Jump to content

Sony Ericsson Xperia X8


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 9,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπερα κοινοτητα

μολις πριν λιγες μερες εγινα κατοχος ενος χ8 προσπαθησα να του περαασω μια custom rom (giger dx) και μου κολλησε στο λογοτυπο της custom rom και δεν ανοιγει.πως μπορω να κανω restore με μια official εκδοση λογισμικου?και επισης επειδη θελω να ξαναδοκιμασω να περασω custom rom ποια μου προτινετε εσεις?και απο εκδοση kernel να την αλλαξω??και επισης υπαρχει καπιος οδηγος??

ευχαριστω πολυ και συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις απλα ειμαι νεος στο android

Link to comment
Share on other sites

superuser_78, ειδα παραπανω που λες οτι βγηκε νεα gingerdx ν27.. εψαξα αλλα δε βρισκω.. απο που τη κατεβαζω? παλι το χασα το λινκ...
Link to comment
Share on other sites

superuser_78, ειδα παραπανω που λες οτι βγηκε νεα gingerdx ν27.. εψαξα αλλα δε βρισκω.. απο που τη κατεβαζω? παλι το χασα το λινκ...

 

Εγώ σου κάνω;:p

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1188486

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

ναι φυσικα.. :) αλλωστε δεν ειναι λιγες κι οι φορες που με εχεις βοηθησει.. τελικα η καινουρια ειναι η 28 οπως βλεπω? αυτο κοιταζα και πριν αλλα με μπερδεψε...

----

οκ το βρηκα το λινκ, εντυπωση μου κανε παντως πως μεσα σε λιγες μερες βγηκε η 27...

 

κατι ασχετο, εσυ αλκη τι εκανες τελικα με την primehd.. μου λεγες οτι τη τεσταρες? και περιμενες ωστοσο μια επομενη εκδοση της ICM νομιζω..κανα νεο?

Edited by anthoulaki1989
Link to comment
Share on other sites

1)H εκδοση αυτη (prime HD 9) εχει multi-touch?

2)Ποια αλλη rom προτεινετε ?

 

1) Fake..

2) GingerDX, ShinEngine

 

τελικα καταφερα και μπηκα στο market. δεν δεχοταν το yahoo mail κι ετσι εκανα ενα gmail και τελος. επισης κατηργησα το 2-step verification στο google account.

 

πως θα βαλω τις εφαρμογες μου στην καρτα μνημης τις εφαρμογες μου??

 

Μπαίνεις στο PlayStore και κατεβάζεις το App2SD.

 

Πρέπει πρώτα όμως να γίνει root..

 

καλησπερα κοινοτητα

μολις πριν λιγες μερες εγινα κατοχος ενος χ8 προσπαθησα να του περαασω μια custom rom (giger dx) και μου κολλησε στο λογοτυπο της custom rom και δεν ανοιγει.πως μπορω να κανω restore με μια official εκδοση λογισμικου?και επισης επειδη θελω να ξαναδοκιμασω να περασω custom rom ποια μου προτινετε εσεις?και απο εκδοση kernel να την αλλαξω??και επισης υπαρχει καπιος οδηγος??

ευχαριστω πολυ και συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις απλα ειμαι νεος στο android

 

Δεν έκανες full wipe..

Kαταρχήν κάνεις επαναφορά μέσω SUS. Αν είχες βάλει custom kernel πρέπει πρώτα να περάσεις τον stock μέσω flashtool και μετά να κάνεις την επαναφορά. Εγώ προτείνω την PrimeHD που είναι συμβατή (απ οτι θυμάμαι) και με τους 2 καλύτερους kernels για το x8 αυτή τη στιγμή..

 

κατι ασχετο, εσυ αλκη τι εκανες τελικα με την primehd.. μου λεγες οτι τη τεσταρες? και περιμενες ωστοσο μια επομενη εκδοση της ICM νομιζω..κανα νεο?

 

Καλή η PrimeHD αλλά σαν τη GDX τίποτα! Πάντως την προτείνω σαν μια αξιόπιστη rom. Αλλά δεν κάνω τίποτα αυτό το καιρό γιατί δεν έχω ιντερνετ. Έτσι θα πάει για τον επόμενο μήνα. Αλλά μόλις μπει η Cyta, ξεκινάει πάλι το πείραγμα!!;)

Εσύ τελικά πέρασες τον custom kernel;

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο απειρα reboot σε διαστημα ενος μηνα εφτασε η ωρα που το κινητο κολουσε στο σημα της ginger dx και δεν ανοιγε με τιποτα....... ξαναπερασα τον kernel τιποτα..... εβαλα τον stock και μετα οχι μονο δεν ανοιγε αλλα δεν με εβαζε και σε recovery..... οποτε εκανα επιδιόρθωση με seus ώστε να τα κανω ολα πάλι απ την αρχη.......... το αποτελεσμα ειναι πλεον να μην μπορω ουτε να το rootαρω........... γιατι ομως????
Link to comment
Share on other sites

αλκη..οχι τελικα δε το περασα, κωλωνω λιγο ρε ****το..ε και αφου με τις τελευταιες ρομ δε κολλαει, ειπα να τ αφησω..αλλα ελεγα μηπως ειχες καμια καινουρια ρομ στα υποψιν, γιατι νταξει πλεον η gingerdx δεν εχει ουσιαστικες διαφορες, πολυ καλη κατα τ αλλα δε λεω.. :)
Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια το σπαω και θα ψαξω μπαταρια για το nokia 3210 που εχω ακομα στο ραφι.

 

ακολουθω αυτο τον οδηγο και κολαω στο βημα 5.

 

το προβλημα ειναι οτι μου λεει md5 missmatch, οταν παω να φλασαρω σε cyanogen 7.1. διαβαζω αλλου οτι πρεπει να βαλω το clockwork mod το οποιο το μαρκετ αππ του κινητου μου λεει οτι πληρωνεται, στο google play μου λεει δωρεαν αλλα πρεπει να βαλω το appbrain app market και μετα αυτο μου λεει να κανω νεο acoount για να διαβασει το qr και να μου βαλει το clockwork mod.

 

ε μπουχτησα. στα κομματια. :angry::angry::angry::angry::angry:

Heisenberg
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο απειρα reboot σε διαστημα ενος μηνα εφτασε η ωρα που το κινητο κολουσε στο σημα της ginger dx και δεν ανοιγε με τιποτα....... ξαναπερασα τον kernel τιποτα..... εβαλα τον stock και μετα οχι μονο δεν ανοιγε αλλα δεν με εβαζε και σε recovery..... οποτε εκανα επιδιόρθωση με seus ώστε να τα κανω ολα πάλι απ την αρχη.......... το αποτελεσμα ειναι πλεον να μην μπορω ουτε να το rootαρω........... γιατι ομως????

 

Δηλαδή τι σου βγάζει και δε μπορείς να κάνεις root και με ποιό πρόγραμμα προσπαθείς;

 

αλκη..οχι τελικα δε το περασα, κωλωνω λιγο ρε ****το..ε και αφου με τις τελευταιες ρομ δε κολλαει, ειπα να τ αφησω..αλλα ελεγα μηπως ειχες καμια καινουρια ρομ στα υποψιν, γιατι νταξει πλεον η gingerdx δεν εχει ουσιαστικες διαφορες, πολυ καλη κατα τ αλλα δε λεω.. :)

 

Χαχα! Καλά κάνεις. Άμα σε ικανοποιεί τότε μείνε εκεί! Κοίτα τη MiniCM9 ή τη ShinEngine!

 

λοιπον παιδια το σπαω και θα ψαξω μπαταρια για το nokia 3210 που εχω ακομα στο ραφι.

 

ακολουθω αυτο τον οδηγο και κολαω στο βημα 5.

 

το προβλημα ειναι οτι μου λεει md5 missmatch, οταν παω να φλασαρω σε cyanogen 7.1. διαβαζω αλλου οτι πρεπει να βαλω το clockwork mod το οποιο το μαρκετ αππ του κινητου μου λεει οτι πληρωνεται, στο google play μου λεει δωρεαν αλλα πρεπει να βαλω το appbrain app market και μετα αυτο μου λεει να κανω νεο acoount για να διαβασει το qr και να μου βαλει το clockwork mod.

 

ε μπουχτησα. στα κομματια. :angry::angry::angry::angry::angry:

 

Λοιπόν. Ακολούθα από εδώ τις οδηγίες για να περάσεις dual recovery και θα έχεις μαζί και το xrecovery και το CWM..

Link to comment
Share on other sites

Χαχα! Καλά κάνεις. Άμα σε ικανοποιεί τότε μείνε εκεί! Κοίτα τη MiniCM9 ή τη ShinEngine!

 

λες να'ναι προαισθημα? χαχαχ.. απο αποψη αποκρισης, bags κλπ τι παιζει? εχουν καλα χαρακτηριστικα γενικα? αν ειναι θα τις κοιταξω, θενξ :)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τι σου βγάζει και δε μπορείς να κάνεις root και με ποιό πρόγραμμα προσπαθείς;

Στην αρχη μου εμφανιζε μνμ οτι απέτυχε να περασει τον superuser ενώ τον rootexplorer τον περνουσε κανονικα με το x8toolbox. Δοκίμασα και με το superoneclick [ATTACH]25783[/ATTACH].

Και την τελευταια φορα που ξαναπροσπάθησα με το x8toolbox μου εμφανισε αυτο.... [ATTACH]25784[/ATTACH]

πραγματικα θα σπαστω απιστευτα αν μετα απο τοσο καιρο καταληξω να μεινω με stock rom και να μην μπορω να περασω εφαρμογες......

Link to comment
Share on other sites

Όσοι τρέχετε GingerDX και PrimeHD κατεβάστε την παρακάτω(αναλόγως τι kernel τρέχετε..) rom:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1721144

 

Ρίξτε την στην sd/install και reboot ΧΩΡΙΣ full wipe

 

Μόλις την έβαλα και είναι πολύ καλή

Εντυπωσιακή...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν. Ακολούθα από εδώ τις οδηγίες για να περάσεις dual recovery και θα έχεις μαζί και το xrecovery και το CWM..

 

εκανα τα βηματα που επρεπε αλλα βγαζει "error in /sdtar.update-cm-7.1.0-X8-signed.zip (state 7)"

 

μαλλον με τοσα λαθη, καπου τα εκανα σκατα...

Heisenberg
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα έχω περάσει στο κινητό της αδερφής μου την GingerDX ν025 και kernel τον Alfs 08a. Στην αρχή κατέβαζε κανονικά της εφαρμογές από το play store. Τώρα όμως με το που ξεκινήσει η εγκατάσταση κολλάει για λίγο και μετά κάνει επανεκίνησει μόνο του. Έχετε κάτι να προτείνετε; Απ΄οτι βλέπω βρισκόμαστε στην ν028. Χρείαζεται οπωσδήποτε full wipe; Πρέπει να περάσω κάτι ακόμα; Ευχαριστώ! :)
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά , μήπως έχει και κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα με το δικό μου ; έχω την gdx και περνάω όλες τις rom κανονικά εκτος από την 27 και την 28 , όταν συνδέω το κινητό με το pc μέσο καλωδίου μου ενφανιζει το γνωστό ''το usb είναι συνδεδεμένο επιλέξτε το παρακάτω κουμπί αν θέλετε....'' αλλα λίπη το κουμπί !!! και αναγκάζομαι να περνάω πρώτα την 26 και μετά την τελευταία rom (27,28) κάποια λύση ; και το κυριότερο δεν μπορώ να μεταφέρω αρχεία από το κινητό στο pc

ευχαριστω προκαταβολικά

Edited by yo_rover
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά , μήπως έχει και κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα με το δικό μου ; έχω την gdx και περνάω όλες τις rom κανονικά εκτος από την 27 και την 28 , όταν συνδέω το κινητό με το pc μέσο καλωδίου μου ενφανιζει το γνωστό ''το usb είναι συνδεδεμένο επιλέξτε το παρακάτω κουμπί αν θέλετε....'' αλλα λίπη το κουμπί !!! και αναγκάζομαι να περνάω πρώτα την 26 και μετά την τελευταία rom (27,28) κάποια λύση ; και το κυριότερο δεν μπορώ να μεταφέρω αρχεία από το κινητό στο pc

ευχαριστω προκαταβολικά

 

Αυτό το κουμπί βρίσκεται στην status bar

Όταν θα συνδέσεις το το usb στο pc κατέβασε την status bar και τικαρε την μεταφορά από και προς υπολογιστή

 

Παιδιά καλησπέρα έχω περάσει στο κινητό της αδερφής μου την GingerDX ν025 και kernel τον Alfs 08a. Στην αρχή κατέβαζε κανονικά της εφαρμογές από το play store. Τώρα όμως με το που ξεκινήσει η εγκατάσταση κολλάει για λίγο και μετά κάνει επανεκίνησει μόνο του. Έχετε κάτι να προτείνετε; Απ΄οτι βλέπω βρισκόμαστε στην ν028. Χρείαζεται οπωσδήποτε full wipe; Πρέπει να περάσω κάτι ακόμα; Ευχαριστώ! :)

 

Κανε ένα backup την τωρινή rom μέσο cwmrecovery(για τα data)

Υπόψιν ότι χρειάζεται περίπου 500mb ελεύθερα στην sd και παραπάνω,αν έχει πολλές εφαρμογές(διότι θα πάρει backup και τις εφαρμογές)

Ρίξε την v28 και τα addons για τον alfs kernel στην sd

Reboot σε recovery/full wipe(factory reset)/install v28/install alfs addons(στο καπάκι)/reboot system

Περίμενε να ανοίξει καλά

Reboot σε recovery πάλι backup and restore/advance restore/επιλογή την ημερομηνια του backup/restore data/και reboot system

Edited by superuser_78
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το κουμπί βρίσκεται στην status bar

Όταν θα συνδέσεις το το usb στο pc κατέβασε την status bar και τικαρε την μεταφορά από και προς υπολογιστή

 

 

 

Κανε ένα backup την τωρινή rom μέσο cwmrecovery(για τα data)

Υπόψιν ότι χρειάζεται περίπου 500mb ελεύθερα στην sd και παραπάνω,αν έχει πολλές εφαρμογές(διότι θα πάρει backup και τις εφαρμογές)

Ρίξε την v28 και τα addons για τον alfs kernel στην sd

Reboot σε recovery/full wipe(factory reset)/install v28/install alfs addons(στο καπάκι)/reboot system

Περίμενε να ανοίξει καλά

Reboot σε recovery πάλι backup and restore/advance restore/επιλογή την ημερομηνια του backup/restore data/και reboot system

Όλα καλά. Σ' ευχαριστώ. :).

Link to comment
Share on other sites

παίδες καλησπέρα.

 

παρακολουθώ συχνα τα λεγόμενα και γραφόμενα σας.

πριν απο ένα μήνα κι ενώ ήμουν στη μηχανή για δουλειά μου έπεσε το Χ8 κάτω κι ότν το κατάλαβα έψαξα να το βρ'ω.Το βρήκα λίγο αργ'ά βέβαια γιατί ήδη το είχε πατήσει ένα αυτοκίνητο.Το τηλέφωνο όμως δούλευε παρόλο που είχε αρπάξει η οθόνη στο σημείο που κλείδωνε και ξεκλέιδωνε.παρόλα αυτά το digitizer δούλευε με πολύ λίγη απόκλιση που συνήθως ήταν όταν ήθελα να πάρω τον Χ καμμια φορά καλούσα τον Υ.

παρέιγγειλα από το ebay γιατι όταν πήγα στο γερμανο μια κοπλιά μου είπε εεε άφησε το εδώ θα στοιχίσει περίπου 50-60-70 ευρώ κι όταν την ρώτησα ΄πόσες μέρες μου είπε 10-15 20

οπότε είπα κινέζο καλύτερα.΄μως παρειγγειλα μαζί με την οθόνη κι ενα digitizer (touch).Σε 10 μέρες ήρθαν και η οθόνη ΄΄ηταν τζιτζι το touch όμως νεκρό.Ο κινέζος μου είπε πως είναι άλλη έκδοση οχι shakira.Τώρα θα δούμε την εξέλιξη.

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι μήπως έχει κανένα calibration και δεν έχει βλάβη το touch.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά , μήπως έχει και κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα με το δικό μου ; έχω την gdx και περνάω όλες τις rom κανονικά εκτος από την 27 και την 28 , όταν συνδέω το κινητό με το pc μέσο καλωδίου μου ενφανιζει το γνωστό ''το usb είναι συνδεδεμένο επιλέξτε το παρακάτω κουμπί αν θέλετε....'' αλλα λίπη το κουμπί !!! και αναγκάζομαι να περνάω πρώτα την 26 και μετά την τελευταία rom (27,28) κάποια λύση ; και το κυριότερο δεν μπορώ να μεταφέρω αρχεία από το κινητό στο pc

ευχαριστω προκαταβολικά

 

superuser_ το ξέρω αυτό ότι είναι στην status bar , αλλα εμενα μου έβγαζε ένα κουμππί εκεί ενώ τώρα όχι , βρέθηκε η λύση , στις προηγούμενες rom το κουμπί ήταν ένα ορθογώνιο ενώ τώρα πρέπει να κάνω κλικ στην οθόνη εκεί που είναι το ανθρωπάκι του android

Edited by yo_rover
Link to comment
Share on other sites

λες να'ναι προαισθημα? χαχαχ.. απο αποψη αποκρισης, bags κλπ τι παιζει? εχουν καλα χαρακτηριστικα γενικα? αν ειναι θα τις κοιταξω, θενξ :)

 

Η ShinEngine είναι πολύ της εμφάνισης, φανταχτερή και έτσι. Απόκριση πολύ καλή, στα επίπεδα GDX. Από bugs δε θυμάμαι κάτι..

Όσο για τη MiniCM9 είναι αρχή ακόμα και δεν έχει τόσο καλή απόκριση. Βέβαια δεν έχω δοκιμάσει το τελευταίο update για να έχω σωστή γνώμη τώρα..

 

εκανα τα βηματα που επρεπε αλλα βγαζει "error in /sdtar.update-cm-7.1.0-X8-signed.zip (state 7)"

 

μαλλον με τοσα λαθη, καπου τα εκανα σκατα...

 

Δοκίμασε άλλη μια από την αρχή ακολουθώντας σωστά τα βήματα!:)

 

Συνδεδεμένο αυτή τη στιγμή με το PC, ανοιχτό 3G και usb tethering και είναι στον ήλιο και έχει πιάσει 48 βαθμούς. Άμα δεν εκραγεί σήμερα, δε θα το κάνει ποτέ!:p

Edited by alkis_7
Link to comment
Share on other sites

ποια βηματα να ξανακανω? αφου ειναι περασμενο και το dual recovery ειναι και rooted, εκανα και back up, αρα μονο την custom rom μενει να περασω, την οποια δε μου διαβαζει....

 

ΘΑ ΤΟ ΣΠΑΣΩ!@!@!@!@!@! :ninja:

Heisenberg
Link to comment
Share on other sites

ποια βηματα να ξανακανω? αφου ειναι περασμενο και το dual recovery ειναι και rooted, εκανα και back up, αρα μονο την custom rom μενει να περασω, την οποια δε μου διαβαζει....

 

ΘΑ ΤΟ ΣΠΑΣΩ!@!@!@!@!@! :ninja:

 

Πας να περάσεις αν κατάλαβα τη cm 7.1.0; Εγώ προτείνω να την παρατήσεις αυτή και να πας σε GingerDX..

Link to comment
Share on other sites

καμια ιδέα για το root????? ειναι καταδικασμενο να μεινει με εργοστασιακες ρυθμίσεις τελικα??? :cry:
Link to comment
Share on other sites

καμια ιδέα για το root????? ειναι καταδικασμενο να μεινει με εργοστασιακες ρυθμίσεις τελικα??? :cry:

 

Έχεις ενεργοποιημενο τον εντοπισμό σφαλμάτων;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X8

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...