Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Android Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 12χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θα δείξει τις επόμενες ώρες.Τώρα επαναφέρω τις εφαρμογές μου και προς το παρόν δείχνει να πάει καλά.Η beta3 μου είχε σπάσει τα νεύρα με το sd mount/unmount.Στην 4 προς το παρόν δεν έχω τέτοιο πρόβλημα.Το hw acceleration fix που χρησιμοποιεί όμως προέρχεται από αυτή την sd rom http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1361940

έτρεχα χθες την 5.1 έκδοση μέσω magldr και με είχε ταράξει στα hot reboot.H beta4 επίσης δε δείχνει να έχει τέτοιο πρόβλημα για τώρα τουλάχιστον.Ενα θεματάκι με το wifi υπάρχει μόνο.Για να συνδεθεί πρέπει να κάνεις αποθήκευση το wifi δίκτυο και μετά συνδέεται κανονικά χωρίς πρόβλημα.Πάντως έχει βελτιωθεί αρκετά η εμπειρία σε σχέση με αυτό που είχαμε πριν 1 εβδομάδα.

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Την προηγουμενη εβδομαδα δοκιμασα και εγω μια ICS δεν θυμαμαι ποιου παιδιου. Με το που ξεκινουσε το κινητο και ζητουσε κωδικο πιν για την σιμ εσβηνε η οθονη, οχι το κινητο. Ξανα πατημα το δεξι πληκτρο περνουσα 2-3 ψηφια ξανα εσβηνε. Αφου μπηκε με το καλο μετα δεν μπορουσα να ενεργοποιησω το wifi. Υπομονη καμια 15μερες που θα την εχει ετοιμη, ελπιζω:)
Link to comment
Share on other sites

Χρήστο εσύ "βάζεις" soft button;τα button savior & smooth σου δουλεύουν στις ics κανονικά; εγκαθιστά το Titaniumbackup εφαρμογές ( γιατί εγώ στις ics δεν μπορώ να εγκαταστήσω τίποτα παρά μόνο με file explorer) ;

Είχα πρόβλημα με WiFi, το έφτιαξε ;

 

from THE hd2

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Nαι βάζω soft button.Tα button savior/zmooth δε δουλεύουν στο ics.το titanium η τελευταία έκδοση εγκαθιστά κανονικά.

Με την 5.1 sd version πρόβλημα με το wifi δεν είχα ούτε με το άνοιξε-κλείσε,ούτε με το να μη συνδέεται με το router μου..Αλλά μου έκανε hot reboot στα ξαφνικά εκεί που το δούλευα.Με του tytung την nand είχα μόλις πριν λίγο το πρώτο κόλλημα.Δέχτηκα κλήση κατά την ώρα της επαναφοράς του titanium και μετά την λήξη της κλήσης,κόλλησε και αναγκάστηκα να βγάλω μπαταρία για να επανέλθει.Αλλά λογικά αυτό έχει να κάνει με το γεγονός ότι επανέφερε δεδομένα εκείνη την στιγμή και όχι γενικότερα με την ρομ

Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτησω και κατι. για να κανω back-up ολη την ρομ μαζι με εφαρμογες μπλα μπλα που εχω τωρα μεσω titanium back-up θα γινετε κανονικα. Σε ποιο κομματι του τιτανιουμ πηγενω για να κανω το back-up?:)
Link to comment
Share on other sites

Για να κάνεις backup όλη την ρομ μαζί και το στήσιμο που έχεις τώρα,η καλύτερη λύση είναι το nandroid backup από το clockwork.Eπειτα υπάρχει το appextractor με το οποίο μπορείς να κάνεις τμηματικά restore το nandroid backup.

Mε το titanium backup πλήρες backup παίρνεις από την επιλογή μαζική λειτουργία--->δημιουργία αντιγράφων ασφαλείας--->αντ. ασφαλείας εφαρμογών χρήστη και δεδομένων συστήματος

Link to comment
Share on other sites

Εχει το cwm nandroid backup μεσα? Πως και δεν το εχω δει. Ωραια. Και τωρα ποια ICS προτινεις για δοκιμη? :)
Link to comment
Share on other sites

Μπαίνεις στο clockwork--->backup and restore.Εγώ έχω την tytung beta4 http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1354267 το περίεργο είναι ότι δε μπουτάρει σε όλους η συγκεκριμένη ρομ,χωρίς να υπάρχει προφανή αιτία για το τι φταίει
Link to comment
Share on other sites

Το βρηκα. Γραφει backing up data. Eγω εχω το cwm με τα 150Mb που ελεγε ο tytung. Θα μπορεσω να περασω την ICS? Γιατι διαβασα οτι θελει 200mb. Θα πρεπει να κανω και wipe data?
Link to comment
Share on other sites

Για να κάνεις backup όλη την ρομ μαζί και το στήσιμο που έχεις τώρα,η καλύτερη λύση είναι το nandroid backup από το clockwork.Eπειτα υπάρχει το appextractor με το οποίο μπορείς να κάνεις τμηματικά restore το nandroid backup.

Mε το titanium backup πλήρες backup παίρνεις από την επιλογή μαζική λειτουργία--->δημιουργία αντιγράφων ασφαλείας--->αντ. ασφαλείας εφαρμογών χρήστη και δεδομένων συστήματος

 

πως μπαινω στο nandroid backup?

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Το βρηκα. Γραφει backing up data. Eγω εχω το cwm με τα 150Mb που ελεγε ο tytung. Θα μπορεσω να περασω την ICS? Γιατι διαβασα οτι θελει 200mb. Θα πρεπει να κανω και wipe data?

Πρέπει να φλασάρεις 200mb

πως μπαινω στο nandroid backup?

Μπαίνεις Magldr--->AD Recovery--->Backup and Restore

 

Εγώ πέρασα μέσω Magldr την SD Version http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1361940, η οποία μπούταρε κανονικά!!!

Για να δούμε τι λέει:)

Edit:

1. Ωραία τα soft keys αλλά πολλές φορές επικαλύπτουν άλλα πράγματα (π.χ. πληκτρολόγιο)

2. Πως βλέπουμε τα διαθέσιμα ασύρματα δίκτυα;

3. Δεν δουλεύει το iGO My Way. Δεν βρίσκει, λέει, υποστηριζόμενη ανάλυση.

4. Κάμερα;;;

5. Ραδιόφωνο;;;

.....

.....

Υπάρχουν ακόμα πολλά θεματάκια. Όμως βρίσκεται σε καλό δρόμο

Edited by sso

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαρσιτω για την πληροφορία, το ράδιο σου δουλεύει?

Γιατι σε εμενα ενω ανοιγει το ραδιο δεν ακουω τιποτα (τα ακουστικα δουλευουν κανονικα)

Backup τις εφαρμογες τις κανουμε με το Titanium?

 

Χρησιμοποιω αυτην την ρομ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1275119 αλλα ουτε εμενα λειτουργει το ραδιο... Ειναι θεμα του kernel.. Θα κατεβασεις το Sprint radio, θα το ανοιξεις και μετα θα δουλευει κανονικα το stock... Για τις εφαρμογες δν κανω καθολου back up.. Ουτως ή αλλως συνηθως περισσοτερα παιχνιδια εχω.. Τα αλλα δν μου χρειαζεται κατι...

 

Τωρα διαβαζα απο το thread, γιατι θελω καποια στιγμη να περασω και αυτη τη rom αν προσφερει περισσοτερα απο την δικια μου, οτι θα καθυστερισει το update λογω της δουλειας που ριχνουν στο sensation... Οποτε οταν το τελειωσουν θα ασχολειθουν με την επομενη εκδοση..

Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτησω, Ποια ειναι η διαδικασια για την SD? Περναω το zip αρχειο στην sd card? και μετα πως μπουταρω? παταω κατι στο μενου?:)
Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτησω, Ποια ειναι η διαδικασια για την SD? Περναω το zip αρχειο στην sd card? και μετα πως μπουταρω? παταω κατι στο μενου?:)

 

Install:

Extract content 7z to ICS folder on root sd-card;

Configure MAGLDR to boot from /ics folder;

First boot around 2-3 minutes.

 

1. Κατεβάζεις και αποσυμπιέζεις τη Rom

2. Φτιάχνεις ένα φάκελο ICS στη root της κάρτας και ρίχνεις εκεί μέσα τα αρχεία και τους φακέλους της Rom.

3. Ρυθμίζεις το Magldr να μπουτάρει από το φάκελο ICS (Services--->Boot Settings--->AD SD DIR)

4. Πατάς...Boot AD SD

Edited by sso

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το root της καρτας δεν καταλαβα. Και πρεπει να κατεβασω και cwm με 200mb. Πανε τα αρχεια που εκανα back-up δλδ?
Link to comment
Share on other sites

Με την SD Rom δεν χαλάει η Nand Rom που έχεις. Η SD τρέχει από την κάρτα.

Root είναι ο αρχικός κατάλογος. Φτιάξε το φάκελο ICS στον αρχικό κατάλογο (root) της κάρτας και όχι σε κάποιο υποφάκελο.

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Τι θέλεις να βάλεις; Sd rom ή nand rom;

Root της κάρτας είναι στον αρχικό σημείο της sd.Δηλαδή αυτό που βλέπεις με το που μπαίνεις στην sd.

Το clockwork recovery στα 200mb σημαίνει ότι η nand μνήμη πρέπει να έχει system partition 200mb.Αυτό το partition το φλασάρεις από τον magldr--->usb flasher και δε σβήνει τίποτε στην κάρτα μνήμης.

Πρέπει να φλασάρεις 200mb

 

Μπαίνεις Magldr--->AD Recovery--->Backup and Restore

 

Εγώ πέρασα μέσω Magldr την SD Version http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1361940, η οποία μπούταρε κανονικά!!!

Για να δούμε τι λέει:)

Edit:

1. Ωραία τα soft keys αλλά πολλές φορές επικαλύπτουν άλλα πράγματα (π.χ. πληκτρολόγιο)

2. Πως βλέπουμε τα διαθέσιμα ασύρματα δίκτυα;

3. Δεν δουλεύει το iGO My Way. Δεν βρίσκει, λέει, υποστηριζόμενη ανάλυση.

4. Κάμερα;;;

5. Ραδιόφωνο;;;

.....

.....

Υπάρχουν ακόμα πολλά θεματάκια. Όμως βρίσκεται σε καλό δρόμο

1.Πράγματι έτσι είναι.Αν δεις παρακάτω έχει ένα αρχείο που φτιάχνει την ανάλυση στα 200dpi.Με αυτό ειναι οκ στα περισσότερα τα softkeys αλλά "σπάει" η συμβατότητα με κάποιες εφαρμογές στο μάρκετ.

2.Πας στις ρυθμίσεις του wifi και τα δείχνει

3.Bάλε την εφαρμογή spare parts και δες αν είναι τσεκαρισμένο το compatibility for apps ή κάπως έτσι.Το ξε-τσεκάρεις και μετά από reboot λογικά θα τρέξει και το igo.Σε μενα με την ανάλυση στα 200dpi στην 5.1 το igo λειτουργει κανονικά.Φυσικά στο κάτω μέρος λόγω των κουμπιών κρύβεται ένα μέρος του προγράμματος

4.όχι ακόμη

5.όχι ακόμη

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να φλασάρεις 200mb

 

Μπαίνεις Magldr--->AD Recovery--->Backup and Restore

 

Εγώ πέρασα μέσω Magldr την SD Version http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1361940, η οποία μπούταρε κανονικά!!!

Για να δούμε τι λέει:)

Edit:

1. Ωραία τα soft keys αλλά πολλές φορές επικαλύπτουν άλλα πράγματα (π.χ. πληκτρολόγιο)

2. Πως βλέπουμε τα διαθέσιμα ασύρματα δίκτυα;

3. Δεν δουλεύει το iGO My Way. Δεν βρίσκει, λέει, υποστηριζόμενη ανάλυση.

4. Κάμερα;;;

5. Ραδιόφωνο;;;

.....

.....

Υπάρχουν ακόμα πολλά θεματάκια. Όμως βρίσκεται σε καλό δρόμο

 

1.μείωση του lcd density στα 200

2.με την ενεργοποίηση WiFi δεν σου βγάζει ...;

3. ... ;

4.5. Σιγά - σιγά

 

from THE hd2

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Με διαφωτισατε με το ροοτ. νομιζα οτι ειναι κατι εξτρα στην sd. οποτε ειναι ευκολο απο οτι φενετε. Ευχαριστω.:) Ξεκιναω την διαλυση του κινητου :p
Link to comment
Share on other sites

....

3.Bάλε την εφαρμογή spare parts και δες αν είναι τσεκαρισμένο το compatibility for apps ή κάπως έτσι.Το ξε-τσεκάρεις και μετά από reboot λογικά θα τρέξει και το igo.Σε μενα με την ανάλυση στα 200dpi στην 5.1 το igo λειτουργει κανονικά.Φυσικά στο κάτω μέρος λόγω των κουμπιών κρύβεται ένα μέρος του προγράμματος.....

Έβαλα το Spare parts, ξε-τσέκαρα το compatibility mode αλλά πάλι δεν παίζει:(

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε να βάλεις και το initrd.gz που έχει στο ποστ και που κάνει την ανάλυση στα 200dpi
Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε να βάλεις και το initrd.gz που έχει στο ποστ και που κάνει την ανάλυση στα 200dpi

To έχω βάλει Χρήστο!:confused:

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...