Jump to content

Sony Ericsson Xperia X8


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εχω κλειστο το κινητο και μου στενουν μηνυμα οταν το ανοιγω μου λεει σαν ωρα αποστολης του μηνυματος οταν ανοιξα το κινητο και οχι οταν σταλθηκε. υπαρχει τροπος να μου δειχνει την ωρα που το στειλανε ?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Σε ευχαριστώ για την απαντηση. απλά στην 2.1 δεν λειτουργεί το μεσαίο κουμπί [ ] ενώ πριν λειτουργούσε. Και εκτός απο αυτό μερικές φορές κολαει η οθόνη. επανεγκατάσταση δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω (ή μάλλον δεν γίνεται) αφού συμφωνα με το PC companion έχω εγκαταστήσει την τελευταία εκδ. και πρέπει να περιμένω να βγει το επόμενο update!

Κάποιος άλλος τρόπος δεν υπάρχει? Ακόμα κ αν το πάω δηλαδή σε τεχνικό δεν θα μπορέσει να κάνει επαναφορά firmware?

 

Το κεντρικό πλήκτρο δεν κάνει κάτι παραπάνω από το να σε βάζει - βγάζει στο μενού. Δυστυχώς επαναφορά σε προηγούμενη έκδοση δεν κάνει ούτε το επίσημο service της SE. Επανεγκατάσταση μπορείς να κάνεις μέσω του PC companion επιλέγοντας: Support Zone --> Ενημέρωση λογισμικού. Φυσικά μη ξεχάσεις να δημιουργήσεις backUp πρώτα. Το ότι δεν λειτουργεί το κεντρικό πλήκτρο πιθανόν να είναι κάποιο ελάττωμα υλικού που έτυχε και συνέπεσε με την αναβάθμιση.

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φιλε!!

 

μόλις μου έγραψε ότι <<αυτό το αντικείμενο δεν είναι συμβατό με την συσκευή σας>>..

έχουμε κάτι αντίστοιχο για το x8?

Link to comment
Share on other sites

μόλις μου έγραψε ότι <<αυτό το αντικείμενο δεν είναι συμβατό με την συσκευή σας>>..

έχουμε κάτι αντίστοιχο για το x8?

 

 

Ξέχασα να αναφέρω ότι η εφαρμογή απαιτεί έκδοση λειτουργικού από 2.2 και πάνω.

Ποιά έκδοση έχεις ;

Edited by tinkano
Link to comment
Share on other sites

μόλις μου έγραψε ότι <<αυτό το αντικείμενο δεν είναι συμβατό με την συσκευή σας>>..

έχουμε κάτι αντίστοιχο για το x8?

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=880387

Link to comment
Share on other sites

Η έκδοση που έχω είναι 2.1 φιλε..

(μπορώ να το κάνω μονος μου 2.2 ? )

 

Αντώνη τώρα κοιτάω το δικό σου..

Edited by SteliosS9
Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να αναφέρω ότι η εφαρμογή απαιτεί έκδοση λειτουργικού από 2.2 και πάνω.

Ποιά έκδοση έχεις ;

 

2.1 έχω.

έχει βγει 2.2 για τα δικά μας?

η αν υπάρχει εφαρμογή για το 2.1..

Link to comment
Share on other sites

Το κεντρικό πλήκτρο δεν κάνει κάτι παραπάνω από το να σε βάζει - βγάζει στο μενού. Δυστυχώς επαναφορά σε προηγούμενη έκδοση δεν κάνει ούτε το επίσημο service της SE. Επανεγκατάσταση μπορείς να κάνεις μέσω του PC companion επιλέγοντας: Support Zone --> Ενημέρωση λογισμικού. Φυσικά μη ξεχάσεις να δημιουργήσεις backUp πρώτα. Το ότι δεν λειτουργεί το κεντρικό πλήκτρο πιθανόν να είναι κάποιο ελάττωμα υλικού που έτυχε και συνέπεσε με την αναβάθμιση.

σωστά το βρήκες! Ήταν όντως ελάττωμα υλικού που συνέπεσε στην αναβάθμιση. Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές.

Τελικά το έφτιαξα μέσω της επιδιόρθωσης του PC Companion. Όλα πάνε κάλα τώρα. Πάντως ρώτησα για την επαναφορά στην αρχική έκδοση και μου είπαν οτι γίνεται, ΑΛΛΑ δεν θα ισχύει μετά η εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα help;;;:lol::lol:

Χθες ήθελα να δω αν υπάρχει καμιά αναβάθμιση και βρήκα μία.

Πήγα να τη κατεβάσω μέσω του κινητού αλλά μου γράφει ότι δεν υπάρχει αρκετός χώρος..Τι πρέπει να σβήσω;;κάρτα μνήμης ή την εσωτερική;;

Πήγα σήμερα μέσω του pc companion και σε ένα σημείο γράφει κάνε τα παρακάτω βήματα,βγάλε το κινητό από το καλώδιο και κλείστο, ξαναβάλτο και πάτα το πλήκτρο της επιστροφής καθώς συνδέεις το τηλ.αλλά δεν έγινε τίποτα:wacko:

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Αν και 99% θα είμαι off topic θελω τη βοήθειά σας γιατί έχω πελαγώσει. Το έχω μία μέρα το Χ8, ουσιαστικά μου το έδωσαν στην εταιρεία που δουλεύω και δε το διάλεξα. Anyway δε με χαλάσε κιολας. Ξεκίνησα να προσπαθω να συγχρονησω τις επαφες του outlook με το Χ8. Κάπου διάβασα οτι μπορεί να στο κανει το myphone explorer αλλά πρέπει λέει να εγκαταστησεις και ενα client στο κινητό σου. Τρέχα γύρευε! Το βρίσκω τέλος πάντων στο ιντερνετ από το pc μου και εδώ ερχόμαστε στο θεμελιώδες ερώτημα: Πως εγκαθησταται στο κινητό μου από το PC μεσω USB; Γενικά πως εγκαθιστας applications στο κινητό; Τι είναι αυτά τα σχηματα που λεει οτι διαβαζονται με barcode scanner; Συγνώμη ρε παιδιά για τις εντελως απλοϊκές και ηλίθιες ερωτήσεις αλλά επειδή πρέπει άμεσα να συγχρονίσω τις επαφές, θα θελα κάποιος "να με παρει απο το χεράκι" και να μου δείξει. Ευχαριστω προακαταβολικά
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Αν και 99% θα είμαι off topic θελω τη βοήθειά σας γιατί έχω πελαγώσει. Το έχω μία μέρα το Χ8, ουσιαστικά μου το έδωσαν στην εταιρεία που δουλεύω και δε το διάλεξα. Anyway δε με χαλάσε κιολας. Ξεκίνησα να προσπαθω να συγχρονησω τις επαφες του outlook με το Χ8. Κάπου διάβασα οτι μπορεί να στο κανει το myphone explorer αλλά πρέπει λέει να εγκαταστησεις και ενα client στο κινητό σου. Τρέχα γύρευε! Το βρίσκω τέλος πάντων στο ιντερνετ από το pc μου και εδώ ερχόμαστε στο θεμελιώδες ερώτημα: Πως εγκαθησταται στο κινητό μου από το PC μεσω USB; Γενικά πως εγκαθιστας applications στο κινητό; Τι είναι αυτά τα σχηματα που λεει οτι διαβαζονται με barcode scanner; Συγνώμη ρε παιδιά για τις εντελως απλοϊκές και ηλίθιες ερωτήσεις αλλά επειδή πρέπει άμεσα να συγχρονίσω τις επαφές, θα θελα κάποιος "να με παρει απο το χεράκι" και να μου δείξει. Ευχαριστω προακαταβολικά

 

φίλε μου αυτό με το barcode υποτίθεται ότι υπάρχει για να σε οδηγεί κατευθείαν στην εφαρμογή που θες να κατεβάσεις από το κινητό μέσω internet.μια βλακεία κατά την γνώμη μου.στο θέμα σου τώρα θα συνδεθείς στο internet από το κινητό σου θα ανοίξεις το market και θα ψάξεις για το myphone explorer client και το κάνεις εγκτάσταση από εκεί.μετά ανοίγεις την εφαρμογή και στο κινητό και στο pc και κάνεις την δουλειά σου!

 

Για μένα help;;;:lol::lol:

Χθες ήθελα να δω αν υπάρχει καμιά αναβάθμιση και βρήκα μία.

Πήγα να τη κατεβάσω μέσω του κινητού αλλά μου γράφει ότι δεν υπάρχει αρκετός χώρος..Τι πρέπει να σβήσω;;κάρτα μνήμης ή την εσωτερική;;

Πήγα σήμερα μέσω του pc companion και σε ένα σημείο γράφει κάνε τα παρακάτω βήματα,βγάλε το κινητό από το καλώδιο και κλείστο, ξαναβάλτο και πάτα το πλήκτρο της επιστροφής καθώς συνδέεις το τηλ.αλλά δεν έγινε τίποτα:wacko:

 

φίλε μου μέσω του pc companion όταν το συνδέσεις ξανά με το καλώδιο πατάς το πλήκτρο power και back μαζί.μόνο με το back δεν κάνεις τίποτα

 

Η έκδοση που έχω είναι 2.1 φιλε..

(μπορώ να το κάνω μονος μου 2.2 ? )

 

Αντώνη τώρα κοιτάω το δικό σου..

 

ξέχασα να σου πω πως υπάρχει και οδηγός στα ελληνικά αν θες

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=287671

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

ξέχασα να σου πω πως υπάρχει και οδηγός στα ελληνικά αν θες

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=287671

 

Χίλια ευχαριστώ Αντώνη αλλα μου φαίνεται τόσο περίπλοκο αυτό που είμαι σίγουρος ότι θα κάνω πατάτα..

Μάλλον θα περιμένω κάποιο απλό πρόγραμμα αν σκάσει μύτη, η το 2.2 να τελειώνουν τα βάσανα..

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια αγορασα εχτες το experia X8 και εχω την εξης απορια...αν ειμαι συνδεμενος μεσω wi-fi το gps θα με χρεωσει ή θα ειναι δωρεαν?

 

παιδια οταν ειμαι συνδεμενος μεσω wi-fi το gps θα με χρεωσει??

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

παιδια οταν ειμαι συνδεμενος μεσω wi-fi το gps θα με χρεωσει??

 

δεν νομίζω αλλά καλού κακού απενεργοποίησέ το από τις ρυθμίσεις

 

Χίλια ευχαριστώ Αντώνη αλλα μου φαίνεται τόσο περίπλοκο αυτό που είμαι σίγουρος ότι θα κάνω πατάτα..

Μάλλον θα περιμένω κάποιο απλό πρόγραμμα αν σκάσει μύτη, η το 2.2 να τελειώνουν τα βάσανα..

 

δεν είναι τίποτα 10 λεπτά υπόθεση αν διαβάσεις καλά τον οδηγό.

και μην περιμένεις την 2.2. λένε δεν θα την πάρει το Χ8 θα μείνουμε με την 2.1

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

δεν είναι τίποτα 10 λεπτά υπόθεση αν διαβάσεις καλά τον οδηγό.

και μην περιμένεις την 2.2. λένε δεν θα την πάρει το Χ8 θα μείνουμε με την 2.1

 

Μάλιστα..

ok. οποτε το κοιτάω..

Ευχαριστώ και πάλι..

Link to comment
Share on other sites

αρχίσαμε τα κωλύματα από την αρχή..

το πρώτο πράγμα που ζητάει είναι να έχουμε εγκαταστήσει το xrecovery.

πήγα στο androit να το κατεβάσω (με αγορά έγραφε)

αλλα δεν μου έβλεπε την συσκευή...

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΑΓΟΡΑΣΑ ΤΟ xperia x8. Και εχω ενα προβλημα δεν μπορω να στειλω τραγουδια mp3 στο κινητο μεσω bluetooth.Ισως πρεπει να κατεβασω καποιο προγραμμα? αν ναι πιο?

 

ευχαριστω πολυ!!

Link to comment
Share on other sites

αρχίσαμε τα κωλύματα από την αρχή..

το πρώτο πράγμα που ζητάει είναι να έχουμε εγκαταστήσει το xrecovery.

πήγα στο androit να το κατεβάσω (με αγορά έγραφε)

αλλα δεν μου έβλεπε την συσκευή...

 

Στέλιο καλησπέρα! λοιπόν θα ξεκινήσεις με το κινητό σου από την αρχή. πρώτα θα κάνεις root το κινητό σου.απότι έψαξα και βρήκα είναι το flashtool 2.8 http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=920746 Πρώτα όμως πας ρυθμίσεις-> εφαρμογές-> ανάπτυξη-> επιλέγεις εντοπισμός σφαλμάτων και συνδέεις το κινητό σου και πατάς το κουμπί root και γίνεται μόνο του.μέσα στο πρόγραμμα λέει ότι μπορεί να κάνει εγκατάσταση και το xrecovery.και μετά κάνεις εγκατάσταση το app2sd. να ξέρεις όμως διάβασα ότι χάνεις την εγγύηση του κινητού από την στιγμή που κάνεις root

 

ΠΑΙΔΙΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΑΓΟΡΑΣΑ ΤΟ xperia x8. Και εχω ενα προβλημα δεν μπορω να στειλω τραγουδια mp3 στο κινητο μεσω bluetooth.Ισως πρεπει να κατεβασω καποιο προγραμμα? αν ναι πιο?

 

ευχαριστω πολυ!!

 

θα κατεβάσεις το bluetooth file transfer από το market και θα κάνεις την δουλειά σου

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ..ΘΑ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΩ!

 

Η αλλιώς αναβάθμισε το με το PC Companion (Περιέχεται στη συσκευή και συνδέοντας το στον υπολογιστή το κάνει εγκατάσταση) στην έκδοση 2.1 η οποία επιλύει πολλά θέματα που έχει η 1.6.

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

γινεται το χ8 να παρει κινουμενες (animated) εικονες? βσκ υπαρχει καποια εφαρμογη που να τις υποστηριζει? :)
Link to comment
Share on other sites

Help! Δεν μπορω να συνδεθώ με το my phone explorer

 

Εχω εγκαταστησει το mpe στο PC

Εχω εγκαταστησει το mpe client στο Χ8

Ανοίγω το mpe στο PC

Ενεργοποιώ το USB debugging στο Χ8

Ενεργοποιώ το mpe client στο Χ8

Συνδεω με USB το κινητό στο PC

 

Και εδώ αρχίζουν τα προβλματα:

 

Προσπαθεί να βρει drivers (κάτι σε SMCE) και δε τα βρισκει στο internet.

Κατεβασα κάποιους drivers στο PC μου αλλά πάλι λέει οτι δε τους βρισκει

 

Επιπλέον: Οταν συνδέσω το κινητο με USB τι επιλογη πρέπει να πατησω; Φοριτιση κινητού, PC companion ή την τριτη που δε θυμαμαι ποια είναι;

 

Ευχαριστω προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα!

 

Απέκτησα πρόσφατα το X8 και μόλις εγκατέστησα το navigon μαζι με χαρτη Ελλαδας.

Όλα λειτουργησαν μια χαρα.

 

Βάζοντας κατόπιν ενα νεο χαρτη (Γαλλια) στον φακελο maps και φορτωνοντας το προγραμμα

δεν μου δινει επιλογη για να διαλεξω ποια χωρα θελω παρα δειχνει μονο

την Ελλαδα.

 

δεν ξερω αν το εξεφρασα σωστα το προβλημα αλλά μηπως καταλαβε

καποιος για να με βοηθήσει?

 

σας ευχαριστώ εκ των προταίρων

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X8

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...