Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Android Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 12χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μπορεί κάποιος να κατεβάσει το google2gps από το play στο κινητό του??

ή gps2google?:lol:

Στο play δε μου βγάζει κάτι με αυτό το όνομα

Aν θες να αλλάξεις τηλέφωνο,βάλε στο hd2 wp7 ή wm και θα ειναι σαν να άλλαξες τηλέφωνο :lol:

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Πήγα να πάρω backup από το recovery πρώτη φορά (δεν έχω εμπειρίες αφού είμαι haret user) έδωσα backup έβγαλε κάτι γραμμές που όλες έγραφαν "failed to mount, find etc" , μετά από τα wm βλέπω στον φάκελο clockworkmod να έχει τρεις υπό φακέλους, όσες και οι προσπάθειες μου, αλλά κενούς. Τι δεν έκανα καλά; πόση ώρα κρατάει το backup;

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Στο play δε μου βγάζει κάτι με αυτό το όνομα

Aν θες να αλλάξεις τηλέφωνο,βάλε στο hd2 wp7 ή wm και θα ειναι σαν να άλλαξες τηλέφωνο :lol:

 

Το χρησιμοποίησα σήμερα σε ένα tablet samsung...κατέγραψα τις κορυφές και το περίγραμμα ενός χωραφιού, το σωσε σε *.kml και το άνοιξα με το google earth!!

Αφού το έκανα....δεν είμαι τρελός....:lol:

Τώρα που μου το πες, ούτε καν στο play δεν είναι.

Ούτε στο 4shared...ούτε στο blackmart....$#^&%^*$&%$#@!$%

Θα το κάνω *.apk από τον es....όπως με διαφωτίσατε ;)....για να δούμε...

 

Όσο για τα wp7, ούτε καν από περιέργεια δε μου κάνει να τα περάσω....γιατρέ μου, Magdi Yacoubbbb, έχω κάτι?? :p :lol:

 

EDIT: μέσω της ιστοσελίδας androidzoom, έλαβα εμαιλ με το λινκ, το οποίο απαίτησε σύνδεση στον google λογαριασμό μου και ως δια μαγείας το εμφάνισε στο play και έκανα download το συγκεκριμένο πρόγραμμα....καλά, ότι να ναι!!!!

Edited by demakhs
Link to comment
Share on other sites

Πήγα να πάρω backup από το recovery πρώτη φορά (δεν έχω εμπειρίες αφού είμαι haret user) έδωσα backup έβγαλε κάτι γραμμές που όλες έγραφαν "failed to mount, find etc" , μετά από τα wm βλέπω στον φάκελο clockworkmod να έχει τρεις υπό φακέλους, όσες και οι προσπάθειες μου, αλλά κενούς. Τι δεν έκανα καλά; πόση ώρα κρατάει το backup;

Θα πας στην επιλογή backup and restore--->advanced backup --->sd-ext

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες! Θέλω να κάνω μία ερώτηση.

Το κινητό, με sense rom από bluedroid εδώ και μία βδομάδα χάνει εύκολα σήμα, δλδ δείχνει no signal και δεν βρίσκει το σήμα της εταιρίας με αποτέλεσμα να με δείχνει εκτός χώρας.. Παίζει να φταίει κάτι στην ROM και να πρέπει να φορμάρω κάποια άλλη? αυτό έγινε έτσι ξαφνικά... Να πω επίσης πως δεν μένω Ελλάδα, αλλά εννοείται δεν έχω ελληνική κάρτα μέσα..

Link to comment
Share on other sites

Βάλε άλλη rom android ή και wm ή και να την εγκαταστήσεις ξανά, για να δεις αν στο κάνει και εκεί, αλλιώς κοίτα στο αντίστοιχο νήμα στο xda αν το έχουν και άλλοι το πρόβλημα. Και μένα κάποιες ΣΤΙΓΜΕΣ σποραδικά, η 2.7 tytung μπορεί να μην έχει σήμα αλλά είναι λίγο σπάνιο και πάντα μέσα σε κλειστό χώρο.

 

 

Edit:

1.αν ξαναπάρω backup θα αντικατασταθει ο φάκελος advanced; ή θα δημιουργηθεί καινούργιος φάκελος;

Αν βάλω δεύτερη ρομ θα είναι ξεχωριστά;

2. Οπωτε πάω να εγκαταστήσω ή ενημερώσω εφαρμογή από το play μου βγάζει "η διεργασία system δεν ανταποκρινεται - αναμονή" (η διαδικασία ολοκληρωνεται πάντως) είναι φυσιολογικό; να καθαρίσω το cashe ; πληθώρα εφαρμογών;

 

:-) ζέστη και σήμερα :-)

Edited by mimo

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

και ποια ROM λέτε να διαλέξω, μιας και δεν έχω περάσει τον τελευταίο καιρό κάποια ROM και δεν ξέρω ποιες είναι καλύτερες.. Θα ήθελα να αποφύγω sense rom...
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να αποφύγεις sense προτείνω την tytung ics http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1434860 ή την cm9ight http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1863034

Βάλε άλλη rom android ή και wm ή και να την εγκαταστήσεις ξανά, για να δεις αν στο κάνει και εκεί, αλλιώς κοίτα στο αντίστοιχο νήμα στο xda αν το έχουν και άλλοι το πρόβλημα. Και μένα κάποιες ΣΤΙΓΜΕΣ σποραδικά, η 2.7 tytung μπορεί να μην έχει σήμα αλλά είναι λίγο σπάνιο και πάντα μέσα σε κλειστό χώρο.

 

 

Edit:

1.αν ξαναπάρω backup θα αντικατασταθει ο φάκελος advanced; ή θα δημιουργηθεί καινούργιος φάκελος;

Αν βάλω δεύτερη ρομ θα είναι ξεχωριστά;

2. Οπωτε πάω να εγκαταστήσω ή ενημερώσω εφαρμογή από το play μου βγάζει "η διεργασία system δεν ανταποκρινεται - αναμονή" (η διαδικασία ολοκληρωνεται πάντως) είναι φυσιολογικό; να καθαρίσω το cashe ; πληθώρα εφαρμογών;

 

:-) ζέστη και σήμερα :-)

1.Αν πάρεις πάλι backup, στο φάκελο advanced θα δημιουργηθεί νέος υποφάκελος με όνομα την τρέχουσα ημερομηνία και έτσι θα έχεις 2 backup.Αν βάλεις δεύτερη ρομ θα ειναι στο ίδιο backup.Το recovery δεν παίρνει backup ανά ρομ,αλλά συνολικά ότι υπάρχει από αρχεία και φακέλους στο sd-ext partition

2.Moυ το έχει κάνει και μένα κάποιες φορές όταν το έχω ζορίσει αλλά όπως λες και εσύ η διαδικασία ολοκληρώνεται και άλλες φορές πατάω αναμονή ή κλείσιμο και συνεχίζεται κανονικά η λειτουργία της ρομ

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

παιδιά, ανοιξα τον οδηγό που έχει ο bbbb σαν logo και βλεπω και nativesd.. Η αλήθεια είναι πως δεν ξέρω τι είναι ακριβώς, έχω πάρει χαμπάρι που όλοι εδώ ασχολείστε με την paranoid, αλλά εγώ το ξεχνώ αυτό και πάω κάτω κλασσικά που έλεγε ο οδηγός εγκατάσταση Nand ROM. σωστά?

 

edit: πατάτα είπα, κατάλαβα τι είναι η nativesd (το λέει και το όνομα, sd).

το ext4 partition που είχα κάνει για την sense της bluedroid μπορώ να το χρησιμοποιήσω ή καλύτερα να ξαναφτιάξω από την αρχή όλα?

Edited by Caipirinhas
Link to comment
Share on other sites

Mπορείς να το χρησιμοποιήσεις και στην Nativesd και σε άλλη nand rom.Υποθέτω ότι θα το έχεις φτιάξει 1gb οπότε για μία nativesd π.χ. tytung θα έχεις γύρω στα 750mb για εφαρμογές.Αν τώρα θες να βάλεις την nand έκδοση, για να έχεις περισσότερο χώρο για τις εφαρμογές θα χρησιμοποιήσεις είτε το link2sd σύμφωνα με τις οδηγίες που έχω στον οδηγό ή μπορείς να χρησιμοποιήσεις το script dataonext http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=30458739&postcount=3

Στην περίπτωση όμως των nativesd και του dataonext το πόσο καλά θα πηγαίνει,εξαρτάται και από τη συμβατότητα της κάρτας σου με το hd2.

Aν τώρα θες να έχεις μεγαλύτερο ext4 partition θα πρέπει να το ξαναφτιάξεις

Link to comment
Share on other sites

ναι, είχα φτιάξει 1024, αλλά να σου πω την αλήθεια, όταν το φτιαξεις και περάσεις την ΝΑND ROM μετά τι κάνεις? απλά τπτ? γτ εγώ είχα συνέχεια πρόβλημα χώρου.. μήπως πρέπει μετά να κάνεις κάποια άλλη κίνηση? είχα κατεβάσει και το app2sd, αλλά δεν βοήθησε και πολύ...

 

Επίσης ο tytung λέει at least 170mb system partition and 2 cache partition, εγώ θα διαλέξω 200 γτ το αρχείο που κατεβάζω με τα ext4 έχει μόνο 150, 200 και 250...

Edited by Caipirinhas
Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι εννοείς αυτό GPS2GoogleEarth ?

 

Ακριβώς αυτό....πως τη μια εμφανίζεται στο play και την άλλη όχι...περίεργα πράγματα...

Τέλωσπάντων, το πέρασα και ησύχασα :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε κράτα ένα backup με το titanium ή τα apk των εφαρμογων σου με es explorer ή κάποιο άλλο πρόγραμμα που επιτρέπει export των apk και θα σωθείς.Δε χρειάζεται κάθε φορά να τα ψάχνεις στο play και όταν γίνουν update θα σε ενημερώνει κανονικά.

ναι, είχα φτιάξει 1024, αλλά να σου πω την αλήθεια, όταν το φτιαξεις και περάσεις την ΝΑND ROM μετά τι κάνεις? απλά τπτ? γτ εγώ είχα συνέχεια πρόβλημα χώρου.. μήπως πρέπει μετά να κάνεις κάποια άλλη κίνηση? είχα κατεβάσει και το app2sd, αλλά δεν βοήθησε και πολύ...

 

Στις sense δε χρειάζεται να κάνεις κάτι.Η ρομ ειναι ρυθμισμένη για να πηγαίνει κάποια πράγματα στο sd-ext.Κάποια πράγματα θα μείνουν στην εσωτερική μνήμη όπως π.χ. τα δεδομένα των εφαρμογών τα οποία πιάνουν αρκετό χώρο.Επισης παίζει μεγάλο ρόλο να φτιάξεις το /system partition που λέει ο chef ότι χρειάζεται για το europe hd2 και όχι κάποιο πολύ μεγαλύτερο,γιατί θα χάνεις και από εκεί πολύτιμο χώρο από τις εφαρμογές σου.Επισης υπάρχουν και sense roms οπως π.χ. η tbd http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1769081 που έχει data2ext script δηλαδή ως εσωτερική μνήμη ειναι το partition.Αυτό νομίζω όμως ότι το έβαλε στις τελευταίες εκδόσεις,ενώ στις προηγούμενες είχε το απλό a2sd που άφηνε τα /data στην εσωτερική μνήμη.Τώρα για τις non sense όπως π.χ. την tytung ics,βάζεις εσύ κάποιο script ή το πρόγραμμα link2sd για να χρησιμοποιείται το sd-ext.

Με το setup που είσαι τώρα,κατέβασε την εφαρμογή terminal emulator από το play και αφού την ανοίξεις δώσε την εντολή df για να δεις τι partitions έχεις

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

το έκανα και μου έβγαλε τα πάντα.. δλδ κάθε εφαρμογη πόσο πιάνει από το δεσμευμένο.. πρέπει να κοιτάξω κάτι συγκεκριμένο? μήπως εννοείς εκεί που λέει " /sd-ext?"
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα εκεί που λέει /system πόσο πιάνει και πόσο ελεύθερο έχει.Επισης τις εφαρμογές υποθέτω ότι στις έβγαλε στο /mnt/asec ή /mnt/android_secure ή κάπως έτσι.Αν το script της ρομ σου,δουλεύει όπως πρέπει,τότε πηγαίνοντας τις εφαρμογές πίσω στην εσωτερική μνήμη,ουσιαστικά θα πάνε στο sd-ext partition και έτσι θα κερδίσεις χώρο και από την εσωτερική μνήμη και από την κάρτα μνήμης. Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Πάρτε και μια native & semi native (!!) sense rom του boxmax : http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=17425039

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

λέει /system: 204800K total, 138908K used, 65892K available (block size 4096). δίκιο έχεις, εφαρμογές όπως whatsapp, viber, fruitninja τις βγάζει με /mnt/asec/com μπροστά..

τελικά ποιο recovery βάζω? στον οδηγό το link που έχεις είναι για 150, 200, 250 ενώ ο tytung λέει at least 170.. άρα 200? πρώτα κάνω wipe data all, μετά recovery και μετά την ROM? το at least 2 cache partition πρέπει να το κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κατεβάσεις όποιο θες και στο pc σου να ανοίξεις με το σημειωματάριο το αρχείο flash.cfg και εκεί που λέει 200Μ να το κάνεις 175Μ και το cache σε 2 αλλά αυτό δεν ειναι απαραίτητο.Λεω 175mb γιατί καλό ειναι να έχεις καμμία 8-10mb "αέρα" στο /system μιας και η tytung ειναι 165mb..Από τα στοιχεία που έγραψες,έχεις 200αρι partition τώρα,η ρομ πιάνει 138mb,οπότε εσύ έχεις τώρα "αέρα" 65mb.Στην ουσία δηλαδή χάνεις 55mb από την εσωτερική μνήμη για εφαρμογές.

Με το setup λοιπόν που ήδη έχεις,δεν ειναι 100% απαραίτητο να περάσεις πάλι νέα partition.Η tytung ειναι 165mb οπότε θα έχεις 35mb "αέρα" με το υπάρχον setup σου.Aν το αλλάξεις σε 175 θα κερδίσεις 25mb από την εσωτερική μνήμη.Αποφασίζεις και πράττεις ανάλογα

Πάρτε και μια native & semi native (!!) sense rom του boxmax : http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=17425039

Γιώργο την δοκίμασες?

Link to comment
Share on other sites

θενξ για την βοήθεια ακόμα μία φορά ή μάλλον για πολλοστή φορά..! έκανα και wipe data και wipe cache partition!
Link to comment
Share on other sites

Όχι... Θα ξυπνήσω αύριο στις 5...

Άλλωστε με τις sense πάντα συμβαίνει το εξής πριν τις βάλω τις θέλω όταν τις βάλω τις βαριέμαι, πρέπει να είναι πολύ γρηγορότερη από τις sd sense για να μην με εκνευρίσει, ίσως αύριο μεθαύριο να διαβάσω πρώτα σχόλια.

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα το recovery, αλλά μου λέει στο info κάτω όταν μπω στο recovery πως είναι ext3! αυτό δεν είναι σωστό ε?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...