Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Android Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σας ευχαριστω ολους οσους ασχοληθηκατε με μενα, νομιζω οτι πηρα το κολαει και ειμαι ενταξει τωρα με την sd ρομ.

Συγγνωμη αν ημουν ενοχλητικη, κουραστικη, απαιτητικη, απλα κατανοηστε με, ειμαι σε φαση περιεργη αυτη τη περιοδο - σας εξηγησα.

 

Το Android τελικα αρχιζει και μ αρεσει πολυ. Κυριως γιατι εχεις παρα πολλες εφαρμογες να διαλεξεις - στα WinMo δεν υπαρχουν πια πολλα πραγματα να βρεις.

Οι sd ρομς ειναι μια χαρα, απλα επειδη σιγα-σιγα σταματαω να ασχολουμαι με τα WinMo, ειναι κουτο να εχω δεσμευμενη την κεντρικη μνημη με ενα λειτουργικο που θα παψω να δουλευω. Αρα, μαλλον, οπου να ναι σκεπτομαι ειτε εγω ειτε ο ανδρας μου, να βαλω (μετα απο μελετη προσεκτικη του οδηγου για αρχαριους) μια NAND ρομ.

 

Οπως και να χει, ευχαριστω για το ενδιαφερον που καποιοι δειξατε.

Θα επανελθω, οταν θα χρειαστω καποιες συγκεκριμενες εφαρμογες που θελω, οπως πχ. fullscreen ημερολογιο widget, κατι αντιστοιχο fullscreen 3d photo gallery που ειχαν τα WinMo στο αντιστοιχο tab κτλ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φίλε bbb δοκίμασα και τους δυο kernel που μου έδωσες αλλά πάλι τίποτα! το κινητό όταν κάνω ηχογράφηση φωνής με οπουδήποτε πρόγραμμα και αν εχω δοκιμάσει απο το market κολλαει όταν με πάρουν τηλέφωνο μετά την ηχογράφηση και στρώνει με reboot! το αστείο όμως της υποθέσεις είναι οτι με το πρόγραμμα εγγραφής ήχου που έχει η typhoon rom δεν κολλαει αλλά πιστεύω οτι η ποιότητα που γράφει δεν είναι και τόσο καλή!
Link to comment
Share on other sites

Φίλε επιβεβαιώνω ότι το bug που λες,υπάρχει και στις ics roms.Δε γνωρίζω αν υπάρχει κάποια λύση.Μπορείς όμως να δοκιμάσεις και καμμία sense rom π.χ. tbd ή energy για να δεις αν υπάρχει και εκεί αυτό το bug ή να γράφεις φυσικά με την προεγκατεστημένη εφαρμογή.Η να κάνεις reboot μετά απο κάθε ηχογράφηση

edit

νέα tytung rom v2.6 κατεβάζω και δοκιμάζω

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ την κατεβάζω.

Ευκαιρία να περάσω και τον cLK 1.5 του Kokotas με το touch beta RC8 recovery και καθαρή εγκατάσταση της rom.

 

Πες μου πάλι σε παρακαλώ Χρήστο, δεν μπορώ να περάσω το LEOIMAG.nbh απ'ευθείας απο την κάρτα. Πως γίνεται;

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα την τελευταία του tytung v2.6 κ μπορώ να πω ότι είναι πιο stable από την v2.5 .Παιδιά είδα βίντεο στο youtube ics vs jelly bean κ πραγματικά η δευτέρη είναι εμφανής γρηγορότερη από την ics.Ομως υπάρχει καμιά εξέλιξη ως προς full hwa???? :worry:
Link to comment
Share on other sites

Μετατρέπω το LEOIMG.nbh σε ruu_signed.nbh και τρέχω το LeoCustomRUU.exe. Μου λέει πως θα περάσει το cLK 1.5.0.7 , τελειώνει η εγκατάσταση και ανοίγει το τηλέφωνο σε μια άσπρη οθόνη με πράσινα γράμματα htc και μένει εκεί.

 

ok το έκανα.

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

Ομως υπάρχει καμιά εξέλιξη ως προς full hwa???? :worry:

Απο όσο βλεπω το παλεύουν να πετύχουν το triple buffer στον kernel που στην ουσία ειναι αυτό που κάνει την διαφορά σε σχέση με την ics

Link to comment
Share on other sites

Μετατρέπω το LEOIMG.nbh σε ruu_signed.nbh και τρέχω το LeoCustomRUU.exe. Μου λέει πως θα περάσει το cLK 1.5.0.7 , τελειώνει η εγκατάσταση και ανοίγει το τηλέφωνο σε μια άσπρη οθόνη με πράσινα γράμματα htc και μένει εκεί.

 

ok το έκανα.

Δηλαδή τί έκανες;

Δώσε περισσότερες πληροφορίες σε μας τους "νέους".

Αν μπορείς δώσε μας οδηγίες για να περάσουμε κι εμείς το νέο cLK.

Link to comment
Share on other sites

Στον οδηγό μου έχω πληροφορίες για το πως κάνεις εγκατάσταση του clk.Η τελευταία έκδοση που αναφέρθηκε ειναι η 1.5.0.7 απο τον kokotas και την βρίσκεις στο http://www.mediafire.com/?sz9794577aixc89

εννοείται πως βάζοντας clk σβήνεται ο magldr που έχεις τώρα.Το πλεονέκτημα του clk απέναντι στον magldr ειναι ότι φορτίζει το κινητό κλειστό (βασικά έχει κλειστή οθόνη και ειναι στο recovery και όχι τελείως κλειστό όπως τα wm) και το γεγονός ότι σου επιτρέπει να αλλάζεις τα partitions για τις ρομ χωρίς χρήση pc.Και επίσης δουλεύει η απευθείας εισαγωγή στο recovery για φλασάρισμα-μπακαπ ρομ.Δηλαδή δε χρειάζεται για να μπεις στο recovery να πατάς magldr--->ad recovery αλλά πας κατευθείαν απο το λειτουργικό

Link to comment
Share on other sites

Απο όσο βλεπω το παλεύουν να πετύχουν το triple buffer στον kernel που στην ουσία ειναι αυτό που κάνει την διαφορά σε σχέση με την ics

 

bbbb και σε όλα τα παιδιά του forum όταν "πάρει" το αυτί σας για full hwa που να παίζει και 3d παιχνίδια σε jelly bean αναφέρετετο έδω στο forum :)!Και κάτι άσχετο.....μπορώ να δοκιμάσω τον clk χωρίς να σβηστεί η rom στο κινητό?

Link to comment
Share on other sites

Μόνο αν έχεις ήδη προηγούμενη έκδοση clk 1.5.βάζεις την καινούρια έκδοση απο πάνω φτιάχνεις όπως είχες τα partitions και όλα οκ

edit

Δε γίνεται τελικά ή κάτι έκανα λάθος εγώ.Διάβασα εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1114053&page=115 ότι γίνεται αλλά δοκίμασα από μια παλιότερη έκδοση να πάω στην τελευταία έκδοση clk v1.5.0.7 και μου έκανε format και χρειάστηκε να επαναφέρω το backup μου

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

επειδη μονο τις επαφες μου εχω κανει backup και επαναφορα,οταν εχουμε ενα ολικο backup και εχουμε αλλαξει rom ειναι αχρηστο?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ολικό backup εννοείς αυτό που παίρνουμε από το recovery; Αν έχεις αλλάξει ρομ και δε σκοπεύεις να επανέλθεις σε εκείνη την οποία έχεις πάρει το backup από το recovery,ναι κατά μια έννοια ειναι πλέον άχρηστο.Από την άλλη όμως υπάρχουν εφαρμογές όπως το nandroid browser και το appextractor ακόμη και το titanium backup στην pro έκδοση που μπορούν να ανοίξουν αυτό το backup και να πάρεις από εκει κάποια εφαρμογή που είχες στην προηγούμενη ρομ
Link to comment
Share on other sites

αυτο εννοουσα και εγω,να μην εγκαθιστω παλι τις εφαρμογες.

αλλα δεν δημιουργουνται μικροκολληματα?ειναι σαν να τις εγκατεστησα στην καινουρια ρομ?

γιατι παλια στο spb backup με wmobile οταν εκανα επαναφορα απο αλλη rom,και ενω ελεγε οτι το υποστηριζε,μια φορα μονο μου ειχε κατσει τελεια.τις αλλες υπηρχαν παρενεργειες...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για τις εφαρμογές χρήστη θα χρησιμοποιήσεις το titanium backup και στο android συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο από αυτό που περιγράφεις με τα wm.Αν στην νέα ρομ επαναφέρεις με το titanium backup μόνο τις εφαρμογές που πέρασες εσύ,99,9% δεν έχεις πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

τελεια!σκεφτομουν να μην αλλαξω ρομ για πολυ καιρο με τοσες μερες που εκανα για να φερω το κινητο στην κατασταση που θελω με ολες τις απαραιτητες εφαρμογες,αλλα αφου το titanium τα επαναφερει,θα μπω στον πειρασμο πολυ συντομα:)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να παρω backup από το recovery την nrg που φορώ τώρα και όταν φθάνει στο backup του data λέει: can't mount data και κλείνει.

Χρήστο δοκίμασες τη νέα Nexus?

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Σωκράτη την v2.6 έχω τώρα.Μια χαρά ειναι.Την πέρασα πάνω από την v2.5 χωρίς wipe data.Στην πρώτη εκκίνηση έλειπαν όλες οι εφαρμογές μου και έβγαλε ένα μήνυμα το link2sd στην μπάρα ειδοποιήσεων που έλεγε "σφάλμα προσάρτησης" και πατώντας πάνω του με πήγε σε μια νέα καρτέλα που έλεγε για επαναδημιουργία των mount scripts ή reboot.Πάτησα επαναδημιουργία,μου έβγαλε να διαλέξω το είδος του ext partition που έχω και μετά έκανα reboot.Και εμφανίστηκαν όλες οι εφαρμογές κανονικά και δουλεύουν άψογα.

Τώρα για το μήνυμα στην nrg δεν γνωρίζω κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Έχω πρόβλημα στην 2.6 με την εφαρμογή ZArchive. Με την εφαρμογή αυτή δεν είχα ποτέ πρόβλημα, τώρα σχεδόν μόλις την ανοίξω το τηλέφωνο κάνει reboot. Μπορεί κάποιος να το τσεκάρει;
Link to comment
Share on other sites

Με το zarchiver είχα πρόβλημα και με άλλες εκδόσεις ρομ.Δε μπορούσα με τίποτε να ξεζιπάρω μεγάλα αρχεία.Με το που πάταγα π.χ. πάνω στο αρχείο nexushd2_tytung_v2.5 κολλούσε όλο το τηλέφωνο και έκανα εγώ reboot με βγάλσιμο μπαταρίας.Tην πέταξα και έβαλα το zipper7 Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Πέδες sorry αν έχει ξανά απαντηθεί αλλά αν μπορεί κάποιο ας μου πει πια είναι αύτη η Κινεζική η μπαταρία που κραταει περισσότερο το κινητό μας γιατί σκέπτομαι να την αγοράσω!
Link to comment
Share on other sites

Δες λίγο εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4236271#post4236271 τελευταίο ποστ

Εγώ προσωπικά έχω 2 γνήσιες απλές και δε ξαναπαίρνω κινέζικη.Ειδικά για android που οι κερνελ μας ειναι κατασκευασμένοι για να αναγνωρίζουν σωστά την original μπαταρία,εγώ δεν διακινδυνεύω για κινέζικη μπαταρία.2 που είχα πάρει αφενός πάνω στο 6μηνο τα έπαιξαν και αφετέρου το κινητό δεν μετρούσε σωστά την θερμοκρασία τους.Το κινητό ζεμάταγε και η μπαταρία έδειχνε ότι ειναι στους 27-28 βαθμούς.Πάντως πίστευα ότι οι 42-45 βαθμοί που μπορεί να φτάσει το κινητό μας με πολύ ζόρισμα και στους 50 το μέγιστο που έχω δει, ήταν υπερβολικό αλλά είδα στο θέμα του hox φωτό με 55 βαθμούς και μια αναφορά για πάνω από 60 και αναθεώρησα...

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

...Το κινητό ζεμάταγε και η μπαταρία έδειχνε ότι ειναι στους 27-28 βαθμούς.Πάντως πίστευα ότι οι 42-45 βαθμοί που μπορεί να φτάσει το κινητό μας με πολύ ζόρισμα και στους 50 το μέγιστο που έχω δει, ήταν υπερβολικό αλλά είδα στο θέμα του hox φωτό με 55 βαθμούς και μια αναφορά για πάνω από 60 και αναθεώρησα...
Υπάρχει κανένα widget που να εμφανίζει τη θερμοκρασία της μπαταρίας ή ακόμη καλύτερα να την εμφανίζει πάνω στη μπάρα;
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανένα widget που να εμφανίζει τη θερμοκρασία της μπαταρίας ή ακόμη καλύτερα να την εμφανίζει πάνω στη μπάρα;

 

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το battery monitor widget και να επιλέξεις το θα εμφανίζεται στο widget. Έχω επιλέξει στο πάνω μέρος να εμφανίζεται η κατανάλωση ρεύματος και κάτω η θερμοκρασία της μπαταρίας.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...