Jump to content

Samsung Galaxy 3 (Ι5800)


paschos76
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα! Έχω το Galaxy 3 εδώ και ένα 6μηνο και είμαι από τους φανατικούς αναγνώστες του thread. Μπορώ να πω ότι μου λύσατε τα χέρια αρκετές φορές :)

 

Είναι το πρώτο post που κάνω σχετικά με το κινητό. Πριν 1-1.5 μήνα περίπου έκανα flash και πέρασα την ROM v3.3 του Κύριλλου που δουλεύει εξαιρετικά (many thanxs!!!). Με εξαίρεση ένα πρόβλημα όμως που δεν έχω καταφέρει να λύσω μέχρι σήμερα: το GPS δεν κάνει καθόλου fix!

 

Όταν είχα πρωτοπάρει το κινητό αργούσε πάρα πολύ το fix αλλά με τις συμβουλές που διάβασα εδώ και στο xda-developers forum και εγκαθηστώντας τις σχετικές εφαρμογές (βλέπε GSOpt) το πρόβλημα λύθηκε και το κινητό lockαρε σε λιγότερο από 30". Από τότε που flashαρα την 3.3, δεν κατάφερα να λύσω το θέμα, και μάλιστα τώρα δεν lockαρει ποτέ (τουλάχιστον στα 7-10 πρώτα λεπτά)! Τι και αν έβαλα τις ίδιες εφαρμογές, τι και αν άρχισα να πειράζω και τις παραμετρους του GpsSetup2, τι και αν έβαλα και το FasterFix που αλλάζει το gps.conf να "κοιτάει" τον ελληνικό NTP server, πάλι τα ίδια :!:

 

Μήπως μπορεί να μου πει κάποιος που του δουλεύει το GPS, τι ρυθμίσεις έχει στο GpsSetup 2 (dial *#*#3214789650#*#*), γιατί παίζει με τις τόσες αλλαγές να μην έχω πλέον τις σωστές, και τι άλλο έχει κάνει για να έχει γρήγορο gps fix???

 

Thanxs!

Edited by serges77
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το προβλημα ειναι οτι δεν κατεβαζει εφαρμογες απο market. . Εμφανιζει την μπαρα προοδου οτι κατεβαζει και μετα απο5 δευτερα εξαφανιζεται.η μονη δοκιμη που εκανα ηταν οτι κατεβασα κανονικα το titanium περασα τις εφαρμογες και σημερα που δοκιμασα ειναι νεκρο αν κ μετά ξεθαρεψε λιγο αλλα παλι δεν μπορώ να κατεβασω το skype με τίποτα.

 

Tα ιδια μου κανει και εμενα.Αν μπεις στο market απο το pc θα φανεται οτι ειναι εγκατεστημενη η εφαρμογη.Δοκιμασε και απο εκει εγκατασταση μηπως και παιξει.

Μιλαω με google assistant μηπως και βοηθησουν .

ΠΡΟΣΟΧΗ : μπαινουν και μεσα στο λογαριασμο μας .

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα!!πως θα μπορουσα να βαλω το κανονικο σκιν της 2.2 froyo rom στην 5,0 του κυριλλου?επισης το εχω στο 1ghz ταχυτητα με το setcpu σε conservative mode.ειναι κακο αυτο για τον επεξεργαστη μας?τρωει μπαταρια?αξιζει με αλλα λογια να ειναι στο 1ghz?γιατι κακα τα ψεματα παει σφαιρα το κινητο..

visit my photostream

Vaggelis Skoulaxenos

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, σήμερα κατέβασα την νέα έκδοση του kies, την _11, και μάλλον έχει έρθει και αναβάθμιση για το κινητό, μόνο που δεν έχω την 2.1 για να το ελέγξω, κάποιος μπορεί να το κάνει και να μας πει;
Στους τυφλούς βασιλεύει ο μονόφθαλμος
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, σήμερα κατέβασα την νέα έκδοση του kies, την _11, και μάλλον έχει έρθει και αναβάθμιση για το κινητό, μόνο που δεν έχω την 2.1 για να το ελέγξω, κάποιος μπορεί να το κάνει και να μας πει;

 

καλησπερα, ποια ειναι η νεα εκδοση του kies και απο που την κατεβασες?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

πρέπει πρώτα να απεγκαταστήσεις οποιαδήποτε παλαιότερη έκδοση του kies εχεις, και να ξέρεις οτι μόνο από το σαιτ νακατεβάζεις κάθε καινούργια έκδοση, μεσω kies θα περιμένεις παααάρα πολύ!!
Στους τυφλούς βασιλεύει ο μονόφθαλμος
Link to comment
Share on other sites

πρέπει πρώτα να απεγκαταστήσεις οποιαδήποτε παλαιότερη έκδοση του kies εχεις, και να ξέρεις οτι μόνο από το σαιτ νακατεβάζεις κάθε καινούργια έκδοση, μεσω kies θα περιμένεις παααάρα πολύ!!

οκ ανοιξε αλλα δεν μου το αναγνωριζει και παλι το κινητο. μου λεει η συνδεση απετυχε. Εβγαλα και την sd κ παλι τιποτα..

Link to comment
Share on other sites

έχεις περάσει άλλο firmware στο τηλ; αν όχι προσπάθησέ το λίγο και τσέκαρε και τις συνδέσεις usb
Στους τυφλούς βασιλεύει ο μονόφθαλμος
Link to comment
Share on other sites

το site της samsung έγραφε για αναβάθμιση κατεβάστε το kies, οπότε γι αυτό το είπα, άλλα απο ότι καταλάβαμε όλοι το κινητό μας το έχει γραμμένο κανονικά η samsung, κάντε λοιπόν όλοι, ότι θέλετε!! :ninja:
Στους τυφλούς βασιλεύει ο μονόφθαλμος
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!τελικά είδε κανείς αν έχει βγει επίσημη έκδοση 2.2 μέσω kies?

και αν ναι πως γίνεται?θα συνδεθούμε και θα κάνει μόνο του την αναβάθμιση?επίσης σε αυτή την περίπτωση χάνονται όλα τα δεδομένα της συσκευής? σαν να κάνεις reboot?

Link to comment
Share on other sites

Να τι μου απάντησαν σε σχετικό ερώτημα μου:

Σας ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε με τη Samsung Electonics Hellas!

Σχετικά με το αίτημα σας, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε, ότι δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα επίσημα η αναβαθμιση σε Android 2.2 του Galaxy 3.Όταν θα κυκλοφορήσει επίσημα απο τη Samsung θα μπορείτε να την κάνετε μέσω του προγράμματος συγχρονισμού της Samsung KIES. Το πρόγραμμα συγχρονισμού μπορείτε να το κατεβάσετε στον υπολογιστή σας απο το επίσημο site της Samsung http://www.samsung.com/gr.

Για περαιτέρω πληροφορίες, μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζι μας τηλεφωνικώς,

απο Δευτέρα εως Παρασκευή, απο τις 09:00 – 18:00, στα παρακάτω τηλέφωνα:

-80111-SAMSUNG (80111 7267864), (Από σταθερό, αστική χρέωση)

210 6897691 (Από κινητό)

Για δική σας καλύτερη εξυπηρέτηση, κάθε φορα που επικοινωνείτε μαζι μας παρακαλούμε χρησιμοποιήστε τον προσωπικό σας κωδικό πελάτη: και να έχετε στη διάθεση σας το κωδικό μοντέλου, σειριακό αριθμο και ημερομηνία αγορας οταν σας ζητηθούν.

Σας ευχόμαστε καλη σας ημέρα!

Η υπηρεσία Εξυπηρέτησης πελατών

Samsung Electonics Hellas.

Edited by atsele
Link to comment
Share on other sites

οκ ανοιξε αλλα δεν μου το αναγνωριζει και παλι το κινητο. μου λεει η συνδεση απετυχε. Εβγαλα και την sd κ παλι τιποτα..

 

Δοκιμασε να συνδεθεις με τον τον official launcher και οχι με launcher pro ,adw και λοιπα

Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη μου εδώ και δύο μέρες όταν την πατώ στη μέση μερίπου μου κάνει κάτι μαύρα "κύματάκια". Να ανησυχήσω;
Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη μου εδώ και δύο μέρες όταν την πατώ στη μέση μερίπου μου κάνει κάτι μαύρα "κύματάκια". Να ανησυχήσω;

 

Εγώ θα ανησυχούσα... :P

Link to comment
Share on other sites

Και εγω αντιμετοπιζω το ιδιο προβλημα εδω και κανενα μηνα περιπου!το ειχα ξαναναφερει και παλιοτερα οταν ειχε ξαναγινει θεμα.Δεν ειναι κατι ανησυχιτικο πιο πολυ εκνευριστικο θα το χαρακτηριζα!!!Λεω να το παω καποια μερα στην αντιπροσωπεια!!!:):):):)
Link to comment
Share on other sites

οκ ανοιξε αλλα δεν μου το αναγνωριζει και παλι το κινητο. μου λεει η συνδεση απετυχε. Εβγαλα και την sd κ παλι τιποτα..

 

Το έχω ξαναπεί πολλές φορές. Για να λυθεί το πρόβλημά σου πρέπει να απεγκαταστήσεις τους drivers και να βάλεις αυτούς. Μη φοβάσαι επειδή είναι για το Galaxy S. Κάντο άφοβα. :cool:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω;

 

Προτείνω να το πας στο service... Αν έχεις custom rom ή android 2.2, ξαναβάλε 2,1.

Link to comment
Share on other sites

Το tMetrics αναβαθμίστηκε στην έκδοση v1.1

Πλέον με ένα κουμπί γίνονται όλες οι μετρήσεις, με εξαίρεση βέβαια την απόκριση της συσκευής που απαιτεί να πατήσετε το κουμπί για να ξεκινήσει η μέτρηση.

Μπορείτε να το κατεβάσετε εδώ.

Έχει ενδιαφέρον η μέτρηση από Kernel σε Kernel στις εκδόσεις του Κύριλλου.

Περισσότερες πληροφορίες στην υπογραφή μου.

Link to comment
Share on other sites

Το tMetrics αναβαθμίστηκε στην έκδοση v1.1

Πλέον με ένα κουμπί γίνονται όλες οι μετρήσεις, με εξαίρεση βέβαια την απόκριση της συσκευής που απαιτεί να πατήσετε το κουμπί για να ξεκινήσει η μέτρηση.

Μπορείτε να το κατεβάσετε εδώ.

Έχει ενδιαφέρον η μέτρηση από Kernel σε Kernel στις εκδόσεις του Κύριλλου.

Περισσότερες πληροφορίες στην υπογραφή μου.

 

Thank you :P Θα το δοκιμάσω αλλά προς το παρόν προσπαθώ να ενσωματώσω την ClockWorkMod Recovery στη ρομ μου :)

 

Edit: Theta ψήσου να βάλεις το tMetrics στο market.

Link to comment
Share on other sites

Thank you :P Θα το δοκιμάσω αλλά προς το παρόν προσπαθώ να ενσωματώσω την ClockWorkMod Recovery στη ρομ μου :)

 

Edit: Theta ψήσου να βάλεις το tMetrics στο market.

 

Το έχω και σε αγγλική έκδοση, αλλά στο μάρκετ θέλει 25€ για να γραφτείς. Δεν μπορώ να το καταλάβω. Κάποια στιγμή θα το κάνω κι αυτό βέβαια, αλλά προς το παρόν δεν είναι στα ενδιαφέροντά μου.

 

Άμα θες ανέβασέ το στο XDA γιατί εγώ δεν έχω κάνει κανένα Post εκεί, μόνο διαβάζω, και δε με αφήνει να φτιάξω νέο θέμα. Αλλά περίμενε λίγο για να να ολοκληρώσω την v1.1 στα αγγλικά. :cool:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy 3 (Ι5800)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...