Jump to content

Aξιζει να παρω κινητο με AMOLED οθονη;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω δει οτι καποια κινητα samsung λενε οτι εχουν οθονη AMOLED. Τι διαφορα εχει απ'αυτες που εχουν τα περισσοτερα κινητα; Αξιζει, ή πεταμενα λεφτα ειναι;

iPhone 3G ➡ 5S ➡ 6S ➡ 7 Plus ➡ XR ➡ 11 ➡ 12 ➡ 14 Pro 

Samsung Galaxy A5, S7, S8, S22 Ultra

Other phones: LG Optimus L9, Motorola Moto X. Xiaomi Mi 8 Lite, Honor Play, Xiaomi Mi A1, Huawei P20, Google Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

- Οι οθόνες amoled καταναλώνουν λιγότερη ενέργεια, οπότε κρατάει περισσότερο η μπαταρία.

- Έχουν εντονότερα χρώματα (πιο ζωντανά) αν και προσωπικά δεν μου αρέσει η απόδοση χρωμάτων.. δείχνουν ψεύτικα.

- Σημαντικό μειονέκτημα.. δεν βλέπεις τίποτα κάτω από τον ήλιο.

Link to comment
Share on other sites

- Οι οθόνες amoled καταναλώνουν λιγότερη ενέργεια, οπότε κρατάει περισσότερο η μπαταρία.

- Έχουν εντονότερα χρώματα (πιο ζωντανά) αν και προσωπικά δεν μου αρέσει η απόδοση χρωμάτων.. δείχνουν ψεύτικα.

- Σημαντικό μειονέκτημα.. δεν βλέπεις τίποτα κάτω από τον ήλιο.

 

Aπ'οτι καταλαβα δεν προκειται για κατι το εντυπωσιακο. Το μονο οτι ειναι φιλικες στην battery και αυτο με τα ζωντανα χρωματα που παρ'ολα αυτα δειχνουν ψευτικα οπως λες κι εσυ..

Απλα το εβλεπα στα χαρακτηριστικα διαφορων κινητων της Samsung και λεω τι παιζει εδω; (συνδυασα και το AMO + LED :p)

 

π.χ.: http://www.skroutz.gr/s/73689/Samsung-S7220.html

Edited by filipsyros

iPhone 3G ➡ 5S ➡ 6S ➡ 7 Plus ➡ XR ➡ 11 ➡ 12 ➡ 14 Pro 

Samsung Galaxy A5, S7, S8, S22 Ultra

Other phones: LG Optimus L9, Motorola Moto X. Xiaomi Mi 8 Lite, Honor Play, Xiaomi Mi A1, Huawei P20, Google Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τις βρίσκω τέλειες, τα χρώματα είναι απίστευτα και είναι υπέροχες για να χαζεύεις ταινιούλες.
Link to comment
Share on other sites

Βασικά πιστεύω ότι το αποτέλεσμα τελικά εξαρτάτε από το τι είδους AMOLED με τι είδους TFT θες να συγκρίνεις. Προσωπικά είμαι υπέρ της AMOLED, γιατί στο HTC Desire που έχω μπορώ να πω ότι η οθόνη είναι πολύ εντυπωσιακή σε σχέση με άλλες TFT. Παρολ' αυτά, αν πάρεις μία πολύ χαμηλής ποιότητας AMOLED, μπορεί μία καλή TFT να είναι πολύ καλύτερη. Γενικά δεν έχουν τεράστια διαφορά, αλλά νομίζω πως στο μάτι, η AMOLED δείχνει πιο εντυπωσιακή λόγω των ζωντανών χρωμάτων.

 

Επίσης, επειδή βλέπω ότι ενδιαφέρεσαι για Samsung, προτείνω να δεις κάτι σε AMOLED, γιατί η Samsung είναι η μόνη εταιρία που τις κατασκευάζει και τα κινητά της έχουν AMOLED πολύ καλής ποιότητας. Και κάποια νέα μοντέλα, όπως Galaxy S και Wave, έχουν Super AMOLED που είναι ακόμα καλύτερη τεχνολογία. ;)

my Desktop PC: Intel Core I7-920 2.66GHz - OCZ Gold Low Voltage 6GB 1600MHz - Sapphire 5850 SVGA 1GB - Asus P6T - 2XWD Caviar Blue 640GB - Windows 7 Professional 64bit GR

my Phones: HTC HD (Dutty's HD WM6.5 Leo Holly Grail R0) - HTC Desire AMOLED (AOSP Oxygen v2.0.3 Android 2.3 Gingerbread)

Σταύρος

Link to comment
Share on other sites

Και οι Super amoled δεν εχουν το προβλημα με τον ηλιο ,

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

Ούτε οι Amoled πιστεύω έχουν εκτός κι αν είναι απαραίτητο να παίξεις με το GPS ενώ κάθεσαι μπρούμυτα στη παραλία την ώρα που κάνεις ηλιοθεραπεία χωρίς ομπρέλα στις 1 το μεσημέρι. :O
Link to comment
Share on other sites

Βασικά ούτε εγώ έχω παρατηρήσει πρόβλημα στον ήλιο με το Desire. Μπορεί να σκοτεινιάζει λίγο και να μην φαίνονται τόσο καλά όσο στην TFT, αλλά μπορώ να δω άνετα και στην AMOLED. Δηλαδή τηλέφωνο, που είναι και το μόνο που θα χρειαστείς λογικά στον ήλιο, μπορείς να πάρεις. Τώρα δεν θα κάτσεις και 2 ώρες να μπεις internet...

my Desktop PC: Intel Core I7-920 2.66GHz - OCZ Gold Low Voltage 6GB 1600MHz - Sapphire 5850 SVGA 1GB - Asus P6T - 2XWD Caviar Blue 640GB - Windows 7 Professional 64bit GR

my Phones: HTC HD (Dutty's HD WM6.5 Leo Holly Grail R0) - HTC Desire AMOLED (AOSP Oxygen v2.0.3 Android 2.3 Gingerbread)

Σταύρος

Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι βλεπω η συζητιση απεκτησε ενδιαφερον, καθως υπερισχυσε τελικα το υπερ για τις AMOLED. :p

Απλα εγω δεν τα πολυσυμπαθω τα κινητα samsung (απο παλια..) αλλα βλεποντας ενα οπως αυτο στο λινκ στο προηγουμενο μου ποστ που ελεγε οτι εχει amoled οθονη μου κινησε λιγο το ενδιαφερον..

iPhone 3G ➡ 5S ➡ 6S ➡ 7 Plus ➡ XR ➡ 11 ➡ 12 ➡ 14 Pro 

Samsung Galaxy A5, S7, S8, S22 Ultra

Other phones: LG Optimus L9, Motorola Moto X. Xiaomi Mi 8 Lite, Honor Play, Xiaomi Mi A1, Huawei P20, Google Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

Η amoled οθονες ειναι το μελλον.

ολοι οι κατασκευαστες τετοιες οθονες θα χρησιμοποιουν

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και έχει σχέση με τί θα συγκρίνεις μία amoled, όσον αφορά την ποιότητα των χρωμάτων, διότι υπάρχουν μεγάλες διαφορές από οθόνη σε οθόνη. Πάντως όσες amoled έχω δει ξεφεύγουν αρκετά τα χρώματα από την πραγματικότητα.

Με μία γρήγορη αναζήτηση βρήκα το παρακάτω βίντεο που φαίνεται αυτό που είπα και πριν.. η ποιότητα των χρωμάτων. Σε άλλους αρέσουν τα έντονα χρώματα, σε άλλους όχι. Εμένα πχ μου αρέσει η πιστότητα των χρωμάτων, όσο δηλαδή αυτή μπορεί να είναι εφικτή σε μία TFT οθόνη.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=1do9En3gPCM&feature=related]YouTube- Transflectiv LCD (N900) VS. AM-OLED (GT-i8000)[/ame]

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και έχει σχέση με τί θα συγκρίνεις μία amoled, όσον αφορά την ποιότητα των χρωμάτων, διότι υπάρχουν μεγάλες διαφορές από οθόνη σε οθόνη. Πάντως όσες amoled έχω δει ξεφεύγουν αρκετά τα χρώματα από την πραγματικότητα.

Με μία γρήγορη αναζήτηση βρήκα το παρακάτω βίντεο που φαίνεται αυτό που είπα και πριν.. η ποιότητα των χρωμάτων. Σε άλλους αρέσουν τα έντονα χρώματα, σε άλλους όχι. Εγώ πχ μου αρέσει η πιστότητα των χρωμάτων, όσο δηλαδή αυτή μπορεί να είναι εφικτή σε μία TFT οθόνη.

YouTube- Transflectiv LCD (N900) VS. AM-OLED (GT-i8000)

 

Στο βιντεο αυτο προτιμω του N900. Στο αλλο με amoled μου φαινονται καπως ψευτικα και υπερφωτισμενα τα χρωματα..

iPhone 3G ➡ 5S ➡ 6S ➡ 7 Plus ➡ XR ➡ 11 ➡ 12 ➡ 14 Pro 

Samsung Galaxy A5, S7, S8, S22 Ultra

Other phones: LG Optimus L9, Motorola Moto X. Xiaomi Mi 8 Lite, Honor Play, Xiaomi Mi A1, Huawei P20, Google Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

παιδιά σε τέτοιες συγκρίσεις νομίζω ότι παίζει ρόλο τόσο και η κάμερα που τα τράβηξε ως προς το πως αντιλαμβάνεται και αποτυπώνει τα χρώματα όσο και η οθόνη σας που τα επαναπροβάλλει

 

προτείνω να βάλεις το ίδιο wallpaper σε ένα κινητό με TFT και σε ένα με AMOLED, βάλε και στα δύο τη φωτεινότητα στο full και σύγκρινε με τα μάτια σου, νομίζω δεν υπάρχει άλλος τρόπος

Link to comment
Share on other sites

παιδιά σε τέτοιες συγκρίσεις νομίζω ότι παίζει ρόλο τόσο και η κάμερα που τα τράβηξε ως προς το πως αντιλαμβάνεται και αποτυπώνει τα χρώματα όσο και η οθόνη σας που τα επαναπροβάλλει

 

προτείνω να βάλεις το ίδιο wallpaper σε ένα κινητό με TFT και σε ένα με AMOLED, βάλε και στα δύο τη φωτεινότητα στο full και σύγκρινε με τα μάτια σου, νομίζω δεν υπάρχει άλλος τρόπος

Ακριβώς. Ο μόνος τρόπος να καταλάβεις την διαφορά, είναι να την δεις από μόνος σου με το μάτι. Έτσι κι αλλιώς η πραγματική διαφορά στα χρώματα που προσφέρει η AMOLED χάνετε στα video, γιατί εσύ το βλέπεις μέσα από την TFT του υπολογιστή σου... Πάντως ξαναλέω ότι δεν έχουν και όλες η AMOLED την ίδια ποιότητα. Η AMOLED στο συγκεκριμένο video είναι παλιά, γιατί είναι το Omnia II που κυκλοφορεί εδώ και 1 χρόνο. Οι Super AMOLED του Galaxy S και του Wave είναι καλύτερες.

my Desktop PC: Intel Core I7-920 2.66GHz - OCZ Gold Low Voltage 6GB 1600MHz - Sapphire 5850 SVGA 1GB - Asus P6T - 2XWD Caviar Blue 640GB - Windows 7 Professional 64bit GR

my Phones: HTC HD (Dutty's HD WM6.5 Leo Holly Grail R0) - HTC Desire AMOLED (AOSP Oxygen v2.0.3 Android 2.3 Gingerbread)

Σταύρος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...