Jump to content

Dual SIM + Android


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να ρωτησω κατι παιδες, εσας που γωριζετε.

Ειναι γνωστο οτι οι ΜΤΚ χωλαινουν στο GPS, οι Qualcomm ομως οχι, σωστα μεχρι εδω?

Παμε παρακατω..

Για τους HiSilicon τι γνωμη εχουμε, οσον αφορα το GPS εννοω.

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

οι mediatek δεν έχουν θέμα με το gps... μερικά κινητά έχουν θέμα με την κεραία τους.
Link to comment
Share on other sites

οι mediatek δεν έχουν θέμα με το gps... μερικά κινητά έχουν θέμα με την κεραία τους.
Δεν ξερω αν φταιει ο επεξεργαστης η η κεραια, αλλα το οτι "μερικά κινητά έχουν θέμα με την κεραία τους" μου αρκει ωστε να μην το ρισκαρω να αγορασω ενα κινητο που μπορει να αποδειχτει με προβληματικο GPS, αλλα να προτιμησω καποιου αλλου ειδους επεξεργαστη. Γι αυτο ρωταω για Qualcomm η HiSilicon κλπ.. Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

οι qualcomm έχουν δείξει ότι είναι κάτι παραπάνω από αξιοπρεπείς. Στην θέση σου θα πήγαινα για εκεί. (από hiSilicon δεν έχω πετύχει να πω την αληθεια)
Link to comment
Share on other sites

οι mediatek δεν έχουν θέμα με το gps... μερικά κινητά έχουν θέμα με την κεραία τους.

 

Τότε γιατί σε Samsung s4 με full hd το primo τρέχει κανονικά και στο ζοπο μου με mediatek ,2 γιγα ραμ ο χάρτης πάει σπαστά; Δεν πάει ομαλά.

Edited by fuorigioco1981
Link to comment
Share on other sites

κάποια προγράμματα πλοήγησης (πχ igo, don't panic) δεν δουλεύουν σωστά με δίκαρτα και καρεδιάζουν. Αυτό δεν σημαίνει ότι χωλαίνει το gps.
Link to comment
Share on other sites

Ίσως γιατί ο Snapdragon600 μπορεί να σηκώσει καλύτερα την fullhd ανάλυση.Εγώ το έχω σε δύο mtk6589 κινητά με hd και qhd ανάλυση και η κίνηση είναι ομαλή
Link to comment
Share on other sites

κάποια προγράμματα πλοήγησης (πχ igo, don't panic) δεν δουλεύουν σωστά με δίκαρτα και καρεδιάζουν. Αυτό δεν σημαίνει ότι χωλαίνει το gps.

ωπα!αυτο που λες για τα δικαρτα δεν το ειχα σκεφτει!αν αλλαζα την θεση της σιμ λες να εφτιαχνε?η μπα?αλλα δεν καταλαβαινω τι σχεση εχει το δικαρτο με την πλοηγηση

@bbbb HD εννοεις 1280 επι 720 σωστα?ενταξει και αυτη ειναι βαρια αναλυση.Στους 6589 που λες ειναι δικαρτα?

Edited by fuorigioco1981
Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω τι κόλλημα τρώνε οι πλοηγοί με τα δίκαρτα αλλά δυστυχώς έχει παρατηρηθεί από πάρα πολλούς χρήστες.
Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω τι κόλλημα τρώνε οι πλοηγοί με τα δίκαρτα αλλά δυστυχώς έχει παρατηρηθεί από πάρα πολλούς χρήστες.

 

εμενα το igo primo 2.4 παιζει κανονικα σε thl w100 το navigon δεν παιζει....

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=568971986488193&set=a.322449567807104.91091.322436297808431&type=1&theaternokia 3110 -nokia 3120-vodafon joy845- Huawei ideos x3- sony ericsson xperia neo v samsung galaxy POCET GTS-5300-thl w100- pipo-s2 lenovo thinkpad E540 ICORE 5 4210M

Hiaomi Redmy Note 2 Prime

Link to comment
Share on other sites

εμενα το igo primo 2.4 παιζει κανονικα σε thl w100 το navigon δεν παιζει....
ΤΟ THL τι αναλυση εχει και τι επεξεργαστη?ειναι δικαρτο?
Link to comment
Share on other sites

το thl w100 αν δεν κάνω λαθος είναι qHD με τον MΚ6589 και φυσικά δίκαρτο όπως το 95% των κινέζικων
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι παιδες, εσας που γωριζετε.

Ειναι γνωστο οτι οι ΜΤΚ χωλαινουν στο GPS, οι Qualcomm ομως οχι, σωστα μεχρι εδω?

Παμε παρακατω..

Για τους HiSilicon τι γνωμη εχουμε, οσον αφορα το GPS εννοω.

Κανενα προβλημα δεν εχει ο δεκτης της Mediatek με το GPS. Οι κεραίες κι η σχεδίασή τους φταίνε σε ελαχιστα κινητά, και η ρύθμιση που ναι θεμα software. Προσωπικά ειχα και mtk6577 και mtk6589 τωρα, και δεν εχω το παραμικρό πρόβλημα σε πλοήγηση.

Το ίδιο ισχύει και τα Huawei με τα δικα της chipset

Link to comment
Share on other sites

αρα παιζει καλα λογω qhd μαλλον.τι να πω..τοσο μεγαλη διαφορα εχει η αναλυση fHD απο την HD?γιατι στην fhd το καρεδιασμα υπαρχει.

 

Κανενα προβλημα δεν εχει ο δεκτης της Mediatek με το GPS. Οι κεραίες κι η σχεδίασή τους φταίνε σε ελαχιστα κινητά, και η ρύθμιση που ναι θεμα software. Προσωπικά ειχα και mtk6577 και mtk6589 τωρα, και δεν εχω το παραμικρό πρόβλημα σε πλοήγηση.

Το ίδιο ισχύει και τα Huawei με τα δικα της chipset

αρα πως εξηγειται οτι στο δικο μου ζοπο 980 με fhd αναλυση ΜΟΝΟ το primo καρεδιαζει στην πλοηγηση?sygic βουτυρο....

ποιο κινητο εχεις?

Edited by navi55
συνεχόμενα posts
Link to comment
Share on other sites

αρα παιζει καλα λογω qhd μαλλον.τι να πω..τοσο μεγαλη διαφορα εχει η αναλυση fHD απο την HD?γιατι στην fhd το καρεδιασμα υπαρχει.

 

αρα πως εξηγειται οτι στο δικο μου ζοπο 980 με fhd αναλυση ΜΟΝΟ το primo καρεδιαζει στην πλοηγηση?sygic βουτυρο....

ποιο κινητο εχεις?

:blink: τι σχέση έχει ο δέκτης GPS με το αν κολλανε τα γραφικά του προγραμματος πλοήγησής σου;

Link to comment
Share on other sites

Εγω μια ερωτησουλα εκανα και ανοιχτηκε θεμα..

Τελικα, μηπως μπορουμε να φτιαξουμε καποιους "κανονες"?

πχ, σε fhd μη βαζετε igo primo, βαλτε sygic η.. σε δικαρτο μη βαζετε αυτο, βαλτε εκεινο..

Εγω δηλ στο G3S που ειναι 1/4 hd αν βαλω sygic αντι igo primo που εχω, δεν θα πηγαινει το βελος "βηματιστα", η δεν θα προηγειται μετα την στροφη το αυτοκινητο, με το βελος να ακολουθει πριν τη στροφη πολλες φορες, η δεν θα χανει το σημα μερικες φορες ωστε να δειχνει οτι βρισκομαι στα χωραφια?

Το προγραμμα φταιει δηλαδη?

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

:blink: τι σχέση έχει ο δέκτης GPS με το αν κολλανε τα γραφικά του προγραμματος πλοήγησής σου;

 

Δηλαδή φταίει το primo? Τα γραφικά του; Που πήγαινε βούτυρο σε κινητό 5 ετιας και καρεδιαζει τώρα σε τόσο δυνατότερο κινητό;η ο επεξεργαστής φταίει,η η κάρτα γραφικών,η το GPS,η το ότι είναι δικαρτο,η τέλος το ίδιο το primo για full hd.ΤΙ όμως;;; Γιατί το επόμενο στάδιο είναι ο ψυχίατρος :-D

Επίσης το sygic που δεν είχα δοκιμάσει ποτέ ρολαρει τέλεια ακόμα και με αστικό ιστό ενεργό κλπ.άρα ενώ βαραίνει τρέχει χωρίς να καρεδιαζει.Θέλω να πω ότι στο ίδιο κινητό τρέχει το sygic που είναι και αυτό βαρύ πρόγραμμα πλοήγησης.

Edited by fuorigioco1981
Link to comment
Share on other sites

Γι αυτο ειπα, αυτοι που γνωριζουν, να φτιαξουν καποιους κανονες..

 

Υ.Γ. Παντως ειναι τυχαιο αραγε οτι αυτα που εχουν τελειο GPS ειναι μονοκαρτα?

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει αυτό που λες φίλε.Εχω zte v967s και το gps του ειναι άψογο.

Δηλαδή φταίει το primo? Τα γραφικά του; Που πήγαινε βούτυρο σε κινητό 5 ετιας και καρεδιαζει τώρα σε τόσο δυνατότερο κινητό;η ο επεξεργαστής φταίει,η η κάρτα γραφικών,η το GPS,η το ότι είναι δικαρτο,η τέλος το ίδιο το primo για full hd.ΤΙ όμως;;; Γιατί το επόμενο στάδιο είναι ο ψυχίατρος :-D

Επίσης το sygic που δεν είχα δοκιμάσει ποτέ ρολαρει τέλεια ακόμα και με αστικό ιστό ενεργό κλπ.άρα ενώ βαραίνει τρέχει χωρίς να καρεδιαζει.Θέλω να πω ότι στο ίδιο κινητό τρέχει το sygic που είναι και αυτό βαρύ πρόγραμμα πλοήγησης.

Εγώ πιστεύω ότι φταίει η fhd ανάλυση.Ναι ειναι πολύ πιο βαριά από την hd και φυσικά qhd ανάλυση.Ο κινέζος ως κλασσικός αντιγραφέας επειδή οι μεγάλες εταιρίες βάλανε fhd στον snapdragon 600/800 (που ειναι σαφώς πιο δυνατοί απο τον mtk6589) για λόγους εντυπωσιασμού βάλανε και αυτοί.Δεν έχω δοκιμάσει το zopo σου αλλά στο umi x2 turbo με ίδια χαρακτηριστικά με το δικό σου που είχα δοκιμάσει το igo φανερά δεν τράβαγε.Είχε σπασίματα στα γραφικά.Δε χρειαζόταν καν να το βγάλεις στο δρόμο για να δεις ότι κάτι δεν πάει καλά.Στη λίστα με τα tmc events να πήγαινες να σκρολάρεις και έβλεπες ότι δεν τραβάει.Και γενικά το κινητό σε όλo το ui δεν έπειθε για κανένα λόγο ότι έχει turbo επεξεργαστή.Δεν ήταν πιο γρήγορο απο το δικό μου με τον απλό mtk6589 και 720p ανάλυση.

Και να μου χαρίζανε mtk6589 με fhd θα το πούλαγα και θα έπαιρνα κάτι σε hd.

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Ξέρω άτομο με το THL W8 Beyond (MTK6589T 1.5GHz και FHD οθόνη) που χρησιμοποιεί το sygic χωρίς κανένα πρόβλημα και lag
Link to comment
Share on other sites

igo όμως; Εσύ Σταύρο που έχεις δοκιμάσει τόσες συσκευές,ειδες αυτό που θα λέγαμε wow σε κινητό με fhd οθόνη και mtk6589t; Συγκριτικά με το ίδιο κινητό με τον απλό 6589 και 720p οθόνη;
Link to comment
Share on other sites

igo όμως; Εσύ Σταύρο που έχεις δοκιμάσει τόσες συσκευές,ειδες αυτό που θα λέγαμε wow σε κινητό με fhd οθόνη και mtk6589t; Συγκριτικά με το ίδιο κινητό με τον απλό 6589 και 720p οθόνη;

οχι. ναι μεν ειναι πιο γρήγορα σε ωμή δύναμη σε εφαρμογές, αλλά στην ταχύτητα απόκρισης αν έχεις εφφέ κλπ, δεν είναι τόσο πολύ smooth όσο ένα 720p κινητό. Βέβαια σε καθημερινή χρήση δεν βλέπεις διαφορά, αλλά σε παιχνίδια δεν έχουν αρκετά fps για να χεις smooth εικόνα

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το κινητό είναι πολύ γρήγορο και άμεσο σε όλα! Μόνο στο πριμο πάει ακόμα και στα μενού σε αργή κίνηση!

το sygic παρα πολυ smooth!

Edited by fuorigioco1981
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Dual SIM + Android

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...