Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Android Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχεις ήδη κάνει το πρώτο βήμα που ειναι η εγκατάσταση του bootloader για το nand android.Δες στον οδηγό της υπογραφής μου για το πως αλλάζεις ρομ με magldr.Από ρομ προτείνω σε ics την nexushd2 http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1434860

Δε ξέρω ποια ρομ έχεις πάνω τώρα αλλά για να περάσεις αυτή που προτείνω,πρέπει να πρώτα να ελέγξεις το μέγεθος των partitions που έχεις τώρα.Κατεβάζεις την εφαρμογή terminal emulator,την ανοίγεις και γράφεις την εντολή df .Εκει που γράφει /system πρέπει να λέει τουλάχιστον 170M

Tώρα αν θέλεις να βάλεις και wm παράλληλα με το android,το android υποχρεωτικά θα τρέχει απο την κάρτα μνήμης.Τώρα για να γυρίσεις σε windows mobile,πρέπει να κατεβάσεις μια wm rom.Προτείνω την omega http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=272257 σε όποια έκδοση θέλεις.Φροντίζεις να ειναι φορτισμένη η συσκευή και την ανοίγεις με κρατημένο το volume down + power.Θα μπει σε μια οθόνη με 3 χρώματα και συνδέεις τη συσκευή με το pc.Στο φάκελο της wm ρομ που κατέβασες,θα βρεις ένα αρχείο ROMUpdateUtility.exe το οποίο τρέχεις και ακολουθείς τις οδηγίες.Αφού τελειώσει αυτό,θα βάλεις android σε Nativesd.Πηγαίνεις στον οδηγό της υπογραφής μου και ακολουθείς τις οδηγίες για nativesd.Σε nativesd προτείνω πάλι την nexushd2 http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1434860 επίσης προσωπικά ειμαι ευχαριστημένος και από την cm9ight http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1863034

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καταρχας να σε ευχαριστησω που ασχολησε με την περιπτωση μου. Ξεχασα να ενημερωσω οτι η συσκευη ειναι αμερικανικη της Τmobile. Ακολουθησα τις οδηγιες σου σχετικα με την χωρητικοτητα και πατωντας σε τερμιναλ το df μου βγαζει ενα πινακα και στο system εχει 150. Αυτο πως μπορει να αλλαξει?
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν θα αποφασίσεις ποια ρομ θέλεις να βάλεις και θα δεις στο θέμα της,τι partition χρειάζεται.Επειτα πας στον οδηγό,κατεβάζεις το ανάλογο μέγεθος partition και το φλασάρεις.Αν η ρομ που θα βάλεις λέει ότι θέλει 150mb δε χρειάζεται να ασχοληθείς με νέα εγκατάσταση των partition.Πας στον οδηγό στην ενότητα που λέει για το πως εγκαθιστας την ρομ.Αν τώρα χρειάζεται μεγαλύτερο partition,στον οδηγό θα βρεις 2 λινκ με partition απο 150-210mb και από 220-330mb χωρισμένα ανά 10mb.Κατεβάζεις το ανάλογο για την ρομ που θες,αποσυμπιέζεις,συνδέεις τη συσκευή στο pc στην επιλογή magldr-->usb flasher,το φλασάρεις και προχωράς στην εγκατάσταση της ρομ
Link to comment
Share on other sites

Σε πρωτη φαση θα ηθελα να ακολουθησω τις rom που μου προτεινες αλλα αυτο που δεν μπορω να βρω ειναι οτι οταν ανοιγω το κινητο εχω δει σε διαφορα video να διαλεγουν επιλογες στο magldr. εμενα με το που φωρτωνει δεν μου δινει καμια τετοια δυνατοτητα και μου βγαζει κατι για android nand 123456 go go go. δοκιμασα ολα τα πληκτρα οταν ειναι σε αυτην την κατασταση αλλα δεν δειχνει να αλλαζει κατι. Η ics nexushds μου αρεσει οπως την βλεπω και μαλλον θα ξεκινησω με αυτην. Edited by georgemathios
Link to comment
Share on other sites

Kατά την εκκίνηση κρατάς πατημένο το power και περιμένεις μέχρι να βγάλει την λίστα με το μενού του magldr
Link to comment
Share on other sites

Εισαι θεος δεν εβρισκα με τιποτα πως να ανοιξω τις επιλογες. Αν καταλαβα καλα για να περασω την nexusHD2 πρωτα πρεπει να φλασαρω το αντιστοιχο partision επιλεγοντας usb flasher στο κινητο και μετα μεσω MAGLDR επιλεγω την ρομ και την περναει?
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά φλασάρεις το αντίστοιχο partition.Μετά αντιγράφεις στην κάρτα μνήμης το zip αρχείο της ρομ.Μπαίνεις magldr--->ad recovery και από το recovery κάνεις πρώτα αν θες backup την υπάρχουσα ρομ σου και μετά wipe all userdata και τέλος τρέχεις την εγκατάσταση.Μιας και έχεις και το t-mobile μπορείς να επιλέξεις στο aroma κατά την εγκατάσταση την πρώτη επιλογή
Link to comment
Share on other sites

Στο partition παιζει ρολο εκτος απο την χωρητικοτητα της ρομ το μεγεθος; Δηλαδη η nexushd2 μου ειπες οτι χρειαζεται 170mb. υπαρχει λογος να βαλω μεγαλυτερο απο 170mb? Θα με ωφελησει καπου?
Link to comment
Share on other sites

Θα σε ωφελήσει αν θέλεις να φλασάρεις κάποια έξτρα θέματα κάποια στιγμή π.χ. ποσοστό μπαταρίας ή άλλα softkeys κτλ αν βάλεις π.χ. 180.Αν ας πούμε βάλεις 200 θα χάσεις μερικά ακόμη mb από τον χώρο για την εγκατάσταση των εφαρμογών χρήστη αλλά αν κάποια στιγμή έχεις σκοπό να βάλεις κάποια ρομ που θέλει 200mb partition δε θα χρειαστεί να ξαναφλασάρεις νέο partition
Link to comment
Share on other sites

Οποτε με 200mb θα ειμαι ενταξει και για μελλοντικες χρησεις. Ψαχνω τα link για τα partition και δεν τα βρισκω σε ποιο οδηγο ειναι?
Link to comment
Share on other sites

http://www.bytheway.gr/showthread.php?t=42021 στο σημείο που λέει εγκατάσταση android rom update 21-10-2012
Link to comment
Share on other sites

κριμα στα ματια μου το περασα 10 φορες...... Φιλε μου για αλλη μια φορα να σε ευχαριστησω πραγματικα με βοηθησες απιστευτα. Δεν θα σε απασχολησω αλλο. Θα δοκιμασω σημερα την διαδικασια και ελπιζω να μην κανω καμια γκαφα:X
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μετά από πολύ καιρό!

Μετά την μετάβασή μου στο Android έχω μείνει με την Nand Nexus 2.7 από την οποία είμαι αρκετά ευχαριστημένος. To μόνο που δε με ικανοποιεί είναι ο μεγάλος σχετικά χρόνος (5-8 sec) που χρειάζεται να τρέξει κάποιες εφαρμογές (π.χ. phone, es explorer κ.τ.λ. - χρησιμοποιώ το link2sd με το swapper2).

Τώρα θέλω να προχωρήσω λίγο και να μεταβώ σε JB, θα περιμένω βέβαια την έλευση της NexusHD2-JellyBean-4.1.2-CM10 V1.3 για να κάνω αυτό το βήμα.

Κάνω μια προσπάθεια να ενημερωθώ για τις εξελίξεις αφού έχω μείνει αρκετά πίσω και ξαφνικά αισθάνομαι σα να βρίσκομαι στο μέσο του πελάγους προσπαθώντας να κολυμπήσω για να φτάσω στην ακτή.

Ακούω για NativeSD, Nand with DataOnExt και προσπαθώ να καταλάβω ποια θα είναι η καλύτερη επιλογή έχοντας μόνο μία rom στη συσκευή (η SD card που έχω είναι 32GB, class10). Δε μ' ενδιαφέρει να έχω περισσότερες roms.

Διάβασα πως με τις NativeSD ο χρόνος απόκρισης είναι μεγαλύτερος σε σχέση με τις NAND, δεν ξέρω αν αυτό αληθεύει;

Link to comment
Share on other sites

Η NativeSD χρειάζεται σίγουρα καλή κάρτα SD (την οποία διαθέτεις). Για μένα είναι η καλύτερη επιλογή γιατι κερδίζεις απο ταχύτητα και επίσης σε ευκολία flashαρίσματος. Μπορείς να δοκιμάσεις πολλές ROM ταυτόχρονα.
Φιλικά : Κωστής
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα πως με τις NativeSD ο χρόνος απόκρισης είναι μεγαλύτερος σε σχέση με τις NAND, δεν ξέρω αν αυτό αληθεύει;

 

Με γρήγορη κάρτα sd οι nativeSD πάνε καλύτερα από τις nand

Link to comment
Share on other sites

Για να μη σας πρίζω με ερωτήσεις για το πως θα εγκαταστήσω τη NativeSD rom, μπορείτε να μου πείτε αν η διαδικασία είναι όπως περιγράφετε στο παρακάτω video;

http://www.youtube.com/watch?v=kn5A6TVUxeg

Ή λείπει κάποιο βήμα που θα πρέπει να ακολουθήσω;

Link to comment
Share on other sites

Την διαδικασια στα ελληνικα την περιγραφω και στον οδηγο της υπογραφης μου
Link to comment
Share on other sites

OK, τη διαδικασία την κατάλαβα.

Δύο τελευταίες (μέχρι τις επόμενες :p) ερωτήσεις.

Σε nativeSD κάνουμε swap και χρησιμοποιούμε το link2sd (ή κάποιο άλλο) όπως έκανα με μέχρι τώρα στη NAND;

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται link2sd ή κάτι ανάλογο.Ο χώρος που θα έχεις διαθέσιμο για εφαρμογές ειναι το μέγεθος του sd-ext partition μειον τον χώρο που πιάνουν τα αρχεία συστήματος της ρομ.swap μπορείς αν θέλεις να κάνεις
Link to comment
Share on other sites

Ext partition ποτέ δεν κάναμε από τον magldr αλλά απο το recovery.Ετσι μπορείς και τώρα να τρέξεις το 4ext recovery ακόμη και αυτό που τρέχει από την sd και μέσω αυτού να κάνεις sd-ext και swap.Eννοείται ότι θα γίνει format στην sd,οπότε μετά πρέπει να την συνδέσεις στο pc με card reader για να αντιγράψεις πάλι τα αρχεία.Επισης swap partition μπορείς να κάνεις στο pc με το mini tool partition wizard.Επιλέγεις το μέγεθος που θες και το φορμάρεις ως linux swap,φροντίζοντας να ειναι τρίτο στη σειρά στο mini tool, δηλαδή θα βλέπεις τα partition στο mini tool fat32/ext4/linux swap και είσαι έτοιμος
Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα λοιπόν την NexusHD 1.2 (JB) NativeSD και πραγματικά είναι πολύ ποιο γρήγορη.

Έχω όμως ένα θεματάκι, τις επιλογές των ήχων επέλεξα κατά λάθος να αναζητάει πάντα μέσω από το ES Explorer με αποτέλεσμα να μην έχω πρόσβαση στους ήχους του συστήματος. Πως μπορώ να το παρακάμψω;

Edited by kastel71
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

έχω περασμένες τρεις ρομ με την μέθοδο nativeSD και καμία στην nand. Μπορώ να περάσω κάποια windows- ρομ στην nand χωρίς να χάσω δεδομένα και χωρίς να χρειαστεί να πειράξω τις native;

 

ψιλομπερδεύτηκα... :cry:

Lifestyle σε χάπια έχετε? Γιατί γεννήθηκα μίζερος και κακόμοιρος...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...