Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Android Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε αυτό που παραθέτεις κράτησε μόνο το πρώτο κομμάτι...

 

Αυτό σου αρκεί για να τρέξεις android από την κάρτα μνήμης και θα εξακολουθείς να είσαι εντός εγγύησης μιας και δεν θα χρειαστεί να πειράξεις κάτι από τα windows mobile. Τώρα για τα υπόλοιπα... όπως σου είπα αναφέρονται εδώ αναλυτικά όλες οι διαδικασίες. Ξεκίνησε λίγο από το πρώτο post και θα μπεις στο νόημα γρήγορα.

βοηθεια!!!!ξεκινησα με ενα τροπο που βρηκα στην πρωτη σελιδα και αφου περασα hspl3,βγηκε οθονη με 3 χρωματα μετα ξεκινησα τη rom οπως λεει και κολησε το τηλεφωνο σε μαυρη οθονη HTC με μπαρα απο κατω χωρις προοδο 0% τι κανω? :Βήμα 1 : Συσκευή Ξεκλειδώστε

 

Κατεβάστε αυτό το αρχείο zip HSPL

Συνδέστε το HTC HD2 σας με τον υπολογιστή σας και περιμένετε για την ενεργό συγχρονισμό με pop-up

Τώρα, αποσυμπιέστε το αρχείο zip κατεβάσει στο βήμα 1, και να το εκτελέσει. Αυτό θα ξεκλειδώσει τη συσκευή σας.

Διατηρήστε τη συσκευή σας συνδεθεί με τον υπολογιστή μέσω των υπολοίπων τμημάτων του φροντιστήριο .

Βήμα 2 : Εγκατάσταση

 

Πριν προχωρήσετε, βεβαιωθείτε ότι το τηλέφωνό σας διαθέτει επαρκή χυμό μπαταρία αριστερά.

Κατεβάστε αυτό το ROM από εδώ . Θα πρέπει να εγγραφείτε σε αυτό το φόρουμ να κατεβάσετε το αρχείο. Αφού ολοκληρωθεί η λήψη, εκτελέστε το αρχείο.

Κατεβάστε το RADIO από εδώ , και στη συνέχεια εκτελέστε το RADIO

Κατεβάστε το αρχείο διπλή καμπίνα από εδώ . Τώρα αντιγράψτε τη διάρκεια αυτής της διπλής cab, στη μνήμη του τηλεφώνου σας (για να μην σας κάρτα SD)

Κατεβάστε shubCRAFT 1,5 τελική έκδοση . Αυτό θα ήταν ένα αρχείο zip. Αποσυμπιέστε το αρχείο.

Αντιγράψτε το unzipped αρχείο στον ριζικό φάκελο της SD κάρτας σας.

Βήμα 3 : Ρύθμιση

 

Επανεκκίνηση της συσκευής.

Θα δείτε τώρα 2 επιλογές εμφανίζονται στο μενού εκκίνησης. Επιλέξτε το Android και να του δώσετε λίγα λεπτά, ενώ οι μπότες για πρώτη φορά

Αυτό είναι όλο! Α

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

athanaso77 σε ευχαριστώ για το link, θα το τσεκάρω.

 

sotmax, τι εννοείς ολόκληρο? Να τον πληρώσω? Μπα.. :D μπορώ να πω ότι χωρίς το sense της HTC βρήκα ποιο συμπαθητικό το Android (αντιθέτως τα windows δε μπορούσα να τα δουλέψω χωρίς touch/flo/sense/κτλ)

Δεν χρειαζεται να πληρωσεις απλα δεν το ανεφερα.

Blackmart all the way:cool:

Mobile Phone Technician & android development
Link to comment
Share on other sites

ok. εβγαλα μπαταρια και ολα καλα.Μηπως τη rom πρεπει να την βαλουμε zip μεσα στην sd και να unzip εκει μεσα? γιατι εγω το εκανα στην επιφ.εργασιας.Αυτο που συμβαινει ρε παιδια ειναι το εξης:οταν εκτελω το HSPL ενω βλεπω το τηλεφωνο συνδεδεμενο μετα απο 10 sec βγαζει ενα error και το τηλ. χανεται απο το pc, σημειωνω εχω win7, οποτε αν συνεχισω γινεται αυτο που ειπα πριν και κολαει.Επισης ενα ενα τα βλεπω και σας τα λεω μπας και βγαλουμε ακρη.Αυτο που μου γραφει οταν το πεταει εξω ειναι:CRITICAL ERROR,απο κατω κατι νουμερα ακι πιο κατω DESCRIPTION:Bad SPL version! Edited by notarius
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ρε παιδια ας βοηθησει καποιος οταν παω να περασω hspl πεταει τη συσκευη εξω και βγαζει αυτο: CRITICAL ERROR και απο κατω DESCRIPTION:Bad SPL version τι κανω?
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ρε παιδια ας βοηθησει καποιος οταν παω να περασω hspl πεταει τη συσκευη εξω και βγαζει αυτο: CRITICAL ERROR και απο κατω DESCRIPTION:Bad SPL version τι κανω?

να βαλεις το σωστο spl πρωτα

Σε ρωταει στην αρχη αν εχεις ενα απο αυτα της λιστας.

Αν οχι ανοιξε ολα τα hspl 1,2,3 και δες ποιο κανει για σενα...

Mobile Phone Technician & android development
Link to comment
Share on other sites

να βαλεις το σωστο spl πρωτα

Σε ρωταει στην αρχη αν εχεις ενα απο αυτα της λιστας.

Αν οχι ανοιξε ολα τα hspl 1,2,3 και δες ποιο κανει για σενα...

οκ τα βρηκα ολα αλλα στην επανεκινηση που λεει θα εχουμε δυο επιλογες το android δεν υπαρχει τι κανω?

Link to comment
Share on other sites

οκ τα βρηκα ολα αλλα στην επανεκινηση που λεει θα εχουμε δυο επιλογες το android δεν υπαρχει τι κανω?

τι ακριβως θες να κανεις?

Nand η sd?

Mobile Phone Technician & android development
Link to comment
Share on other sites

τι ακριβως θες να κανεις?

Nand η sd?

σορρυ για το συνεχομενο μηνυμα.

Το πιασα.

Πρεπει να βαλεις dual boot cab αλλιως πρεπει να πας στο root της sd και να πατησεις πρωτα clrcad για να εχεις και τους ηχους σου και μετα haret και θα bootαρει.

Αλλιως εδω εισαι

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=723200

 

και μην μπερδευεσαι οι δυο επιλογες ερχονται απο προγραμμα ενω το hspl ειναι μονο για unlock..

Mobile Phone Technician & android development
Link to comment
Share on other sites

τι ακριβως θες να κανεις?

Nand η sd?

εχω κανει τη διαδικασια απο το πρωτο ποστ (το εχω αναφερει παραπανω)λεει οτι εκινεις με δυο επιλογες wm και android απο sd αλλα μπαινει μονο σε windows με μια ξενη ρομ(shubCRAFT v2 minimal hybrid)

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια!προσφατα πηρα υο συγεκριμενο τηλεφωνο με την προοπτικη να τοθ βαλω android. το προβλημα ειναι οτι εχω χαθει απο τις πολλες πληροφοριες που υπαρχουν και δεν ξερω απο που να αρχισω.

μπορει να βοηθησει καποιος?

υπαρχει καποια εκδοση που να τρεχει κανονικα και να δουλευουν ολα σωστα?

 

ευχαριστω!

www.τσιγαρο-ηλεκτρονικο.gr
Link to comment
Share on other sites

εχω κανει τη διαδικασια απο το πρωτο ποστ (το εχω αναφερει παραπανω)λεει οτι εκινεις με δυο επιλογες wm και android απο sd αλλα μπαινει μονο σε windows με μια ξενη ρομ(shubCRAFT v2 minimal hybrid)

δες το παραπανω λινκ ειναι ακριβως αυτο που ψαχνεις..

 

γεια σας παιδια!προσφατα πηρα υο συγεκριμενο τηλεφωνο με την προοπτικη να τοθ βαλω android. το προβλημα ειναι οτι εχω χαθει απο τις πολλες πληροφοριες που υπαρχουν και δεν ξερω απο που να αρχισω.

μπορει να βοηθησει καποιος?

υπαρχει καποια εκδοση που να τρεχει κανονικα και να δουλευουν ολα σωστα?

 

ευχαριστω!

 

καλο θα ειναι τουλαχιστον να προσπαθησεις λιγακι.

Ξεκινα απο το πρωτο ποστ οπου θα βρεις αρκετες πληροφοριες και αν κατι δεν το καταλαβεις εδω ειμαστε να σε βοηθησουμε..:)

Mobile Phone Technician & android development
Link to comment
Share on other sites

δες το παραπανω λινκ ειναι ακριβως αυτο που ψαχνεις..

 

 

 

καλο θα ειναι τουλαχιστον να προσπαθησεις λιγακι.

Ξεκινα απο το πρωτο ποστ οπου θα βρεις αρκετες πληροφοριες και αν κατι δεν το καταλαβεις εδω ειμαστε να σε βοηθησουμε..:)

ok ολα καλα.Αρχιζουμε να παιζουμε με τις rom.Σε ευχαριστω,πες μου λιγο το radio που το βαζουμε στην sd η στο τηλεφωνο επισης εχω αφησει την wm rom αυτη που εβαλα στην αρχη:[ROM][WWE][25.08.2010] Elegancia Rom - Miri colored by Steve0007 HD2 WM6.5.X :: V 3.0 FINAL :: (23133).Πως μπορω να βαλω ελληνικα γενικα μενου και πληκτρολογια?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
ok ολα καλα.Αρχιζουμε να παιζουμε με τις rom.Σε ευχαριστω,πες μου λιγο το radio που το βαζουμε στην sd η στο τηλεφωνο επισης εχω αφησει την wm rom αυτη που εβαλα στην αρχη:[ROM][WWE][25.08.2010] Elegancia Rom - Miri colored by Steve0007 HD2 WM6.5.X :: V 3.0 FINAL :: (23133).Πως μπορω να βαλω ελληνικα γενικα μενου και πληκτρολογια?

 

To radio το flashάρεις όπως μια rom..

 

Ελληνικό μενού σε αυτή που έχεις δεν μπορείς να βάλεις. Ελληνικό πληκτρολόγιο θα βρεις στο πρώτο post του θέματος του HD2.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει καμιά εφαρμογή σαν το answerkey disable που είχαμε στα wm?Πολλές φορές πατιούνται τα κουμπιά και το κινητό απαντάει στην κλήση πριν ακόμα δω ποιος είναι.
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως υπάρχει τέτοια εφαρμογή.άλλωστε τα περισσότερα android phones δεν έχουν τέτοιο κουμπί.αυτό που μπορείς να κάνεις ή να πας με τον root explorer (ή κάποιον άλλον με root πρόσβαση) στο /system/usr/keylayout και να πειράξεις το αρχείο qwerty.kl

στις γραμμές key 231 και key 61 γράφει call.σβήνεις τελείως τη λέξη call και το αφήνεις κενό,οπότε το κουμπί δε θα κάνει τίποτε ή μπορείς να γράψεις κάτι άλλο π.χ. search και θα λειτουργεί όπως το κουμπί search στα κανονικά android phones.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια κοιταξα λιγο τους οδηγους αλλα δεν βρηκα αυτο ακριβως που ζηταω, για να μην κανω κανενα λαθος μπορει καποιος να μου πει πως μπορω να επαναφερω την original rom windows στο leo μου, υπαρχει καποιο λινκ? Το πηρα απο φιλο και εχει μεσα android nand την http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=933951 αλλα θελω να επαναφερω την original για την εγγυηση και να δοκιμασω το dual boot.
ΠΑΟΚ παντου!!!!
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει καμιά εφαρμογή σαν το answerkey disable που είχαμε στα wm?Πολλές φορές πατιούνται τα κουμπιά και το κινητό απαντάει στην κλήση πριν ακόμα δω ποιος είναι.

Υπάρχει το Button Remapper (υπάρχει και στο Market), το οποίο σ' αφήνει να βάλεις όποια λειτουργία θες σ' οποιοδήποτε κουμπί. Εγώ στο call button (231) έχω βάλει search όπως είπε κι ο φίλος από πάνω γιατί είναι απαραίτητο για μένα.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Παιδια κοιταξα λιγο τους οδηγους αλλα δεν βρηκα αυτο ακριβως που ζηταω, για να μην κανω κανενα λαθος μπορει καποιος να μου πει πως μπορω να επαναφερω την original rom windows στο leo μου, υπαρχει καποιο λινκ? Το πηρα απο φιλο και εχει μεσα android nand την http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=933951 αλλα θελω να επαναφερω την original για την εγγυηση και να δοκιμασω το dual boot.

 

Παιδια αυτη η διαδικασια που βρηκα ειναι σωστη http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=681317 ?

Το αρχειο που μετονομαζω σε LEOIMG.nbh ειναι η official rom που κατεβασα ετσι? Η 3.14.

Απο οτι αναφερει αυτη η διαδικασια αντιστρεφει και το ΗSPL σε SSPL, οποτε φανταζομαι μετα ειναι κομπλε αν χρειστει η εγγυηση?, σωστα?

ΠΑΟΚ παντου!!!!
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παιδια αυτη η διαδικασια που βρηκα ειναι σωστη http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=681317 ?

Το αρχειο που μετονομαζω σε LEOIMG.nbh ειναι η official rom που κατεβασα ετσι? Η 3.14.

Απο οτι αναφερει αυτη η διαδικασια αντιστρεφει και το ΗSPL σε SSPL, οποτε φανταζομαι μετα ειναι κομπλε αν χρειστει η εγγυηση?, σωστα?

 

Τι θέλεις να κάνεις; Επαναφορά της συσκευής σε stock κατάσταση;

 

Υπάρχει το σχετικό link στο πρώτο post του thread του HD2. Εδώ είναι off topic τέτοια συζήτηση.

 

Αυτό με το SSPL που αναφέρεις είναι άλλο πράγμα, μην τα μπερδεύεις. Αυτό που κάνει είναι η επαναφορά του stock spl μιας και με το hspl είσαι εκτός εγγύησης.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ενταξει βρηκα αυτα που ηθελα και εχω ολοκληρωσει τη διαδικασια.

 

Μπες στο bootloader να σιγουρέψεις ότι στο SPL γράφει 1.66.0000 ή 3.04.0000 (ανάλογα με τη rom που έχεις βάλει).

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

To radio το flashάρεις όπως μια rom..

 

Ελληνικό μενού σε αυτή που έχεις δεν μπορείς να βάλεις. Ελληνικό πληκτρολόγιο θα βρεις στο πρώτο post του θέματος του HD2.

πια ρομ μπορω να βαλω για ελληνικο μενου και πληκτρολογιο?επισης εβαλα την<<FroyoStone sense v3,2(1)7z>>και το τηλεφωνο σερνεται χαλι μαυρο.Ποια να βαλω ελαφρια και ωραια η μηπως ετσι ειναι ολες αργες επειδη τρεχουν απο sd,υπαρχει αλλος τροπος εγκαταστασης για ταχυτητα επισης φωτογραφικη δεν δουλευει και εφαρμογη φακου επισης οχι.ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να χρησιμοποιηθεί το volume key ή κάποιο άλλο κουμπί σαν camera key όταν τραβάμε φωτογραφίες?
Link to comment
Share on other sites

Μπες στο bootloader να σιγουρέψεις ότι στο SPL γράφει 1.66.0000 ή 3.04.0000 (ανάλογα με τη rom που έχεις βάλει).

 

3.03.0000 μου γραφει ειναι οκ?

ΠΑΟΚ παντου!!!!
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να χρησιμοποιηθεί το volume key ή κάποιο άλλο κουμπί σαν camera key όταν τραβάμε φωτογραφίες?

δε ξέρω αν γίνεται με κάποιο τρόπο σε όλες τις ρομ αλλά στις τελευταίες 2.3.3 cm roms όπως π.χ. στην typhoon http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=933951

η κάμερα έχει ενσωματωμένη αυτή την δυνατότητα με λειτουργία για focus ή pre-focus

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...