Jump to content

Sony Ericsson Xperia X8


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα κ απο μενα!εχω βαλει την gingerdx019 και το tweak του jim, και όλα παίζουν καλά, αλλα τελευταία παρατήρησα ότι δεν μπορω να κανω undervolt. ειδα οτι στο system/lib/modules/ τα modules υπάρχουν, αλλά δεν υπαρχουν εγγραφες στο hw_config.sh για το x8uv.ko και το x8mddi.ko. είναι κάτι που έχω κάνει εγώ λάθος?

πως μπορώ να επεξεργαστώ το hw_config.sh?υπάρχει κάποιος εύκολος τρόπος?[δεν εχω root explorer, δοκιμασα με παρόμοια εφαρμογή (yaffs explorer) χωρις επιτυχία]

Τι εννοείς οτι δεν μπορείς να κάνεις undervolt??? Το undervolt γίνεται μόνο του δεν πειράζεις τίποτα. Μην ανησυχείτε παιδιά όλα είναι μελετημένα και δουλεύουν. Τρανταχτή απόδειξη: dualtouch! Αφού σας δουλεύει αυτό δουλεύουν όλα!

Σωστη παρατηρηση,ουτε κ γω τα χω αυτα

 

Sent from my X8 black using Tapatalk

Μην αγχώνεσαι και δες την παραπάνω απάντηση :p

Λοιπόν έβαλα το tweak του jim αλλά μπορώ να πω ότι στη μπαταρια δεν είδα μεγάλη διαφορά....Μήπως υπάρχει κάποιο κόλπο?????

Ανάλογα πως το χρησιμοποιεί κανείς. Κάνε και κανένα battery calibration να στρώσει

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

πως λειτουργει το BarCode scanner; πανω που βρηκα κατι δεν μπορω να το κατεβασω με ττη *******ααα :@
Just in love with my Sole :)
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς οτι δεν μπορείς να κάνεις undervolt??? Το undervolt γίνεται μόνο του δεν πειράζεις τίποτα. Μην ανησυχείτε παιδιά όλα είναι μελετημένα και δουλεύουν. Τρανταχτή απόδειξη: dualtouch! Αφού σας δουλεύει αυτό δουλεύουν όλα!

 

Μην αγχώνεσαι και δες την παραπάνω απάντηση :p

 

Ανάλογα πως το χρησιμοποιεί κανείς. Κάνε και κανένα battery calibration να στρώσει

Kαι πώς κάνω battery calibration γιατί είμαι κα λίγο άσχετος?

Link to comment
Share on other sites

Kαι πώς κάνω battery calibration γιατί είμαι κα λίγο άσχετος?

 

κατεβασε απ το μαρκετ το προγραμμα battery calibration και ακολουθα τις οδηγιες που λεει..

Link to comment
Share on other sites

Για να φλασαρουμε άλλο κερνελ τι πρέπει να κάνουμε; πρέπει να ξεκλειδωσουμε τον bootloader;

 

Sent from my XPERIA X8 using Tapatalk

Everything Is Possible....
Link to comment
Share on other sites

κατα καιρους εχω βαλει αρκετες ρομ στο κινητο,αλλα πολλες φορες εβαζα μια την εβγαζα και την ξαναεβαζα... δεν εχω κανει ποτε battery calibration με ελεφρια χρηση το κινητο μου βγαζει μια μιση μερα... δεν εχω παραπονο... να κανω calibration..? πως γινεται..; θα υπαρχει διαφορα η ελοχευει κινδυνος να πεσει η διαρκεια της μπαταριας..;

Phone: OnePlus 3T 64GB

ROM : Oxygen OS 4.5.1 [superSU]

Recovery: TWRP 3.1.1-x blu_spark v54

Kernel: Blu_spark_r202

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς οτι δεν μπορείς να κάνεις undervolt??? Το undervolt γίνεται μόνο του δεν πειράζεις τίποτα. Μην ανησυχείτε παιδιά όλα είναι μελετημένα και δουλεύουν. Τρανταχτή απόδειξη: dualtouch! Αφού σας δουλεύει αυτό δουλεύουν όλα!

εννοώ ότι όταν πηγαίνω ρυθμίσεις - cyanogenmod settings - performance - cpu settings και πατάω min cpu frequency , μου βγαζει ενα μικρό παραθυρακι με ενα κουμπάκι cancel μονο...[τα ιδια και στο overclock αλλα αυτό δεν με ενδιαφέρει και δεν ασχολούμαι]

αντίθετα, στο κινητό ενός φίλου - zte με cyanogenmod - το παραθυράκι αυτό έχει διάφορες συχνότητες να επιλέξει...

για το dualtouch που αναφέρεις, το συγκεκριμένο module (ax8mt.ko) αναφέρεται στο hw_config.sh, γι'αυτό και παίζει [υποθέτω]...

ψαχνοντας, κατάφερα να κάνω insert την εντολή για το undervolt module στο hw_config.sh, μεσω terminal με την εντολή echo, αλλά πάλι δεν βλέπω αποτέλεσμα....

 

edit: αν τρέξω μέσω terminal την εντολή dmesg, μου αναφέρει ότι το module x8uv.ko [undervolt] το έχει φορτώσει...αλλά τις επιλογές που αναφέρω παραπάνω δεν τις έχω....

Edited by Homer
Link to comment
Share on other sites

Για να φλασαρουμε άλλο κερνελ τι πρέπει να κάνουμε; πρέπει να ξεκλειδωσουμε τον bootloader;

 

Sent from my XPERIA X8 using Tapatalk

Ναι πρέπει, και μάλιστα αν θες να τον ξανακλειδώσεις θα πρέπει πρώτα να περάσεις τον stock kernel.

κατα καιρους εχω βαλει αρκετες ρομ στο κινητο,αλλα πολλες φορες εβαζα μια την εβγαζα και την ξαναεβαζα... δεν εχω κανει ποτε battery calibration με ελεφρια χρηση το κινητο μου βγαζει μια μιση μερα... δεν εχω παραπονο... να κανω calibration..? πως γινεται..; θα υπαρχει διαφορα η ελοχευει κινδυνος να πεσει η διαρκεια της μπαταριας..;

 

Υποτίθεται πως μετά από πέρασμα κάποιας rom είναι καλό να κάνεις battery calibration. Μπορεί να τύχει να είναι η μπαταρία στο 10% και αν κλείσει το κινητό από μπαταρία, τότε σίγουρα θες caliration :p Αλλά και τέτοια προβλήματα να μην έχεις δεν βλάπτει αν το κάνεις. Πρέπει να είσαι root και να φορτίσεις εντελώς την μπαταρία! Ακόμα και αν βγάλεις τον φορτιστή μετά από "πλήρη" φόρτιση και σου δείχνει 98-99% το ξαναβάζεις να φορτίσει να πάει στο 100 και τότε το κάνεις είτε από κάποια εφαρμογή (battery calibration από το market) είτε από το recovery (delete battery stats καπως έτσι). Τέλος ξεσυνδέεις τον φορτιστή και για την πρώτη φορά μετά από αυτό πρέπει να το αφήσεις να τελειώσει εντελώς η μπαταρία και μετά να το φορτίσεις. Εγώ πάντα κάνω και στον γαλαξία μου μετά από πέρασμα κάποιας rom. (από το battery calibration, πολύ εύκολα έχει και οδηγίες όταν το ανοίξεις το πρόγραμμα)

εννοώ ότι όταν πηγαίνω ρυθμίσεις - cyanogenmod settings - performance - cpu settings και πατάω min cpu frequency , μου βγαζει ενα μικρό παραθυρακι με ενα κουμπάκι cancel μονο...[τα ιδια και στο overclock αλλα αυτό δεν με ενδιαφέρει και δεν ασχολούμαι]

αντίθετα, στο κινητό ενός φίλου - zte με cyanogenmod - το παραθυράκι αυτό έχει διάφορες συχνότητες να επιλέξει...

για το dualtouch που αναφέρεις, το συγκεκριμένο module (ax8mt.ko) αναφέρεται στο hw_config.sh, γι'αυτό και παίζει [υποθέτω]...

ψαχνοντας, κατάφερα να κάνω insert την εντολή για το undervolt module στο hw_config.sh, μεσω terminal με την εντολή echo, αλλά πάλι δεν βλέπω αποτέλεσμα....

Αυτό αναρωτιόμουν κι εγώ. Βολεύει πάρα πολύ αυτή η επιλογή στο cyanogen settings γιατί δεν χρειάζεσαι καμία εφαρμογή να τρέχει στην εκκίνηση και να σου κάνει overclock. Μακάρι να υπάρχει κάποιος τρόπος να εμφανίσουμε τις διαθέσιμες συχνότητες εκεί πέρα. (και στην cyanogenmod στο galaxy S υπάρχουν επιλογές εκεί) Πάντως τα αρχεία που λες, νομίζω ανοίγουν και απλά σαν κείμενο.

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=316377

Και στο στο XDA λέει και για relock με το S1tool. Αλλά δεν πρέπει να τον κλειδώσεις με custom kernel γιατί brickarei.

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

κατα καιρους εχω βαλει αρκετες ρομ στο κινητο,αλλα πολλες φορες εβαζα μια την εβγαζα και την ξαναεβαζα... δεν εχω κανει ποτε battery calibration με ελεφρια χρηση το κινητο μου βγαζει μια μιση μερα... δεν εχω παραπονο... να κανω calibration..? πως γινεται..; θα υπαρχει διαφορα η ελοχευει κινδυνος να πεσει η διαρκεια της μπαταριας..;

 

battery calibration..εχει εκει ακριβης οδηγιες για το πως να το κανεις..

 

Για να φλασαρουμε άλλο κερνελ τι πρέπει να κάνουμε; πρέπει να ξεκλειδωσουμε τον bootloader;

 

Sent from my XPERIA X8 using Tapatalk

 

ναι..πρωτα ξεκλειδωνεις bootloader και μετα περνας καποιον kernel..αλλα απ οτι εχω καταλαβει στο x8 οι kernels δεν κανουν και κατι τρομερο!

 

Αυτό αναρωτιόμουν κι εγώ. Βολεύει πάρα πολύ αυτή η επιλογή στο cyanogen settings γιατί δεν χρειάζεσαι καμία εφαρμογή να τρέχει στην εκκίνηση και να σου κάνει overclock. Μακάρι να υπάρχει κάποιος τρόπος να εμφανίσουμε τις διαθέσιμες συχνότητες εκεί πέρα. (και στην cyanogenmod στο galaxy S υπάρχουν επιλογές εκεί) Πάντως τα αρχεία που λες, νομίζω ανοίγουν και απλά σαν κείμενο.

 

αυτη η επιλογη δεν εμφανιζεται λογω ρομ!δηλαδη ο doixanh εχει επιλεξει να μην εμφανιζεται εκει γιατι απ οτι εχω δει σε αλλες ρομ εμφανιζονται εκει οι συχνοτητες..

Link to comment
Share on other sites

καλημερα...!

προσπαθω να περασω καποιες ρομ αλλα δεν τις βλεπει το τηλ...!!

και τι εννοω με αυτο...

βαζω το ζιπ με τον ρομ χυμα στην sd και μετα παω στο xcerocery βαζω install custom zip αλλα δεν το βλεπει πουθενα...! :/ το βαζω χωρις zip σκετο φακελο παλι δεν το βλεπει...κουφο..;

Phone: OnePlus 3T 64GB

ROM : Oxygen OS 4.5.1 [superSU]

Recovery: TWRP 3.1.1-x blu_spark v54

Kernel: Blu_spark_r202

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

καλημερα...!

προσπαθω να περασω καποιες ρομ αλλα δεν τις βλεπει το τηλ...!!

και τι εννοω με αυτο...

βαζω το ζιπ με τον ρομ χυμα στην sd και μετα παω στο xcerocery βαζω install custom zip αλλα δεν το βλεπει πουθενα...! :/ το βαζω χωρις zip σκετο φακελο παλι δεν το βλεπει...κουφο..;

 

Εντελώς κουφό όμως!

Βλέπεις ότι τη περνάει κανονικά από το pc στο κινητό;Κανονικά θα πρέπε να ήταν κάτω κάτω.

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Εντελώς κουφό όμως!

Βλέπεις ότι τη περνάει κανονικά από το pc στο κινητό;Κανονικά θα πρέπε να ήταν κάτω κάτω.

δεν ξερω τι φταει...θα το ξαναπροσπαθησω τωρα...!!

 

edit : τιποτα...!! δεν βλεπει τα ζιπ καν...!! και κανονικα με xrecovery εγαθιστανται οι ρομ αυτες..!

Edited by Mr_Comple

Phone: OnePlus 3T 64GB

ROM : Oxygen OS 4.5.1 [superSU]

Recovery: TWRP 3.1.1-x blu_spark v54

Kernel: Blu_spark_r202

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτό αναρωτιόμουν κι εγώ. Βολεύει πάρα πολύ αυτή η επιλογή στο cyanogen settings γιατί δεν χρειάζεσαι καμία εφαρμογή να τρέχει στην εκκίνηση και να σου κάνει overclock. Μακάρι να υπάρχει κάποιος τρόπος να εμφανίσουμε τις διαθέσιμες συχνότητες εκεί πέρα. (και στην cyanogenmod στο galaxy S υπάρχουν επιλογές εκεί) Πάντως τα αρχεία που λες, νομίζω ανοίγουν και απλά σαν κείμενο.

Μισό λεπτό γιατί μπερδέψαμε τα μπούτια μας :p Ο φίλος Homer προφανώς θέλει να κάνει overclock και όχι undervolt (το οποίο είναι κουφό κιόλας γιατί γίνεται αυτοματα). Πρέπει να βάλετε setcpu. Το ίδιο πράμα είναι! Οπότε μέχρι στιγμής μόνο μέσω setcpu γίνεται. Επίσης, το overclock module δεν περιλαμβάνεται ούτε στη rom ούτε στο tweak μου. Επιπλέον, καλύτερα να μην υπάρχουν και τα 2 μέσα (overclock-undervolt) για να μην δημιουργηθεί σύγχυση. Τέλος, όπως είπα μερικές σελίδες πρίν, θα το παλέψω να βάλω αυτές τις ρυθμίσεις. Υπομονή! :)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα...!

προσπαθω να περασω καποιες ρομ αλλα δεν τις βλεπει το τηλ...!!

και τι εννοω με αυτο...

βαζω το ζιπ με τον ρομ χυμα στην sd και μετα παω στο xcerocery βαζω install custom zip αλλα δεν το βλεπει πουθενα...! :/ το βαζω χωρις zip σκετο φακελο παλι δεν το βλεπει...κουφο..;

 

εισαι σιγουρος οτι τις περνας χυμα στην sd??γιατι μπορει οπως τις σερνεις με το ποντικι να περνιουνται σε καποιο φακελο..

Link to comment
Share on other sites

εισαι σιγουρος οτι τις περνας χυμα στην sd??γιατι μπορει οπως τις σερνεις με το ποντικι να περνιουνται σε καποιο φακελο..

 

οχι οχι...! οπως ειναι το ζιπ το αντιγραφω απο την επιφανεια και το περναω στην καρτα...!

μηπως το προβλημα αυτο σχετιζεται με το οτι δεν εχω εγκατεστημενω το root explorer καθως καθε φορα που παω να το εγκαταστισω μ κανει force close...? εννοειται πως ειμαι rooted...:worry:

Phone: OnePlus 3T 64GB

ROM : Oxygen OS 4.5.1 [superSU]

Recovery: TWRP 3.1.1-x blu_spark v54

Kernel: Blu_spark_r202

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

οχι οχι...! οπως ειναι το ζιπ το αντιγραφω απο την επιφανεια και το περναω στην καρτα...!

μηπως το προβλημα αυτο σχετιζεται με το οτι δεν εχω εγκατεστημενω το root explorer καθως καθε φορα που παω να το εγκαταστισω μ κανει force close...? εννοειται πως ειμαι rooted...:worry:

 

οχι..δεν παιζει ρολο ο root explorer..οντως ειναι κουφο..κλεισε το κινητο και βγαλε-βαλε την καρτα μνημης μηπως το δει ετσι..

Link to comment
Share on other sites

Φλάσαρα την GingerDX και μετά απο battery callibration έχω να το φορτίσω από την δευτέρα...δεν έχω ξαναδεί τέτοια αυτονομία σε android κινητο...μπορει κάποιος να επιβεβαιώσει γιατι αυτό που γίνεται είναι unreal...?...o φίλος μου που το δουλεύει είχε 3ις ημέρες max αυτονομίας με μια πολύ παλιά έκδοση της GingerDX.
Link to comment
Share on other sites

Φλάσαρα την GingerDX και μετά απο battery callibration έχω να το φορτίσω από την δευτέρα...δεν έχω ξαναδεί τέτοια αυτονομία σε android κινητο...μπορει κάποιος να επιβεβαιώσει γιατι αυτό που γίνεται είναι unreal...?...o φίλος μου που το δουλεύει είχε 3ις ημέρες max αυτονομίας με μια πολύ παλιά έκδοση της GingerDX.

 

απο ποτε???????:wacko::wacko::wacko::wacko::blink::blink::blink:

μιλας σοβαρα τωρα??αυτο δεν γινοταν ουτε με τη μαμα ρομ..τι χρηση κανεις???

Link to comment
Share on other sites

Συνδεω το κινητο μου στον υπολιγιστη παταω ενεργοποιηση αποηκευτκου χωρου Usb φορτωνει λιγη ωρα δεν γινετε τελικα και μου βγαζει στην task bar Η καρτα sd μπορει να αφαιρεθει με ασφαλεια....
Link to comment
Share on other sites

Συνδεω το κινητο μου στον υπολιγιστη παταω ενεργοποιηση αποηκευτκου χωρου Usb φορτωνει λιγη ωρα δεν γινετε τελικα και μου βγαζει στην task bar Η καρτα sd μπορει να αφαιρεθει με ασφαλεια....

 

αν πω οτι δεν καταλαβα τιποτα απ οσα λες τι θα μου πεις??ρε παιδια γραφτε τα πιο καλα να καταλαβαινουμε τι θελετε..εδω τωρα τι θες να ρωτησεις???

Link to comment
Share on other sites

Φλάσαρα την GingerDX και μετά απο battery callibration έχω να το φορτίσω από την δευτέρα...δεν έχω ξαναδεί τέτοια αυτονομία σε android κινητο...μπορει κάποιος να επιβεβαιώσει γιατι αυτό που γίνεται είναι unreal...?...o φίλος μου που το δουλεύει είχε 3ις ημέρες max αυτονομίας με μια πολύ παλιά έκδοση της GingerDX.

 

Απο τη Δευτεραααα;;;;μπερδεψες τις μερες μηπως;:p

Αν απο Δευτερα εχεις να το φορτισεις δε το χρησιμοποιεις πολυ ετσι;εγω αν το αφησω σε ησυχια 3μερες max!

 

Sent from my X8 black using Tapatalk

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Απο τη Δευτεραααα;;;;μπερδεψες τις μερες μηπως;:p

Αν απο Δευτερα εχεις να το φορτισεις δε το χρησιμοποιεις πολυ ετσι;εγω αν το αφησω σε ησυχια 3μερες max!

 

Sent from my X8 black using Tapatalk

 

ακριβως..πιστευω πως αν το πει αυτο στον doixanh θα μεινει..τοσες μερες αυτονομια??αν θυμαμαι καλα η μεγαλυτερη που εχει αναφερθει εδω ειναι 3 και κατι και στους xda ειναι 5..

Link to comment
Share on other sites

ακριβως..πιστευω πως αν το πει αυτο στον doixanh θα μεινει..τοσες μερες αυτονομια??αν θυμαμαι καλα η μεγαλυτερη που εχει αναφερθει εδω ειναι 3 και κατι και στους xda ειναι 5..

 

Μου φαινεται θα βαλω τη sim στο w595,θα αγορασω μια αλλη για το x8 κ θα το αφησω ανοιχτο σπιτι κ χωρις να το ακουμπησω να δω ποσες μερες βγαζει:p :p

Μηπως απο τα πολλα φλασαρισματα να την εχουν ακουσει οι μπαταριες μας;!

 

Sent from my X8 black using Tapatalk

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X8

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...