Jump to content

Sony Ericsson Xperia X8


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πριν κάνω αναβάθμιση όταν ήταν κλειστό απλά έβγαζε τη μαύρη οθόνη και σήμα του φορτιστή!
Μηπως το κινητό ήταν ήδη rooted και είχε πάνω xrecovery και το module που επιτρέπει να το φορτίζεις ενώ είναι κλειστό;

 

Γιατί αν είναι αυτή η περίπτωση, αν έκανες αναβάθμιση, έχασες (λογικά) όλα τα παραπάνω, εξού και η νέα συμπεριφορά.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μηπως το κινητό ήταν ήδη rooted και είχε πάνω xrecovery και το module που επιτρέπει να το φορτίζεις ενώ είναι κλειστό;

 

Γιατί αν είναι αυτή η περίπτωση, αν έκανες αναβάθμιση, έχασες (λογικά) όλα τα παραπάνω, εξού και η νέα συμπεριφορά.

 

Δε ξέρω άμα ήταν ήδη rooted και xrecovery νομίζω δεν είχε κάπου.

Μετά την αναβάθμιση τα έχασα δυστυχώς όλα.

Πρόσφατα κατέβασα το exlauncher και άλλαξα όλα τα εικονίδια του κινητού.Το φόρτισα και έλεγε 100% και μόλις το άνοιξα αμέσως πήγε στο 95%.Τόσο πολύ τραβάει αυτή η εφαρμογή ή παίζει κάτι άλλο;

Edited by iliasx8

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

ξερει καποιος να μου πει πως μπορω να βαλω εφαρμογες στη sd card εχω κανει το κινητο Root αλλα απο εκει και μετα τι γινεται
((( M o I_ i \/ o S )))
Link to comment
Share on other sites

Δεν πρέπει να είσαι απλά root. Πρέπει να έχεις κάνει app2sd ή link2sd ή να βάλεις στο Χ8 σου έκδοση ανω της 2.1
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

ξερει καποιος να μου πει πως μπορω να βαλω εφαρμογες στη sd card εχω κανει το κινητο Root αλλα απο εκει και μετα τι γινεται

 

Θα κατεβάσεις το titanium και μέσο, της εφαρμογής, το BusyBox.Μετά:

1.Adfree 2.MarketAnabler 3.setCPU 4.terminal emulator 5.Root Explorer 6.Rom Manager 7.DroidWall 8.CacheMate και το xrecovery.Επίσης και το applanet. είναι το αντίστοιχο του installus για paid εφαρμογές.από εκεί μπορείς μέσο app2sd και link2sd με partition της κάρτας, να το κάνεις μόνος σου.ο εναλλακτικός είναι να φλασάρεις μία custom rom μέσο xrecovery..είναι έτοιμο πακέτο.Η επιλογή δική σου..

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας, ειμαι νεος κατοχος ενος χ8 και ειμαι στο σταδιο πειραματισμου.

εγκατεστησα καποιες εφαρμογες και το ερωτημα μου ειναι το εξης:

ειχα εγκαταστησει το aura, επειδη δεν με βολευε το απεγκαταστησα, αλλα τυχαια πηγαινοντας στο astro file manager ειδα να υπαρχει μεσα ο φακελος του ακομη.

πως θα τον κανω οριστικη απεγκατασταση;

διαγραφω απλως τον φακελο ή πρεπει να ακολουθησω καποια αλλαγη ρυθμιση;

Sony Ericsson x8|root|cwm|cypress|overclock|ginderdx 2.3.7 v24|Jimdem Tweak v24.1

Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας, ειμαι νεος κατοχος ενος χ8 και ειμαι στο σταδιο πειραματισμου.

εγκατεστησα καποιες εφαρμογες και το ερωτημα μου ειναι το εξης:

ειχα εγκαταστησει το aura, επειδη δεν με βολευε το απεγκαταστησα, αλλα τυχαια πηγαινοντας στο astro file manager ειδα να υπαρχει μεσα ο φακελος του ακομη.

πως θα τον κανω οριστικη απεγκατασταση;

διαγραφω απλως τον φακελο ή πρεπει να ακολουθησω καποια αλλαγη ρυθμιση;

 

Διαγράφεις απλά τον φάκελο του μέσω του astro.....

Μάθε να περιμένεις και περίμενε για να μάθεις....
Link to comment
Share on other sites

οκ, ευχαριστω.

 

Κατι ακομη, μπορει καποιος να μου πει ποιες ρυθμισεις πρεπει να εχω ωστε να δουλευει το Gps χωρις χρεωση;

αυτη την στιγμη ειναι:

Χρηση δορυφορων gps:ενεργο

Χρηση ασυρματων δικτυων:απενεργοποιημενο

Ρυθμισεις κινητης τηλεφ- Κινηση δεδομενων:απενεργοποιημενο

Sony Ericsson x8|root|cwm|cypress|overclock|ginderdx 2.3.7 v24|Jimdem Tweak v24.1

Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Γενικά το Android έχει ένα θεματάκι με την υποστήριξη του bt.

Δες αυτό και αυτό

 

οκ , σε ευχαρηστώ αλλά για την ώρα από ότι φαίνεται δεν θα βγάλω άκρη και με όση χαρά έκανα δώρο σε ένα κολλητο για να εκδραμουμε με την μηχανη (ενδοεπικοινωνια κρανους), θα παει "χαμένο" λόγω Χ8.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους!!!

 

εχω να σας κανω τις εξης δυο ερωτησεις. . .!!!!!

1) τι γινετε με την αγορα? γιατι ειναι ακομα χαλασμενη?

2) το κινιτο (Χ8) αξιζει να το κανω root και αν ναι καλο θα ηταν αφου τελιωσει η εγγυηση που εχει??

Link to comment
Share on other sites

οκ , σε ευχαρηστώ αλλά για την ώρα από ότι φαίνεται δεν θα βγάλω άκρη και με όση χαρά έκανα δώρο σε ένα κολλητο για να εκδραμουμε με την μηχανη (ενδοεπικοινωνια κρανους), θα παει "χαμένο" λόγω Χ8.

 

Μηχανές, ε; Με σκότωσες τώρα! :D

 

καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους!!!

 

εχω να σας κανω τις εξης δυο ερωτησεις. . .!!!!!

1) τι γινετε με την αγορα? γιατι ειναι ακομα χαλασμενη?

2) το κινιτο (Χ8) αξιζει να το κανω root και αν ναι καλο θα ηταν αφου τελιωσει η εγγυηση που εχει??

 

Σε γενικές γραμμές είναι μια χρήσιμη διαδικασία. Θα σου έλεγα να το κάνεις. Δες το SE X10 / X10 mini / X10 mini pro FAQ (Ερώτηση 14, 15, 16)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωριζω εαν απευθυνομαι στο σωστο σημειο.

Ειμαι νεος στα κινητα με android και εχω την εξης απορια:

σε καποιες εφαρμογες που κατεβαζω απο το android market, γραφει στις αδειες

 

απευθείας κλήση τηλεφωνικών αριθμών

Επιτρέπει στην εφαρμογή την κλήση τηλεφωνικών αριθμών χωρίς την παρέμβασή σας. Κακόβουλες εφαρμογές ενδέχεται να ευθύνονται για μη αναμενόμενες κλήσεις στον λογαριασμό τηλεφώνου σας. Λάβετε υπόψη ότι αυτό δεν επιτρέπει την κλήση αριθμών έκτακτης ανάγκης.

αποστολή μηνυμάτων SMS

Επιτρέπει σε μια εφαρμογή την αποστολή μηνυμάτων SMS. Κακόβουλες εφαρμογές ενδέχεται να σας χρεώσουν αποστέλλοντας μηνύματα χωρίς την έγκρισή σας.

 

μπορει να συμβει κατι τετοιο, να χρεωνει και να καλει απο μονο του διαφορους αριθμους;ειναι ασφαλες ή πρεπει να ανησυχω για "φουσκωμενο" λογαριασμο;

ας απαντησει καποιος που γνωριζει.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Sony Ericsson x8|root|cwm|cypress|overclock|ginderdx 2.3.7 v24|Jimdem Tweak v24.1

Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Μηχανές, ε; Με σκότωσες τώρα! :D

 

 

 

Σε γενικές γραμμές είναι μια χρήσιμη διαδικασία. Θα σου έλεγα να το κάνεις. Δες το SE X10 / X10 mini / X10 mini pro FAQ (Ερώτηση 14, 15, 16)

 

στην ερωτηση 15 για το πως κανει καποιος root εγω σαν κατοχος Χ8 πιο απο τα δυο κοιταω

[Οδηγός] Διαδικασία root για X10/mini/pro ΧΩΡΙΣ flashing

 

[Οδηγός] Διαδικασία root για το Χ10 ME flashing ???

 

σκεφτομαι πολυ σοβαρα να το κανω αλλα αχγωνομαι μην παει κατι στραβα και χαλασει το κινιτο. . . οχι τπτ αλλο αλλα τα λεφτα που εχω τα εδωσα ολα για να φτιαξω το motori μου. . . :D !!! και δν εχω αλλα για καινουριο τηλεφωνο. . . .

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωριζω εαν απευθυνομαι στο σωστο σημειο.

Ειμαι νεος στα κινητα με android και εχω την εξης απορια:

σε καποιες εφαρμογες που κατεβαζω απο το android market, γραφει στις αδειες

 

απευθείας κλήση τηλεφωνικών αριθμών

Επιτρέπει στην εφαρμογή την κλήση τηλεφωνικών αριθμών χωρίς την παρέμβασή σας. Κακόβουλες εφαρμογές ενδέχεται να ευθύνονται για μη αναμενόμενες κλήσεις στον λογαριασμό τηλεφώνου σας. Λάβετε υπόψη ότι αυτό δεν επιτρέπει την κλήση αριθμών έκτακτης ανάγκης.

αποστολή μηνυμάτων SMS

Επιτρέπει σε μια εφαρμογή την αποστολή μηνυμάτων SMS. Κακόβουλες εφαρμογές ενδέχεται να σας χρεώσουν αποστέλλοντας μηνύματα χωρίς την έγκρισή σας.

 

μπορει να συμβει κατι τετοιο, να χρεωνει και να καλει απο μονο του διαφορους αριθμους;ειναι ασφαλες ή πρεπει να ανησυχω για "φουσκωμενο" λογαριασμο;

ας απαντησει καποιος που γνωριζει.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!

 

Δεν χρειαζόταν να ανοίξεις καινούριο θέμα για να θέσεις μια ερώτηση την οποία έχεις ήδη θέσει στο σωστό θέμα. :!:

Αν οι εφαρμογές που κατεβάζεις είναι από το market, άρα και έμπιστες, δεν χρειάζεται να ανησυχείς για κάτι τέτοιο. ;)

 

στην ερωτηση 15 για το πως κανει καποιος root εγω σαν κατοχος Χ8 πιο απο τα δυο κοιταω

[Οδηγός] Διαδικασία root για X10/mini/pro ΧΩΡΙΣ flashing

 

[Οδηγός] Διαδικασία root για το Χ10 ME flashing ???

 

σκεφτομαι πολυ σοβαρα να το κανω αλλα αχγωνομαι μην παει κατι στραβα και χαλασει το κινιτο. . . οχι τπτ αλλο αλλα τα λεφτα που εχω τα εδωσα ολα για να φτιαξω το motori μου. . . :D !!! και δν εχω αλλα για καινουριο τηλεφωνο. . . .

 

Αυτόν τον οδηγό κοιτάς. Αυτός είναι για το Χ8. Δεν χρειάζεται να ανησυχείς για τίποτα. Ακόμα κι αν πάει κάτι στραβά μπορείς να κάνεις μια επαναφορά του τηλεφωνου και τελειώνει η ιστορία. ;)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζόταν να ανοίξεις καινούριο θέμα για να θέσεις μια ερώτηση την οποία έχεις ήδη θέσει στο σωστό θέμα. :!:

Αν οι εφαρμογές που κατεβάζεις είναι από το market, άρα και έμπιστες, δεν χρειάζεται να ανησυχείς για κάτι τέτοιο. ;)

 

 

 

Αυτόν τον οδηγό κοιτάς. Αυτός είναι για το Χ8. Δεν χρειάζεται να ανησυχείς για τίποτα. Ακόμα κι αν πάει κάτι στραβά μπορείς να κάνεις μια επαναφορά του τηλεφωνου και τελειώνει η ιστορία. ;)

 

μπορει να ζηταω πολλα αλλα αν υπαρχη καμια δυνατοτητα τετια πιστευω θα ελυνε παρα πολλα προβληματα και οχι μονο σε μενα αλλα στους περισσοτερους εδω μεσα. . . γιναιτε να το ανεβασουμε σε βιντεο βημα βημα πως κανει καπιος το root και περναει μετα οτι θελει μεσα στο κινιτο . . . . :worry: :help:αν δεν γινετε εχει καλος θα το παλεψω και ετσι. . . αλλα θα ηταν ενα πολυ χρησιμο εργαλειο αν υπηρχε ενα σχετικο βιντεακι που να δειχνει πως περιπου γινετε. . .!!!

 

( ωραια η αλλαγη του forum!!! συγχαρητηρια!!! )

Edited by kostashark
Link to comment
Share on other sites

Μηχανές, ε; Με σκότωσες τώρα! :D

 

ε ήταν απαραίτητο, γιατί έγινα και εγώ καβαλάρης οπότε....

κάπου πέτυχα μία δυσλειτουργία του BT με κάποια ενσωματομένα car kit.

ας το έχει κανεις υπόψην αν αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα με χρήση BT.

 

(όντως φαίνεται γαμάτη η αλλαγή στο forum)

Link to comment
Share on other sites

kostashark, εαν ακολουθησεις τον οδηγο ακριβως μην ανησυχεις σε τπτ.

και εγω κατοχος μιας εβδομαδας ειμαι του χ8 και κατευθειαν απο την 2η μερα κιολας το ρουταρισα.

οσο για βιντεακι που θελεις εγω με αυτο εδω το εκανα http://www.youtube.com/watch?v=LHxLVlhCWLM

Sony Ericsson x8|root|cwm|cypress|overclock|ginderdx 2.3.7 v24|Jimdem Tweak v24.1

Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

kostashark, εαν ακολουθησεις τον οδηγο ακριβως μην ανησυχεις σε τπτ.

και εγω κατοχος μιας εβδομαδας ειμαι του χ8 και κατευθειαν απο την 2η μερα κιολας το ρουταρισα.

οσο για βιντεακι που θελεις εγω με αυτο εδω το εκανα http://www.youtube.com/watch?v=LHxLVlhCWLM

 

σε ευχαρηστω. . . θελω ομως πρωτα να το μελετησω πολυ για να μην κανω καπιο λαθος στην πορια!!!!!! οσο για το βιντεο εχω 3 ερωτησεις. . . !!! τι ειναι το busybox?? γιατι εχει συνεχεια το wi-fi ανοιχτο παιζει καπιο ρολο σε ολη την διαδικασια??? αα και να μν το ξεχασω πρεπει να βγαλεις την καρτα μνημης οταν κανεις την διαδικασια του root???

Link to comment
Share on other sites

1. https://market.android.com/details?id=stericson.busybox εδω μπορεις να διαβασεις τι ειναι.

2. wifi το εχεις ανοιχτο για να κατεβασεις τις εφαρμογες που θελεις απο το Market

3. την καρτα μνημης δεν την πειραζεις

Sony Ericsson x8|root|cwm|cypress|overclock|ginderdx 2.3.7 v24|Jimdem Tweak v24.1

Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

1. https://market.android.com/details?id=stericson.busybox εδω μπορεις να διαβασεις τι ειναι.

2. wifi το εχεις ανοιχτο για να κατεβασεις τις εφαρμογες που θελεις απο το Market

3. την καρτα μνημης δεν την πειραζεις

 

το διαβασα αλλα οφειλω να πω οτι παλι δν πολυ καταλαβα σε τι χρησημευει. . . . .

 

σκεφτομαι σημερα να κανω το κινιτο μου root και αν ηταν δυνατον να μου απαντησετε σε μερικες τελευταιες ερωτησεις. . . .!!!!! πρωτα απο ολα πρεπει να κανω back up. . . αλλα η ερτ μου ειναι η εξης! να χρησιμοποιησω το προγραμμα που εχει το κινιτο ή να κατεβασω καποιο αλλο. . . και αφοθ εκτελεσω αυτην την διαδικασια συνδεο το τηλ με το pc και κανω αντιγραφη τον φακελο με το back up στον pc μου για να τον εχω εκει σε περιτπωση που θελω να ξαναβαλω το λογισμικο που εχει απο τον κατασκεβαστη? αφου εχω τελιωση το root το κινιτο μου θα αλλαξει οψη εσωτερικα ( για να ξερω τι να περιμενω)και αφυ θα το εχω κανει root θα μπορω να κατεβασω εφαρμογες οπως ειναι η app2sd για να μεταφερω εφαρμογες στην καρτα μνημης? και ενα τελευταιο και συγνωμη αν σας κουρασα. . . στο βιντεο αυτο δν αλλαξε η εμφανηση αλλα root το εχει κανει http://www.youtube.com/watch?v=LHxLVlhCWLM πως μπορω να περασω μετα costums στο κινιτο??? σας ευχαρηστω για την υπομονη. . .!!!!!

Edited by kostashark
Link to comment
Share on other sites

τα καταφερα εκανα το κινιτο μου root. . . !!!!!!!!!!!!!!!! :D :D :D :D :D :D :D :D

εκανα και install το busybox αλλα εκανα την εκδοδη 17.1 με βαση ενα βιντεο που ειδα στο youtube . . . .!!! εψαξα oμως να κανω εγκατασταση την εφαρμογη apps2sd για να μπορω να κανω μεταφορα των εφαρμογων στην καρτα μνημης αλλα δν την βρηκα. . . . πρεπει να κανω κατι αλλο πρωτα??? αα!!! και τον εντοπισμο σφαλματων των απενεργοποιο τωρα??? βοηθηστε με λιγο. . .!!!!!!

Edited by kostashark
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους σας! Ειχα κολλησει με το SE x10 mini και οταν χθες εψαξα να το παραγγειλω παντου μου ελεγαν οτι δεν ειναι διαθεσιμο και θα ειναι ξανα σε κανενα μηνα λογω των σεισμων στην ιαπωνια μου παν σταματησε η παραγωγη! Επειδη ομως ειναι ενα πραγμα που το χρειαζομαι συντομα πρεπει να βρω μια αλλη λυση! Σασ ρωταω λοιπον συγκριτικα ειναι καλυτερο το Χ8 απο Χ10 μινι και αν γινεται πειτε μου τα υπερ και τα κατα

 

Σας ευχαριστω και συγνωμη αν σας κουρασα

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους σας! Ειχα κολλησει με το SE x10 mini και οταν χθες εψαξα να το παραγγειλω παντου μου ελεγαν οτι δεν ειναι διαθεσιμο και θα ειναι ξανα σε κανενα μηνα λογω των σεισμων στην ιαπωνια μου παν σταματησε η παραγωγη! Επειδη ομως ειναι ενα πραγμα που το χρειαζομαι συντομα πρεπει να βρω μια αλλη λυση! Σασ ρωταω λοιπον συγκριτικα ειναι καλυτερο το Χ8 απο Χ10 μινι και αν γινεται πειτε μου τα υπερ και τα κατα

 

Σας ευχαριστω και συγνωμη αν σας κουρασα

 

καλημερα!!! τωρα αναμεσα στο Χ8 και στο Χ10mini ειναι δικια σου αποφαση πιο θα διαλεξεις!!! αυτο ειναι αναλογα με τις αναγκες που εχεις. .. .!!! αν θες ενα κινιτο για ψυχαγωγια για μουσικη θα σου προτεινα το Χ8!!! γιατι εχει καλητερη αναλυση μεγαλητερο επεξεργαστη(σε αυτο ειμαι 95% σιγουρος) και φυσικα η μπαταρια κραταει πολυ περισσοτερο απο το Χ10 mini. . .!! τωρα οσο για το Χ10 mini ειναι ενα βολικο κινιτο !!! μικρο!!! και το μονο παραπανο που εχει ειναι η καμερα 5ara me flash (αν και οφειλω να πω με μια συγκριση που εκανα με του κολυτου μου εγω με το Χ8 και αυτος με το μινι εχοουν σχεδον την ιδια ποιοτητα με μονη διαφορα που εχει flash) και θα ηθελα να τονισω κατι η καμερα που εχει ενα κινιτο δν κρινετε σχεδον καθολου απο τα MP που εχει ΑΛΛΑ απο την ποιοτητα φακου που φοραει. . ..!!!!!

 

εδω μπορεις να δεις αναλητικα τα χαρακτηριστικα που εχει το Χ8

http://www.gsmarena.com/sony_ericsson_xperia_x8-3403.php

 

εδω μπορεις να δεις τα χαρακτηριστικα που εχει το Χ10mini

http://www.gsmarena.com/sony_ericsson_xperia_x10_mini-3125.php

 

διαλεγεις και περνεις αναλογα με τις αναγκες σου!!! και τα δυο κινιτα ειναι εξησου καλα!!! :D:D ελπιζω να βοηθησα....!!!:p

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ φιλε kostashark με βοηθησες και με το παραπανω! Καλο εμφανησιακα το Χ10 αλλα λογω του προβληματος με την διαθεσιμοτητα αλλα και ενα παραπανω θεμα με την μπαταρια που ειναι μικροτερη θα παρω τελικα το Χ8! Θελω να σου κανω ακομα 2 ερωτησεις

 

1) Μπορω αν απενεργοποιησω τη ρυθμιση αυτη που κανει την οθονη να γυρναει οταν γυρνας το κινητο??

2) Υπαρχει προγραμμα το οποιο να γραφω με Τ9 οπως τα παλια τηλεφωνα δηλαδη στο 1 να υπαρχει το ΑΒΓ στο 2 το ΔΕΖ κτλ?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X8

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...