Jump to content

Προεπιλογές Φορέα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χρησιμοποιεί κανείς προεπιλογή φορέα;

Ποιά είναι η γνώμη σας;

Σκέφτομαι να την δοκιμάσω σιγά σιγά...

Link to comment
Share on other sites

Για δοκιμασε , κατι μπρει να πετυχεις μπορει να βγεις και κερδισμενος ορισμενες φορες. :p
There are only 10 types of people in this world.. Those who understand binary and those who don't.
Link to comment
Share on other sites

Εχω προεπιλογη φορεα εδω και περιπου 6 μηνες με Vivodi. Η αίτηση έγινε πολύ απλά και με ενημέρωσαν τηλεφωνικά ότι ενεργοποιήθηκε.

 

Το μόνο πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι σε ώρες αιχμής (11 με 14) που σχεδον καμια κληση δεν βγαινει. Αν πληκτρολογησω το προθεμα (1750) της Vivodi τοτε ολα καλα... Αλλα σαν προεπιλογη δυσκολευεται.

 

Μετα την επιμονή μου στα τηλεφωνα, ειπαν οτι πολυ συντομα θα αλλαξει η δρομολογηση των κλησεων και δεν θα εχουμε τετοιο προβλημα.

 

Αντε να πουμε τι θα γινει....

"Ολα σας τα προβλήματα, ειτε θα τα λύσουμε, είτε θα τα ξεχάσετε"

 

Κωνσταντίνος Καραμανλής

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Tsiou

 

Εχω προεπιλογη φορεα εδω και περιπου 6 μηνες με Vivodi. Η αίτηση έγινε πολύ απλά και με ενημέρωσαν τηλεφωνικά ότι ενεργοποιήθηκε.

 

Το μόνο πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι σε ώρες αιχμής (11 με 14) που σχεδον καμια κληση δεν βγαινει. Αν πληκτρολογησω το προθεμα (1750) της Vivodi τοτε ολα καλα... Αλλα σαν προεπιλογη δυσκολευεται.

 

Μετα την επιμονή μου στα τηλεφωνα, ειπαν οτι πολυ συντομα θα αλλαξει η δρομολογηση των κλησεων και δεν θα εχουμε τετοιο προβλημα.

 

Αντε να πουμε τι θα γινει....

 

 

Αυτο το προβλημα που λες, δεν το εχω συναντησει ποτε τις τελευταιες τρεις βδομαδες που εχω κανει προεπιλογη τοσο στο τηλεφωνο μου στην Αθηνα, οσο και στο τηλεφωνο μου στο εξοχικο. Θα σου αναφερω τρια προβληματα που εχω μαζι τους:

1) Οταν καλεις κινητο μπορει να περιμενεις ως και 20’’ για να δρομολογηθει η κληση

2) Τις τελευταιες τρεις βδομαδες που εκανα προεπιλογη με εχουν παρει τηλεφωνο 6 συνολικα φορες για να με ενημερωσουν. Παρολο που τους λεω οτι με εχουν ξαναπαρει, αυτοι... συνεχιζουν!

3) Τριτον και κυριοτερον, μου εκαναν ενα “λαθακι” σε δυο απο τις κλησεις μου κατι το οποιο σε βαζει σε σκεψεις στο κατα ποσο εμπιστευτικη και αξιοπιστη ειναι. Δηλαδη:

 

ΗΜ/ΝΙΑ ΩΡΑ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΑΡ.ΚΛΗΣΗΣ ΠΟΣΟ €

10/72003 19:57:07 0:02:00 210XXXXXXX 0.048

10/7/2003 19:57:27 0:03:00 ιδιος αριθμος 0.072

 

Ενω στη πραγματικοτητα ειχα κανει μια φορα κληση σε αυτον τον αριθμο και ειχε διαρκεια λιγοτερο απο 2’ αν θυμαμαι καλα. Σκεφτηκα να τους παρω τηλεφωνο αλλα για ενα τοσο γελοιο ποσο δεν το εκανα - ενω θα σπαταλαγα αλλα τοσα αφου η εξυπηρετηση πελατων δεν ειναι δωρεαν.

Το μονο που μπορω να πω, προς το παρων, ειναι οτι οταν βαλει η Telepassport αστικες θα κανω προεπιλογη φορεα αμεσως εκει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον awesome

 

Να ρωτησω τι ακριβως ειναι η προεπιλογη φορεα η θα φανω χαζος?

 

 

Αν χρησιμοποιείς κάποια εταιρεία (εκτός του ΟΤΕ) για ένα συγκεκριμένο είδος κλησεων (αστικές, υπεραστικές, διεθνείς, κινητά) ή και για όλα τα είδη, τότε μπορεις να απαλλαγείς απο την πληκτρολόγηση του 4ψήφιου προθέματος που καλεις πριν απο την κάθε κλήση. Η προεπιλογή φορέα ειναι μια υπηρεσία που σου επιτρέπει να δηλώσεις ποια εταιρεία θες να χρησιμοποιείς για κάθε είδος κλήσης, και έτσι εσύ απλά θα πληκτρολογείς τον αριθμό που θες να πάρεις (σαν να καλείς μεσω ΟΤΕ). Η κλήση σου τότε θα δρομολογείται αυτόματα μέσω της εταιρείας που έχεις δηλώσει. ;)

 

vbm

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον StandArd

 

Αυτο το προβλημα που λες, δεν το εχω συναντησει ποτε τις τελευταιες τρεις βδομαδες που εχω κανει προεπιλογη τοσο στο τηλεφωνο μου στην Αθηνα, οσο και στο τηλεφωνο μου στο εξοχικο. Θα σου αναφερω τρια προβληματα που εχω μαζι τους:

1) Οταν καλεις κινητο μπορει να περιμενεις ως και 20’’ για να δρομολογηθει η κληση

2) Τις τελευταιες τρεις βδομαδες που εκανα προεπιλογη με εχουν παρει τηλεφωνο 6 συνολικα φορες για να με ενημερωσουν. Παρολο που τους λεω οτι με εχουν ξαναπαρει, αυτοι... συνεχιζουν!

3) Τριτον και κυριοτερον, μου εκαναν ενα “λαθακι” σε δυο απο τις κλησεις μου κατι το οποιο σε βαζει σε σκεψεις στο κατα ποσο εμπιστευτικη και αξιοπιστη ειναι. Δηλαδη:

 

ΗΜ/ΝΙΑ ΩΡΑ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΑΡ.ΚΛΗΣΗΣ ΠΟΣΟ €

10/72003 19:57:07 0:02:00 210XXXXXXX 0.048

10/7/2003 19:57:27 0:03:00 ιδιος αριθμος 0.072

 

Ενω στη πραγματικοτητα ειχα κανει μια φορα κληση σε αυτον τον αριθμο και ειχε διαρκεια λιγοτερο απο 2’ αν θυμαμαι καλα. Σκεφτηκα να τους παρω τηλεφωνο αλλα για ενα τοσο γελοιο ποσο δεν το εκανα - ενω θα σπαταλαγα αλλα τοσα αφου η εξυπηρετηση πελατων δεν ειναι δωρεαν.

Το μονο που μπορω να πω, προς το παρων, ειναι οτι οταν βαλει η Telepassport αστικες θα κανω προεπιλογη φορεα αμεσως εκει.

 

 

σε ποια εταιρεια εισαι γραμμενος κ συνεβηκε αυτο που προανεφερες?μου φαινεται περιεργο ταμαλα! :worry: :worry:

"What humans can be, they must be. They must be true to their own nature." Abraham Maslow

ΚΩΣΤΑΣ

 

Οι αξιολογήσεις μου στο Buy & Sell

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον DrGus

 

σε ποια εταιρεια εισαι γραμμενος κ συνεβηκε αυτο που προανεφερες?μου φαινεται περιεργο ταμαλα! :worry: :worry:

 

 

VIVODI!!

Δεν ειδες που αναφερομουν στον Tsiou...

 

Δεν εχω προθεση να πω ψεματα και να δυσφημισω την εταιρια. Λεω την αληθεια και αν θελεις με πιστευεις. Αν θελεις γινε συνδρομητης και παρατηρησε ποση ωρα θελει για να δρομολογηθει η κληση σου σε ενα κινητο. Για το δευτερο αν θες με πιστευεις, την αληθεια λεω. Οσον αφορα το τριτο μπορω να το αποδειξω αλλα δεν ξερω πως να προβαλλω την αναλυση λογαριασμου μεσα στο forum ή να το κανω attach...

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι οτι δεν σε πιστευω, εξαλλου δεν θεωρω οτι καποιος για ψιλου πηδημα θα αρχισει να δυσφημει μια εταιρεια παρα μονο αν εχει λογο... εγω απλα ειμαι περιεργος να δω αν εχει βαλει κανεις προεπιλογη φορεα στην TELEPASSPORT για να δουμε αν βελτιωνεται η οχι η διαδικασια κλησης σε κινητα (αμεσοτητα κλησης κτλ κτλ) αν καποιος εχει βαλει προεπιλογη φορεα στην τελεπας ας μας πει την αποψη του! φιλικα κωστας!

"What humans can be, they must be. They must be true to their own nature." Abraham Maslow

ΚΩΣΤΑΣ

 

Οι αξιολογήσεις μου στο Buy & Sell

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω προεπιλογή φορέα στην forthnet χωρίς κάποιο πρόβλημα, πέρα απο το γνωστό με την αντήχιση της φωνής που όμως συνέβαινε και πριν την προεπιλογή.

Φιλικά

Γιάννης

Φιλικά

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το προβλημα που λες, δεν το εχω συναντησει ποτε τις τελευταιες τρεις βδομαδες που εχω κανει προεπιλογη τοσο στο τηλεφωνο μου στην Αθηνα, οσο και στο τηλεφωνο μου στο εξοχικο. Θα σου αναφερω τρια προβληματα που εχω μαζι τους:

1) Οταν καλεις κινητο μπορει να περιμενεις ως και 20’’ για να δρομολογηθει η κληση

2) Τις τελευταιες τρεις βδομαδες που εκανα προεπιλογη με εχουν παρει τηλεφωνο 6 συνολικα φορες για να με ενημερωσουν. Παρολο που τους λεω οτι με εχουν ξαναπαρει, αυτοι... συνεχιζουν!

3) Τριτον και κυριοτερον, μου εκαναν ενα “λαθακι” σε δυο απο τις κλησεις μου κατι το οποιο σε βαζει σε σκεψεις στο κατα ποσο εμπιστευτικη και αξιοπιστη ειναι. Δηλαδη:

 

ΗΜ/ΝΙΑ ΩΡΑ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΑΡ.ΚΛΗΣΗΣ ΠΟΣΟ €

10/72003 19:57:07 0:02:00 210XXXXXXX 0.048

10/7/2003 19:57:27 0:03:00 ιδιος αριθμος 0.072

 

Ενω στη πραγματικοτητα ειχα κανει μια φορα κληση σε αυτον τον αριθμο και ειχε διαρκεια λιγοτερο απο 2’ αν θυμαμαι καλα. Σκεφτηκα να τους παρω τηλεφωνο αλλα για ενα τοσο γελοιο ποσο δεν το εκανα - ενω θα σπαταλαγα αλλα τοσα αφου η εξυπηρετηση πελατων δεν ειναι δωρεαν.

Το μονο που μπορω να πω, προς το παρων, ειναι οτι οταν βαλει η Telepassport αστικες θα κανω προεπιλογη φορεα αμεσως εκει.

 

 

 

Αυτό που περιγράφεις μπορεί να γίνει αν έχεις σύνδεση ISDN και καλέσεις τον ίδιο αριθμός και από τις 2 γραμμές σου. Είσαι σίγουρος ότι δεν μπορεί να είναι αυτή η περίπτωση; Διαφορετικά μη διστάσεις να το καταγγείλεις εγγράφως.

Link to comment
Share on other sites

Hello,

 

pros gnosh kai symmorfosh: H Vivodi eixe kapoia provlhmata me to systhma timologhshs klhseon pou emfanizontan me sporadika krousmata periptoseon san tou filou apo pano (to ksero giati eixa milhsei me pelates gia to 8ema).

 

However...Apo 1/8/2003 (mia mera afou efyga apo to customer service ego) energopoih8hke to neo systhma timologhshs-billing, kai tora apokleio thn pi8anothta na symvainei kati periergo pali.

 

Omos, na po oti se astika (an parathrhsete kai mesa apo to e-billing pou sas dinetai dorean kai aytomata pleon) h klhsh DEN emfanizetai aytomata amesos molis kleisete to thlefono, alla ligo argotera (kapoies ores isos?). Den ksero giati akrivos symvenei ayto, alla exei na kanei me to gegonos tou 'manual' tropou me ton opoio perniountai aytes oi klhseis sto billing (mhn me rothsete ti einai o manual tropos, i wish i knew).

 

Se kinhta yperastika ktl ginetai authentication thn ora pou pairnete kai emfanizetai aytomata h klhsh sto e-billing amesos meta..Se astika ginetai kati allo...

 

Gia ton filo pou ton eidopoihsan polles fores: Ase, einai ena palikari ligo periorismenhs ey8ynhs :D pou epimenei na pernei thlefono kapoia atoma akoma ki an tou lene oti tous exoume parei ktl ktl...elpizo na mhn se ksanaenoxlhsei...

 

Pantos ego ka8ysterhsh se kinhta den exo..lete na ftaiei h perioxh mou or something? Paliotera eixa alla apo Ioulio kai meta einai sta normal epipeda ton 5 to poly seconds...

Οταν ο Γκράχαμ Μπελ εφηύρε το τηλέφωνο, δήλωσε ότι η εφεύρεσή του θα είχε μόνο ευεργετικά αποτελέσματα για την ανθρωπότητα.

Όταν ο Τσακ Νόρις το έμαθε, γέλασε και ίδρυσε τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να βγαίνει γρηγορότερη δρομολόγηση ή καλύτερη ποιότητα άμα βάλω προεπιλογή;
Link to comment
Share on other sites

Όχι σε καμία περίπτωση. Η προεπιλογή φορέα απλά προσθέτει αυτόματα τον κωδικό επιλογής κάθε εταιρείας πριν κάθε κλήση.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά και η Forthnet πρίν 1,5 μήνα περίπου είχε πρόβλημα στην καταχώρηση των τηλεφωνημάτων με αποτέλεσμα πολλές κλήσεις να καταχωρούνται 2 φορές. Βέβαια μετά απο τηλεφώνημα το πρόβληα διορθώθηκε, αλλά καλό είναι να παρακολουθούμε τον λογαριασμό μας.

Επίσης και στην Forthnet οι κλήσεις παρουσιάζονται στον on-line λογαριασμό με καθυστέρηση σαν αποτέλεσμα του χειροκίνητου (!!!) τρόπου ενημέρωσης όπως μου είπαν.

Τέλος στην Forthnet για να τσεκάρεις αν έχει ενεργοποιηθεί η προεπιλογή φορέα καλείς το 210 9999999 (χωρίς χρέωση). Αν η τηλεφωνητρια σου απαντήσει ότι "η κλήση σας προωθήθηκε μέσω του δικτύου της Forthnet" είσαι ok.

Φιλικά

Γιάννης

Φιλικά

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Sovjohn

 

However...Apo 1/8/2003 (mia mera afou efyga apo to customer service ego) energopoih8hke to neo systhma timologhshs-billing, kai tora apokleio thn pi8anothta na symvainei kati periergo pali.

 

Για να δουμε.

 

Αρχικό Μήνυμα από τον Sovjohn

Gia ton filo pou ton eidopoihsan polles fores: Ase, einai ena palikari ligo periorismenhs ey8ynhs :D pou epimenei na pernei thlefono kapoia atoma akoma ki an tou lene oti tous exoume parei ktl ktl...elpizo na mhn se ksanaenoxlhsei...

 

Το ιδιο ελπιζω και εγω. Και νομιζα (τωρα ειμαι σιγουρος) οτι ηταν ο ιδιος καθε φορα.

 

Αρχικό Μήνυμα από τον Sovjohn

Pantos ego ka8ysterhsh se kinhta den exo..lete na ftaiei h perioxh mou or something? Paliotera eixa alla apo Ioulio kai meta einai sta normal epipeda ton 5 to poly seconds...

 

 

Μονο 5''. Πρεπει να εισαι πολυ τυχερος, εκει που μενεις!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον dimitrisx

 

Αυτό που περιγράφεις μπορεί να γίνει αν έχεις σύνδεση ISDN και καλέσεις τον ίδιο αριθμός και από τις 2 γραμμές σου. Είσαι σίγουρος ότι δεν μπορεί να είναι αυτή η περίπτωση; Διαφορετικά μη διστάσεις να το καταγγείλεις εγγράφως.

 

 

Δεν εχω συνδεση ISDN, και συνεπως ειμαι σιγουρος δεν προκειται για αυτη τη περιπτωση! Οπως ειπα και παραπανω το ποσο ειναι γελοιο για να κινηθω με τον οποιονδηποτε τροπο να το ξανακερδισω...

Link to comment
Share on other sites

Exi vali kanenas proepilogi apo telepassport???

Ti simveni otan pas na kalesis astiki klisi (i telepass den ipostirizi astikes prostoparon). Axizi? Na valw??

Eyxaristw prokatavolika

Link to comment
Share on other sites

Με τα αστικά δεν υπάρχει πρόβλημα τα καλείς κανονικά όπως και πρώτα. Απλά θα κάνεις τη ζωή σου πιο εύκολη στις άλλες τρεις κατηγορίες κλήσεων χωρίς να πληκτρτολογείς 1787. Προσωπικά μου δουλεύει άψογα.
Link to comment
Share on other sites

Τελικα εγινε η αναβαθμιση στην περιοχη μου (Κρητη) και ολες οι κλησεις βγαινουν κανονικα.

 

Φυσικα (?) υπάρχει η καθυστέρηση στα κινητά αλλά τουλάχιστον περνάνε ευκολα ΟΛΕΣ οι κλησεις (fax, μηχανήματα για πιστωτικές κλπ)

 

Σου λύνει τα χέρια, γιατί έχουμε δοκιμάσει κυριολεκτικά όλους τους πιθανούς συνδιασμούς (dialer, ασυρματα με ενσωματωμένο αριθμό κλήσης κλπ) και η προεπιλογή λειτουργεί επιτέλους τέλεια

 

Την προτείνω ανεπιφύλακτα

"Ολα σας τα προβλήματα, ειτε θα τα λύσουμε, είτε θα τα ξεχάσετε"

 

Κωνσταντίνος Καραμανλής

Link to comment
Share on other sites

:worry: :lol: παιδια εδω και 2 μηνες εχω προεπιλογη σε forthnetκανενα

προβλημα απλα ομως με χρεωσανε 16 ευρω για της 2 γραμμες κατα τα αλλα αψογα

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Tsiou

 

Τελικα εγινε η αναβαθμιση στην περιοχη μου (Κρητη) και ολες οι κλησεις βγαινουν κανονικα.

 

Φυσικα (?) υπάρχει η καθυστέρηση στα κινητά αλλά τουλάχιστον περνάνε ευκολα ΟΛΕΣ οι κλησεις (fax, μηχανήματα για πιστωτικές κλπ)

 

Σου λύνει τα χέρια, γιατί έχουμε δοκιμάσει κυριολεκτικά όλους τους πιθανούς συνδιασμούς (dialer, ασυρματα με ενσωματωμένο αριθμό κλήσης κλπ) και η προεπιλογή λειτουργεί επιτέλους τέλεια

 

Την προτείνω ανεπιφύλακτα

 

 

 

Μιλάς γενικά ή για την προεπιλογή φορέα μέσω κάποιου συγκεκριμένου εναλλακτικού που είχε πρόβλημα στην Κρήτη;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Απορία... :confused:

Εάν κάποιος έχει 2 εναλλακτικούς, ας πούμε (forthnet kai ΤelePassport) και βάλει προεπιλογή φορέα στην forthnet. Για να τηλεφωνήσει μέσω TPH πρέπει να πληκτρολογήσει 1777 και μετά 1787 ή κατευθείαν 1787;;

 

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η θα μπορουσε να κανει 2 αιτησεις προεπιλογης φορεα προσεχοντασ ομως την δρομολογηση διαφορετικών ειδών κλήσεων...

πχ... αστικες με τον Α παροχο η μια αιτηση και υπεραστικες κινητα με τον Β παροχο η δευτερη αιτηση....

 

 

 

 

 

http://www.geogo.gr

________________________________________

Η ζωή είναι στιγμές ας έρχονται μόνο καλές !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...