Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Android Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μα αυτό ειναι η μαγεία του hd2!!! Οτι έχεις όλη την ώρα με κάτι να ασχολείσαι :p Εγώ τώρα περιμένω να ανέβει η νέα wp7 rom από τον pdaimatejam και από κάρτα θα τρέχω την ics του tytung και την american android.Kαι μέχρι να συμβεί αυτό,έβαλα την νέα έκδοση clk του kokotas http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=21821506&postcount=883

και με τις οδηγίες από το πρώτο ποστ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1114053 στο σημείο που λέει

Boot From SD card Builds έβαλα την ics του tytung. Γιαυτό το s2 μου το πούλησα.Γιατί καταντούσε βαρετό,τουλάχιστον για μένα να μην έχω την ποικιλία των ρομ του hd2

 

καλησπερα,

Μιας και λες για pdaimatejam, τι αλλαγες προβλεπεται να εχει στην ρομ? Θα εχει επιτελους εγχρωμο task bar?

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δε γνωρίζω αλλά απο τη στιγμή που σε αυτή την ρομ θα μπορείς να στέλνεις cabs,όλο και κάτι θα βγει

Εκτός από τα γνωστά button savior και zmooth,σήμερα ανακάλυψα και το lmt launcher http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1330150 που δουλεύει με τα 2 δάχτυλα!!! θέλει λίγο ρύθμιση (χαμηλή ευαισθησία) και εξάσκηση και ειναι σουπερ.Δουλεύει και στην ics

Link to comment
Share on other sites

Δε γνωρίζω αλλά απο τη στιγμή που σε αυτή την ρομ θα μπορείς να στέλνεις cabs,όλο και κάτι θα βγει

Εκτός από τα γνωστά button savior και zmooth,σήμερα ανακάλυψα και το lmt launcher http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1330150 που δουλεύει με τα 2 δάχτυλα!!! θέλει λίγο ρύθμιση (χαμηλή ευαισθησία) και εξάσκηση και ειναι σουπερ.Δουλεύει και στην ics

Οποιο νανε cab θα μπορουμε να βαλουμε ακομα και απο [XBmod-Yuki]?

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Bγαίνουμε εκτός θέματος.Το οποιο να`ναι ειναι μεγάλη κουβέντα :p Αλλα από ότι γράφει θα ειναι συμβατή με xbmod cabs.Και καλύτερα να συνεχίσουμε την κουβέντα στο άλλο θέμα
Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας ευχαριστω για την βοηθεια μολις περασα την πρωτη μου android ROM στο HD2 αλλα υπαρχει ενα προβλημα δεν μου αναγνωριζει στην SD card τι να κανω...? (Η ROM που εβαλα ειναι η FROYO και ειναι SD-ROM) Edited by george21afer
Link to comment
Share on other sites

βαλε nand να ξεμπερδεύεις, και να τον χαρείς τον λεοντα Edited by skstelios

Xiaomi Redmi Note 4X (snapdragon) 4/64

Samsung Galaxy J5

NEXUS 5

Samsung Galaxy SIII (GT-I9300)

HTC hd2

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που περνάω την energy, πρώτα κάνω wipe data, μετά το partition της sd που θέλει από το magdlr, μετά τρέχω το daf για το recovery και τέλος την ROM. Τα λεω σωστά?
Link to comment
Share on other sites

[12 JAN 2012][MAG/cLK]TyphooN CyanogenMod 7 Nightly v3.7.6[2.3.7][A2SD][tytung r14]

Currently A 150MB system partition and 5MB cache partition is required.

και πως μπορώ να δώ αν έχω τόσο 150MB system partition και τόσο 5MB cache partition ??????????/

Xiaomi Redmi Note 4X (snapdragon) 4/64

Samsung Galaxy J5

NEXUS 5

Samsung Galaxy SIII (GT-I9300)

HTC hd2

Link to comment
Share on other sites

[12 JAN 2012][MAG/cLK]TyphooN CyanogenMod 7 Nightly v3.7.6[2.3.7][A2SD][tytung r14]

Currently A 150MB system partition and 5MB cache partition is required.

και πως μπορώ να δώ αν έχω τόσο 150MB system partition και τόσο 5MB cache partition ??????????/

 

Δες στο recovery που πέρασες.

Έχει ένα αρχείο flash.cfg, αν το ανοίξεις θα δείς κάτι τέτοιο:

 

misc ya 1M

recovery rrecov|ro|nospr filesize recovery_leo.img

boot yboot|ro 10M

system ya 180M

cache ya 10M

userdata ya|asize|hr allsize

 

Τώρα πέρασα αυτήν την rom με cLK bootloader. Με την έκδοση 1.5 μπορείς να αλλάζεις το partition χωρίς την χρήση pc. Επίσης μπορείς να βλέπεις κάθε φορά το partition που έχεις κάνει στην nand. Αυτό ήταν και ένας απο τους λόγους που επέλεξα cLK, γιατί απο ένα σημείο και μετά έχασα την μπάλα και δεν ήξερα πότε φλάσαρα τι και πως.

 

Τωρα που περνάω την energy, πρώτα κάνω wipe data, μετά το partition της sd που θέλει από το magdlr, μετά τρέχω το daf για το recovery και τέλος την ROM. Τα λεω σωστά?

Εγώ περνάω πρώτα το recovery και μετά καθαρίζω τα πάντα data/factory reset, cache partition, dalvik.

Όλα αυτά για το φλασάρισμα νέας ρομ απο την αρχή.Δεν χρειάζεται να κάνεις partition την κάρτα κάθε φορά.

Για update ,όπως π.χ. την nrg, την περνάω απο πάνω χωρίς όλα αυτά, εκτός και αν λέει κάτι διαφορετικό ο δημιουργός της ρομ.

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

Δες στο recovery που πέρασες.

Έχει ένα αρχείο flash.cfg, αν το ανοίξεις θα δείς κάτι τέτοιο:

 

misc ya 1M

recovery rrecov|ro|nospr filesize recovery_leo.img

boot yboot|ro 10M

system ya 180M

cache ya 10M

userdata ya|asize|hr allsize

 

εκανα επανεκκίνηση και AD recovery αλλά δεν βρήκα κάτι τέτοιο

αυτά που έχι είναι reboot system now

apply update from sd

wipe data

wipe cache

install zip frm sd

backup

mounts and storage

advanced

power of

Xiaomi Redmi Note 4X (snapdragon) 4/64

Samsung Galaxy J5

NEXUS 5

Samsung Galaxy SIII (GT-I9300)

HTC hd2

Link to comment
Share on other sites

Δες στο recovery που πέρασες.

Έχει ένα αρχείο flash.cfg, αν το ανοίξεις θα δείς κάτι τέτοιο:

 

misc ya 1M

recovery rrecov|ro|nospr filesize recovery_leo.img

boot yboot|ro 10M

system ya 180M

cache ya 10M

userdata ya|asize|hr allsize

 

εκανα επανεκκίνηση και AD recovery αλλά δεν βρήκα κάτι τέτοιο

αυτά που έχι είναι reboot system now

apply update from sd

wipe data

wipe cache

install zip frm sd

backup

mounts and storage

advanced

power of

 

Όλα αυτά είναι μέσα στον φάκελο του recovery που κατέβασες. Εκεί που είναι το daf.exe. Όταν πάτησες πάνω στο exe, πέρασες το partition που γράφει μέσα στο flash.cfg .Άνοιξέ το με notepad.

Link to comment
Share on other sites

Copy content of copy_to_sd_root folder to the.....και δεν υπάρχει αυτός ο φακελος ( copy_to_sd_root)

 

ναι το βρήκα αλλά αυτό είναι από το αρχείο που ΘΑ κατεβάσω τι γίνεται όμως με το αρχείο που ΕΙΧΑ κατεβάσει όταν προτοέβαλα cyanogenmod?? δεν θυμάμαι τι partition ειχα κάνει και δεν έχω πια τα αρχεία εκείνα

Edited by skstelios

Xiaomi Redmi Note 4X (snapdragon) 4/64

Samsung Galaxy J5

NEXUS 5

Samsung Galaxy SIII (GT-I9300)

HTC hd2

Link to comment
Share on other sites

Copy content of copy_to_sd_root folder to the.....και δεν υπάρχει αυτός ο φακελος ( copy_to_sd_root)

 

ναι το βρήκα αλλά αυτό είναι από το αρχείο που ΘΑ κατεβάσω τι γίνεται όμως με το αρχείο που ΕΙΧΑ κατεβάσει όταν προτοέβαλα cyanogenmod?? δεν θυμάμαι τι partition ειχα κάνει και δεν έχω πια τα αρχεία εκείνα

 

Για τον λόγο αυτό επέλεξα cLK. Για το τι μπορείς να κανείς τώρα δεν μπορώ να σε βοηθήσω.

Link to comment
Share on other sites

Δε γνωρίζω αλλά απο τη στιγμή που σε αυτή την ρομ θα μπορείς να στέλνεις cabs,όλο και κάτι θα βγει

Εκτός από τα γνωστά button savior και zmooth,σήμερα ανακάλυψα και το lmt launcher http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1330150 που δουλεύει με τα 2 δάχτυλα!!! θέλει λίγο ρύθμιση (χαμηλή ευαισθησία) και εξάσκηση και ειναι σουπερ.Δουλεύει και στην ics

 

Κάπου την θυμάμαι αυτή την εφαρμογή, και νομίζω την είχα δοκιμάσει στα wm , αυτή με τα gestures δεν είναι ?

 

from THE hd2

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

και για να έρθω στο κόσμο του cLK bootloader είναι εύκολο? ή πρέπει να το ξαναστήσω?

Xiaomi Redmi Note 4X (snapdragon) 4/64

Samsung Galaxy J5

NEXUS 5

Samsung Galaxy SIII (GT-I9300)

HTC hd2

Link to comment
Share on other sites

και για να έρθω στο κόσμο του cLK bootloader είναι εύκολο? ή πρέπει να το ξαναστήσω?

 

Από την αρχή η ρομ και επαναφορά των εφαρμογών με titanium. Πάντα πριν κάνεις οτιδήποτε παίρνεις ένα nandroid backup. Σκέψου καλά όμως τι ακριβώς θέλεις να κανείς με το τηλέφωνο και μετά ρίξε το σχετικό διάβασμα.

Προσωπικά θα γυρίσω σε magloader ,όταν και εφόσον o cotulla βγάλει νέα έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω μαζί σου.Ο clk ειναι πια το άριστο εργαλείο για να τρέχεις nand android.Το εγκαθιστάς μια φορά και ξενοιάζεις μια και καλή από την ανάγκη του pc για την αλλαγή των partition.Θα προσπαθήσω να βρω χρόνο να φτιάξω ένα ανανεωμένο οδηγό στα ελληνικά με όλες τις λειτουργίες του.Για τον rom manager δε γνωρίζω ποιες ρομ ανεβαίνουν στην premium έκδοση.Πάντως οι sense σίγουρα δεν ανεβαίνουν.
Link to comment
Share on other sites

Ένας οδηγός θα ήταν παρά πολύ χρήσιμος. Θα μπορούσες αν ήθελες να προσθέσεις το

link στην υπογραφή σου. Έτσι θα ήταν πολύ εύκολο για τον οποιοδήποτε να τον βρει και να έχει έναν μπούσουλα.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω 2 ερωτήσεις πάλι?

1. Στην Energy ROM λέει πως πρέπει να ευρωπαικά μοντέλα να διαλεξουμε custom στο HD2 toolkit και μετά να επιλέξουμε partition κτλ. Εμένα στο HD2toolkit έχει repartition σαν επιλογή, το ίδιο είναι?

2. To wipe data είναι καλό να το έχω κάνει πριν ξεκινήσω αυτά τα βήματα? Θέλω να κάνω όσο το δυνατόν καθαρότερο φλασάρισμα!

Θενξ!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας , 1 ερώτηση παρακαλώ πολύ να κάνω :)

γίνετε να τοποθετήσω τον φάκελο android στην κάρτα μνήμης μου στο δεύτερο παρτισιόν *( storage card 2) τις κάρτας μνήμης (όχι δηλαδή στο primary disk ) ώστε όταν θα τρέξει SD Rom να ξεκινήσει σωστά ;)

 

# rel_path: Android (this is the Android folder in the sdcard)

 

πως διορθώνω το path ώστε να το διάβαση ( αυτό το σκέφτηκα διότι τώρα έχει γεμίσει την κάρτα μνήμης μου με πολλά φακελάκια και μεταφέροντας το android σε ξεχωριστό φάκελο δεν θα χάνομαι και θα είναι τακτοποιημένα όλα

ROM Omega v30 Lite Radio 2.15.50.14 & NexusHD2-ICS-4.0.3-CM9-SD V1.3
Link to comment
Share on other sites

Δε γίνεται να το βάλεις σε δεύτερο partition,γιατι τα windows mobile δε διαβάζουν διπλό partition στην κάρτα μνήμης.Οι φάκελοι στην sd ειναι αναποφευκτο κακό και δε το γλιτώνεις ακόμη και αν βάλεις nand android

Να κάνω 2 ερωτήσεις πάλι?

1. Στην Energy ROM λέει πως πρέπει να ευρωπαικά μοντέλα να διαλεξουμε custom στο HD2 toolkit και μετά να επιλέξουμε partition κτλ. Εμένα στο HD2toolkit έχει repartition σαν επιλογή, το ίδιο είναι?

2. To wipe data είναι καλό να το έχω κάνει πριν ξεκινήσω αυτά τα βήματα? Θέλω να κάνω όσο το δυνατόν καθαρότερο φλασάρισμα!

Θενξ!

βάζεις την συσκευή στον magldr--->usb flasher και επιλέγεις repartition από το nand toolkit.Αλλαξε και στο πεδίο cache από 44 σε 5 πριν φλασάρεις

Το wipe data κάνε το μετά το repartition και πριν το φλασάρισμα της νέας ρομ

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Δε γίνεται να το βάλεις σε δεύτερο partition,γιατι τα windows mobile δε διαβάζουν διπλό partition στην κάρτα μνήμης.

 

έτσι πίστευα και εγώ , όμως το έφτιαξα και δούλεψε τέλεια πριν 2 ώρες και φυσικά αν φτιάξω και το # rel_path είμαι έτοιμος :D

ROM Omega v30 Lite Radio 2.15.50.14 & NexusHD2-ICS-4.0.3-CM9-SD V1.3
Link to comment
Share on other sites

Εφτιαξες δηλαδή 2 fat32 partitions και βλέπει το λειτουργικό storage card και storage card 2;

 

φυσικά και τα βλέπει :D storagecard 1 και storagecard 2

ROM Omega v30 Lite Radio 2.15.50.14 & NexusHD2-ICS-4.0.3-CM9-SD V1.3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...