Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Android Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 12χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

νομίζω ότι χρειάζεται να αντικαταστήσεις το αρχείο http://www.multiupload.com/IYDERMCEHZ wpasupplicant

το βάζεις με κάποιον root explorer στο /system/bin και κάνεις reboot

 

Δυστυχως ουτε με αυτο δουλευει και ειναι τοσο smooth με αυτο το κερνελ τι αλλο μπορω να κανω χρηστο?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ουτε με αυτο δουλευει και ειναι τοσο smooth με αυτο το κερνελ τι αλλο μπορω να κανω χρηστο?

To kernel του mdj ειναι απο τα καλυτερα.Γιατι δεν σου αρεσε αν επιτρεπεται?

Mobile Phone Technician & android development
Link to comment
Share on other sites

Λεω κι εγω να δοκιμασω μια NAND ROM για να δω τι κερδιζω και τι χανω σε σχεση με τις SD. Μηπως μπορει κανεις να μου προτεινει καποια? Θα ηθελα οπωσδηποτε Sense και να ειναι οσο το δυνατον πιο κοντα σε stock ROM για να περιλαμβανει και το Sim Toolkit. Αυτη τη στιγμη χρησιμοποιω SD του MDeejay και ειμαι πολυ ευχαριστημενος οποτε αν υπηρχε καποια NAND του ιδιου που να πλησιαζει τη δικη μου σε πληροτητα προγραμματων και να εχει περισσοτερη ταχυτητα θα ημουν ευχαριστημενος. Ξερω οτι οι ROMS του δε φιλοξενουνται πια στο xda αλλα αν μου προτεινετε συγκεκριμενη ολο και καπου θα βρω να την κατεβασω!

 

Εχω ακουσει πολυ καλα λογια γι αυτην εδω του φιλου

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=733649

Δεν την εχω δοκιμασει αλλα δεν συνηθησει σε μπαρουφες ;)

 

From my cyanogen Hd2

Mobile Phone Technician & android development
Link to comment
Share on other sites

To kernel του mdj ειναι απο τα καλυτερα.Γιατι δεν σου αρεσε αν επιτρεπεται?

 

Η διαφορα που ειδα με το kernel tytung_r6 στην ιδια ρομ ειναι οτι δεν λαγκαρει καθολου στο μενου ειναι παρα πολυ πιο γρηγορη η ρομ και ολα κυλανε παρα πολυ στρωτα και γλυκα δηλ κανεις μια στο μενου πανω η κατω με το δαχτυλο και παει τοσο ομορφα μεχρι τελος ειτε πανω ειτε κατω ειναι σαν να το χαιδευεις με λιγα λογια σε αντιθεση με του mdj εβλεπα στο μενου ενα λαγκαρισμα σαν σκαλωμα οταν επαιζες μεσα στο μενου btw τωρα εβαλα GL core v11 και ομολογω πως ειναι super και δουλευουν ολα και το wifi.

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοεις το scrolling πσντως ειναι επειδη το launcher ειναι σκαλωτο.Προσωπικα εβαλα το launcher pro και δεν υπαρχει θεμα scrolling πλεον.

Για lag τι να σου πω δεν εχω δει κατι και ειμαι και underclock κιολας..

Mobile Phone Technician & android development
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα προτείνω να βάλεις νέα ρομ.την typhoon 2.6 με kernel GL core v11

βασίζεται σε πιο καινούρια έκδοση cyanogen και έχει κάποιες επιπλέον λειτουργίες όπως π.χ. η δυνατότητα να τραβάς φωτογραφίες με focus με τα πλήκτρα της φωνής

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακουσει πολυ καλα λογια γι αυτην εδω του φιλου

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=733649

Δεν την εχω δοκιμασει αλλα δεν συνηθησει σε μπαρουφες ;)

 

From my cyanogen Hd2

 

Του energy ε; Χρησιμοποιούσα τις wm 6.5 roms του συνέχεια στο diamond 2 αλλά δεν εχω δοκιμάσει τίποτα δικό του για android. Ίσως κάνω μια δοκιμή μ'αυτή. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοεις το scrolling πσντως ειναι επειδη το launcher ειναι σκαλωτο.Προσωπικα εβαλα το launcher pro και δεν υπαρχει θεμα scrolling πλεον.

Για lag τι να σου πω δεν εχω δει κατι και ειμαι και underclock κιολας..

 

Με το launcher pro υπηρχαν τα σκαλοπατια οταν αλλαξα το κερνελ ολα στρωσανε.

Link to comment
Share on other sites

Με το launcher pro υπηρχαν τα σκαλοπατια οταν αλλαξα το κερνελ ολα στρωσανε.

Δεν μου εχει ξανατυχει κατι τετοιο τι να σου πω.Αφου το ελυσες παντως τελος καλο ολα καλα:rolleyes:

Mobile Phone Technician & android development
Link to comment
Share on other sites

Εχει εγκαταστησει κανεις τη ROM του Energy που προτεινε ο φιλος sotmax πιο πανω? Την εβαλα αλλα κατι δεν παει καλα με τα Ελληνικα. Σε ολες τις Ελληνικες λεξεις καποια απο τα γραμματα εχουν αντικατασταθει απο κουτακια με αποτελεσμα να δυσκολευεσαι να βγαλεις νοημα!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα :)

Προσπαθώ εδώ και 2 μέρες να βάλω nand Android στο hd2 μου αλλά ΔΕΝ τα καταφέρνω :O

Μετά από πολλά format της sd μου και μετά από πολλές λανθασμένες προσπάθειες, κατάφερα επιτέλους να κάνω-περάσω:

1) Task 29

2) Flash Radio (2.15)

3) MAGLDR 1.13

4) ClockworkMod Recovery v1.3 135M System/44M Cache/Recovery v3.0.1.4

Και κάπου εδώ έμεινα! :cry:

Το hd2 κολλάει-παγώνει όταν πάει να ανοίξει σε ClockworkMod Recovery mod δηλαδή: μέσα από το MAGLDR του δίνω την εντολή "Boot AD SD" και μου λέει τα γνωστά 123... GO GO GO!

και με βγάζει σε μια οθόνη με το σήμα του android στο κέντρο... Όπου και παραμένει εκεί όση ώρα κι αν το αφήσω :X

Σας παρακαλώ για την βοήθεια σας μιας και έχω ιδιαίτερη σχέση για το πιο smart phone που είχα ποτέ :happy:

 

( 1. Αν παίζει κάποιο ρόλο η rom που πάω να περάσω είναι αυτή: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=933951

2. Επίσης τα αρχεία initrd.gz και zImage τα πήρα από το φάκελο boot της εν λόγω ROM

3. Από αυτό το video

βλέπω ότι κανονικά θα έπρεπε να με περνάει κατευθείαν σε άλλο υπομενού και όχι στην οθόνη που βγάζει στο δικό μου :cry: :cry: ) Edited by Lan

The HD2 has no limits. It's middle name is INFINITE!

P800, P990i, P1, LEO(!), Sensation, Lg Nexus4, Lg Nexus5, One M8(!), Z5_6853

Αντώνης.

Link to comment
Share on other sites

και εμένα εκεί κολλούσε το σύστημα αλλά με το παρακάτω μύνημα κατάλαβα τι λάθος έκανα...

Δηλαδη εχεις περασει στο κινητο το hspl 3 το radio που χρειαζεται μετα το magldr 1.3 μετα εκανες εγκατασταση το recovery 250 και μετα εβαλες στην καρτα μνημης κατι αρχεια που εχει μεσα στο zip αρχειο του recovery; που λεει root to sd card αν θυμαμαι καλα μετα ετρεξες απο το magldr την επιλογη boot ad sd για να μπεις σε ClockworkMod Recovery εκανες στην καρτα ext partition απο την επιλογη advanced και partition sd card και πατησες 1g και μετα 0 και σου εκανε την καρτα μνημης format; υστερα κανε reset και απο τo magldr απο τη επιλογη usb massStg η' με ενα card reader περνα ξανα τα αρχεια του recovery που ειχε στο φακελο root to sd card οπως επεισης περνα και το zip της rom που σου ειπα χιμα στην καρτα και μετα κανε απο το ClockworkMod Recovery εγκατασταση την rom απο την επιλογη istall zip for sd card και choose zip from sd και επιλεγης το zip της rom και μετα install αν τα κανεις αυτα τοτε δεν μπορει να μην δεν γινετε! να ξερεις οτι αργει να μπει λιγο στα android την πρωτη φορα!

 

ελπίζω να σε βοηθήσει και σένα το ίδιο. παρέλειπα 4 βήματα, γι αυτό και σε σένα μένει στην αρχική οθόνη και δε κάνει κάτι. δες λίγο το θέμα με το φορμάρισμα της κάρτας.

 

 

Ρε παιδιά πως μπορώ να βελτιώσω την ποιότητα των thumbnails από τις φώτο? Δλδ οι επαφές μου που έχουν συνχρονιστεί με το Facebook έχουν ένα thumbnail το οποίο όμως είναι πολύ θολό. Πως μπορώ να το βελτιώσω αυτό? Θυμάμαι ότι το ίδιο πρόβλημα είχα και με τις sd rom του Android αντιθέτως τα Windows Mobile 6.5 και τα Windows Phone 7 δείχνουν τέλεια τις μικρογραφίες αυτές!!!

Μπορεί να διορθωθεί?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα :)

Προσπαθώ εδώ και 2 μέρες να βάλω nand Android στο hd2 μου αλλά ΔΕΝ τα καταφέρνω :O

Μετά από πολλά format της sd μου και μετά από πολλές λανθασμένες προσπάθειες, κατάφερα επιτέλους να κάνω-περάσω:

1) Task 29

2) Flash Radio (2.15)

3) MAGLDR 1.13

4) ClockworkMod Recovery v1.3 135M System/44M Cache/Recovery v3.0.1.4

Και κάπου εδώ έμεινα! :cry:

Το hd2 κολλάει-παγώνει όταν πάει να ανοίξει σε ClockworkMod Recovery mod δηλαδή: μέσα από το MAGLDR του δίνω την εντολή "Boot AD SD" και μου λέει τα γνωστά 123... GO GO GO!

και με βγάζει σε μια οθόνη με το σήμα του android στο κέντρο... Όπου και παραμένει εκεί όση ώρα κι αν το αφήσω :X

Σας παρακαλώ για την βοήθεια σας μιας και έχω ιδιαίτερη σχέση για το πιο smart phone που είχα ποτέ :happy:

 

( 1. Αν παίζει κάποιο ρόλο η rom που πάω να περάσω είναι αυτή: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=933951

2. Επίσης τα αρχεία initrd.gz και zImage τα πήρα από το φάκελο boot της εν λόγω ROM

3. Από αυτό το video

βλέπω ότι κανονικά θα έπρεπε να με περνάει κατευθείαν σε άλλο υπομενού και όχι στην οθόνη που βγάζει στο δικό μου :cry: :cry: )

Έχεις ήδη φλασάρει το recovery στο βήμα 4. πήγαινε στην επιλογή 8 του magldr ad recovery και θα ξεκινήσει.

το boot της rom είναι για την rom,όχι για το recovery

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ήδη φλασάρει το recovery στο βήμα 4. πήγαινε στην επιλογή 8 του magldr ad recovery και θα ξεκινήσει.

το boot της rom είναι για την rom,όχι για το recovery

 

Μιας και δεν θέλω να spammarω post με "ευχαριστώ" αλλά θέλω να δώσω feedback στην συμβουλή σου.... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!! Όλα δούλεψαν μια χαρά :D Να'σαι καλά! :D

The HD2 has no limits. It's middle name is INFINITE!

P800, P990i, P1, LEO(!), Sensation, Lg Nexus4, Lg Nexus5, One M8(!), Z5_6853

Αντώνης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους. Αποφασισα να βαλω και εγω επιτελους nand. Δεν εχω ασχοληθει καθολου και τα posts ειναι διακοσια τοσα.. θελω μερες να τα διαβασω! Διαβασα κατι λιγα στο xda, απλα δε καταλαβαινω αν χρειαζεται να κανω format αν πρεπει η καρτα να βρισκεται πανω στο τηλ κατα τη διαρκεια ολων αυτων κτλ. αν μπορει καποιος να μου πει καποια πραγματα εστω περιληπτικα! Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

μέσα από το MAGLDR του δίνω την εντολή "Boot AD SD" και μου λέει τα γνωστά 123... GO GO GO!

και με βγάζει σε μια οθόνη με το σήμα του android στο κέντρο... Όπου και παραμένει εκεί όση ώρα κι αν το αφήσω :X

Στο MAGLDR 1.13 για να μπεις στο ClockworkMod Recovery πρέπει να επιλέξεις AD Recovery και όχι AD SD.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Στο MAGLDR 1.13 για να μπεις στο ClockworkMod Recovery πρέπει να επιλέξεις AD Recovery και όχι AD SD.

 

Πράγματι ένα από τα λάθη που έκανα ήταν και αυτό! Ευχαριστώ :)

 

Όσο για τον φίλο Platwnakovic: Δεν ξέρω αν είμαι ο κατάλληλος να σου απαντήσει ενώ δεν είμαι προγραμματιστής κ.λπ. αλλά μιας και τα έχω "φρέσκα" θα σου συνιστούσα να ξεκινήσεις από εδώ :

1) http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=893948 κανονικά τα βήματα με την σειρά που τα λέει.

Υ.Γ.: α) Τα videos είναι ΠΟΛΥ χρήσιμα κατά την γνώμη μου.

β) Αν έχεις κάνει αρκετές αλλαγές ROM κάνε πρώτα από όλα task29 -- http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=644781 -- (είναι πολύ γρήγορο και εύκολο σε σχέση με τα υπόλοιπα).

The HD2 has no limits. It's middle name is INFINITE!

P800, P990i, P1, LEO(!), Sensation, Lg Nexus4, Lg Nexus5, One M8(!), Z5_6853

Αντώνης.

Link to comment
Share on other sites

εχω κανει ολα τα βηματα που χρειαζονται κ φτανω στο σημειο που πρεπει να περασω το zip της rom η οποια ειναι :full_rafdroid_hd_ext_4r0f2.zip. Μολις την αντιγραφω μου λεει: Δεν ειναι δυνατη η αντιγραφη του full_rafdroid_hd_ext_4r0f2.zip. Δεν ειναι δυνατο να εντοπιστει το καθορισμενο αρχειο. Βεβαιωθειτε οτι καθορισατε σωστη διαδρομη και ονομα αρχειου. Τι να κανω δεν καταλαβαινω
Link to comment
Share on other sites

εχω κανει ολα τα βηματα που χρειαζονται κ φτανω στο σημειο που πρεπει να περασω το zip της rom η οποια ειναι :full_rafdroid_hd_ext_4r0f2.zip. Μολις την αντιγραφω μου λεει: Δεν ειναι δυνατη η αντιγραφη του full_rafdroid_hd_ext_4r0f2.zip. Δεν ειναι δυνατο να εντοπιστει το καθορισμενο αρχειο. Βεβαιωθειτε οτι καθορισατε σωστη διαδρομη και ονομα αρχειου. Τι να κανω δεν καταλαβαινω

Κατ αρχας καλημερα.

Εκανες ολα τα βηματα που περιγραφει?

Με την σειρα και συντομα για να ξερουμε και τι κανουμε ειναι..

-Wipe( με task29 η οτι)

-flash hspl 2.08

-flash magldr

-boot magldr menu

-usb flasher & flash recovery

-boot magldr επελεξε ad recovery

-partition sd card to 1024

-mount usb

-περνα τη rom στην καρτα

-choose zip from sd

-install raf bla bla bla

 

Να ξερεις οτι σε καμια περιπτωση δεν πρπει να φυγεις απο το μενου του loader(mag)

Επισης βεβαιωσου οτι το κατεβασμα σου πετυχε.Στην αναγκη ξανακατεβασε το.. ;)

 

Καλη επιτυχια

Mobile Phone Technician & android development
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πως μπορώ να βελτιώσω την ποιότητα των thumbnails από τις φώτο? Δλδ οι επαφές μου που έχουν συνχρονιστεί με το Facebook έχουν ένα thumbnail το οποίο όμως είναι πολύ θολό. Πως μπορώ να το βελτιώσω αυτό? Θυμάμαι ότι το ίδιο πρόβλημα είχα και με τις sd rom του Android αντιθέτως τα Windows Mobile 6.5 και τα Windows Phone 7 δείχνουν τέλεια τις μικρογραφίες αυτές!!!

Μπορεί να διορθωθεί?

 

μπας και το ξέρει κάνεις.....

Link to comment
Share on other sites

μπας και το ξέρει κάνεις.....

κανε ενα googling.

Αυτο εχει να κανει αποκλειστικα με την google αλλα επειδη δεν με ενδιεφερε δεν το εψαξα...

Mobile Phone Technician & android development
Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχας καλημερα.

Εκανες ολα τα βηματα που περιγραφει?

Με την σειρα και συντομα για να ξερουμε και τι κανουμε ειναι..

-Wipe( με task29 η οτι)

-flash hspl 2.08

-flash magldr

-boot magldr menu

-usb flasher & flash recovery

-boot magldr επελεξε ad recovery

-partition sd card to 1024

-mount usb

-περνα τη rom στην καρτα

-choose zip from sd

-install raf bla bla bla

 

Να ξερεις οτι σε καμια περιπτωση δεν πρπει να φυγεις απο το μενου του loader(mag)

Επισης βεβαιωσου οτι το κατεβασμα σου πετυχε.Στην αναγκη ξανακατεβασε το.. ;)

 

Καλη επιτυχια

 

Ολα οκ. Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου!;)

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχας καλημερα.

Εκανες ολα τα βηματα που περιγραφει?

Με την σειρα και συντομα για να ξερουμε και τι κανουμε ειναι..

-..........................................

-boot magldr επελεξε ad recovery

-partition sd card to 1024

...............................

Να ξερεις οτι σε καμια περιπτωση δεν πρπει να φυγεις απο το μενου του loader(mag)

Επισης βεβαιωσου οτι το κατεβασμα σου πετυχε.Στην αναγκη ξανακατεβασε το.. ;)

 

Καλη επιτυχια

 

Oops! Εγώ το " -partition sd card to 1024 " ΔΕΝ το έκανα.. :O Μπορώ εκ τω υστέρων; Ή θα πρέπει ξανά wipe κ.λπ.;;;

The HD2 has no limits. It's middle name is INFINITE!

P800, P990i, P1, LEO(!), Sensation, Lg Nexus4, Lg Nexus5, One M8(!), Z5_6853

Αντώνης.

Link to comment
Share on other sites

το partition στην sd είναι για να πηγαίνουν εκεί οι εφαρμογές.είναι απαραίτητο να υπάρχει σε desire hd based roms αλλά στις 2.3 χωρίς sense,έχεις κάπου 260 mb ελεύθερα για τις εφαρμογές σου.αν έχεις τέτοια ρομ και σου είναι αρκετά αυτά τα mb για τις εφαρμογές σου,δε χρειάζεται να το κάνεις.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...