Jump to content

LG Optimus (GT540)


Spidey
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φίλε geil οφείλω για μια ακόμη φορά να σε ευχαριστήσω.

Έβαλα την έκδοση που μου έδωσες. Είναι πάνω κάτω η 2.1 που είχα. Δεν ξέρω τι εξτρά έχει.

Έβαλα το λειτουργικό με το κινητό αναμμένο. Δεν χρειάστηκε ξανά επανεκκίνηση. Είχε ελληνικά εξαρχής και δεν μου πείραξε ούτε τις επαφές ούτε τις εφαρμογές!!! Ήταν εγκατεστημένα όλα!!!.

Βέβαια η άλλη έκδοση που μου έδωσες είχε πιο trendy χρωματάκια και επίσης είχε και κάποια tweak tools που μου άρεσαν, που δεν τα έχει αυτή εδώ, Αλλά ΟΚ!!

Τώρα για να κάνω link2sd θέλει root? εγώ είμαι ρουταρισμένος ή όχι;

 

Δες αν έχεις στα προγράμματα σου μια εφαρμογη που λέγεται SuperUser.

Αν δεν την έχεις τοτε κατέβασε απο εδω το rootgt540.zip (θέλει να γίνεις μέλος για να το κατεβάσεις ,κάντο unzip και πάτα το root.Εχει και για να το κάνεις unroot αλλα εγώ δεν το έχω πετύχει.

 

Καλή Επιτυχία

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

λογικά έχεις rout rights του κινητού.

 

guyz, θέλω να βάλω google earth αλλά δεν το έχω καταφέρει ακόμα, απο το μαρκετ έχω κατεβάσει ένα με ονομασία "google earth gps" που δεν είναι ακριβώς αυτό, δοκίμασα μια εφαρμογή κατεβασμένη απο ίντερνετ, και δεν μπορεί να εγκατασταθεί στο κινητό, όποιος τα έχει καταφέρει, πως το έκανε?

 

Κατέβασε το απο εδώ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάτι ακόμα.

Δεν έχω πρόσβαση στα APN μετά από την εγκατάσταση του 2.1 που μου είπε ο φίλος geil.

ξέρει κανείς αν πρόκειται για bug?

Μήπως πρέπει να κάνω hard reset?

Έχω μια Q card για να μπαίνω στο ιντερνετ και τώρα δεν μπορώ να σετάρω τις ρυθμίσεις και τα σημεία πρόσβασης.

Έχω κάνει και root το κινητό. (ήμουν έτοιμος να κάνω link2sd σύμφωνα με τον άψογο οδηγό του geil).

Αν κάνω hard reset, θα φύγω από root λειτουργία;

Link to comment
Share on other sites

λογικά έχεις rout rights του κινητού.

 

guyz, θέλω να βάλω google earth αλλά δεν το έχω καταφέρει ακόμα, απο το μαρκετ έχω κατεβάσει ένα με ονομασία "google earth gps" που δεν είναι ακριβώς αυτό, δοκίμασα μια εφαρμογή κατεβασμένη απο ίντερνετ, και δεν μπορεί να εγκατασταθεί στο κινητό, όποιος τα έχει καταφέρει, πως το έκανε?

 

κατεβασε το applanet. ειναι σαν το μαρκετ αλλα με ελευθερες εφαρμογες που κανονικα τισ πληρωνεις. το εχει εκει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάτι ακόμα.

Δεν έχω πρόσβαση στα APN μετά από την εγκατάσταση του 2.1 που μου είπε ο φίλος geil.

ξέρει κανείς αν πρόκειται για bug?

Μήπως πρέπει να κάνω hard reset?

Έχω μια Q card για να μπαίνω στο ιντερνετ και τώρα δεν μπορώ να σετάρω τις ρυθμίσεις και τα σημεία πρόσβασης.

Έχω κάνει και root το κινητό. (ήμουν έτοιμος να κάνω link2sd σύμφωνα με τον άψογο οδηγό του geil).

Αν κάνω hard reset, θα φύγω από root λειτουργία;

 

Αν θες τωρα που έχει φιαχτεί καλά το κινήτο,μπορεις να βάλεις την original rom της LG με το kdz updater.

 

Οχι δεν θα φύγεις απο root αλλα μπορει να σου σβηστουν η επαφες μεσα απο το κινητο(μπορει και οι εφαρμογες,αλλα δεν το νομιζω)

Edited by geil
Link to comment
Share on other sites

Αν θες τωρα που έχει φιαχτεί καλά το κινήτο,μπορεις να βάλεις την original rom της LG με το kdz updater.

 

Οχι δεν θα φύγεις απο root αλλα μπορει να σου σβηστουν η επαφες μεσα απο το κινητο(μπορει και η εφαρμογες,αλλα δεν το νομιζω)

 

και οι εφαρμογες θα χαθουν. για καλο και για κακο κατεβασε το mybackup root και κανε ενα πληρες back up να εισαι σιγουρος

Link to comment
Share on other sites

Αν θες τωρα που έχει φιαχτεί καλά το κινήτο,μπορεις να βάλεις την original rom της LG με το kdz updater.

 

Οχι δεν θα φύγεις απο root αλλα μπορει να σου σβηστουν η επαφες μεσα απο το κινητο(μπορει και η εφαρμογες,αλλα δεν το νομιζω)

 

Έκανα τελικά hard reset και λύθηκε το πρόβλημα. Είμαι ακόμα σε root κατάσταση.

Αλλά εφαρμογές πάπαλα! Δεν πειράζει όμως. Θα τα ξαναπεράσω όλα!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, το Link2SD έχει απόλυτη επιτυχία!!!

Τέλεια. Όλα δουλεύουν ρολόι.

Θα μείνω με αυτήν την έκδοση και με αυτό το setup για πολύ καιρό πιστεύω αν δεν μου βγάλει πρόβλημα άλλο το κινητό.

Το μόνο που λείπει τώρα είναι κάποιο ψιλο-overclock (ΑΝ χρειάζεται) και το multi-touch, αλλά δεν πεθαίνω κιόλας!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, το Link2SD έχει απόλυτη επιτυχία!!!

Τέλεια. Όλα δουλεύουν ρολόι.

Θα μείνω με αυτήν την έκδοση και με αυτό το setup για πολύ καιρό πιστεύω αν δεν μου βγάλει πρόβλημα άλλο το κινητό.

Το μόνο που λείπει τώρα είναι κάποιο ψιλο-overclock (ΑΝ χρειάζεται) και το multi-touch, αλλά δεν πεθαίνω κιόλας!!!

 

το overlock γινεται πολυ ευκολα. το multi-touch απο την αλλη δεν γινεται με τπτ

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σημαίνει ότι δεν μπορούμε να παίξουμε πολλά από τα παιχνιδάκια που κυκλοφορούν!

Δεν πειράζει θα το αντέξουμε και αυτό το χτύπημα της μοίρας...

Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα! έχω το κινητό εδώ και 2 μήνες περίπου,με την μανήσια την 2.1..

ευχαριστημένος είμαι αρκετά θα έλεγα,αλλά θα ήθελα κάτι παραπάνω..αυτά που με δυσαρεστούν είναι η ζωή της μπαταρίας,οταν μιλάω πάνω απο 5 λεπτά κλίνει η κλήση και ''παγώνει'' η συσκευή με αποτέλεσμα να πρέπει να βγάλω το καπάκι.. και τέλος,τα εικονίδια και το θέμα είναι ''πολύ απλά'' θα ήθελα κάτι πιο ''ζωηρό''

αυτά που θέλω,πώς θα τα καταφέρω; κάνοντας root;

αν ναι,ποια έκδοση να βάλω,και πώς;

* δεν θέλω να χάσω κάμερα και ελληνικό πληκτρολόγιο.

ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα! έχω το κινητό εδώ και 2 μήνες περίπου,με την μανήσια την 2.1..

ευχαριστημένος είμαι αρκετά θα έλεγα,αλλά θα ήθελα κάτι παραπάνω..αυτά που με δυσαρεστούν είναι η ζωή της μπαταρίας,οταν μιλάω πάνω απο 5 λεπτά κλίνει η κλήση και ''παγώνει'' η συσκευή με αποτέλεσμα να πρέπει να βγάλω το καπάκι.. και τέλος,τα εικονίδια και το θέμα είναι ''πολύ απλά'' θα ήθελα κάτι πιο ''ζωηρό''

αυτά που θέλω,πώς θα τα καταφέρω; κάνοντας root;

αν ναι,ποια έκδοση να βάλω,και πώς;

* δεν θέλω να χάσω κάμερα και ελληνικό πληκτρολόγιο.

ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

το θεμα της μπαταριας ηταν ενα απο τα αρνητικα της συσκευης. μπορεις να το σωσεις καπως με την χρηση καποιου task-killer (αν και πολλοι εχουν αντιρηση με την χρηση του) και να αφηνεις κλειστο wifi kai gps οταν δεν τα χρεαζεσαι. Για τα εικονιδια μπορεις να κατεβασεις icon pack απο το market και να αντικαταστησεις τις εικονες, η να κατεβασεις καποιο θεμα που θα τα αλλαξει ολα αυτοματα. και τα δυο τα βρισκεις στο market

Link to comment
Share on other sites

Εχει παρατηρησει και κανεις αλλος οτι οταν το κινητο κλεινει απο μπαταρια και ανοιξει,μολις συνδεθει με τον φορτιστη δεν ζηταει pin??
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ως γνωστόν, στην ημερομηνία και ώρα ενός sms το κινητό εμφανίζει την ημερομηνία και ώρα λήψης και όχι αποστολής, όπως θα έπρεπε.

Αυτό είναι πρόβλημα του κινητού ή του android?

Υπάρχει λύση σε αυτό.

Ειδικά όταν λαμβάνεις ειδοποίηση ότι κάποιος σε πήρε, είναι καλό να ξέρεις την ώρα.

Λύνεται με κάποιο πρόγραμμα για sms αυτό το θέμα? Το λογικό είναι να λύνεται, σιότι η πληροφορία ΥΠΑΡΧΕΙ στο μήνυμα, αλλά το κινητό δεν την εμφανίζει (ενώ άλλα κινητά το κάνουν)!

Link to comment
Share on other sites

το θεμα της μπαταριας ηταν ενα απο τα αρνητικα της συσκευης. μπορεις να το σωσεις καπως με την χρηση καποιου task-killer (αν και πολλοι εχουν αντιρηση με την χρηση του) και να αφηνεις κλειστο wifi kai gps οταν δεν τα χρεαζεσαι. Για τα εικονιδια μπορεις να κατεβασεις icon pack απο το market και να αντικαταστησεις τις εικονες, η να κατεβασεις καποιο θεμα που θα τα αλλαξει ολα αυτοματα. και τα δυο τα βρισκεις στο market

 

για να βρώ θέμα στο market τι πατάω;;

Link to comment
Share on other sites

για να βρώ θέμα στο market τι πατάω;;

 

πρεπει πρωτα να εχεις εγκατεστημενη μια εφαρμογη τυπου launcher, κατα προσωπικη προτιμηση το ADW launcher (εχει περισσοτερα θεματα) αλλα υπαρχουν και αλλα. Μετα γραψε στο market κατι σαν ADW themes, για θεματα του συγκεκριμενου launcher η themes για θεματα γενικα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ως γνωστόν, στην ημερομηνία και ώρα ενός sms το κινητό εμφανίζει την ημερομηνία και ώρα λήψης και όχι αποστολής, όπως θα έπρεπε.

Αυτό είναι πρόβλημα του κινητού ή του android?

Υπάρχει λύση σε αυτό.

Ειδικά όταν λαμβάνεις ειδοποίηση ότι κάποιος σε πήρε, είναι καλό να ξέρεις την ώρα.

Λύνεται με κάποιο πρόγραμμα για sms αυτό το θέμα? Το λογικό είναι να λύνεται, σιότι η πληροφορία ΥΠΑΡΧΕΙ στο μήνυμα, αλλά το κινητό δεν την εμφανίζει (ενώ άλλα κινητά το κάνουν)!

 

SMS Timestamper. Το κατεβάζεις από το market. Στο κυρίως σώμα/ κείμενο του SMS Υπάρχει η πληροφορία tx time/ rx time, δηλαδή transmit/ receive.

Δώρος Αντωνιάδης

 

www.tradeordonate.com

Link to comment
Share on other sites

Έχω την 2.1 της LG και με το link2sd του έχω βάλει πολλές εφαρμογές με αποτέλεσμα ο 600mhz επεξεργαστής τα έχει παίξει :lol: Σκέφτηκα να κάνω overclocking στα 825mhz αλλά με το setCPU και με το κινητό να είναι root δεν ανεβαίνει πάνω από 600mhz όσα έχει δηλαδή τώρα.Τι μπορεί να φταίει?

ΥΓ:κάπου διάβασα οτι θέλει αναβάθμιση o πηρύνας (v 0.3.1) έτσι είναι?

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω την 2.1 απο lg θελω να το κανω root πως θα γινει αυτο και τι εφαρμογες θα χρειαστω? αυτο που θελω να κανω ειναι ενα μικρο overclocking και να εχω τις εφαρμογες στην sd γιατι δεν παλευεται... ξερω οτι εχουν γραφτει ολα αυτα ειμαι γραμμενος πολυ καιρο αλλα πραγματικα εχω χασει τη μπαλα αν μπορει καποιος να βοηθεισει θα το εκτιμουσα...
Link to comment
Share on other sites

Να κανω και εγω την δικη μου ερωτηση? Ειμαι ο μονος που μετα απο 4-5 βιντεακια στην εφαρμογη του youtube η εφαρμογη τα παιζει και δεν μπορω να δω κανενα αλλο παρα μονο αν κανω reboot? υπαρχει καμια αλλη εφαρμογη για να βλεπω βιντεο?

 

παιδια εχω την 2.1 απο lg θελω να το κανω root πως θα γινει αυτο και τι εφαρμογες θα χρειαστω? αυτο που θελω να κανω ειναι ενα μικρο overclocking και να εχω τις εφαρμογες στην sd γιατι δεν παλευεται... ξερω οτι εχουν γραφτει ολα αυτα ειμαι γραμμενος πολυ καιρο αλλα πραγματικα εχω χασει τη μπαλα αν μπορει καποιος να βοηθεισει θα το εκτιμουσα...

 

μπες εδω http://bit.ly/fpi93S και κατεβασε την εφαρμογη z4root. κανε την εγκατασταση και τρεξ' την. μετα για τις εφαρμογες στην sd κατεβασε απο το μαρκετ το link2sd και για το overlocking το setcpu kai to cpuboostlite

 

 

Έχω την 2.1 της LG και με το link2sd του έχω βάλει πολλές εφαρμογές με αποτέλεσμα ο 600mhz επεξεργαστής τα έχει παίξει :lol: Σκέφτηκα να κάνω overclocking στα 825mhz αλλά με το setCPU και με το κινητό να είναι root δεν ανεβαίνει πάνω από 600mhz όσα έχει δηλαδή τώρα.Τι μπορεί να φταίει?

ΥΓ:κάπου διάβασα οτι θέλει αναβάθμιση o πηρύνας (v 0.3.1) έτσι είναι?

 

Kατεβασε το cpuboostlite και επελεξε απο εκει τα Mhz που θες. Βαλε ομως τις σωστες ρυθμισεις γιατι το setcpu θα σου το κατεβαζει συχνα στα 600. Η τελευταια εκδοση που kernel που κυκλοφορει ειναι η 2.6.35 και οπου να'ναι θα βγει η .37 οποτε η 0.3.1 θα ειναι κατι αλλο

Link to comment
Share on other sites

@ stefan0s_7

 

φίλε έβαλα το cpuboostlite αλλά κάνει τα ίδια ακριβώς με το setCPU.Μόλις ανεβάζω τα mhz του επεξεργαστή και είτε βάζω πάνω από 600mhz είτε κάτω από 600 μόλις ξανανοίγω την εφαρμογη cpuboostlite μου πετάει το εξής:cause: Overclocking your prossesor too high can cause issues with your phone

Δεν δέχεται πάνω από 600mhz ούτε με το setCPU ούτε με το cpuboostlite.Τι μπορεί να παίζει?πάντως root είναι το κινητό γιατί χρησιμοποιώ το link2sd κανονικά.Μήπως φταίει που χρησιμοποίησα το z4root και όχι κάποιο άλλο για να κάνω την συσκευή rooted?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus (GT540)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...