Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Android Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια μια βοηθεια. Επειδη θα δωσω το τηλεφωνο σε καποιον που δεν ειναι εξοικειωμένος με android και με μοντες, πειτε μου ποια θεωρείτε πιο σταθερη ρομ για να μην κανει νερα. Η dorimanx που ειχα εγω ηταν η πιο γρήγορη και smooth αλλα έτρωγε καποια σκαλώματα αλλα δεν με απασχολούσε και πολυ εμενα. Εδω μας ενδιαφέρει πρωτίστως η σταθερότητα
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν θες κάτι που ειναι στα πλαισια της dorimanx (cm7) αλλά πιο σταθερή (λόγω λιγότερων "τρελιάρικων" tweaks που συνηθίζει να βάζει ο dorimanx) και να δουλεύει typhoon http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=933951
Link to comment
Share on other sites

ναι, την εχω δοκιμασει και αυτη αλλα ηταν πιο αργη απο την dorimanx :p Αυτες που δεν εχω δοκιμασει ποτε ειναι με το sense λογω της απεχθειας μου σε αυτο, αλλα μηπως ειναι πιο σταθερες?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα .

Είναι δυνατόν μία εφαρμογή να κρασαρει σε μία ρομ πχ v23 tytung και να δουλεύει στην v26 ? . O λόγος για την Eyeem (υπογραφή ) που δεν πιστεύω να χρησιμοποιούν πολλοί . Εννοείται για την ίδια έκδοση εφαρμογής . Τους έστειλα feed back άλλα μάλλον ενδιαφέρονται περισσότερο για το ios ...

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

 

Ξέρω ότι θα σας σπάσει τα νεύρα αυτή η ερώτηση, αλλά είναι λιγάκι δύσκολο να διαβάσω ολόκληρο το thread για να διαμορφώσω άποψη, οπότε σας παρακαλώ ανεχτείτε μία επανάληψη...

 

Έχω μία sense ROM, αλλά είναι πολύ αργή και δείχνει βαριά.

Θα ήθελα να την αλλάξω σε κάτι πιο γρήγορο και ελαφρύ, αλλά ταυτόχρονα και ομορφούλι. Βρήκα αυτή που πληροί τα αισθητικά μου κριτήρια (μοιάζει μάλιστα και πολύ με τη sense που φοράω τώρα - κακό αυτό, μήπως πρόκειται για sense επίσης; ), αλλά δεν ξέρω πώς είναι από ταχύτητα/σταθερότητα. Έχετε καμία ιδέα; Ή μήπως κάποια άλλη πρόταση;

 

Επίσης γνωρίζετε πώς μπορώ να φτιάξω τα ελληνικά στα sms ώστε να μην αλλάζει μήνυμα κάθε 70 χαρακτήρες, αλλά να φτάνει στους 160;

 

Ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη που σας ταλαιπωρώ.

Sing as you raise your bow,

Shoot straighter than before...

Link to comment
Share on other sites

Δε μας ταλαιπωρείς αλλά το "αυτή" η ρομ δεν έχει λινκ για να δούμε ποια ειναι.Για τα sms οι sense roms έχουν μέσα στις ρυθμίσεις υων μηνυμάτων μια επιλογή για gsm και unicode κωδικοποίηση.Επιλέγοντας gsm γράφεις 160 χαρακτήρες

 

Καλημέρα .

Είναι δυνατόν μία εφαρμογή να κρασαρει σε μία ρομ πχ v23 tytung και να δουλεύει στην v26 ? . O λόγος για την Eyeem (υπογραφή ) που δεν πιστεύω να χρησιμοποιούν πολλοί . Εννοείται για την ίδια έκδοση εφαρμογής . Τους έστειλα feed back άλλα μάλλον ενδιαφέρονται περισσότερο για το ios ...

Φυσικά και ειναι δυνατόν να συμβαινει αυτό.Μια αλλαγή να έγινε σε ένα αρχείο της ρομ ειναι ικανή να κάνει μια εφαρμογή να παίζει ή όχι.

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Είμαι λιγάκι αφηρημένος... Σορρυ!

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1271254

 

Κοιτάω για τα sms τώρα. Ευχαριστώ! :)

Sing as you raise your bow,

Shoot straighter than before...

Link to comment
Share on other sites

Αυτη ειναι παλιά αλλά δεν ειναι sense.Ειναι gingerbread και miui.http://en.miui.com/ Σαφώς και θα πηγαίνει πιο "αεράτα" σε αρκετές λειτουργίες σε σχέση με την sense.Αλλά δεν θα έχει ελληνικό μενού και όσο για τα μηνύματα δε ξέρω αν θα σου δουλέψει αυτό http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=311728 διαφορετικά βάζεις έξτρα εφαρμογή όπως π.χ. handcent sms,go sms κτλ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά , έχω βάλει στο HD2 μου μια απο τις αρχικές ICS , τη Nexus HD2-ICS-CM9-1.5 με την οποία είμαι ευχαριστημένος με εξαίρεση την αναπαραγωγή του Video .Λόγω φόρτου εργασίας δε προλαβαίνω να βλέπω όλα τα ποστ κάθε φορά, μπορείτε να μου πείτε αν έχει βγει κάποια rom που να λειτουργεί και το βίντεο κανονικά η κάποια rom που να είναι αισθητή η διαφορά της ώστε να τη βάλω?
Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά , έχω βάλει στο HD2 μου μια απο τις αρχικές ICS , τη Nexus HD2-ICS-CM9-1.5 με την οποία είμαι ευχαριστημένος με εξαίρεση την αναπαραγωγή του Video .Λόγω φόρτου εργασίας δε προλαβαίνω να βλέπω όλα τα ποστ κάθε φορά, μπορείτε να μου πείτε αν έχει βγει κάποια rom που να λειτουργεί και το βίντεο κανονικά η κάποια rom που να είναι αισθητή η διαφορά της ώστε να τη βάλω?
http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1434860 Η τελευταία έκδοση και δουλεύουν όλα ρολόι .
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία , ευχάριστο πολύ αυτό!Κάτι άλλο έχω τη MAGLDR 1.13 και το recovery "4EXT recovery V2.27 RC5".Πρέπει να αλλάξω κάτι απο αυτά η μπορω όπως είμαι να συνεχίσω σε wipe/format και μετά πέρασμα τη rom?
Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία , ευχάριστο πολύ αυτό!Κάτι άλλο έχω τη MAGLDR 1.13 και το recovery "4EXT recovery V2.27 RC5".Πρέπει να αλλάξω κάτι απο αυτά η μπορω όπως είμαι να συνεχίσω σε wipe/format και μετά πέρασμα τη rom?

 

Μια χαρά είσαι, προχώρα ακάθεκτος.

 

Ερωτηξις1: Ξαφνικές επανεκκινήσεις του κινητού καθώς και ένα μήνυμα μετά από αυτές ότι "νέα κάρτα sim... κλπ κλπ....και χρειάζεται επανεκκίνηση του κινητού για να ενεργοποιηθεί..." έχει να κάνει με εγκατάσταση κάποιου προγράμματος που έκανα πρόσφατα? Γιατί μέχρι πρότινος δεν είχα θέμα με την nexushd2.

Μάλλον να αρχίσω δηλαδή να απεγκαθιστώ με τη σειρά προγράμματα ξεκινώντας από το τελευταίο....

Ερωτηξις2: πως βλέπουμε τι είδος ext έχουμε στην κάρτα, δηλαδή ext3 ή ext4?

Edited by demakhs
Link to comment
Share on other sites

Eβαλες μήπως τον kernel από http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=30610154&postcount=760

Πολύ ωραία , ευχάριστο πολύ αυτό!Κάτι άλλο έχω τη MAGLDR 1.13 και το recovery "4EXT recovery V2.27 RC5".Πρέπει να αλλάξω κάτι απο αυτά η μπορω όπως είμαι να συνεχίσω σε wipe/format και μετά πέρασμα τη rom?

 

Ανοιξε την εφαρμογή terminal emulator (αν δεν την έχεις κατέβασε τη από το play) και γράψε την εντολή df

Αν στο /system partition σου γράφει 170mb και άνω,μπορεις να συνεχίσεις την εγκατάσταση με wipe all userdata.Αν ειναι πιο κάτω,πρέπει να ξαναφλασάρεις απο την επιλογή usb flasher του magldr ένα recovery 170mb το ελάχιστο,προτείνω 175.

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Eβαλες μήπως τον kernel από http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=30610154&postcount=760

 

Ανοιξε την εφαρμογή terminal emulator (αν δεν την έχεις κατέβασε τη από το play) και γράψε την εντολή df

Αν στο /system partition σου γράφει 170mb και άνω,μπορεις να συνεχίσεις την εγκατάσταση με wipe all userdata.Αν ειναι πιο κάτω,πρέπει να ξαναφλασάρεις απο την επιλογή usb flasher του magldr ένα recovery 170mb το ελάχιστο,προτείνω 175.

 

Πάλι μπακαλιστικη απάντηση έδωσα....που να μου πάει το μυαλό στο system partition....ευτυχώς που υπάρχεις να μας διορθώνεις :p.

 

Βλέποντας στις πληροφορίες του κινητού έχω τον "2.6.32-ics_tytung_hwa_r3.3 securect@debianlnxvm #2 web Aug 15".

To link που στειλες παραπέμπει σε άλλο, πιο καινούριο, να το περάσω ή μακριά απ' αυτό και να περάσω κάποιο άλλο?

 

Συγκεκριμένα λοιπόν για τα προγράμματα που έλεγα, είχα εγκαταστήσει το avg, περισσότερο για να εντοπίσω το κινητό όταν το χάσω

(που θα το χάσω.....και σιγά που θα το βρω μετά.....).

Τι χρησιμοποιείς επί τούτου? Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που σου στέλνει τον αριθμό της καινούριας sim που εισάγεται, εντοπίζει το κινητό στο google κλπ?

Ρητορική η ερώτηση, το ξέρω ότι υπάρχει...ποιο είναι το top θέλω να μου πεις...:O

Θα με στείλεις πάλι στο "κουτί" μήπως? ;)....Δε μου δίνεις ελεύθερη πρόσβαση εκεί, να μη σε ταλαιπωρώ κάθε τόσο και να στέλνεις link? :lol: :p :lol:

 

Σημείωση: το avg το σούταρα και το κινητό φαίνεται να επανήρθε.....το γλιτώσαμε το by pass....Γιακούμπ θα μείνεις χωρίς δουλειά...

Link to comment
Share on other sites

Ανοιξε την εφαρμογή terminal emulator (αν δεν την έχεις κατέβασε τη από το play) και γράψε την εντολή df

Αν στο /system partition σου γράφει 170mb και άνω,μπορεις να συνεχίσεις την εγκατάσταση με wipe all userdata.Αν ειναι πιο κάτω,πρέπει να ξαναφλασάρεις απο την επιλογή usb flasher του magldr ένα recovery 170mb το ελάχιστο,προτείνω 175.

Λοιπόν έκανα αυτο που μου είπες και βλέπω διάδορα νούμερα που δε καταλαβαίνω και κάποια dev/block/mtdblock.. κτλπ.Ποιο ακριβώς είναι αυτό να σου πω.Αν και βλέπω κάποια 210396 και αν θυμαμαι καλά είχα βάλει το 200άρι..

Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

Θα γράφει /system.Αν εκει βλέπεις 210396k εισαι οκ μπορεις να βάλεις την ρομ

 

Τι χρησιμοποιείς επί τούτου? Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που σου στέλνει τον αριθμό της καινούριας sim που εισάγεται, εντοπίζει το κινητό στο google κλπ?

Ρητορική η ερώτηση, το ξέρω ότι υπάρχει...ποιο είναι το top θέλω να μου πεις...:O

 

Σημείωση: το avg το σούταρα και το κινητό φαίνεται να επανήρθε.....το γλιτώσαμε το by pass....Γιακούμπ θα μείνεις χωρίς δουλειά...

Δε χρησιμοποιώ κάποιο τέτοιο πρόγραμμα.Απλά προσπαθώ να μη χάσω το κινητό ή να μη μου το "χάσουν" :p

 

Ερωτηξις2: πως βλέπουμε τι είδος ext έχουμε στην κάρτα, δηλαδή ext3 ή ext4?

Aν έχεις το 4ext recovery σου το δείχνει.Αλλoς τρόπος ειναι να ανοίξεις την εφαρμογή terminal και να γράψεις

mount | grep sd-ext και θα δεις να λέει ext3 ή ext4

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by kollatos
Link to comment
Share on other sites

Θα γράφει /system.Αν εκει βλέπεις 210396k εισαι οκ μπορεις να βάλεις την ρομ

Για να το σιγουρέψουμε βλέπω το εξής dev/block/mtdblock3 204800 164280 40520 80%/system αν σε βοηθάει..

Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

Χρήστο την είδες αυτή; http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=30946035

 

Minimal partition table :

misc ya 1M

boot yboot|ro 5M

system ya 115M

cache ya 2M

userdata ya|asize|hr allsize

 

Τι φτιάχνει αυτός ο xylo???

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Αυτή κατεβάζω τώρα.

Edit

Εγκαταστάθηκε κανονικά αλλά δε μου δίνει root access.Δε βλέπω όμως και κανέναν άλλο στο θέμα να γράφει γιαυτό το πρόβλημα,ειτε γιατι δεν το δοκιμασε ακόμη κανείς,ειτε γιατι το έχω μόνο εγω.Εγώ πάντως δε θα κάνω ποστ,γιατι έγραψε πως φεύγει για ΣΚ και ότι την έβγαλε βιαστικά.Ας τον αφήσουμε να ξεκουραστεί και βλέπουμε απο δευτέρα τι παίζει :p

Edit2

Φλασάροντας αυτό το πρόβλημα λύθηκε.Οποιος θέλει να δοκιμάσει την ρομ και έχει το ίδιο πρόβλημα,φλασάρει το αρχειο από το recovery και ειναι οκ. Προχωράω στο στήσιμο

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Πήρα το μήνυμά σου παραπάνω Χρήστο, σχετικά με τη ROM που έδειξα.

Να το θέσω διαφορετικά για να μη σας κουράζω;

 

Υπάρχει μια ROM, κατά προτίμηση sense, με όσο γίνεται πιο πρόσφατη έκδοση android, ελαφριά σχετικά, ώστε να μην κάνει το τηλέφωνο πιο αργό σε απόκριση απ' το desire C της μητέρας μου ας πούμε, που να είναι ταυτόχρονα σταθερή, να έχει ελληνικά κανονικά, να δουλεύουν όλα και... να είναι και ομορφούλα;

Δεν αλλάζω ROM όπως φαντάζεστε κάθε μήνα, θέλω κάτι στιβαρό και λειτουργικό, που να το αφήσω εκεί κανένα χρόνο ακόμα τουλάχιστον.

Αυτή η τελευταία που δείχνετε, είναι καλή; Μου κάνει;

 

Θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάτι;

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ!

 

Φιλικά,

 

Νάσος

Sing as you raise your bow,

Shoot straighter than before...

Link to comment
Share on other sites

Την έβαλα μια χαρά τη rom που μου ειπατε!!Φαίνονται όλα μια χαρά, να στε καλά και σας ευχαριστώ και πάλι για άλλη μια φορά!
Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

Πήρα το μήνυμά σου παραπάνω Χρήστο, σχετικά με τη ROM που έδειξα.

Να το θέσω διαφορετικά για να μη σας κουράζω;

 

Υπάρχει μια ROM, κατά προτίμηση sense, με όσο γίνεται πιο πρόσφατη έκδοση android, ελαφριά σχετικά, ώστε να μην κάνει το τηλέφωνο πιο αργό σε απόκριση απ' το desire C της μητέρας μου ας πούμε, που να είναι ταυτόχρονα σταθερή, να έχει ελληνικά κανονικά, να δουλεύουν όλα και... να είναι και ομορφούλα;

Δεν αλλάζω ROM όπως φαντάζεστε κάθε μήνα, θέλω κάτι στιβαρό και λειτουργικό, που να το αφήσω εκεί κανένα χρόνο ακόμα τουλάχιστον.

Αυτή η τελευταία που δείχνετε, είναι καλή; Μου κάνει;

 

Θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάτι;

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ!

 

Φιλικά,

 

Νάσος

Αυτή που δείχνουμε στα τελευταία ποστ δεν έχει sense και ειναι με android 4 δηλαδή ics.

Δυστυχώς δεν έχει ακόμη καταφέρει κανείς να φτιάξει ics rom με sense 4.Η μόνη λύση ειναι οι sense roms με android 2.3.5 που το android 2.3 ειναι ήδη 2 εκδόσεις παλιό και πάνω από χρόνο.Αν δε σε πειράζει αυτό τότε σχεδόν κάθε βδομάδα βγαίνουν sense roms

Η nrg ειναι σχετικά ελαφριά http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=733649

πιο καινούριες ειναι η sense of eclipse http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1124757

και η themed team blue droid http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1769081

και οι 3 ειναι "ομορφούλες",Την nrg την δοκίμασα,πάει αρκετά καλά.Τις άλλες 2 δεν τις δοκιμασα.

Link to comment
Share on other sites

Την nrg πρέπει να έχω (σίγουρα nrg γιατί μοιάζει ολόιδια, δεν ξέρω για την έκδοση, γιατί η δική μου λέει Feb 2012 και το εικονιδιάκι της σύνδεσης με USB που βλέπω στις εικόνες διαφέρει.

Κατεβάζω τώρα και τις 2, θα τις δοκιμάσω.

Θα ήθελα 4-άρι Android, αλλά δεν ξέρω αν θα καταφέρω να στήσω ελληνικά κτλ και να το κάνω να δουλεύει όπως θέλω. Οπότε θα αρκεστώ προς το παρόν στο 2.3.5.

 

Ευχαριστώ πολύ! :)

Sing as you raise your bow,

Shoot straighter than before...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...