Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Android Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ και εγώ με τη σειρά μου για τις πληρέστατες οδηγίες εγκατάστασης NativeSD.

Μια απορία έχω (αφού κατά τα άλλα όλα δουλεύουν ρολόι) και ελπίζω να μην είναι πολύ αφελής: Με NativeSD είναι ασφαλής η σύνδεση του HD2 με το PC μέσω USB, ή υπάρχει κίνδυνος να χτυπήσει το λειτουργικό; Θέλω να εγκαταστήσω ένα πρόγραμμα για συγχρονισμό με το Outlook (ο λόγος για τον οποίο παραμένω στα WM), αλλά αναρωτιέμαι αν η ταυτόχρονη χρήση της κάρτας από την ROM και από το PC οδηγήσει σε πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όντως με class 4 κάρτα είχα και εγώ κολλήματα. Μπορείς να δοκιμάσεις την Tytung εξολοκλήρου σε NAND. Αλλιώς καλή και σταθερή είναι h ICS του Tytung http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1434860 και η CyanogenMod 7.2.0.1 του Typhoon http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=933951

 

Ευχαριαστώ, αν και στο παρελθόν που του είχα βάλει μια ics το battery drain ήταν απίστευτο. Θα ξαναδοκιμάσω.

 

Kingston sd και δη class4 οτι χειροτερο για το hd2 android.ακομη και nand να βαλεις λογω του περιορισμενου χωρου για εφαρμογες,θα χρειαστει οπωσδηποτε καποιο script π.χ. link2sd οποτε παλι θα εχεις μειωμενη αποδοση

 

Ναι είπα να δοκιμάσω την ΝexusHD2-JellyBean-4.1.2-CM10 V1.3a που προτείνουν όλοι, αλλά σε NAND που είναι όμως για το μεγαλύτερο TMous Leo και έμεινα με 30mb χώρο :p Αλλά και με link2sd πολύ γρήγορα εξαντλήθηκε ο χώρος. Κρίμα γιατί πήγαινε σφαίρα η rom έτσι :(

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε ενα hard reset στα windows mobile και δες αν θα τρέξει το haret.και αφού εξοικιωθεις με το android μπορείς να πεταξεις τελείως τα wm

τελικα αυτο ηταν το προβλημα! το εκανα και ολα πηγαν ρολοι! ευχαριστω πολυ!

επειδη ομως εκαψα μαλλον την πρωτη καρτα και πηρα αλλη μια μικρη για να πειραματιστω τωρα που τα καταφερα θελω να ρωτησω ποιο ειναι το μεγιστο οριο χωρητικοτητας που μπορει να δεχτει; επισης αφου οσο ανεβαινει η class ανεβαινουν και οι ταχυτητες, η class 10 ειναι οτι καλυτερο;

Link to comment
Share on other sites

Παίζει ρόλο και το class αλλά και η μάρκα της κάρτας.sandisk class4 και άνω παίζουν καλύτερα.Καλή περίπτωση η sandisk κόκκινη-γκρι μέχρι 16gb http://www.ebay.com/sch/i.html?_nkw=sandisk+microsdhc+ultra+class10&_sacat=0&_odkw=sandisk+ultra+class10&_osacat=0&_from=R40.Η 32αρα από την προσωπική μου εμπειρία,δε παίζει τόσο καλά με nativesd.Το μέγιστο μέγεθος που μπορεί να δεχτεί το hd2 σε κάρτα μνήμης ειναι 64gb,σύμφωνα με κάποιους που έχουν ποστάρει στο xda.
Link to comment
Share on other sites

παντως ειναι η μερα με τη νυχτα σε σχεση με τα 6.5! και φαινεται να τα πεταω εντελως απο μεσα!

ισως να δοκιμασω και τα 7.8 η ακομη και τα 8αρια αν μας κανουν τη χαρη οι XDA...

πληροφοριακα θελω επισης να ρωτησω αν η native ειναι ο καλυτερος τροπος εγκαταστασης ως προς την αποδοση του λειτουργικου...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την αμεση απαντηση!

κατι τελευταιο και δε θα σε απασχολησω αλλο προς το παρον...!! :)

οταν θελουμε να περασουμε αλλη rom τι πρεπει να κανω στην καρτα μνημης; το λεω γιατι προσπαθησα στην παλια να την ξανακανω fat32 και μετα να ξανακανω partition αλλα το partition δεν το αναγνωριζε ουτε το mini tool partition wizard και παρεμενε ullocated... φανταζομαι τη χαλασα γιατι ειχε κολλησει και την εβγαλα πανω στη διαδικασια... αλλα ποιος ειναι ο σωστος τροπος;

Link to comment
Share on other sites

Στην κάρτα μνήμης δε χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο πέρα απο την αρχική μορφοποίηση σε fat32 και ext4 για android.Οταν θες να βάλεις άλλη ρομ,την αντιγράφεις στο fat32 κομμάτι της κάρτας,μπαινεις recovery και την φλασάρεις.Αν θες να σβήσεις την προηγούμενη ρομ,οπως εισαι στο recovery και πριν την εγκατάσταση της νέας πας στο wipe user data/factory reset και κάνεις wipe.Αν έχεις όμως 2 nativesd ρομ και θέλεις να σβήσεις μόνο την μία και να βάλεις μια άλλη,δε θα κάνεις wipe user data/factory reset αλλά όπως είσαι στο recovery θα φλασάρεις το nativesd recovery https://sites.google.com/site/nativesdtouchrecovery/ και θα σβήσεις την ρομ που δε θέλεις

Για την κάρτα που λες ότι χάλασες το mini tool αν την βλέπει ως unallocated,δεν έχει χαλάσει.Δεξι κλικ πάνω της και μετά δημιουργία νέων partitions απο την αρχή

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Για την κάρτα που λες ότι χάλασες το mini tool αν την βλέπει ως unallocated,δεν έχει χαλάσει.Δεξι κλικ πάνω της και μετά δημιουργία νέων partitions απο την αρχή

ναι αλλα προσπαθησα με διαφορους τροπους να την ξανακανω fat32 και δεν τα καταφερα.... υπαρχει τροπος να ξαναγινει;

Link to comment
Share on other sites

βασικα δοκιμασα να κανω resize το partition fat32 και κολλησε το προγραμμα στο 0%... περιμενα κανα τεταρτο και το εκλεισα...

επισης πατησα δεξι κλικ στο unallocated για νεο partition και λεει πως δε γινεται γιατι πρεπει να κανω πρωτα delete τα partitions...

και οταν κανω delete τα partitions δειχνει πως η διαγραφη εγινε αλλα μετα οτι partition και να προσπαθησω να κανω μου εμφανιζει το unallocated partition οπως ακριβως ηταν και πριν... το προβλημα δεν ειναι η συγκεκριμενη καρτα, για πεταμα ηταν, αλλα τι θα πρεπει να κανω στην επομενη οταν θελησω να την ξανακανω συμβατη με το pc...

Link to comment
Share on other sites

Με το mini tool ή κάποιο παρόμοιο εργαλείο,σβήνεις τα partitions και την φορμάρεις ολόκληρη ως fat32.Το έχω κάνει αρκετές φορές.Aν στο κινητό έχεις android με magldr bootloader έχει μια επιλογή για διαγραφή των partitions στο magldr--->services--->clear sd mbr και μετά μπορεί να φορμαριστεί από το pc σε fat32 ακόμη και με το κλασσικό εργαλείο των windows δηλαδή δεξι κλικ--->φορματ
Link to comment
Share on other sites

ωραιος! θα το δοκιμασω πρωτα στη νυν 4gb 5ευρω καρτα μου να σιγουρευτω επι της διαδικασιας πριν προβω σε ενεργειες πανω στην Sandisk microSDHC Extreme Pro 16GB Class 10 :)
Link to comment
Share on other sites

Εάν λέγαμε πριν τρία χρόνια ότι η μαμά μπαταρία κραταει τρεις μέρες ακόμη θα γελούσαν.

Τα συγχαρητήρια μου στον τεράστιο tytung.

Link to comment
Share on other sites

η μπαταρια της υπογραφης σου κραταει περισσοτερο;

επισης βαζοντας android rom απο τα win 6.5 που ειχα, νομιζω πως εχει βελτιωθει η ενταση στο ακουστικο ενω αντιθετως εχει μειωθει η ενταση στο ηχειο! μπορει να γινει κατι τετοιο η ειναι η ιδεα μου;;

Edited by ppetross
Link to comment
Share on other sites

Έχω την NexusHD2-JellyBean-4.1.2-CM10 V1.3a σε NativeSD και ξαφνικά δεν μου δουλεύει το wireless. To διακόπτης στα settings είναι γκριζαρισμένος και δεν μπορώ να το ανοίξω.

Θέμα hardware δεν υπάρχει αφού όταν Bootάρω την NexusHD2 Ice από την Nand δουλεύει κανονικά.

Το έχει πάθει άλλος?

Reboot έχω κάνει χωρίς αποτέλεσμα

Link to comment
Share on other sites

Έχω την JB 1.3a native sd σε κάρτα sandisk ultra class10.

Λέτε να αξίζει η αναβάθμιση σε SanDisk 16GB Extreme Pro MicroSDHC UHS-I 95MB/s Class 10 Memory Card ??http://www.amazon.co.uk/gp/product/B008HK1YAA/ref=s9_simh_gw_p147_d0_i1?pf_rd_m=A3P5ROKL5A1OLE&pf_rd_s=center-2&pf_rd_r=1Y130Y566S0QRSPP4C12&pf_rd_t=101&pf_rd_p=317828027&pf_rd_i=468294

Και γίνεται αντιγραφή της παλιάς κάρτας στην νέα χωρίς ξανά εγκατάσταση από την αρχή?

Link to comment
Share on other sites

Έχω την JB 1.3a native sd σε κάρτα sandisk ultra class10.

Λέτε να αξίζει η αναβάθμιση σε SanDisk 16GB Extreme Pro MicroSDHC UHS-I 95MB/s Class 10 Memory Card ??http://www.amazon.co.uk/gp/product/B008HK1YAA/ref=s9_simh_gw_p147_d0_i1?pf_rd_m=A3P5ROKL5A1OLE&pf_rd_s=center-2&pf_rd_r=1Y130Y566S0QRSPP4C12&pf_rd_t=101&pf_rd_p=317828027&pf_rd_i=468294

Και γίνεται αντιγραφή της παλιάς κάρτας στην νέα χωρίς ξανά εγκατάσταση από την αρχή?

 

Ως προς στο δεύτερο αντιγραφή θα γίνει στο fat32, το ext4 ? Θα πάρεις ένα backup την ρομ και στην νέα κάρτα θα ξαναφτιαξεις ext4 και θα επαναφέρεις το backup...

Ως προς το πρώτο : πεδίον δόξης λαμπρόν... & αμ έπος αμ έργον

Edited by mimo

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Έχω την NexusHD2-JellyBean-4.1.2-CM10 V1.3a σε NativeSD και ξαφνικά δεν μου δουλεύει το wireless. To διακόπτης στα settings είναι γκριζαρισμένος και δεν μπορώ να το ανοίξω.

Θέμα hardware δεν υπάρχει αφού όταν Bootάρω την NexusHD2 Ice από την Nand δουλεύει κανονικά.

Το έχει πάθει άλλος?

Reboot έχω κάνει χωρίς αποτέλεσμα

Επανεγκατάσταση από πάνω χωρίς wipe,δοκίμασες; Επισης όταν πας στις πληροφορίες τηλεφώνου στην jellybean τι γράφει στον κερνελ?

Link to comment
Share on other sites

η μπαταρια της υπογραφης σου κραταει περισσοτερο;

επισης βαζοντας android rom απο τα win 6.5 που ειχα, νομιζω πως εχει βελτιωθει η ενταση στο ακουστικο ενω αντιθετως εχει μειωθει η ενταση στο ηχειο! μπορει να γινει κατι τετοιο η ειναι η ιδεα μου;;

Μην φανταστείς καμιά τρελή διαφορά ,από ότι έχω υπολογίσει μπορεί να σου βγάλει καμιά ώρα παραπάνω με δυνατές δόκιμες.

Και για το ηχείο- ακουστικό σίγουρα είναι που δυνατά με τα android ,εάν δοκιμάσεις και αυτήν την ρομ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1769081 Δεν θα πιστεύεις στα αυτιά σου γιατί ένταση ηχείου και ακουστικού μιλάμε.

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2014974 θεωρητικά η ίδια ρομ αλλά πρακτικά η nand ειναι πιο γρήγορη και σταθερή.Μπορείς βέβαια να την δοκιμάσεις
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

έχω σε native sd την nexus ics. ua Θα ήθελα να τεστάρω και μια jb αν είναι σε ικανοποιητικό στάδιο....

Μπορεί να προτείνει κανείς την πιο σταθερή και πλήρης για native sd εγκατάσταση που θα κάνω;

Είναι κάποια από αυτές;;

-(12-08-2012)[sD/MAGLDR]UNOFFICIAL-CM10-HD2 a10(JellyBean)(Tytung/Securecrt r3.3jb)

-(11-8-12)[sD/MAGLDR]JellyBean alpha 6[tytung/securecrt 3.3JB Kernel]

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων ;)

HD2 T-Mobile WM6.5 OS Version: 5.2.21892(21892.5.0.89) - Manila version: 2.5.20121412.2 - ROM version: 2.13.531.1(90963) WWE / 28/04/2010 - Radio version: 2.10.50.26 - Protocol version: 15.39.50.07U
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...