Jump to content

Σύνδεση υπολογιστή με τηλεόραση: Είναι εφικτό;


DonJuan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θέλω να συνδέσω τον υπολογιστή μου με την τηλεόραση για να μπορώ να παίζω καλύτερα τα παιχνίδια που θέλω μιας και η 15 οθόνη μου δεν με εντυπωσιάζει και θα ήθελα κάτι παραπάνω. Τι θα πρέπει να αγοράσω? Θα πρέπει να κάνω αλλαγές στις ρυθμίσεις της κάρτας γραφικών για να παίξει στην τηλεόραση?

 

Thanx :)

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και γίνεται.

Πες μας όμως τι τηλεόραση και τι υπολογιστή έχεις για να σου πώ τι καλώδια θα χρειαστείς. Δεν θα σου κοστίσει τίποτα σχεδόν.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και γίνεται.

Πες μας όμως τι τηλεόραση και τι υπολογιστή έχεις για να σου πώ τι καλώδια θα χρειαστείς. Δεν θα σου κοστίσει τίποτα σχεδόν.

 

Έχω μία Samsung του 2006 - 2007 που έχει τις τρεις υποδοχές που χρειάζεται το DVD και δύο άλλες scart (?) υποδοχές από πίσω. Στον υπολογιστή έχω κάρτα γραφικών Ati Radeon HD της σειράς 4300.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μία Samsung του 2006 - 2007 που έχει τις τρεις υποδοχές που χρειάζεται το DVD και δύο άλλες scart (?) υποδοχές από πίσω. Στον υπολογιστή έχω κάρτα γραφικών Ati Radeon HD της σειράς 4300.

 

Η τηλεόρασή σου δεν έχει υποδοχή για το καλώδιο με το οποίο μέχρι τώρα συνδέεις τον υπολογιστή σου με την οθόνη σου?

TFT είναι η τηλεόραση?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Η τηλεόρασή σου δεν έχει υποδοχή για το καλώδιο με το οποίο μέχρι τώρα συνδέεις τον υπολογιστή σου με την οθόνη σου?

TFT είναι η τηλεόραση?

 

Όχι δεν είναι TFT. Η τηλεόρασή μου εκτός από τις υποδοχές του DVD έχει και τις υποδοχές scart (?) που εκεί συνδέω το Video. Η υποδοχή που θέλει το καλώδιο της κάρτας γραφικών δεν υπάρχει στην τηλεόραση.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι TFT. Η τηλεόρασή μου εκτός από τις υποδοχές του DVD έχει και τις υποδοχές scart (?) που εκεί συνδέω το Video. Η υποδοχή που θέλει το καλώδιο της κάρτας γραφικών δεν υπάρχει στην τηλεόραση.

 

Μάλιστα.... Αν δεν έχει τουλάχιστον τέτοια υποδοχή (οι πιο καινούριες έχουν υποδοχή hdmi) δεν ξέρω αν μπορεί να συνδεθεί.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα.... Αν δεν έχει τουλάχιστον τέτοια υποδοχή (οι πιο καινούριες έχουν υποδοχή hdmi) δεν ξέρω αν μπορεί να συνδεθεί.

 

Κρίμα. Κάνα καλώδιο που να συνδέω εκεί το καλώδιο της κάρτας γραφικών και μετά στις scart υποδοχές της τηλεόρασης υπάρχει?

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα. Κάνα καλώδιο που να συνδέω εκεί το καλώδιο της κάρτας γραφικών και μετά στις scart υποδοχές της τηλεόρασης υπάρχει?

Δεν το ξέρω αυτό.

Ρώτησε σε κάποιο κατάστημα με ηλεκτρονικά, δεν χάνεις κάτι...

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Den γινεται γιατι η τηλεοραση σου δεχεται αναλογικο σημα...οχι ψηφιακο που εχει η καρτα γραφικων (dvi)...υπαρχει ενας μετατροπεας αλλα στοιχιζει πανω απο 100 ευρω και για χαλια ποιοτητα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Den γινεται γιατι η τηλεοραση σου δεχεται αναλογικο σημα...οχι ψηφιακο που εχει η καρτα γραφικων (dvi)...υπαρχει ενας μετατροπεας αλλα στοιχιζει πανω απο 100 ευρω και για χαλια ποιοτητα.

 

Αν είναι έτσι δεν συμφέρει με τίποτα. :(

Σας ευχαριστώ παιδιά. :)

 

Το θέμα μπορεί να κλειδωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Πριν το κλειδώσετε να κάνω και εγώ μια ερώτηση ;).

Έχω το laptop που φαίνεται στην υπογραφή και έχει κανονικά hdmi έξοδο. Επίσης έχω και τηλεόραση με είσοδο hdmi.

 

Είχα δοκιμάσει να τα συνδέσω, αλλά μόλις έβαζα το καλώδιο και στο laptop και στην τηλεόραση, το laptop έβγαζε την γνωστή μπλε οθόνη με τα "κινέζικα" και αναγκαζόμουν να το κλείσω...

 

Το πρόβλημα είναι από driver ?? Και αν ναι, είναι τις κάρτας και μπορώ να τον βρω κάπου συγκεκριμένα ?? NVidia ήταν η κάρτα γραφικών και ήταν up to 1768MB, αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς μοντέλο. Μπορώ να το βρω όμως.

my Desktop PC: Intel Core I7-920 2.66GHz - OCZ Gold Low Voltage 6GB 1600MHz - Sapphire 5850 SVGA 1GB - Asus P6T - 2XWD Caviar Blue 640GB - Windows 7 Professional 64bit GR

my Phones: HTC HD (Dutty's HD WM6.5 Leo Holly Grail R0) - HTC Desire AMOLED (AOSP Oxygen v2.0.3 Android 2.3 Gingerbread)

Σταύρος

Link to comment
Share on other sites

Πριν το κλειδώσετε να κάνω και εγώ μια ερώτηση ;).

Έχω το laptop που φαίνεται στην υπογραφή και έχει κανονικά hdmi έξοδο. Επίσης έχω και τηλεόραση με είσοδο hdmi.

 

Είχα δοκιμάσει να τα συνδέσω, αλλά μόλις έβαζα το καλώδιο και στο laptop και στην τηλεόραση, το laptop έβγαζε την γνωστή μπλε οθόνη με τα "κινέζικα" και αναγκαζόμουν να το κλείσω...

 

Το πρόβλημα είναι από driver ?? Και αν ναι, είναι τις κάρτας και μπορώ να τον βρω κάπου συγκεκριμένα ?? NVidia ήταν η κάρτα γραφικών και ήταν up to 1768MB, αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς μοντέλο. Μπορώ να το βρω όμως.

Δες το μοντέλο από τη διαχείρηση συσκευών (my computer>(δεξί κλικ) διαχείρηση> διαχείρηση συσκευών).

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
παιδια προσπαθω να συνδεσω το λαπτοπ μεσω s-video -scart με το που συνδεεται μου δειχνει ασπρομαυρη την μπαρα οτι συνδεεται αλλα με το που παει να μπει στα windows το χανει.,.τι να παιζει...πριν κανω format τη συνδεα χωρις προβλημα τωρα οχι.εχω κανει τα παντα...ρυθμισεις χαμηλωματος αναλυσης,κλωνους,κλπ κλπ τα παντα αλλα τιποτα μηπως θελει καμμια αλλη ρυθμιση που δεν παει το μυαλο μου;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...