σε αυτό,ενημέρωσε

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα σε nand αυτη που εγραψα στο πιο πάνω ποστ, αλλα οι nativeSD θέλανε ξανα εγκατάσταση από την αρχη, αυτο ειναι το πρόβλημα (εκανα πριν full wipe γι αυτο ίσως) :)
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Iσως θα μπορούσε να γίνει η δουλειά με το 4ext recovery που υποστηρίζει 2 sdext partitions.Eτσι το πρώτο partition θα ειναι για την nand και το δεύτερο για τις Nativesd.Αλλά θέλει ψάξιμο και αλλαγή στα scripts των nativesd roms.Iσως κάποια στιγμή δοθεί λύση και σε αυτό
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Έβαλα την παλιά μου κάρτα (Micro sd) στο hd2 Και ανοίγει και βγάζει την οθόνη με τα hspl 2.08.Πάω να τρέξω το αρχείο daf (hspl 4 for hd2) και μου βγάζει το μήνυμα ότι "Αυτή η εφαρμογή απέτυχε να ξεκινήσει,επειδή το στοιχείο PAPI.dll δεν εντοπίστηκε.Η επανάληψη εγκατάστασης ίσως διορθώσει το πρόβλημα"

Τι φταίει?

P.s όταν πατάω οκ στο παραθυράκι με βάζει μέσα στο magldr αλλά όταν πάω να κάνω flasher δεν μου βγάζει usb usb...απλά μένεισ το usb wait...

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

p.s Όπως κατάλαβα πρέπει να κάνω το BHMA A (ΦΛΑΣΑΡΙΣΜΑ ΝΕΟΥ RADIO) και μετά θα πάω στο βήμα EΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ANDROID ROM. Σωστά?

Edited by BILLY_89
Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμή που έχεις πάνω magldr δε χρειάζεται να ξαναφλασάρεις το ράδιο.Πας στην επιλογή usb flasher του magldr,συνδέεις το καλώδιο και φλασάρεις το νέο recovery.Για tytung v2.7 χρησιμοποίησε αυτό το recovery http://www.sendspace.com/file/0c771m

Tώρα για το ότι δε συνδέεται στο pc,δοκίμασε αν έχεις εγκατεστημένο το activesync να κάνεις δεξί κλικ στο system tray-->connections settings και να ξε-τσεκάρεις τις usb συνδέσεις.Αλλαξε και θύρα το καλώδιο και ξαναδοκίμασε

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση. Πως μπορω να βαλω το οριο των διεργασιων στο παρασκηνιο να ειναι στις 3. Το βαζω και οταν κανω επανεκινηση το γυριζει στο τυπικο οριο
Samsung Galaxy S3
Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτην την rom (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1166948) πρέπει να βάλω αυτο το recovery (Recovery_150M_system_5M_cache_v3.0.2.5)?

Έκανα ένα test για την sd card (με το πρόγραμμα sd tools) στις δύο κάρτες μου και ίδα διαφορά..Εκτός και αν παίζει ρόλο ότι στην μια είχα 2.3.5 και στην άλλη 2.3.7.

Δεν ξέρω αν αυτό το πρόγραμμα είναι καλό πάντος έβγαλα τα παρακάτω αποτελέσματα.

Transcend 8gb class 6 write speed = 4.7mb/s Read speed δεν θυμάμαι (με την πρώτη προσπάθεια)

Pny 8bg class 4 write speed = 7,7mb/s Read speed 32,4 mb/s (με την πρώτη προσπάθεια)

Με την ics που έχω τώρα η Pny 8bg class έβγαλε:

Write speed 7.3 mb/s Και Read speed = 25,4 mb/s (με την πρώτη προσπάθεια)

write speed 7,6 mb/s και Read speed = 30,4 mb/s (με την τρίτη προσπάθεια)

p.s Το κινητό 'οταν είχα την Transcend έκανε κοληματάκια αν π.χ κατέβαζα κάτι από το Play store και πατούσα το back button ενω με την Rny δεν το κάενι σε καμιά περίπτωση.

Άρα τι συμπέρασμα βγάζουμε?

Link to comment
Share on other sites

Ναι για την dorimanx αυτό το partition χρειάζεται.Το συμπέρασμα που βγαίνει είναι ότι το hd2 "αγαπάει" συγκεκριμένες κάρτες μνήμης

Παιδια μια ερωτηση. Πως μπορω να βαλω το οριο των διεργασιων στο παρασκηνιο να ειναι στις 3. Το βαζω και οταν κανω επανεκινηση το γυριζει στο τυπικο οριο

Γνωστό bug.Πρέπει να το ξανατσεκάρεις μετά από κάθε reboot. Εγώ το έχω βάλει στις 70 :lol: τουλάχιστον έτσι λέει ότι κάνει το supercharger v6 services.jar. http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1869663 Oτι άμα έχει μνήμη το κινητό θα έχεις ανοιχτές μέχρι 70 διεργασίες από 15 που ειναι κανονικά

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Γιατί τώρα με την ics που κολλάει εσθητά (όταν προσπαθείς να γράψεις γρήγορα sms,όταν πας να κάνεις γρήγορα της περισσότερες ενέργειες) γιατί στα benchmarks τρέχει με περισσότερα fps?Πρίν είχα την 2.3.7 δεν κολούσε καθόλου αλλά στα benchmarks έκανε μικρότερα σκορ..

Παλιά είχα την Dorimanx-Rom-3.1.6.2-Nightly-275-All-in-One και τώρα θέλωνα βάλω αυτήν που έγραψα παραπάνω (Dorimanx-Rom-3.1.9-Nightly-277-All-in-One) βελτιώθηκαν τα rebbot που έκανε?

p.s με την ics 4.0.4 η μπαταρία κάνει πάρτυ.

Link to comment
Share on other sites

H ics κάνει καλύτερη διαχείριση της gpu και μάλλον γιαυτό δίνει μεγαλύτερα σκορ.Η ρομ έχει μια εφαρμογή που λέγεται hwa settings.Πήγαινε εκεί και ξε-τσέκαρε τηλέφωνο,επαφές,ρυθμίσεις,μηνύματα,πληκτρολόγιο και θα πηγαίνει πιο γρήγορα. Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μου βγάζει μόλις μπώ στις ρυθμίσεις hwa είναι η εφαμοργή sd tools.Εσύ τι λες αξίζει να βάλω dorimanx?
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε ρυθμίσεις--->εφαρμογές--->όλα και κάνε εκκαθάριση δεδομένων στις ρυθμίσεις hwa

Αν θες gingerbread πας dorimanx.Εμένα πλέον το gingerbread μου φαίνεται "αρχαίο" και ας έχει πιο "αεράτο" ui.Πιο smooth στο scrolling από την ics δεν ειναι αλλά σαφώς δείχνει πιο κάπως πιο ελαφρύ.Αν και με tsf και με hwa settings ειμαι αρκετά ικανοποιημένος απο την ics

Link to comment
Share on other sites

Και από skroutz βλέπω ότι η συγκεκριμένη κάρτα ξεκινά από 19€

 

Με όσα καταστήματα έχω επικοινωνήσει μου λένε ότι δεν είναι διαθέσιμη.

 

Αν βρεις κάτι πάνω σε αυτό,ενημέρωσε

 

Θεωρητικά μιλώντας εάν πάρουμε ένα backup τον φάκελο της native-sd rom από το ext4, βάλουμε την nand rom, και στην συνέχεια ξαναβάλουμε τον native-sd rom φάκελο στο ext4 δεν θα δουλέψει?

Link to comment
Share on other sites

Όσες φορές δοκίμασα nativesd είχα πρόβλημα με συγκεκριμένες εφαρμογές που φαίνεται πως ένα μέρος πήγαινε στην κάρτα. Αν δεν χρησιμοποιηθεί εφαρμογή για μεταφορά εφαρμογών στην κάρτα, όπως το link2sd, πάλι κάποιες εφαρμογές δεν πηγαίνουν στο partition; Αυτό είναι το μπέρδεμα, που πηγαίνουν, στο fat32 ή στο partition, ext4,ext3 κλπ; Αν δεν πηγαίνουν στο partition, μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το link2sd στις nativesd ώστε να μην βλέπει το ένα το άλλο;

Δεν είναι βολικό κάθε φορά να ψάχνεις ποια εφαρμογή πήγε που, ώστε να την μεταφέρεις Χειροκίνητα.

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτην την rom (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1166948) πρέπει να βάλω αυτο το recovery (Recovery_150M_system_5M_cache_v3.0.2.5)?

Έκανα ένα test για την sd card (με το πρόγραμμα sd tools) στις δύο κάρτες μου και ίδα διαφορά..Εκτός και αν παίζει ρόλο ότι στην μια είχα 2.3.5 και στην άλλη 2.3.7.

Δεν ξέρω αν αυτό το πρόγραμμα είναι καλό πάντος έβγαλα τα παρακάτω αποτελέσματα.

Transcend 8gb class 6 write speed = 4.7mb/s Read speed δεν θυμάμαι (με την πρώτη προσπάθεια)

Pny 8bg class 4 write speed = 7,7mb/s Read speed 32,4 mb/s (με την πρώτη προσπάθεια)

Με την ics που έχω τώρα η Pny 8bg class έβγαλε:

Write speed 7.3 mb/s Και Read speed = 25,4 mb/s (με την πρώτη προσπάθεια)

write speed 7,6 mb/s και Read speed = 30,4 mb/s (με την τρίτη προσπάθεια)

p.s Το κινητό 'οταν είχα την Transcend έκανε κοληματάκια αν π.χ κατέβαζα κάτι από το Play store και πατούσα το back button ενω με την Rny δεν το κάενι σε καμιά περίπτωση.

Άρα τι συμπέρασμα βγάζουμε?

 

καλησπέρα

Την έβαλες την dorimax? Το market καταιβαζει προγράμματα?

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Χθές έβαλα την Dorimanx-Rom-3.1.9-Nightly-277-All-in-One και είδα ότι στις ρυθμίσεις CM settings - επιδόσεις έχει κάποιες ρυθμίσεις όπως "χρήση compcache ram" ήταν ανεργό και την έβαλα 10% και έβαλα και καθαρισμός των assets υπαρχει περίπτωση να έχω κάποιο πρόβλημα?

Το έκανα restart και είδα διαφορά περίπου 30 mb παραπάνω ελεύθερη ram.

p.s την διαφορά την ίδα αφού άνοιξαν οι εφαρμογές.

 

 

Το market δεν κατεβάζει όλες τις εφαρμογές.Δηλαδη γράφεις το όνομα και σου λέει πως δεν υπάρχει.Εγώ μπήκα από το pc και τις έβαλα από εκεί.Πάντος έχει τις παραπάνω επιλογές που όπως φάινεται δουλεύουν καλά και βοηθάει το Hd2 μιας και δεν έχει και τόση μεγάλη ram (2009 μοντέλο) και η διαχείριση της παίζει ρόλο.

p.s Όταν το κινητό έφτανε στους 35 βαθμούς c (δεν έχω κάνει overclock) το κινητό κολλούσε.Σε γενικές γραμμές πάει καλά.Πιστεύω πως αν βγάλω το go Launcher ex θα πάει σφαίρα.

Το go Launcher ex πιάνει 30 mb ram χωρίς καιρούς κτλ.

Edited by BILLY_89
Link to comment
Share on other sites

Το hd2 έχει περισσότερη ραμ απο πολλά μοντέλα android που κυκλοφόρησαν και κυκλοφορούν ακόμη και σήμερα.Συγκεκριμένα εμείς έχουμε 576mb ram,την στιγμή που πριν 2 χρόνια τα high end android που κυκλοφορούσαν είχαν 512mb ram και επίσης τα σημερινά low-mid range android έχουν πάλι 512mb.Στο hd2 η μνήμη με την οποία ξεκινάει το λειτουργικό μετά το κομμάτι που καταλαμβάνει η gpu ειναι στα 403mb για τις ginger και στα 420mb για τις ics.Στα περισσότερα κινητά με την 512mb ram ξεκινάνε με 365-390 χωρίς πείραγμα σε κερνελ κτλ.Αλλού οφείλονται τα διάφορα κολλήματα που αναφέρεις και όχι στην ραμ. Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Το hd2 έχει περισσότερη ραμ απο πολλά μοντέλα android που κυκλοφόρησαν και κυκλοφορούν ακόμη και σήμερα.Συγκεκριμένα εμείς έχουμε 576mb ram,την στιγμή που πριν 2 χρόνια τα high end android που κυκλοφορούσαν είχαν 512mb ram και επίσης τα σημερινά low-mid range android έχουν πάλι 512mb.Στο hd2 η μνήμη με την οποία ξεκινάει το λειτουργικό μετά το κομμάτι που καταλαμβάνει η gpu ειναι στα 403mb για τις ginger και στα 420mb για τις ics.Στα περισσότερα κινητά με την 512mb ram ξεκινάνε με 365-390 χωρίς πείραγμα σε κερνελ κτλ.Αλλού οφείλονται τα διάφορα κολλήματα που αναφέρεις και όχι στην ραμ.

 

Ξέρω ότι έχει τόση ram το hd2 και δεν είπα ότι κολλάει τώρα με dorimanx.(μόνο όταν φτάνει η θερμοκρασία σε κάποια σημεία από την πολύ χρήση). Είπα ότι κολλούσε λίγο με την ics 4.0.4(που είναι λογικό πεστεύω με όσες παραμετροποιησεις και να κάνουν οι developers πάνω στην ics που έχει φτιαχτεί για διπύρηνα και τετραπύρηνα και 1bg ram .Εκτός από την Ics εμένα τώρα δεν κολλάει παρόλλου που έχω το go launcher ex(τραβάει αρκετή ram).Πάντος είναι λογικό να έχει ένα σημέρινο κινητό Low-mid να έχει 512 (δες το lg optimus l7 που είναι μοντέλο 2/12 γιατί έχει και 300 ευρό ενώ το Hd2 είχε πριν 2,5 χρόνια (10/9) είχε 700+ με την αύξηση του φπα τότε.

Σίγουρα δεν τα ξέρω πολύ καλά τα πραγμάτα και μπορεί να κάνω και λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...