Jump to content

Sony Ericsson Xperia X8


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γειά σας σε όλους..Είμαι καινούριος στο forum..Χθες ο μπαμπάσ μου έκανε δώρο το SE X8 και είδα ότι έχει το Android 1,6.Διάβασα σε εσας οτι μπορώ να κάνω update σε 2.1.ΣΑΣ παρακαλώ μπορείτε να μου πείτε αναλυτικά πως να το κάνω;;;;; επισης αν υπάρχει και καμιά εφαρμογή για το msn windows live messenger για android.Χρειάζομαι την βοήθεια σας...ΣΑΣ ευχαριστώ εκ των προτέρων
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γειά σας σε όλους..Είμαι καινούριος στο forum..Χθες ο μπαμπάσ μου έκανε δώρο το SE X8 και είδα ότι έχει το Android 1,6.Διάβασα σε εσας οτι μπορώ να κάνω update σε 2.1.ΣΑΣ παρακαλώ μπορείτε να μου πείτε αναλυτικά πως να το κάνω;;;;; επισης αν υπάρχει και καμιά εφαρμογή για το msn windows live messenger για android.Χρειάζομαι την βοήθεια σας...ΣΑΣ ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Αν το συνδέσεις στο PC σου και έχεις εγκατεστημένο το PC Companion εσύ δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα, θα σε καθοδηγήσει το πρόγραμμα της SE βήμα προς βήμα, και αφού λες ότι το πήρες χθες υποθέτω ότι δεν έχεις προλάβεi να το γεμίσεις με διάφορα μέσα οπότε θα έχεις και λιγότερα "πράγματα" για Backup

 

Πέστε μου μια Rom να δοκιμάσω.Να είναι σταθερή

 

Εγώ από το Σάββατο έχω στο χ8 μου Αυτή και ομολογώ ότι πέρα από κάποια σκόρπια restarts δεν συνάντησα κάποιο άλλο πρόβλημα. Σταθερό (κατά 99%), πολύ γρήγορο (Linpack Score: 7587, Quadrant Standard Score: 785), το Gingerbread είναι σαφώς ανώτερο από το eclair, το native app2SD τα σπάει...

γενικά έχω πολύ καλή γνώμη για την παραπάνω ROM και μάλλον θα την κρατήσω μέχρι τα τσακάλια του XDA σταθεροποιήσουν το bootloader bypass που έχουν τώρα στα σκαριά για το χ10 και φυσικά κάπιος το "μεταποιήσει" για το χ8 ώστε και οι δυνατότητες και οι προοπτικές για 100% λειτουργικές Custom ROMs έρθουν και για το δικό μας "low budget" smartphone

 

ΥΓ στην συγκεκριμένη ROM έχει βάλει το χεράκι του και ο "δικός μας" DaRk_dOg οπότε ένα + ακόμα

Link to comment
Share on other sites

agriojohn Σε ευχαριστω!!!!!!Αλλά μήπως υπάρχει και κανένας τρόπος να κάνω το update μέσου του κινιτού????μέσω wifi!???:worry:
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποια εφαρμογη για να αναπαραγω video avi.mpg.wmv κλπ ?

 

Δοκίμασες αυτό εδώ?

σ.σ. Δεν το έχω δοκιμάσει απλά τώρα χάζευα το φόρουμ και το βρήκα

 

agriojohn Σε ευχαριστω!!!!!!Αλλά μήπως υπάρχει και κανένας τρόπος να κάνω το update μέσου του κινιτού????μέσω wifi!???:worry:

 

Δεν γνωρίζω αν υπάρχει (αν και αμφιβάλλω) αλλά σίγουρα το καλύτερο είναι να γίνει μέσω καλωδίου USB για να είσαι σίγουρος, Δεν θέλεις να χάσεις π.χ. το wifi σήμα σου και να κοπεί η σύνδεση όταν κάνει update γιατί τότε bye bye x8

αλλά όπως είπα το θεωρώ απίθανο να υπάρχει άλλος τρόπος εκτός από σύνδεση USB

Ρε παιδια πως μπορω να διαγραψω ολες τις κλησεις αντι να καθομαι να τις σβηνω μια μια

 

αν μπεις στο αρχείο κλήσεων και πατήσεις το κουμπί μενού (το αριστερό με τα 4 τετραγωνάκια) δεν σου δίνει καμία επιλογή?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια πως μπορω να διαγραψω ολες τις κλησεις αντι να καθομαι να τις σβηνω μια μια

 

ψάξε στο market το conctact remover νομίζω είναι ή το delete contacts.

βασικα αν γραψεις delete contacts θα σου βγαλει καποια προγραμματακια που κανουν καλή δουλεια.

παντως αυτα τα δυο θυμαμαι οτι ειχα χρησιμοποιησει

 

EDIT:

γραψε λαθος, τις επαφες νομιζα οτι ήθελες να διαγράψεις οχι τις κλήσεις.σορρυ

στις κλήσεις πατάς το κουμπακι με τα 4 τετραγωνάκια και σου βγαζει επιλογη εκκαθ λίστας

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα xperia x8 rooted με 2.1 android.οταν το συνδεω στ pc μου το PC Companion με λεει πωσ υπαρχει ενα update!!! θελω να εγκαταστησω το update. Πρεπει πρωτα να το κανω unroot και μετα να εγκαταστησω το update ή εγκαθηστω κανονικα το update?????
Link to comment
Share on other sites

γεια σας...εχει 2 μερες που απεκτησα το συγκεκριμενο κινητο και παρατηρησα οτι δεν μπορω να στειλω μηνυματα...μπορω να δεχομαι κανονικα αλλα δεν μπορω να στειλω....ψαχνω απεγνωσμενα το κεντρου ελεγχου μηνυματων αλλα δεν μπορω να το βρω καπου μεσα στο κινητο....πηγα ρυθμισεις κλπ αλλα τιποτα..μπορειτε να με κατατοπισετε??ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας τελικα αξιζει να το αγορασω,,,εχει πολυ μικρη διαφορα τιμης απο το x10 mini και ειμαι σε διλημμα....ποιο απο τα δυο!!!γενικα καποιο οικονομικο android θελω να παρω!!! το Mini μου πεφτει καπως μικρο...θελω να μαθω ειναι παροιμια στην αξιοπιστια...στο touchscreen κλπ.. Μπαταρια εχει ενσωματωμενη σαν το mini??? ευχαριστω εκ των προτερων!!! Edited by filiatrinos
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μόνο και μόνο για τη μεγαλύτερη οθόνη, τη διαφορά στη χρήση της μπαταρίας και το πληκτρολόγιο qwertry αξίζει να πάρει κάποιος το Χ8 και όχι το mini. Η διαφορά τιμής είναι ελάχιστη.
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια θα ασχολιθει κανενασ και με το δικο μου το θεμα που λεω στη προηγουμενη σελιδα στο post 1691 Edited by nikoskasta
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα xperia x8 rooted με 2.1 android.οταν το συνδεω στ pc μου το PC Companion με λεει πωσ υπαρχει ενα update!!! θελω να εγκαταστησω το update. Πρεπει πρωτα να το κανω unroot και μετα να εγκαταστησω το update ή εγκαθηστω κανονικα το update?????

 

Δεν χρειάζεται να το κάνεις unroot, απλά μετά το update θα χρειαστεί να ξαναγίνει root

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω βάλει την υπηρεσία του what's up για 500ΜΒ ίinternet στο κινητό(Χ8) και μου έγραψε πως απαιτούνται ρυθμίσεις internet & wap..

 

Τι κάνω??

Link to comment
Share on other sites

Για να ορίσετε ένα νέο APN (Σημείο Πρόσβασης), πιέστε HOME  MENU και αγγίξτε το Settings ( Ρυθμίσεις )  Wireless Controls ( Στοιχεία Ελέγχου Ασυρμάτου ).

1. Μετακινήστε την οθόνη προς τα κάτω και αγγίξτε το Mobile Networks (Δίκτυα Κινητής Τηλεφωνίας) και στη συνέχεια, το Access Point Names ( Ονόματα Σημείου Πρόσβασης ).

2. Πιέστε MENU, αγγίξτε το NEW APN και ενεργοποιήστε το πληκτρολόγιο της συσκευής.

3. Στην οθόνη "Edit Access Point", αγγίξτε κάθε μία από τις παρακάτω παραμέτρους για να ορίσετε τις αντίστοιχες ρυθμίσεις και στη συνέχεια πιέστε ΟΚ για να αποθηκευτούν:

 

 Name: Πληκτρολογείτε COSMOTE Internet

 APN: Πληκτρολογείτε internet

 Proxy: το αφήνετε κενό

 Port: το αφήνετε κενό

 Username: το αφήνετε κενό

 Password: το αφήνετε κενό

 Server: το αφήνετε κενό

 MMSC: το αφήνετε κενό

 MMSC το αφήνετε κενό

 MMS Port: το αφήνετε κενό

 MCC:202(προκαθορισμένη τιμή)

 NMC:01(προκαθορισμένη τιμή)

 APN type: το αφήνετε στην προκαθορισμένη τιμή

 

 

4. Για να αποθηκευτούν τα παραπάνω πιέστε ΜΕΝU και αγγίξτε το SAVE.

 

 

 

 

Οι ρυθμίσεις έχουν ολοκληρωθεί και μπορεί να γίνει χρήση της υπηρεσίας COSMOTE Internet. Μετά την ολοκλήρωση των ρυθμίσεων, απαραίτητο είναι να απενεργοποιήσετε και να ενεργοποιήσετε πάλι το κινητό σας.

PaOk RE!!!!
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδες εχω να κανω μερικες ερωτησεις εχω περασει αρκετα τραγουδια στην 4αρα καρτα μου αλλα πολλα δν τα παιζει κανονικα δλδ συνεχιζει απο αλλο σημειο η σταματει και συνεχιζει αλλου και ακουγονται κατι θορυβοι κιολας τα εχω περασει δυο φορες και δοκιμαζω πολλους player αλλα παλι το ιδιο... συμβαινει σε κανεναν αλλον αυτο?επισης υπαρχει music player για να φτιαχνουμε playlists στο κινητο κατι για musicgo διαβασα αλλα δν υπαρχει κτ τετοιο στο android...και κατι αλλο με το link2sd κανω κανονικα το create link αλλα οταν το ξανα αναβω το κινητο δν υπαρχουν πολλες απο τις εφαρμογες που πηγαν????ρε παιδια μηπως του κανα τιποτα και το χαλασα:wacko: το x10 θα παρει καινουργια εκδοση ας ελπισουμε να βγαλει και για μας τιποτα η SE....
Link to comment
Share on other sites

Αν το συνδέσεις στο PC σου και έχεις εγκατεστημένο το PC Companion εσύ δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα, θα σε καθοδηγήσει το πρόγραμμα της SE βήμα προς βήμα, και αφού λες ότι το πήρες χθες υποθέτω ότι δεν έχεις προλάβεi να το γεμίσεις με διάφορα μέσα οπότε θα έχεις και λιγότερα "πράγματα" για Backup

 

 

 

Εγώ από το Σάββατο έχω στο χ8 μου Αυτή και ομολογώ ότι πέρα από κάποια σκόρπια restarts δεν συνάντησα κάποιο άλλο πρόβλημα. Σταθερό (κατά 99%), πολύ γρήγορο (Linpack Score: 7587, Quadrant Standard Score: 785), το Gingerbread είναι σαφώς ανώτερο από το eclair, το native app2SD τα σπάει...

γενικά έχω πολύ καλή γνώμη για την παραπάνω ROM και μάλλον θα την κρατήσω μέχρι τα τσακάλια του XDA σταθεροποιήσουν το bootloader bypass που έχουν τώρα στα σκαριά για το χ10 και φυσικά κάπιος το "μεταποιήσει" για το χ8 ώστε και οι δυνατότητες και οι προοπτικές για 100% λειτουργικές Custom ROMs έρθουν και για το δικό μας "low budget" smartphone

 

ΥΓ στην συγκεκριμένη ROM έχει βάλει το χεράκι του και ο "δικός μας" DaRk_dOg οπότε ένα + ακόμα

 

Να σε ρωτήσω φίλε. Πάω στο xrecovery αλλά πιο αρχείο κάνω install?K με πιο τρόπο?

Link to comment
Share on other sites

Μόνο και μόνο για τη μεγαλύτερη οθόνη, τη διαφορά στη χρήση της μπαταρίας και το πληκτρολόγιο qwertry αξίζει να πάρει κάποιος το Χ8 και όχι το mini. Η διαφορά τιμής είναι ελάχιστη.

 

η κάμερα του x8 είναι σκέτη απογοήτευση σε σχέση με εκείνη του x10. τα έχω και τα 2 και ξέρω...

 

 

 

μια βοήθεια, αγόρασα μια κάρτα μνήμης 16gb και αντέγραψα τα πάντα από την 2gb στην 16 αλλά έγινε πιο αργό το κινητό, πχ όταν ανοίγω κάμερα και επιλέγω να κοιτάξω τις φωτό τότε καθώς μετακινούμε απο την μία στην άλλη κολλάει για λίγο και μετά ρολάρει. μήπως δεν ¨σηκώνει¨ τα 16gb (αν και γράφει ότι παίρνει έως 16) ??

Edited by mixalis81
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια. . .!! ειμαι καινιουργιος εδω και εχω πολλες αποριες. . . .!!! εχω περασει τις τελευταιες 2 ωρες διαβαζωντας οσα περισσοτερα μπορω σχετικα με το χ8. . . ( εχο το χ8 περιπου 4 μηνες και εχω βαλει το λογισμικο 2.1 απο την δευτερη κιωλας μερα αφου εμαθα οτι υπαρχη) αρχικα θα ηθελα να ρωτησω τι ειναι το ROOT?

 

EDIT:

χαχαχ εχω*

Edited by kostashark
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

η κάμερα του x8 είναι σκέτη απογοήτευση σε σχέση με εκείνη του x10. τα έχω και τα 2 και ξέρω...

 

 

 

μια βοήθεια, αγόρασα μια κάρτα μνήμης 16gb και αντέγραψα τα πάντα από την 2gb στην 16 αλλά έγινε πιο αργό το κινητό, πχ όταν ανοίγω κάμερα και επιλέγω να κοιτάξω τις φωτό τότε καθώς μετακινούμε απο την μία στην άλλη κολλάει για λίγο και μετά ρολάρει. μήπως δεν ¨σηκώνει¨ τα 16gb (αν και γράφει ότι παίρνει έως 16) ??

 

Κοίταξε την κλάση ρης κάρτας σου. Ανάλογα με τι κλάση είναι. Υποστηρίζει. Και άλλες ταχύτητες διαμεταγωγης

 

Sent from my X8 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

παιδια ουσιαστηκα το root ειναι να μπορω να βαζω costums στο κινιτο???? . . . δλδ αλλαζω το λογισμικο του κινιτου μου !!!!! και απο τη διαβασα και σε παραπανω αναφορες χανεις και την εγγυηση που εχεις...... η ερωτηση μου ειναι η εξης. . . αξιζει να rootarei κανεις το κινιτο του, και αν το κανει ειναι 100% σιγουρο οτι στο μελλον δν θα προκυψουν προβληματα. . . . . :confused:
Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω φίλε. Πάω στο xrecovery αλλά πιο αρχείο κάνω install?K με πιο τρόπο?

 

αφού κατεβάσεις τα αρχεία και τα αντιγράψεις στην κάρτα SD (απλά στην κάρτα, όχι σε φάκελλο), μπαίνεις στο Menu του xRecovery και πας στην επιλογή "Install update.zip from SD Card" μετά το install (όπως λένε στο xda forum) κάνε ένα "Factory Reset (full wipe)" από το μενού του xRecovery... το gapps είναι το market και άλλα apps που χρειάζονται για να λειτουργεί το Market.

Αυτό θα το εγκαταστήσεις με την επιλογή "Install Custom zip" και μετά "Install custom zip from sdcard"

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X8

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...