Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Android Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λογικό να μην παίζει από την στιγμή που δεν έχουμε full hwa.Mέχρι 800*480 παίζει κανονικά.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πλήρη συμβατότητα viber και hd2 δεν υπάρχει. Η μόνη λύση ειναι να βάλεις την παλιότερη έκδοση viber 2.1.2 ή με την τελευταία έκδοση να παίρνεις μόνο εσύ τηλέφωνο.Και αυτό ειναι ανεξαρτήτως ρομ.Mε την 2.1.2 έκδοση (που δε δουλεύει σε ics roms) οι κλήσεις 8 στις 10 φορές ειναι οκ.Αλλά εγώ προσωπικά πλέον επειδή χρησιμοποιώ ics roms,πέταξα το viber και χρησιμοποιώ το skype

 

Με το viper ok δεν το εχω και τοσο αναγκη απλα απο δοκιμη το εβαλα. Για τις ρομ καμια συμβουλη η καμια προταση?

Link to comment
Share on other sites

Ναι προχώρα άφοβα στην εγκατάσταση της νέας ρομ.Κρατάς και ένα clockwork backup της ήδη υπάρχουσας,σε περίπτωση που δε σου αρέσει η νέα ρομ και είσαι οκ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Εχω εδω και καποιο καιρο στο κινητο μου την nand rom HD2_NDT_GINGER_2.3.7_CM7.2_BASED_V25_MAGLDR_Tytung_kernel αλλα επειδη το τηλεφωνο μετα απο την εγκατασταση του viper αρχησε να μην ανοιγει καποιες εφαρμογες συστηματος οπως internet και το music σκεφτηκα οτι μαλλον παω για εγκατασταση παλι. Ειδα οτι βγηκε νεα rom HD2_NDT_GINGER_2.3.7_CM7.2_BASED_V37.0_MAGLDR_Tytung_kernel και σκεφτηκα να περασω αυτη. Ειναι καλη? Μηπως εχει βγει καποια αλλη που θεωρειται η ποιο κορυφη και η ποιο πληρες και καλη απο ολες τις ρομ?

Εχεις δοκιμασει την νεα ρομ που γραφω? Μηπως υπαρχει καποιο οπως ελεγα ποιο καλη και ολοκληρωμενη σε ολα που θα μου ελεγες να βαλω αντι την NTD GINGER? Γενικα ειμαι αρκετα ευχαριστημενος απο αυτην αλλα αν υπαρχει καποια ακομα καλητερη δε θα ειχα προβλημα να βαλω αλλη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε όλους,

Πηρα αυτο:

http://www.wap5.gr/product_info.php?cPath=3374_3851_3593_3655&products_id=14375

Ειναι το HD2 της T-Mobile ασχετα με το τι λεει...

Μηπως μπορει κανενας να με βαλει στο σωστο δρομο ωστε να καταλαβω τι αγορασα; Μια κορεατικη μαιμού HTC HD2 που της εχουν περασει Android; Κυκλοφορουν ROMs γι'αυτο;

Επισης αν καποιος το εχει αγορασει και θελει να μοιραστει τις εντυπωσεις του...

Τελος καποια βοηθεια οσο αφορα τα χαρακτηριστικα του (π.χ. ποση εξωτ. μνημη μπορει να παρει) να βασιστω στο original HD2;

 

Ευχαριστω

Edited by hitech444
Link to comment
Share on other sites

Την συγκεκριμένη δεν την δοκίμασα.Αλλά να ξέρεις ότι πάνω-κάτω όλες οι cm7 roms που έχουν τον ίδιο κερνελ ειναι στο ίδιο επίπεδο.Πιο πολύ αλλάζει το skin και οι εφαρμογές που βάζει ο κάθε μάγειρας,παρά η απόδοση της ρομ.

Aυτό που δείχνεις δεν έχει καμμία σχέση με το κανονικό hd2 ή το t-mobile hd2 και δε μπορεί να πάρει τις ρομ για τις οποίες αυζητάμε σε αυτό εδώ το θέμα.το δικό σου ειναι αυτό που δείχνεις ή το κανονικό htc hd2 t-mobile;

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Ναι ο tytung r14 ειναι η τελευταία έκδοση ενός από τους πιο σταθερούς kernel του hd2 για gingerbread.Αν ψάξεις υπάρχουν και άλλοι kernels π.χ. του dorimanx αλλά διάβασε λίγο στο θέμα του για να δεις τι bugs αναφέρουν οι χρήστες
Link to comment
Share on other sites

Δεν πειραζει θα περασω αυτη την εκδοση. Απλα θελω λιγο να μου πεις. Τις εφαρμογες και τις ρυθμισεις τις κανω παλι απο την αρχη δεν πειραζει. τα τηλεφωνα πρεπει να τα ενυμερωσω και να τα συνχρωνησω μεσω google απο το internet? θελει κατι ιδιετερο με το ext partition που ειχα κανει η κατι αλλο για να μην πειραξω την καρτα μνημης? απλα περναω απο πανω την NTD GINGER v37 ?
Link to comment
Share on other sites

>Aυτό που δείχνεις δεν έχει καμμία σχέση με το κανονικό hd2 ή το t-mobile

>hd2 και δε μπορεί να πάρει τις ρομ για τις οποίες αυζητάμε σε αυτό εδώ το θέμα.το δικό σου >ειναι αυτό που δείχνεις ή το κανονικό htc hd2 t-mobile;

 

Φιλε bbbb,

Αυτο που πηρα δεν ειναι original HTC HD2, εν γνωση μου. Ειναι απομιμηση και ειναι αυτο ακριβως που δινω στο link. Αυτο που ψάχνω ειναι να βρω κατ'αρχην ποιο ειναι το original. Επισης Τ-Μοbile ειναι εταιρεία ή μοντελο;

 

Σ'ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Κουλό προβλημα στα καλα καθουμεα..

Δουλευω την energy lite και ξαφνικά δεν δουλεύει το φωτο γκαλερι.

Το ανοιγω και αυτό κλείνει μονο του αμέσως…

Ακομα και όταν προσπαθώ να μπω από το μενου πολυμέσων ( Συνδεση με πολυμεσα ) το αποτελεσμα είναι το ιδιο.

Το κουλό είναι πως το κανει μονο στις φωτογραφίες.

Σε βιντεο και μουσικη το μενου λειτουργεί χωρις προβλημα.

Παρατήρησα επισης πως στο μενου δημιουργείται εικονιδιο με τιτλο στιγμιότυπα καμερας αλλα εγω δεν εχω φακελο με τετοια ονομασια παρα μονο με την ονομασια 100Media .

 

Καμια ιδεα του τι μπορει να συμβαίνει;;

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στην διαχείριση εφαρμογών και κάνε εκκαθάριση δεδομένων στην συλλογή.Επίσης με ένα file explorer πήγαινε στην κάρτα στο φάκελο Android και σβήσε τα περιεχόμενα του φακέλου Data.Κάνε και ένα reboot και δοκίμασε αν σου το κάνει πάλι

>Aυτό που δείχνεις δεν έχει καμμία σχέση με το κανονικό hd2 ή το t-mobile

>hd2 και δε μπορεί να πάρει τις ρομ για τις οποίες αυζητάμε σε αυτό εδώ το θέμα.το δικό σου >ειναι αυτό που δείχνεις ή το κανονικό htc hd2 t-mobile;

 

Φιλε bbbb,

Αυτο που πηρα δεν ειναι original HTC HD2, εν γνωση μου. Ειναι απομιμηση και ειναι αυτο ακριβως που δινω στο link. Αυτο που ψάχνω ειναι να βρω κατ'αρχην ποιο ειναι το original. Επισης Τ-Μοbile ειναι εταιρεία ή μοντελο;

 

Σ'ευχαριστω

To γνήσιο hd2 βγήκε σε 2 εκδόσεις.Μια ευρωπαϊκή-ασιατική με 512mb μνήμη ρομ και 576mb μνήμη ραμ η οποία στις original wm rom της htc ειναι κλειδωμένη στα 448mb ram

Kαι ένα ακόμη hd2 το αμερικάνικο της t-mobile με 1gb μνήμη ρομ και 576mb ram που στις wm rom ειναι ξεκλείδωτα εξαρχής.Αυτό το δεύτερο ειναι πάλι της htc το οποίο όμως κατασκευάστηκε κατά παραγγελία της t-mobile.Aπό android roms και wp7 παίρνουν τα ίδια με το ευρωπαϊκό μοντέλο.Η διαφορά ειναι ότι αν του βάλεις μια wm rom από το ευρωπαϊκό μοντέλο που περιλαμβάνει ράδιο ρομ που δεν ξεκλειδώνει όλη την ραμ π.χ. την ευρωπαϊκή 1.66 θα το μπρικάρεις

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ακομα το κανει…

Εκτος από αυτό που ειπες εκανα φορματ και recovery από παλιότερο σώσιμο αλλα αυτό εξακολουθεί να εχει το ιδιο θεμα

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε την καρτα.εμενα καποια στιγμη μου χτυπουσε fc στη μουσικη και εφταιγε η καρτα.με φορματ και τμηματικη επαναφορα των αρχειων το διορθωσα.δες ενα ισως παρομοιο θεμα και εδω http://androidcommunity.com/forums/f62/gallery-com-cooliris-media-force-close-38707/

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ούτε σε μένα δουλεύει η stock εφαρμογή για τις φωτογραφίες, αλλά έτσι και αλλιώς χρησιμοποιώ το quickpic.

 

Με την ανάλυση της οθόνης στα 160 ή 240 θα μπορώ να βλέπω όλες τις συμβατές εφαρμογές στο play ή για κάποιες πρέπει να είναι 160 και για άλλες 240;

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη μέθοδος είναι να το δοκιμάσεις.τα 160 είναι σίγουρα πιο συμβατά σε σχέση π.χ. με τα 200

Όσο για τις φώτο και εγώ quickpic χρησιμοποιώ.την default εφαρμογή δεν την ανοίγω ποτέ

 

Sent from my Evo HD2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είναι κάνεις με την hyperdroid 5.9.0; Βλέπω σχετικά μεγάλη θερμοκρασία στην μπαταρία. Έχω το set cpu ανάμεσα στα 248/998 on demand και δεν έχω wallpaper, δηλαδή έχω το no wallpaper, μια μαύρη οθόνη. Στην αναμονή η κατανάλωση είναι κανονική στα 3-6 mA. Δεν έχω reboot αλλά αν από τώρα αρχίσουμε τις σαραντάρες...

Μήπως είναι θέμα kernel;

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω πολύ μεγάλο πρόβλημα με την μπαταρία έχω περάσει την ics rom που βγάλανε οι xda στην αρχή του χρόνου υπάρχει καπια λύση?Κάποια προγραμματακια που κυκλοφορουν στο market κανουν τίποτα...? :scared:
Link to comment
Share on other sites

Αρχές του χρόνου μέχρι σήμερα που ειναι το 3ο δεκαήμερο του μαρτίου ειναι σαν να πέρασε ένας τεχνολογικός αιώνας....

Εγώ ειμαι με την sd tytung v1.5 http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1437463 και την evohd2 http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1482031 και η μπαταρία ειναι σε φυσιολογικά επίπεδα

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειραζει θα περασω αυτη την εκδοση. Απλα θελω λιγο να μου πεις. Τις εφαρμογες και τις ρυθμισεις τις κανω παλι απο την αρχη δεν πειραζει. τα τηλεφωνα πρεπει να τα ενυμερωσω και να τα συνχρωνησω μεσω google απο το internet? θελει κατι ιδιετερο με το ext partition που ειχα κανει η κατι αλλο για να μην πειραξω την καρτα μνημης? απλα περναω απο πανω την NTD GINGER v37 ?

 

Φιλε bbbb Μπορεις να με βοηθησεις λιγο με την αλλαγη ρομ και με την καρτα γενικος με αυτα που ρωταω? Ειχα περασει την ρομ που εχω και δεν ξανα ασχοληθηκα απο τοτε γι αυτο εχω αυτες τις αποριες

Link to comment
Share on other sites

Δες στον οδηγό της υπογραφής μου για το πως κρατάς backup από το clockwork recovery,ώστε να μπορείς να επανέλθεις εύκολα στην ρομ που έχεις τώρα αλλά και τι γράφω όταν θέλουμε να περάσουμε άλλη ρομ.Βackup των εφαρμογών μπορείς να πάρεις με το titanium αλλά και αν έχεις κάνει backup από το clockwork recovery,μπορείς να το ανοίξεις στην νέα ρομ που θα περάσεις με την εφαρμογή Nandroid browser και να επαναφέρεις όποια εφαρμογή θέλεις.

Το ext partition δε χρειάζεται να το ξανακάνεις.Αν η ρομ στο θέμα της,γράφει ότι υποστηρίζει ext partition θα το βρει και θα το χρησιμοποιήσει αυτόματα κατά το πρώτο boot.Ισως γράφει ότι χρειάζεται να φλασάρεις κάποιο αρχείο,για να αρχίσει να χρησιμοποιεί το ext partition.Ειναι ανάλογα την ρομ.

Για το backup δες και αυτό http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=331171 αγνόησε το κομμάτι που λέει για το efs,καθώς δεν έχουμε τέτοιο στο hd2 αλλά για τα sms/επαφές και τη χρήση του titanium ισχύει και για την συσκευή μας

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι ακομα. Απ οτι ειδα εχω kernel ποιο παλιο στο τηλεφωνο. Πρεπει να κατεβασω ξεχωριστα τον R14 και να τον περασω με καποιον τροπο η υπαρχει μεσα στην νεα ρομ και θα μπει μονος του?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...