Jump to content

Sony Ericsson Xperia X8


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η μπαταρία ακόμα και με 2.3 θα φεύγει αέρα καθώς είναι αρκετά μικρή.

Πάντως για να περάσεις 2.3, οδηγίες μπορείς να βρεις εδώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η μπαταρία ακόμα και με 2.3 θα φεύγει αέρα καθώς είναι αρκετά μικρή.

Πάντως για να περάσεις 2.3, οδηγίες μπορείς να βρεις εδώ.

 

Σ ευχαριστώ για την απάντηση. Θα δοκιμάσω αύριο πάλι. Είχα δοκιμάσει πάλι μ αυτές τις οδηγίες αλλά κάπου κολλούσα και δεν προχώραγε. Μια ερώτηση μόνο αν ξέρετε. Γιατί όταν ενεργοποιώ τα 3g και τα data η μπαταρία αδειάζει σε 2 ώρες και το κινητό καίει? Με wifi δεν το κάνει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Διότι το 3G από μόνο του καταναλώνει πολύ μπαταρία. Αν ανοίξεις και τα 2, ο συνδυασμός τους ανεβάζει τη θερμοκρασία μιας και ο επεξεργαστής δουλεύει υπερωρίες και αφού ζορίζεται αυτός, ζορίζεται και η μπαταρία. Το wifi είναι πιο οικονομικό!:)
Link to comment
Share on other sites

Παίδες μετά απο 1,5 χρόνο συνεχούς λειτουργίας με custom roms,kernels,overclocking κ undervolting κ μετά από πολλές....σαβούρες (στρατός γαρ) στο κινητακι μου τα εφτησε η μητρικη του πλακετα..για την ακριβεια ενω υπηρχε καρτα SIM και εβαζα τον PIN δεν επιασε ποτέ δίκτυο τηλεφωνιας. Οποτε πήγε στο Service.

 

Προς ευχαριστη έκπληξη,αλλάχθηκε όχι μόνο η μητρική, αλλά όλο το κινητο εκτός απ το πίσω καπάκι. Του έβαλα να ξεκλειδώσει bootloader και έγινε κανονικά!! (ευτυχώς..)

 

Πέρασα GingerDX v.28 (την πιο γρηγορη κ σταθερη για μενα μεχρι στιγμης),κάνω overclock στα 691MHz,ενεργοποιώ μόνο το KSM και το Supercharger V6 (για πρώτη φορά) με χειροκίνητες ρυθμισεις OOM και μπορώ να πώ πως πάει πιο σφαίρα από ποτέ!! Λογικό αφού ξεκινάω με 128MB Free.. :D

 

Θα ποστάρω τις επόμενες μέρες και την απόδοση της μπαταρίας που λογικά θα χει καλυτερέψει..

 

Το μονο περίεργο που μου χει φανει μεχρι στιγμής ειναι πως η οθόνη (ειτε σε stock είτε τωρα σε GDX) δε μου φαινεται τόσο αποκρίσιμη όσο πριν πάθει την βλάβη..δηλαδη απλά σα να χρειαζεται λίγο μεγαλυτερη πίεση για να τικαριστει πχ μια επιλογη. Any clues??

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να την κάνεις και odex!

Τρέχω PrimeHD με nAa 14 και ήδη το κινητό πετάει. Μου έβαλες ιδέα με το Supercharger και θα το δοκιμάσω! Επίσης για τσέκαρε και αυτό! Πολύ ενδιαφέρον!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.

Εχω το x8 με gingerdx 0.25 μεσα.

Θελω να ρωτησω για αρχη αν αξιζει να το μπω στην διαδικασια να βαλω καποια πιο καινουρια εκδοση της συγκεκριμενης ROM.

 

Και ενα δευτερο θεματακι που εχω.

Οταν ειχα πρωτοπαρει το κινητο με την Stock Rom οταν καλουσα καποιον και μιλουσε ηδη μου εβγαζε ενα μηνυμα για ελαχιστο χρονικο διαστημα που με ενημερωνε οτι ητανε ηδη σε καποια αλλη κληση. Τοτε δεν μου αρεσε που εβγαινε για τοσο λιγο στην οθονη αυτο το μηνυμα γιατι συνηθως δεν προλαβαινα να το δω.Αλλα απ'οταν αρχισα να παιζω με τις ROM σε καμια δεν το ξαναπετυχα.

 

Θελω γενικα να μαθω αν υπαρχει καποιος τροπος να μπορω να ενημερωνομαι οταν αυτος που καλω μιλαει ηδη στο τηλεφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

προσπαθησα να κανω update απο 2.1 σε 3.5 (ginger), αλλα οταν εκανα reboot δεν μπορουσα να ανοιξω το κινητο. Εδειχνε μονο την οθονη εκκινησης και εβγαινε στην οθονη που ζηταει pin. Και μετα εκανα format system [νομιζα πως ετσι θα επεστρεφε στην αρχικη του εκδοση (2.1)]. Τωρα το μονο που κανει ειναι να δειχνει το Sony Ericsson με ασπρα γραμματα. Δεν μου βγαζει ουτε το μενου του recovery για να εγκαταστησω αλλη εκδοση του android. Γινεται να κανω κατι?

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

Επίσημα το Χ8 δεν αναβαθμίζεται σε 2.3 (ginger) οπότε άδικα το προσπαθείς. Για να κάνεις το τηλέφωνό σου και πάλι λειτουργικό σύνδεσέ το με το SEUS και κάνε επιδιόρθωση.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω! :) θα προσπαθησω!

 

Επίσημα το Χ8 δεν αναβαθμίζεται σε 2.3 (ginger) οπότε άδικα το προσπαθείς. Για να κάνεις το τηλέφωνό σου και πάλι λειτουργικό σύνδεσέ το με το SEUS και κάνε επιδιόρθωση.

 

μια ερωτηση ακομα..! πριν απο ολο αυτο ειχα κανει ενα backup αλλα τωρα δεν μπορω να κανω επαναφορα! λεει "Δεν ειναι δυνατη η αναγνωση αρχειου backup". Αυτο διορθωνεται? ://

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Κανονικα με το backup & restore του κινητου! Πρεπει να εγινε καποιο λαθος οταν το δημιουργησα. Δεν υπαρχει καποιο προγραμμα για επιδιορθωση?
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους.Λεω να περασω την Dark Shin Engine STOCK by Dj Mol3y ή Dark Shin Engine Mod4 REVOLUTION...τις εχει δοκιμασει κανεις?και ποια απο τις 2 ειναι καλυτερη?
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να την κάνεις και odex!

Τρέχω PrimeHD με nAa 14 και ήδη το κινητό πετάει. Μου έβαλες ιδέα με το Supercharger και θα το δοκιμάσω! Επίσης για τσέκαρε και αυτό! Πολύ ενδιαφέρον!!

 

Την ειχα κάνει παλιότερα, σιγουρα τα odex- deodex έχουν τα θετικα κ τα αρνητικα τους το καθενα. Αλλα πάει τόσο σφαίρα το κινητο που πιστευω καλυτερα να το αφησω ως εχει :p

 

Αν χρειαστεις βοηθεια με το supercharger στειλε μου π.μ. (σωστο διαβασμα θελει βασικα-κατα τα αλλα ειναι πολυ απλο κ εχει ευκολυνει αρκετα ο οδηγος)

 

Και το άλλο με την αυξηση μνημης καλό φαίνεται αλλά εφόσον θέλει πείραγμα της sd δε ξαναεπιχειρω γιατι κ με swap ειχα θεματα στο παρελθον..

 

Η PrimeHD πολύ καλή είναι, αλλά δυστηχως εχει σταματησει η αναπτυξη της..

 

Πάντως αυτα τα tweaks κάνουν διαφορα στο JBMini10 που ναι πολυ πιο βαρυ οσο κ να ναι.

Edited by darklordvader77
Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά με το supercharger. Aρκετά εύκολο.

Όντως η PrimeHD μάλλον έχει εγκαταλειφθεί. Κρίμα γιατί είναι πολύ καλή..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους!!Εχω να μπω καιρο γιατι ημουν διακοπες.Ελπιζω να ειστε ολοι καλα!!Ας μου πει καποιος αν εχει βγει τιποτα καλο για το χ8(κερνελ και ρομ).Εχω nAa-12 και dark shin engine και παει πολυ μπαλα το κινητο.Εχω 16 gb mSD class 6 και o επεξεργαστης ειναι στα 825 mhz, με οθονη cypress.
Η συσκευη μου : Xperia X8, 11w19 , cypress digitizer:grin: , 825 mhz , 16 gb sd class 4 , Shin_Engin3_RNR_IX_MM , Alfs SDE final by Pilu .
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καπια εφαρμογη που να μπλοκαρει καποιες κλησεις που μας πηραν?

 

τι θες να πεις με αυτο?

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

τι θες να πεις με αυτο?

 

Μάλλον εννοεί call blocker.ίσως το διατύπωσε λάθος

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.την περασα.ειναι φοβερη.αλλα δεν εχει ics settings.ξερετε πως μπορω να το περασω χωρις bugs?

 

edit:ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΤΟ GOUGLE PLAY

Edited by kwstas193
Link to comment
Share on other sites

2.1 ειναι η τελευταία επίσημη που έχει δωθεί.

για custom rom θα πρέπει να κάνεις κάποια διαδικασία, η οποία αναφέρεται στο τοπικ του Χ8

Link to comment
Share on other sites

Eγώ τη δουλεύω με nAa 14 και δεν έχω κανένα απολύτως bug.. Με alfs είχα fc στην εφαρμογή phone και δεν έπιανε δίκτυο..
Link to comment
Share on other sites

Eγώ τη δουλεύω με nAa 14 και δεν έχω κανένα απολύτως bug.. Με alfs είχα fc στην εφαρμογή phone και δεν έπιανε δίκτυο..

 

ok το gougle play εφτιαξε.χαχαχα

αλλα το ics settings?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X8

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...