Jump to content

Samsung Galaxy 3 (Ι5800)


paschos76
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ωραία φίλε μου σ' ευχαριστώ πολύ. Προφανώς λοιπόν αξίζει η αναβάθμιση (όπως και κάθε αναβάθμιση λειτουργικού). Εγκατέστησα το Kies 2.0 (με μια πρώτη ματιά φαίνεται πολύ καλό, σίγουρα καλύτερο απ' το επιεικώς απαράδεκτο PC Studio) κι είδα ότι μπορείς να κάνεις backup τα πάντα.

 

Κάτι διάβασα ό,τι υπάρχει θέμα με τους ελληνικούς χαρακτήρες στις επαφές; Τις γράφεις λέει στα ελληνικά αλλά δε τις εμφανίζει στο κινητό;

 

Επίσης, μέχρι να έρθουν οι ζελατίνες που πήρα, το κινητό θα γεμίσει δαχτυλιές (καταραμένες οθόνες αφής), πώς καθαρίζεται η οθόνη; Υγρά μαντηλάκια για τα γυαλιά κάνουν;

 

λοιπόν. τις ελληνικές επαφές μια χαρά στις εμφανίζει απλά μέχρι να βγει το 2.2, η δεξιά μπάρα με τα γράμματα που σέρνεις το δάχτυλο για να πας πιο γρήγορα σε συγκεκριμένη επαφή είναι στα αγγλικά...

εγώ την οθόνη μέχρι να έρθουν οι ζελατίνες την καθάριζα με ένα πανάκι και λίγο άζαξ. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

λοιπόν. τις ελληνικές επαφές μια χαρά στις εμφανίζει απλά μέχρι να βγει το 2.2, η δεξιά μπάρα με τα γράμματα που σέρνεις το δάχτυλο για να πας πιο γρήγορα σε συγκεκριμένη επαφή είναι στα αγγλικά...

εγώ την οθόνη μέχρι να έρθουν οι ζελατίνες την καθάριζα με ένα πανάκι και λίγο άζαξ. :)

 

Μπορείτε να προτείνετε καμια καλη θηκη και ζελατινη (και φτηνη αν υπάρχει)?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά λιγο από τον χρονο σας:

1. Ταξινόμηση επαφων με βαση το επωνυμο πως γινεται?

2. Επελεξα ρυθμισεις, τοποθεσια κ ασφαλεια κ ενεργοποίησα το gps. Oμως στις φωτο μου βγαζει αγνωστες συντεταγμενες κ επι πλεον δεν μπορω να τρεξω την πλοήγηση κ χαρτες

ευχαριστω για τον χρονο σας!!

Edited by hpapagigr
διορθωση:
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά και πάλι. Με το που σύνδεσα το κινητό, μου είπε ότι υπάρχει αναβάθμιση firmware. Συγκεκριμένα αυτή η έκδοση:

 

http://dl.dropbox.com/u/5212783/Fora/firm_upgr.png

 

Προχωράω σε αναβάθμιση ή όχι; Ετοιμαζόμουν να περάσω επαφές και κάποια αρχεία αλλά αν είναι ν' αναβαθμίσω, να μην περάσω τίποτα ακόμα.

 

 

 

@gechro: Θήκη και ζελατίνες πήρα από ebay. Πήρα 2 θήκες να δω ποια θα με βολέψει καλύτερα, μία αυτή και μία η δεύτερη.

 

Ζελατίνες ήταν αυτές ή αυτές.

Edited by Wise_One
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!πηρα χτες και εγω με την σειρα μου το galaxy 3.πολυ καλο κινητο οντως.αφου περασα την 2.2 εκδοση JPF και εκανα root.θελω να ρωτησω 4 πραγματακια

 

1) καλο προγραμμα για χαρτες(ndrive?)

 

2) bluetooth hands free ψειρες

 

3) πως μπορω να περασω ηχους στο κινητο μου οπως σε nokia?θελω να αλλαξω τους ηχους στα μυνηματα

 

4) αν κανεις backup,πως κανεις επαναφορα μετα?πρεπει να κανεις εγκατασταση το titanium backup π.χ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι, μου είπαν ότι για να μη χρεώνομαι χωρίς λόγο πρέπει να ρυθμίσω το κινητό μου ώστε να συνδέεται στο ίντερνετ μόνο μεσω wifi πως το κάνω αυτό? πως μπορώ να εξασφαλίσω ότι δεν υπάρχει περίπτωση να συνδεθεί στο ιντερνετ και να με χρεώσει σε ανύποπτο χρόνο?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι, μου είπαν ότι για να μη χρεώνομαι χωρίς λόγο πρέπει να ρυθμίσω το κινητό μου ώστε να συνδέεται στο ίντερνετ μόνο μεσω wifi πως το κάνω αυτό? πως μπορώ να εξασφαλίσω ότι δεν υπάρχει περίπτωση να συνδεθεί στο ιντερνετ και να με χρεώσει σε ανύποπτο χρόνο?

 

κατέβασε την εφαρμογή apn off από το μαρκετ.

 

Καλησπερα!πηρα χτες και εγω με την σειρα μου το galaxy 3.πολυ καλο κινητο οντως.αφου περασα την 2.2 εκδοση JPF και εκανα root.θελω να ρωτησω 4 πραγματακια

 

1) καλο προγραμμα για χαρτες(ndrive?)

 

2) bluetooth hands free ψειρες

 

3) πως μπορω να περασω ηχους στο κινητο μου οπως σε nokia?θελω να αλλαξω τους ηχους στα μυνηματα

 

4) αν κανεις backup,πως κανεις επαναφορα μετα?πρεπει να κανεις εγκατασταση το titanium backup π.χ?

 

1) ναι το ndrive είναι καλό

2) ? :P

3) πέρνα στην κάρτα μνήμης, για μηνύματα θες μάλλον ειδική εφαρμογή για να βάλεις δικό σου ήχο, αλλά δεν ξέρω καμία..

4) backup ναι με το titanium backup

 

Γεια χαρά και πάλι. Με το που σύνδεσα το κινητό, μου είπε ότι υπάρχει αναβάθμιση firmware. Συγκεκριμένα αυτή η έκδοση:

 

http://dl.dropbox.com/u/5212783/Fora/firm_upgr.png

 

Προχωράω σε αναβάθμιση ή όχι; Ετοιμαζόμουν να περάσω επαφές και κάποια αρχεία αλλά αν είναι ν' αναβαθμίσω, να μην περάσω τίποτα ακόμα.

 

 

 

@gechro: Θήκη και ζελατίνες πήρα από ebay. Πήρα 2 θήκες να δω ποια θα με βολέψει καλύτερα, μία αυτή και μία η δεύτερη.

 

Ζελατίνες ήταν αυτές ή αυτές.

 

δεν έχει πολύ μεγάλες διαφορές το firmware, μην σου πω ότι δεν έχει σχεδόν καμιά... αν θες πάντως μπορείς να το αναβαθμίσεις αλλά δεν νομίζω ότι αξίζει τον κόπο

Link to comment
Share on other sites

apn onoff απο την curvefish η το apn on-off Widget απο την pedro maicas?

 

και κατι αλλο, αν το κατεβασω που θα αποθηκευτει στο κινητο και πως μπορω να το βρω για να το χρησιμοποιησω?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά λιγο από τον χρονο σας:

1. Ταξινόμηση επαφων με βαση το επωνυμο πως γινεται?

ευχαριστω για τον χρονο σας!!

 

...υπάρχει τρόπος??

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το κινητό έχει "πρόβλημα" με το να συνδέεται στο Kies όσο έχει την sd μέσα; Όλο στο Connecting μένει.

 

Αν είναι εύκολο, ας μου πει κάποιος τι δομή έχει η SD αν βάλει κάποιος δεδομένα, τουλάχιστον να τα μεταφέρω με το χέρι...

Link to comment
Share on other sites

...υπάρχει τρόπος??

 

πηγαίνεις "Επαφές" κάτω, το πορτοκαλί εικονίδιο

πατάς το αριστερό κουμπάκι και στο μενού που βγαίνει πατάς "Περισσότερα"

στο νέο μενού επιλέγεις "Ρυθμίσεις "

στο νέο μενού επιλέγεις "Σειρά εμφανιζόμενου ονόματος"

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.Θέλω να ρωτήσω το εξής.Όταν γράφω μήνυμα κι θέλω να γράψω το γράμμα ''ς'' στο τέλος μιας λέξης δεν το βρίσκω πουθενά. Υπάρχει μόνο το ''σ''. Κάνω κάτι λάθος?Υπάρχει σε κάποιο άλλο πλήκτρο ίσως?

το γραμμα ς υπαρχει διπλα δεξια του ε

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι, μου είπαν ότι για να μη χρεώνομαι χωρίς λόγο πρέπει να ρυθμίσω το κινητό μου ώστε να συνδέεται στο ίντερνετ μόνο μεσω wifi πως το κάνω αυτό? πως μπορώ να εξασφαλίσω ότι δεν υπάρχει περίπτωση να συνδεθεί στο ιντερνετ και να με χρεώσει σε ανύποπτο χρόνο?

εναλλακτικα απο το να αλλαξεις τις ρυθμισεις και να μπεις και στα δικτυ τηλεφωνων και να τα αλλαξεις εκει με ενα απλο τηλ. στον παροχο σου σε βοηθανε και στο κανουν αυτοι...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Μόλις κατέβασα το ndrive. Γνωρίζει κανείς αν χρεώνει? Με το που το τρέχω μου λεέι ότι θα χρησιμοποιήσει υπηρεσίες sms, κλήσεις, σύνδεση στο διαδίκτυο.
Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να προτείνετε καμια καλη θηκη και ζελατινη (και φτηνη αν υπάρχει)?
εγω εχω παρει 3 απο δαυτες φιλε μου σε διαφορα χρωματα.τελεια εφαρμογη
Link to comment
Share on other sites

ειχα ενα θεμα κι εχω με το KIES.. με τον συνχρονισμο...

μετα απο πολυ ψαξιμο και καψιμο εγκεφαλου, εκανα το εξης απλο.

επανεκινηση PC και επανεκινηση κινητου χωρις καρτα, και συνδεση με το ΚΙΕS.

μετα εκανε κανονικα συνχρονισμο με outlook.

 

με το μνμ που σου ειρθε, παρε καλυτερα ενα τηλεφωνο να μαθεις. εμενα δεν μου ειρθε τιποτα.

 

Φιλε μου το δοκιμασα αλλα δυστηχως τιποτα !!!Εξακολουθει να μην συνδεεται με το KIES...!!!

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω την παρεα...

 

Θελω να σας αναφερω κατι σχετικα με την μπαταρια που συνεβει και με εχει παραξενεψει και θελω να μου πειτε αν ειναι οντως απο αυτο που θα περιγραψω.

Στην πρωτη φορτιση με πολυ δουλεμα η μπαταρια κρατησε 2 μερες.

Στην δευτερη κανονικα πλεον με ομιλια, λιγο wifi και γενικα ολο και λιγο παιδεμα και κρατησε 4 μερες παρα 5 ωρες.

Στην τριτη φορτιση με την ιδια χρηση κρατησε παλι 4 μερες παρα 3 ωρες.

Μεχρι στιγμης δεν ειχα χρησιμοποιησει καθολου το μαρκετ και λογαριασμους google παρα μονο την τελευταια μερα της τριτης φορτισης οπου και καταφερα και εφτιαξα εναν λογαριασμο και το παιδεψα παλι λιγο.

Μετα οταν το φορτισα την τεταρτη φορα το εβγαλα απο το φορτιστη στις 10 το βραδυ(παρασκευη). Το πρωι στις 10(σαββατο) ειχε παει 50% και δεν ξερω γιατι επεσε τοσο γρηγορα(το εκανα restart το πρωι αλλα παλι στο 50)...μετα σταθεροποιηθηκε στο 50 μεχρι σημερα στις 8 το βραδυ που επεσε αποτομα παλι στο 15 και ζητουσε φορτισμα αλλα το εκανα ενα restart και επανηλθε παλι στο 50. Φαινεται να εχει στρωσει προς το παρον αλλα θα δειξει.

Στην τεταρτη φορτιση δεν χρησιμοποιησα παλι το μαρκετ καθολου και εχω απενεργοποιησει τον αυτοματο(συνεχη) συγχρονισμο.

Επισης κατι αλλο για το wifi.

Στην καταστατη τηλεφωνου οσο ηταν απενεργοποιημενο το wifi εκει που γραφει mac wifi εγραφε μη διαθεσιμο, οταν το ανοιγα και εμπαινα internet εγραφε κατι αριθμους με γραμματα. Τωρα μετα τον συγχρονισμο παντα γραφει κατι εκει παρολο που το wifi ειναι απενεργοποιημενο και εχω απεργοποιησει το συνεχη συγχρονισμο. Για ποιο λογο γραφει κατι εκει αφου ειναι απενεργοποιημενο? Που χρησιμοποιειται το wifi?

 

Να σημειωσω οτι το βραδυ εκεινο που επεσε τοσο αποτομα η μπαταρια την ειδα που επεφτε γρηγορα απο το βραδυ και απενεργοποιησα το συνεχη συγχρονισμο αλλα το πρωι ειχε πεσει οντως πολυ και δεν ξερω γιατι. Αυτο ειναι το ερωτημα μου και οποιος γνωριζει κατι ας απαντησει γιατι δεν ξερω απο τι προηλθε αυτη η αποτομη πτωση. Εγω παλι πιστευω οτι ειναι απο το γεγονος της χρησιμοποιησης του μαρκετ και του συγχρονισμου του λογαριασμου αλλα παλι δεν ξερω.

Αααα και κατι αλλο εκεινο το βραδυ ειχα βαλει 4 ξυπνητηρια σε διαφορετικες ωρες γιατι επρεπε να ξυπνησω οπωσδηποτε το πρωι εκεινο. Αλλα δεν νομιζω η πτωση αυτη να οφειλεται στα ξυπνητηρια.

 

Αυτες ειναι οι αποριες μου. Συγνωμη για το μεγαλο ποστ.

Edited by petros_alonso
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο κινητακι κ πολύ γρήγορο με ικανοποιητική ομαλη κινηση !!!

αλλα πως χρησιμοποιούμε την scard μετα τον καθορισμο της usb ως αποθηκευτικού μέσου απο τα windows xp?

Μου βγαζει ως νε ο drive to j αλλα μου ζηταει να βαλω μεσο αποθηκευσης.

Πως μπορω να βλεπω τα περιεχομενο απο την εξερευνηση??

thanks again παιδες!~!!!

 

ΑΚΥΡΟ: ΤΟ ΒΡΗΚΑ

Σας ευχαριστω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Edited by hpapagigr
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!πηρα χτες και εγω με την σειρα μου το galaxy 3.πολυ καλο κινητο οντως.αφου περασα την 2.2 εκδοση JPF και εκανα root.θελω να ρωτησω 4 πραγματακια

 

1) καλο προγραμμα για χαρτες(ndrive?)

 

2) bluetooth hands free ψειρες

 

3) πως μπορω να περασω ηχους στο κινητο μου οπως σε nokia?θελω να αλλαξω τους ηχους στα μυνηματα

 

4) αν κανεις backup,πως κανεις επαναφορα μετα?πρεπει να κανεις εγκατασταση το titanium backup π.χ?

 

 

επειδη τα αλλα απντηθηκαν.

για το 3, αν βαλεις το handcent sms μπορεις να διαλεγεις ηχους και για τα μηνυματα και για ηχο κλησης. χωρια που θα εχεις κι ενα πιο ευχρηστο προγραμμα για να στελνεις και να λαμβανεις μηνυματα.

Link to comment
Share on other sites

επειδη τα αλλα απντηθηκαν.

για το 3, αν βαλεις το handcent sms μπορεις να διαλεγεις ηχους και για τα μηνυματα και για ηχο κλησης. χωρια που θα εχεις κι ενα πιο ευχρηστο προγραμμα για να στελνεις και να λαμβανεις μηνυματα.

 

φιλε σε ευχαριστω πολυ για την συμβουλη σου.οσοι ομως θελουν να κρατησουν το ηδη υπαρχον προγραμμα sms υπαρχει λυση και την εκανα.παραθετω το post οπως το βρηκα στο ιντερνετ.

 

I am an Expert in all forms of audi and the following is but a simple way of giving you your own SMS tone.Yes you can change the sms tone... Step1: Click on "applications", then select "My files" Create a folder in the root menu and call it "media" Click on media then create another folder and call it "audio" Click on audio to enter then create the final folder and call it "notifiations" when you have done this transfer your message tones you would like to the notification folders ... Go to message,setting,select ring tones and you will see your files Cheers from luxman hope it was easy to follow coz I changed my sms tones by following these stepsake sure to name the folders like i have mentioned

 

υποθετω οτι θα γινεται και σε αλλα android

Link to comment
Share on other sites

επειδη τα αλλα απντηθηκαν.

για το 3, αν βαλεις το handcent sms μπορεις να διαλεγεις ηχους και για τα μηνυματα και για ηχο κλησης. χωρια που θα εχεις κι ενα πιο ευχρηστο προγραμμα για να στελνεις και να λαμβανεις μηνυματα.

Γεια σου.

Μπορεις μηπως να μου πεις πως απενεργοποιω τις ειδοποιησεις απο το κανονικο προγραμμα μηνυματων που εχει το κινητο,εχοντας εγκαταστησει το handset sms?

(ειναι σπαστικο να τα στελνει διπλα και να χτυπαει 2 φορες )

Edited by dimikata8
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου.

Μπορεις μηπως να μου πεις πως απενεργοποιω τις ειδοποιησεις απο το κανονικο προγραμμα μηνυματων που εχει το κινητο,εχοντας εγκαταστησει το handset sms?

(ειναι σπαστικο να τα στελνει διπλα και να χτυπαει 2 φορες )

 

μπες στα μηνύματα, πάτα το αριστερό κουμπί, επιλογές/ρυθμίσεις, και βγάλε το τικ από τις ειδοποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μια φιλη μου ενδιαφερεται για το κινητο,αν ειναι δυνατον μεταχειρισμενο. Ξερετε μηπως που μπορει να το βρει,και σε τι τιμη περιπου?
Link to comment
Share on other sites

Μια φιλη μου ενδιαφερεται για το κινητο,αν ειναι δυνατον μεταχειρισμενο. Ξερετε μηπως που μπορει να το βρει,και σε τι τιμη περιπου?

σε διαφορα κινηταδικα μπορεις να το βρεις και 110...μα καινουριο ειναι γυρω στα 150...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy 3 (Ι5800)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...