Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Android Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 12χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η οθόνη αποτελείται απο 3 μέρη. εσύ πιθανότατα έσπασες -κατέστρεψες ένα απο αυτά τα τρία. ψάξε στο ebay ή και όπου αλλού νομίζεις και αγόρασε ολόκληρο το σετ(τονίζω το ολόκληρο)

αλλιώς ότι και να παραγγείλεις ΔΕΝ θα ταιριάζει.

είχα σπάσει και εγώ την οθόνη ή το εξωτερικό ή το εσωτερικό κομμάτι και ολόκληρη wind δεν έβγαλε άκρη στο τέλος αναγκάστηκαν να αλλάξουν όλο το σετ :)

 

Αυτο θα κανω και ελπιζω να βρω ενα φτηνο σετ..Σε ευχαριστω για την βοηθεια

Νομιζω πως αυτα συνδεονται και με καποια κολλα μεταξυ τους πραγμα που κανει ακομα πιο δυσκολη την αποκολληση ή συγκολληση μονο ενος κομματιου.. :)

 

Συγχωρεστε με αν κανω λαθος.. :)

 

Ναι ειναι αληθεια γι'αυτο το λογο το εβαλα στο φουρνο για 5 λεπτα στους 60 βαθμους ωστε να μαλακωσει η κολλα..

Edited by TreStOr
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαλα χθες την Energy...http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=733649....

Είναι εκπληκτική σε ταχύτητα με το kernel του marc που έχει βάλει...αλλά μου έκανε κάποια ξαφνικά restart.

Θα την αφήσω μια μέρα μήπως και στρώσει, γιατί πραγματικά είναι φανταστική! πως κανουμε σε αυτην τη ρομ το sd ext 1024mb,μεσω του MAGLDR?το κανει ετσι και μου αφηνει λιγο χωρο για τις εφαρμογες

T68 N95 i900 i8000 HTC HD2 GT-I9300 Note3 s6 s7edge
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το ext partition στην SD το έχω φτιάξει στο PC.

Μπορείς όμως και μέσα από το Recovery. (AD Recovery--->advanced--->Partition SD Card

Προσoχή ομως γιατί κάνει φορμάτ στη κάρτα. Πρώτα Backup!!!

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

αυτά διάβαζα τώρα μπας και με βοηθήσουν και μένα αλλά δυστυχώς μπερδεύτηκα περισσότερο.

 

για να τα πάρουμε από την αρχή

κατέβασα την ROM από εδώ

Download Link for rom:
http://www.multiupload.com/VZQ7RDJX1N

 

μετά κατέβασα και πέρασα το 4ext MAGLRD από εδώ

ext4 Maglrd Recovery for EU
http://www.multiupload.com/NG4BKPKJZN

 

στην συνέχεια το έτρεξα, το καινούργιο περιβάλλον είναι πολύ όμορφο :D, και έψαξα να δω από που αλλάζω το system partition αλλά δε μπόρεσα. αυτό που λες να ανοίξουμε ένα αρχείο και να κάνουμε χειροκίνητα τις αλλαγές δε το κατάλαβα. οι τιμές που έχει μέσα το flash.cfg (από τον φάκελο του 4ext MAGLRD) είναι οι παρακάτω..

 

misc ya 1M
recovery rrecov|ro|nospr filesize recovery_leo.img
boot yboot|ro 5M
system ya 235M
cache ya 8M
userdata ya|asize|hr allsize

 

τι δε καταλαβαίνω? επίσης πήγα τώρα από το 4ext να τρέξω την rom από την sd αλλά μου έβγαλε failure. ενώ πριν ολοκλήρωθηκε και απλά δε μπούταρε, τώρα δεν ολοκληρώνεται καν η εγκατάσταση.

 

κάπου το έχω χάσει.. :/

 

Αν έτρεξες το recovery που δίνει ο μάγειρας το νέο partition έχει μπει. Εφ' όσον έχεις και ext partition στην SD συνεχίζεις με το φλασάρισμα της Rom (Install zip from sd--->Choose zip from SD).

 

Την περνάω τώρα....να δούμε!!!:rolleyes:

 

EDIT1:Η εγκατάσταση ολοκληρώθηκε. Τώρα μπουτάρει!!!

EDIT2:Ολοκληρώθηκε κανονικά (σε 15 λεπτά περίπου)

Edited by sso

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

τέλος πάντων δεν απάντησε κανείς και είπα να το δοκιμάσω. κατέβασα το zip file, το πέρασα στην sd card, ξεκίνησα το maglrd και μου έβγαλε μήνυμα ότι πρέπει να έχω τουλάχιστον 230MB
θα το κανεις με αυτο το εργαλειο http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1090783
Link to comment
Share on other sites

Αν έτρεξες το recovery που δίνει ο μάγειρας το νέο partition έχει μπει. Εφ' όσον έχεις και ext partition στην SD συνεχίζεις με το φλασάρισμα της Rom (Install zip from sd--->Choose zip from SD).

 

Την περνάω τώρα....να δούμε!!!:rolleyes:

 

EDIT1:Η εγκατάσταση ολοκληρώθηκε. Τώρα μπουτάρει!!!

EDIT2:Ολοκληρώθηκε κανονικά (σε 15 λεπτά περίπου)

 

υποτίθεται ότι και εγώ αυτό έχω κάνει αλλά δεν ολοκληρώθηκε η εγκατάσταση. επειδή έχω κάνει φορματ την SD card μήπως γι αυτό δεν μπορεί να περάσει την ROM?

πέρασα το MAGLRD που προτείνει ο τύπος, οπότε το system partition πρέπει να είναι οκ,ε? Από εκεί και πέρα πρέπει να κάνω το partition στην sd?

Είχα κατεβάσει παλιά για να κάνω το πρώτο φορμάρισμα στην κάρτα (όταν έβγαλα τα WM 6.5) το SD Formatter V3.0.0.0 και νομίζω με εκείνο το είχα κάνει. Θα το δοκιμάσω πάλι. Πόσο χωρητικότητα χρειάζεται? 8 γίγα είναι η κάρτα μου. ext3 πάντα είναι το φορμάρισμα?

 

Ευχαριστώ!! :)

Link to comment
Share on other sites

υποτίθεται ότι και εγώ αυτό έχω κάνει αλλά δεν ολοκληρώθηκε η εγκατάσταση. επειδή έχω κάνει φορματ την SD card μήπως γι αυτό δεν μπορεί να περάσει την ROM?

πέρασα το MAGLRD που προτείνει ο τύπος, οπότε το system partition πρέπει να είναι οκ,ε? Από εκεί και πέρα πρέπει να κάνω το partition στην sd?

Είχα κατεβάσει παλιά για να κάνω το πρώτο φορμάρισμα στην κάρτα (όταν έβγαλα τα WM 6.5) το SD Formatter V3.0.0.0 και νομίζω με εκείνο το είχα κάνει. Θα το δοκιμάσω πάλι. Πόσο χωρητικότητα χρειάζεται? 8 γίγα είναι η κάρτα μου. ext3 πάντα είναι το φορμάρισμα?

 

Ευχαριστώ!! :)

Ναι το system partition (5/235/8) το έχει περάσει.

Πρέπει να κάνεις ext partition στην SD οπωσδήποτε. 1gb (1024mb) φθάνει. Μην ξεχάσεις να πάρεις backup πρώτα γιατί θα γίνει φορμάτ στη κάρτα.

Edited by sso

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να κάνεις ext partition στην SD οπωσδήποτε. 1gb (1024mb) φθάνει. Μην ξεχάσεις να πάρεις backup πρώτα γιατί θα γίνει φορμάτ στη κάρτα.

λέγοντάς backup εννοείς copy-paste των αρχείων της sd στο pc??

Xiaomi Redmi Note 4X (snapdragon) 4/64

Samsung Galaxy J5

NEXUS 5

Samsung Galaxy SIII (GT-I9300)

HTC hd2

Link to comment
Share on other sites

λέγοντάς backup εννοείς copy-paste των αρχείων της sd στο pc??

Ε ναι....κάπου να φυλάξεις τα αρχεία που έχεις στην SD. Στο PC, σε φλασάκι....όπου θέλεις!:)

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Λόγω έλλειψης χρόνου και διάθεσης έχω μείνει με την nightly 3/12/2011 και τώρα παρατήρησα ότι δεν δουλεύει στην οθόνη κλειδώματος η λειτουργία της απενεργοποίησης του ήχου. Ενώ γράφει ότι o ήχος απενεργοποιήθηκε αυτό δεν συμβαίνει. Το ίδιο συμβαίνει όταν προσπαθώ να "γειώσω" μια κλήση. Έχει παρατηρήσει κάποιος κάτι τέτοιο ή συμβαίνει μόνο σε μένα; σε νεότερη έκδοση έχει διορθωθεί;

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λόγω έλλειψης χρόνου και διάθεσης έχω μείνει με την nightly 3/12/2011 και τώρα παρατήρησα ότι δεν δουλεύει στην οθόνη κλειδώματος η λειτουργία της απενεργοποίησης του ήχου. Ενώ γράφει ότι o ήχος απενεργοποιήθηκε αυτό δεν συμβαίνει. Το ίδιο συμβαίνει όταν προσπαθώ να "γειώσω" μια κλήση. Έχει παρατηρήσει κάποιος κάτι τέτοιο ή συμβαίνει μόνο σε μένα; σε νεότερη έκδοση έχει διορθωθεί;

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

 

νομίζω οτι υπάρχει γενικότερο προβλημα στον ηχο στις nightly

Xiaomi Redmi Note 4X (snapdragon) 4/64

Samsung Galaxy J5

NEXUS 5

Samsung Galaxy SIII (GT-I9300)

HTC hd2

Link to comment
Share on other sites

τελικα αυτη η συσκευη δεν προκιτε να πιασει ταβανι ποτέ ,εβαλα εχθες αυτη την ρομ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1275119 Εάν αυτή δεν είναι η απόλυτη ταχύτητα από μια ρομ που είναι 400mb+ τι να λέμε, τα λόγια είναι περιττά.

Πράγματι!!!

Την έχω βάλει από το απόγευμα. Είναι απλά ΤΕΛΕΙΑ!!!:D

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

νομίζω οτι υπάρχει γενικότερο προβλημα στον ηχο στις nightly

 

Δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα με τους ήχους, αν υπάρχει κάτι γνωστό είναι με το led των ειδοποιήσεων, αλλά με το δαχτυλίδι στην οθόνη κλειδώματος δεν θυμάμαι να είχα πρόβλημα πότε.

 

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

Έχω αγοράσει αυτή την μπαταρία αλλά δεν αναγνωρίζεται σωστά από το κινητό μου...Δειχνει να εξαντλήται κανονικά σαν να είναι η απλή μπαταρία μέχρι ένα σημείο και αν κάνω επανεκίνηση στο κινητό μου μου την δείχνει πολύ περισσότερο (πχ απο 20% στο 60%).

Επίσης κάποια στιγμή είχε κολλήσει στο 15% μέχρι που έκλεισε από μπαταρία.

Έχω αυτή την ρομ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1326217 και γράφει (σε κάποιο σημείο) ότι υποστηρίζει τις extended batteries.

Βέβαια όλο αυτό ήτανε 3 ΓΕΜΑΤΕΣ μέρες, με ίντερνετ, τηλέφωνο, παιχνίδια βίντεο κλπ κλπ και ήταν και η πρώτη φόρτιση...

Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να αναγνωριστεί καλύτερα???

 

Επίσης είμαι στην αναζήτηση καινούριας μνήμης από ebay και είμαι ανάμεσα σε 2 Μια samsung και μια Lexar

Καμία πρόταση????

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι!!!

Την έχω βάλει από το απόγευμα. Είναι απλά ΤΕΛΕΙΑ!!!:D

 

Κατέβασες αυτήν την έκδοση; TBD_Sensationxl_V2.6_EU&Tmo_A2sd_Latest_Tweaks.zip

Το ext4 MAGLD Recovery for TMO τι είναι;

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασες αυτήν την έκδοση; TBD_Sensationxl_V2.6_EU&Tmo_A2sd_Latest_Tweaks.zip

 

Αυτή έβαλα

Download Link for rom:

http://www.multiupload.com/VZQ7RDJX1N

 

Υπάρχει και η themed για όποιον θέλει...Download Link for themed rom:

Fixed TBD Themed Rom v1.1 sensation xl v2.6

http://www.multiupload.com/P242NS34QA

 

Το ext4 MAGLD Recovery for TMO τι είναι;

Είναι το recovery για το Αμερικάνικο HD2

Εσύ έχεις το Αμερικάνικο αν δε κάνω λάθος;

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Εσύ έχεις το Αμερικάνικο αν δε κάνω λάθος;

 

Ναι το αμερικάνικο έχω.

Την themed δεν την κατέβασα γιατί κάπου γράφει οτι κολλάει η ένδειξη της μπαταρίας όταν βγάζεις το καλώδιο αν δεν κάνω λάθος και επίσης φοβήθηκα μην είναι πιο βαριά ή κάνει τίποτα άλλα περίεργα κολλήματα .

Στο τέλος του post έχει ένα link Wifi and Data switch fix for v2.2 Tmobile .Είναι απαραίτητο ;υπάρχει κάποιο πρόβλημα;

edit: Μάλλον άκυρο το παραπάνω γιατί θα περάσω την έκδοση 2.6

 

Θα την περάσω τώρα

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

Μα η version που συζητάμε είναι η 2.6

Δεν έχω παρατηρήσει κανένα πρόβλημα (μέχρι στιγμής):p

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Μα η version που συζητάμε είναι η 2.6

Δεν έχω παρατηρήσει κανένα πρόβλημα (μέχρι στιγμής):p

 

Πέρασα το recovery και μου γράφει: Your current file systems will be preserved. To convert ext3 <--> ext4 use the 4EXT menu

Τι γίνεται τώρα; δεν θα χάσω κάτι εφ'όσον λεει πως θα διατηρηθεί έτσι;

 

Άν θελήσω να γυρίσω πίσω στην nightly πρέπει πάλι να αλλάξω το ext4 σε ext3;

Μπορώ να κρατήσω αυτό το recovery αλλάζοντας το flash.cfg σε αυτό που θέλω και να το χρησιμοποιήσω σε καθαρή εγκατάσταση μιας άλλης ρομ;

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα (με το Ευρωπαϊκό) δεν μου έβγαλε κανένα μήνυμα.

Πέρασα το recovery και συνέχισα με τη Rom. Ούτε για convert από ext3 σε ext4 μου είπε. Και έχω την εντύπωση ότι έχω ext3 partition.

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα (με το Ευρωπαϊκό) δεν μου έβγαλε κανένα μήνυμα.

Πέρασα το recovery και συνέχισα με τη Rom. Ούτε για convert από ext3 σε ext4 μου είπε. Και έχω την εντύπωση ότι έχω ext3 partition.

 

Τώρα ότι έγινε έγινε. :lol::lol:

Η διαδικασία μετατροπής είναι στα μισά. Μου έγραψε πως αν δεν είναι ext4 η ρομ δεν θα bootαρει.

Θα ενημερώσω σε λίγο :cool:

Link to comment
Share on other sites

Άντε..καλή τύχη:D

Υπάρχει τρόπος να δω τι partition έχω στην SD; ext3 η ext4;

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Άντε..καλή τύχη:D

Υπάρχει τρόπος να δω τι partition έχω στην SD; ext3 η ext4;

 

Αν μπεις στο recovery αυτό που συζητάμε δεν το γράφει; Σε μένα το έβγαλε στην κεντρική οθόνη με πληροφορίες για το sd-ext είδος μέγεθος και διαθέσιμο μέγεθος ,όπως και για την sdcard.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...