Jump to content

Έφηβοι και προβλήματα με τους γονείς!


dimangelid
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

11.30???

 

Στα 15 μου γυρνούσα σπίτι στις 10.30, μόνο αν είχα φροντιστήριο Αγγλικών ή αν είχα πάει σινεμά με παρέα και το έργο ήταν μεγάλο!

 

Όταν όμως παραπονιόμουν γι' αυτό, είχα πάντα τη μητέρα μου να μου λέει "Κάθε πράγμα στην ώρα του παιδί μου". Δεν έχει καθόλου άδικο. Μόνο λίγη υπομονή χρειάζεται. ;)

εγώ πάλι τις καθημερινές δεν έβγαινα ποτέ γιατί δεν γούσταρα εγώ προσωπικά! Αλλά τα Σάββατα πήγαινα όπου ήθελα χωρίς περιορισμό στο χρόνο που θα γυρίσω σπίτι.Υπήρχε πάντα όμως μια ατάκα που με εκνεύριζε! "Βγες αρκεί να ξέρουμε που θα είσαι!" συνεπώς έπεφταν τηλέφωνα.Έλεγα είμαι σε καφετέρια, είμαι σε κλαμπάκι και όλα ήταν ΟΚ! και το χρήμα άφθονο για να κεράσω "την κοπέλα μου" και για κάθε απρόοπτο που μπορεί να μου τύχει. Ευτυχώς τώρα το μόνο που έχει μείνει είναι το χρήμα που ρέει...όλα τα άλλα έχουν σταματήσει...Φεύγω, πάω όπου θέλω, γυρνάω ότι ώρα θέλω και δεν δίνω λογαριασμό σε κανένα! Υπάρχουν φορές που έχω να δω τη μητέρα μου ή τον πατέρα μου και μέρες ολόκληρες χωρίς να υπερβάλω!! :p :p

You'll remember me...//For the rest of you Life!//

<------------------------------------------>

Amanitou City

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 305
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ένταξη όλα αυτά αλλα k αυτή η εμμονη τους με την καθαριότητα που την βάζετε? ίσος από τα πιο σπαστικά πράγματα

greenglish???? pote ksana!!! iPHONE?????

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/13106basilis.gif

Link to comment
Share on other sites

ποτε μα ποτε δεν ειχα κανενα περιορισμο στο σπιτι μου γι αυτο και δεν εμπλεξα ουτε και με ναρκωτικα ουτε και με κακες παρεες αλλιως ποιος ξερει πως θα ηταν τα πραγματα αν μου συμπεριφεροταν διαφορετκα γενικα αρχισα να ξεμυτιζω σιγα σιγα απο τα 14 μου,το μονο ισως κακο στην ολη υποθεση ειναι οτι δε σπουδασα

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

To xeirotero gia mena einai o elegxos ktl ktl px to sabbato girnao oti ora thello alla me prizoun sta tilefona, giauto anagagkastika les kai ena soro psemata.
Link to comment
Share on other sites

κι εγώ απο τα 15 γύριζα και έκανα οτι ήθελα.η οικογένεια δεν μπορεί να σε ελέγχει συνέχεια.αφού σας είπα,εμένα ακόμα και τώρα με ελέγχει η μάνα μου.κάθε φορά θέλει να ξέρει που είμαι.το πιο απλό πράγμα.πές την αλήθεια.είμαι εκεί και θα γυρίσω την τάδε ώρα.ούτε ψέματα,ούτε τίποτα.εμένα παλιά όταν μου έδιναν λίγα χρήματα για να βγώ,πήγαινα και έπερνα απο το πορτοφόλι της μάνας μου όταν κοιμόταν.τώρα, χαλαρά ανοίγω το πορτοφόλι και πέρνω ότι έχει μέσα. :lol: :lol: βασικά ,νομίζω ΄για την ώρα παίζει ρόλο και το που μένεις
Link to comment
Share on other sites

έγω:

1) μπορώ και βγαίνω με τους φίλους μου όταν θέλω.

2) Τρώω ανάκριση για το διάβασμα

3) Για το κινητό δν μου λένε τπτ

4) τρώω την γκρίνια της ζωής μου όταν δεν είναι ταχτοποιημένο το δωμάτιο μου

5) Ψιλογκρινιάζουν για το πισισ αλλά κάθομαι όσο θέλω

 

Γενικά, σχετικά καλά είναι.

Link to comment
Share on other sites

έγω:

1) μπορώ και βγαίνω με τους φίλους μου όταν θέλω.

2) Τρώω ανάκριση για το διάβασμα

3) Για το κινητό δν μου λένε τπτ

4) τρώω την γκρίνια της ζωής μου όταν δεν είναι ταχτοποιημένο το δωμάτιο μου

5) Ψιλογκρινιάζουν για το πισισ αλλά κάθομαι όσο θέλω

 

Γενικά, σχετικά καλά είναι.

ego mono to 1 k to 4 einai pou mou tin spane sinexeia ta idia k ta idia mas exoun priksei ta .. neura

greenglish???? pote ksana!!! iPHONE?????

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/13106basilis.gif

Link to comment
Share on other sites

ακομη και τωρα οταν γυρναω σπιτι κατα τις 4-5 καθημερινη την αλλη μερα με πρηζουν στις ερωτησεις.ευτυχως που σπουδαζω σερρες και δεν δινω λογαριασμο πλεον γιατι πολυ απλα δεν ειναι στη θεση να ελεγχουν τι ωρα γυρναω εκει
My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

βασικά, εγω δεν γυρνάω αργά σπίτι μου, αλλά πιστεύω πως αν ήθελα να γυρίσω αργά δν θα μου λεγαν τπτ. Γενικά το μόνο πρόβλημα είναι οτι οι φίλοι μου μένουν μακριά μου και δν μπορούν να πηγαίνουν συχνά!
Link to comment
Share on other sites

egw eytixws pou bgainw me megali parea kai koritsia,kai opws katalabainete ta koritsia einai sunephs stis wres tous opote otan febgoun,to dialame k emeis.. ;)

otan gyrnaw meta tis 12:30 mou lene den tha bgeis e3w to allo sabbatokuriako,alla mexri tote...to 3exnane!!opote oson afora tis wres gia tis e3odous den exw kanena idiaitero problemm!

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ απο τα 15 γύριζα και έκανα οτι ήθελα.η οικογένεια δεν μπορεί να σε ελέγχει συνέχεια.αφού σας είπα,εμένα ακόμα και τώρα με ελέγχει η μάνα μου.κάθε φορά θέλει να ξέρει που είμαι.το πιο απλό πράγμα.πές την αλήθεια.είμαι εκεί και θα γυρίσω την τάδε ώρα.ούτε ψέματα,ούτε τίποτα.εμένα παλιά όταν μου έδιναν λίγα χρήματα για να βγώ,πήγαινα και έπερνα απο το πορτοφόλι της μάνας μου όταν κοιμόταν.τώρα, χαλαρά ανοίγω το πορτοφόλι και πέρνω ότι έχει μέσα. :lol: :lol: βασικά ,νομίζω ΄για την ώρα παίζει ρόλο και το που μένεις

μια απο τα ιδια κανω κ γω.. οταν κοιματε η μαγειρευει και οταν γενικα ειναι μακρια απο την τσαντα της και χρειαζομαι χρηματα σουφρωνω μερικα και το καλο ειναι οτι δεν το καταλαβαινει κιολας. 2-3 φορες που το πηρε ειδηση νευρισε αλλα ως εκει :)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν ειχα ποτε κανενα ιδιαιτερο προβλημα για τις εξοδους μου.Και οταν μεχρι τα 16 περιπου,δεν πολυεβγαινα γιατι ημουν πολυ κλειστος τυπος η μητερα μου με παρακαλαγε να βγω... :w00t:

Και τωρα ψιλοανησυχει οταν βγαινω (ειδικα Ελλαδα που παιρνω και το αμαξι), αλλα την καταλαβαινω.Μανα ειναι.Δεν μου λεει τιποτα φυσικα. :)

Εδω Ιταλια, ε οπως ειναι λογικο ειναι αδυνατον να ξερει που ειμαι και τι κανω.Φαση ειχε προχτες το Σαββατο που με πηρε το απογευμα τηλεφωνο, και ξαφνικα της λεω, "εχω ερθει μια βολτα στην Bologna(1ωρα 20' με το τρενο), και ειμαι στο γηπεδο στον αγωνα Bologna-Inter".

Σε καποια φαση εμεινε, αλλα ενταξει δεν ειπε τιποτα.Με εμπιστευεται. ;)

Το πιο σωστο ειναι αυτο που ειπε ο Braindead.Τους λες παντα την αληθεια.Ειναι το πιο απλο,το πιο σωστο και ξεμπερδευεις.

Ο μονος λογος που μου εβαζαν παγο ηταν για τα μαθηματα, και καλα εκαναν.αν προσεχα κι εγω λιγο παραπανω θα ειχα περασει Ελλαδα τωρα.(Οχι οτι με χαλαει εδω...)

Χρηματα ποτε δεν ειχα παρει απο πορτοφολι,τσεπες κτλ κρυφα.Οτι ηθελα το ζηταγα και ΑΝ υπηρχαν λεφτα μου εδιναν. ;)

Link to comment
Share on other sites

Έχετε σκεφτεί όμως ποτέ οτι τα χρήματα αυτά που τους παίρνετε κρυφά απο το πορτοφόλι είναι για ανάγκες του σπιτιού ή και δικές σας? ΠΧ για τα λεφτά της ΕΥΔΑΠ ή για τον ΟΤΕ ή για το φροντιστήριό σας ή για τον γιατρό που θέλουνε να πάνε? Και ας είναι μικρό το ποσό δεν έχει σημασία για εσάς...για αυτούς έχει όμως που έχουν τόσα και τόσα να πληρώσουν. Και εγώ πιο μικρή έπαιρνα κρυφά λεφτά απο την μάνα μου...κανά 500κο κανά χιλιάρικο κανα 5χίλιαρο..μέχρι που της πήρα ένα 5χίλιαρο το οποίο το ήθελε για να πάει να πληρώσει κάτι φάρμακα που έπρεπε επειγόντως να πάρει γιατί την είχε πιάσει η καρδιά της (και εγώ φυσικά δεν το ήξερα). Δεν βρήκε τα λεφτά, νόμιζε ότι τα έχασε ή ότι κάποιος απο το μαγαζί της την έκλεψε..και πάρτην κάτω με έμφραγμα...

μπορεί η περίπτωσή μου να είναι παρατραβηγμένη αλλά να προσέχετε. Γιατί εσείς όταν θα κάνετε παιδιά και θα μαζεύετε τα λεφτά που θα βγάζετε για τα παιδιά σας ώστε να ζουν καλά και άνετα, δεν θα θέλετε να σας παίρνουν κρυφά. Καλύτερα να τους ρωτάτε.

Namaste!
Link to comment
Share on other sites

εγώ όταν <<σουφρώνω>> περνw πολλά ψιλά !! πχ..χτες πήρα 3 2εuρα !!δεν νομίζω να υπάρχει τέτοιο "προβλεμμ"!!είναι σχεδόν απίθανο πιστεύω!!έτσι k αλλιώς υπάρχουν και τα χάρτινα !! ;)
Link to comment
Share on other sites

Εγω γενικότερα με τους γονείς μου δεν είχα ποτέ προβλήματα.

Μόνο με τη μητέρα μου σχετικά με θέματα καθαριότητας στο δωμάτιο μου... που και εγω το άτομο απλώς πετάω τα cd μου απο εδω και εκει :p

Απο οικονομικά δεν είχα ποτέ πρόβλημα γιατί πάντα ήξερα πότε είχαν να μου δώσουν χρήματα για να βγω και έτσι πάντα μου έδιναν (οσο για πορτοφόλια κτλ ούτε κατα διάνοια... μια φορά όταν ήμουν 7 ανοιξα το πορτοφόλι της μητέρας μου και πήρα ενα μικροσκοπικό ποσό και το εφαγα όλο σε παγωτα και μετα το μετάνιωσα όσο δεν πάει άλλο γιατί τιμωρήθηκα με το να μη μου πάρουν το ποδήλατο που πάντα ζητούσα, και μου το πήραν μετά απο 2 μήνες )

 

Κι έχω να δώσω μια συμβουλή προς τους μικρότερους :

Προσπαθήστε να χτίσετε μια σχέση πάνω στην αλήθεια με τους γονείς σας γιατί ναι μεν γονείς σας είναι και θα σας αγαπάνε πάντα αλλα τουλάχιστον η καθημερινότητα σας θα είναι πιο εύκολη αν σας έχουν εμπιστοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

κατά κάποιον τρόπο έχεις δίκιο αλλα...κάποιες φορες τα χρήματα μας χρειάζονται...και δεν νομίζω να υπάρξει πρόβλημα για 3-4 ευρώ !!

 

PS:κάτι σημαντικό να προσθέσω..δεν είναι όλοι οι γονείς ίδιοι,όλο και κάποια κακά αλλα και καλά χαρακτηριστικά θα έχουν!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου δεινει παντα ο πατερας μου αμα του ζητησω (οχι οτι ζηταω συχνα. Μου φτανουν και μου περισευουν τα λευτα που μου δεινει για να περασω την εβδομαδα). Αν ας πουμε θελω να παρω κατι που κανει 200 ευρω και ειναι συμφωνος στο να το παρω θα μου δοσει τα λευτα (αρκει να τα εχει πανω του αφτην την στιγμη)
Link to comment
Share on other sites

κατά κάποιον τρόπο έχεις δίκιο αλλα...κάποιες φορες τα χρήματα μας χρειάζονται...και δεν νομίζω να υπάρξει πρόβλημα για 3-4 ευρώ !!

 

PS:κάτι σημαντικό να προσθέσω..δεν είναι όλοι οι γονείς ίδιοι,όλο και κάποια κακά αλλα και καλά χαρακτηριστικά θα έχουν!

Το θέμα δεν είναι το ποσό, είτε αυτό είναι 20 ευρώ είτε 2, το νόημα είναι το ίδιο.

Τα πήρες χωρίς να ρωτήσεις αν τα ήθελαν...

πχ... ενα πρωι καθώς εφευγα απο το σπίτι πήρα απο ενα βαζάκι που βάζει η μητέρα τα ψιλα τα 2 ευρώ που είχε μέσα, αυτή ειχέ κατέβει στο κέντρο και ο αδερφός μου ετοιμάζοταν να πάει στο σχολείο. Το αποτέλεσμα ? Τα χρήματα αυτα τα είχε αφήσει για τον αδερφό μου για το σχολείο. Εγω πήρα 3 άγραφα DVD και ο αδερφός μου τίποτα...

κατάλαβες τι θέλω να πω ?

 

Το καλύτερο είναι ότι τώρα έχω τα δικά μου χρήματα :D

αν και αμα ζητήσω απο τους γονείς μου να μου δώσουν, θα μου δώσουν

Link to comment
Share on other sites

xm..έχεις δίκιο αλλα κάποιες φορες(κακά τα ψέματα) τα χρειάζομαι!!έτσι k αλλιώς δεν το κάνω συχνά..το κάνω 3-4 φορες τον μηνα...(και λιγότερο έως καθόλου) !!
Link to comment
Share on other sites

Λεφτά χωρίς να το ξέρουν δεν έχω πάρει ποτε μου, το θωρεί η μάνα μου κλέψιμο ακόμη και από εμενα.Λεφτά από την μάνα μου δεν ζητάω πια γιατί μου σπάει τα νεύρα μέχρι να μου τα δώσει αλλα μου ξηγείται πολύ τρελα σε γιορτές- γενέθλια. Αντιθέτως ο πατριός μου είναι λίγο αφηρημένος και μου δίνει πάντοτε και το ξεχναει μετά. Ο πατέρας μου είναι ο μονος που μου δίνει χαρτζιλίκι μια φορα την εβδομάδα γύρο στα 20e. Αλλα μου φτάνουνε γιατί δεν έχω πολλά έξοδα(2 καφετεριες και ένα club είναι αυτά, που να χαλάσω λεφτά... :cool: ). Ακόμη ποτε δεν με ρωτάνε που παω και με ποίους απλά εγώ τους λέω που είμαι γιατί δεν θέλω να ανησυχεί η μάνα μου, αν και τις περισσότερες φορες βγαίνω στα μαγαζιά μας και με βλέπει, όταν θέλω να γω μέχρι αργά τους λέω που θα πάω και ότι θα τα πούμε αύριο το μεσημέρι και είναι όλα ok. Πάντως έχει σταματήσει να μου την λέει για την καθαριότητα του δωματίου μου(καλο αυτό).
Link to comment
Share on other sites

xmm..δεν ξέρω..πάντως δεν θα μου δίνει πάντα γιατί(πχ κάποια φορα που την είπα να μου δώσει ένα 5ευρώ μου λέει,και το χαρτζιλίκι γιατί το έχεις??)αυτός είναι ο λόγος !!
Link to comment
Share on other sites

kati pou shmainei pos exeis xartziliki alla mallon de sou ftanei...mhpos na milhsete gia aykshsh?h mhpos na ana8eorhseis sto pou ksodeyeis ta lefta sou?
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...