Jump to content

Tellas με Skype, συνεχείς αποσυγχρονισμοί


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

έτσι για το αρχείο, μήπως παράλληλα βρω ο κακομοίρης μια λύση στο θέμα μου.

 

έχω tellas εδώ και 6 μήνες. Απο τη πρώτη ημέρα υποφέρω απο το φαινόμενο των αποσυγχρονισμών του router.

 

Τι εννοώ..

κατα τη διάρκεια συνομιλίας μέσω skype, σταματάνε τα πάντα και καθώς κοιτάζω το router, αναβοσήνει η λυχνία DSL. Που αυτό σημαίνει οτι το modem/router έχει χάσει το συγχρονισμό του με τη γραμμή DSL.

 

Η εντόπια tellas μάλλον είναι αδύνατο να λύσει το πρόβλημα. Οπότε ο κλήρος πέφτει σε εμένα και στα καθημερινά τηλεφωνήματα στη τεχνική υποστήριξη της tellas..

 

πιθανή λύση 1:

οι τεχνικοί της tellas έχουν προσπαθήσει επανελλημένως, χωρίς επιτυχία ωστόσο.

Έχω δοκιμάσει

- αλλαγή στο MTU (απο 1490, στο 1400),

- έβγαλα όλες τις τηλεφωικές συσκευές απο το σπίτι και άφησα μόνο του το modem/router

- επανεγκατάσταση το skype (μιας και είναι ο διάβολος που τα δημιουργεί όλα)

- απενεργοποίηση του databoost

 

(ωφείλω να πω οτι τα παλικάρια και οι κυρίες στο τηλέφωνο είναι κατα 95% άψογοι στην εξυπηρέτηση)

 

πιθανή λύση 2:

δοκίμασα ένα baudtec modem/router του κουτιού (που είχα απο τη προηγούμενη συνδρομή connx) και το πρόβλημα υπάρχει και πάλι.

 

 

Να σημειώσω οτι όσο ήμουν με connx, δεν είχα ποτέ πρόβλημα αποσυγχρονισμών (ή διακοπής σύνδεσης).

 

Αν υπάρχει κάποιος τεχνικός εδω μέσα να μου πει τι να δοκιμάσω άλλο, τον ευχαριστώ ήδη. Το λειτουργικό που χρησιμοποιώ είναι mac os x, ενώ όλα (και το skype) είναι up to date.

 

cheers,

kenny

Link to comment
Share on other sites

έτσι για το αρχείο, μήπως παράλληλα βρω ο κακομοίρης μια λύση στο θέμα μου.

 

έχω tellas εδώ και 6 μήνες. Απο τη πρώτη ημέρα υποφέρω απο το φαινόμενο των αποσυγχρονισμών του router.

 

Τι εννοώ..

κατα τη διάρκεια συνομιλίας μέσω skype, σταματάνε τα πάντα και καθώς κοιτάζω το router, αναβοσήνει η λυχνία DSL. Που αυτό σημαίνει οτι το modem/router έχει χάσει το συγχρονισμό του με τη γραμμή DSL.

 

Η εντόπια tellas μάλλον είναι αδύνατο να λύσει το πρόβλημα. Οπότε ο κλήρος πέφτει σε εμένα και στα καθημερινά τηλεφωνήματα στη τεχνική υποστήριξη της tellas..

 

πιθανή λύση 1:

οι τεχνικοί της tellas έχουν προσπαθήσει επανελλημένως, χωρίς επιτυχία ωστόσο.

Έχω δοκιμάσει

- αλλαγή στο MTU (απο 1490, στο 1400),

- έβγαλα όλες τις τηλεφωικές συσκευές απο το σπίτι και άφησα μόνο του το modem/router

- επανεγκατάσταση το skype (μιας και είναι ο διάβολος που τα δημιουργεί όλα)

- απενεργοποίηση του databoost

 

(ωφείλω να πω οτι τα παλικάρια και οι κυρίες στο τηλέφωνο είναι κατα 95% άψογοι στην εξυπηρέτηση)

 

πιθανή λύση 2:

δοκίμασα ένα baudtec modem/router του κουτιού (που είχα απο τη προηγούμενη συνδρομή connx) και το πρόβλημα υπάρχει και πάλι.

 

 

Να σημειώσω οτι όσο ήμουν με connx, δεν είχα ποτέ πρόβλημα αποσυγχρονισμών (ή διακοπής σύνδεσης).

 

Αν υπάρχει κάποιος τεχνικός εδω μέσα να μου πει τι να δοκιμάσω άλλο, τον ευχαριστώ ήδη. Το λειτουργικό που χρησιμοποιώ είναι mac os x, ενώ όλα (και το skype) είναι up to date.

 

cheers,

kenny

 

Ήθελες Tellas! Καλά να πάθεις!

Link to comment
Share on other sites

ο μπαμπάς.. τι να κάμω;

πράξεις γονέων - παιδεύουσι τέκνα :-)

 

καμιά λύση έχεις ή μόνο μου τη λες έτσι απλά? :lol:

Link to comment
Share on other sites

το ξερω και εγω διοτι ειχα κατι ψιλοδιακοπες απο το καλωδιο του μοντεμ, και το πρωτο πραγμα που με ρωτησαν ηταν αν εχω skype. κατι γινεται και εγω ηθελα να βαλω skype αλλα τωρα δεν το επιχειρω.
Link to comment
Share on other sites

το default router μου είναι αυτό που στέλνει η Tellas, το Gennet Oxygen. Αυτό χρησιμοποιώ συνέχεια.

http://broadband.gennetsa.com/images/oxygen_router_350.png

 

 

Επίσης δοκίμασα για κανα δυο μέρες και αυτό που έδινε o OTE με το connx πριν κανα 2 χρόνια.

Ένα λευκό baudtec (με μια μόνο έξοδο ethernet και μια usb). Μόνο ενσύρματο (χωρίς wifi).

 

 

Δοκίμασα επίσης για κανα δυο μέρες ένα παλιό 3com officeconnect.

Αυτό όμως δεν είναι ADSL2+, οπότε είχα μέγιστη συνδεσιμότητα στα 6mbps (περίπου).

Δεν είχα προβλήματα, όμως μπορεί να ωφειλόταν στη χαμηλή επίδοση bps.

 

 

pluss και gsa1967 ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

Όμως το να μην έχεις skype επειδή έχεις tellas, δεν είναι λύση. Ή και να είναι λύση, μάλλον κερδίζει το skype (που σημαίνει φεύγω σύντομα απο τη tellas).

 

Αυτό που μου την έχει καρφώσει είναι οτι με το connx (ακριβώς πριν βάλω tellas) δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα.

Επίσης πρόβλημα δεν είχα όσο ήμουν με παροχή adsl απο OTE και συνδρομή adsl με τη forthnet.

 

τι να πω..

με τη τεχνική υποστήριξη στη tellas δε βγάζω άκρη. Έχω πάρει πολλές φορές και οι λύσεις που μου δίνουν είναι ήδη δοκιμασμένες (με αποτυχία φυσικά). Και γίνεται συνεχώς ένας φαύλος άρρωστο κύκλος επικοινωνίας μέσω τηλεφώνου.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη το πρόβλημα παρουσιάζεται μόνο όταν ξεκινάς να δουλεύεις το skype; Δηλαδή, κατά τα άλλα, μπορείς να κατεβάζεις σε καλές ταχύτητες και το modem μένει διαρκώς συνδεδεμένο;

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

κατα βάση ναι, όπως τα λές. Τα διευκρινίζω με το παρακάτω..

 

Περίπτωση χωρίς χρήση skype:

Ικανοποιητικά, έχω πάλι αποσυγχρονισμούς αλλά σε επίπεδο 3-4 φορές την εβδομάδα. Δηλαδή σχεδόν αμελητέο το πρόβλημα.

 

Περίπτωση με χρήση skype:

1 φορά την εβδομάδα ίσως δουλεύει ένα confercence χωρίς αποσυγχρονισμούς.

Για όλα τα υπόλοιπα video conference έχω προβλήματα (αποσυγχρονισμοί, αναβοσβήνει η λυχνία DSL στο router για μερικά δευτερόλεπτα και επανέρχεται. Ωσστόσο σε αυτό το κενό έχει ήδη γίνει η διακοπή στο internet).

 

Να πω ένα γενικότερο για την tellas (να λέμε και τα καλά και τα κακά).

Απο εξυπηρέτηση στο τηλέφωνο είναι μια χαρά (στη πλειοψηφία των υπαλλήλων), απο υπηρεσίες και τιμοκατάλογο είναι πάλι μια χαρά.

Έχω την αίσθηση οτι έπεσα στη κακή περίπτωση με αυτό το θέμα των αποσυγχρονισμών, που όμως δε λέει να λυθεί.

 

ευχαριστώ για τα replies.

Ας εστιάσουμε στο θέμα skype και τι διάολο ασυμβατότητα μπορεί να προκαλεί με το δίκτυο της tellas (δίκτυο εννοώ απο το router που μου έδωσε η tellas μέχρι όσο πάει μέσα στους κόμβους/dslam (κι εγώ δε ξέρω πως τα λένε).

Link to comment
Share on other sites

είναι παράδοξο έτσι όπως το λες. Πακέτα δεδομένων στέλνει και το skype, όπως οι υπόλοιπες εφαρμογές που θέλουν internet. Η περίπτωση να μην αντέχει η γραμμή σου υψηλές ταχύτητες, θα έπρεπε να δημιουργεί πιο πολύ προβλήματα όταν κατεβάζεις μεγάλα αρχεία.

Οι λύσεις που μπορείς να δοκιμάσεις είναι άλλο ένα router (και να δοκιμάσεις και ενσύρματη σύνδεση αν τώρα δουλεύεις με ασύρματη), να δεις αν μπορούν να σου κατεβάσουν λίγο τη ταχύτητα συγχρονισμού και αλλιώς να επιμείνεις να σου αλλάξουν πόρτα στο dslam.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

έχω δοκιμάσει ασύρματα και ενσύρματα. Το ίδιο πρόβλημα both.

 

modem έχω δοκιμάσει τρια συνολικά.

Τα δυο είναι το ίδιο μοντέλο, αυτό το oxygen που δίνει η tellas.

Το τρίτο είναι ένα baudtec του connx, το είχα κρατημένο σφραγισμένο απο τότε που είχα connx (πριν βάλω tellas).

 

Δε θέλω να δώσω 100 ευρώ απο τη τσέπη μου γιατί δεν είμαι σίγουρος οτι θα δουλέψει σωστά και αυτό που θα αγοράσω.

 

Η ταχύτητα συγχρονισμού είναι το MTU που ρυθμίζεται απο το menu του modem/router? Αν ναι, απο τα 1492 το κατεβάζαμε σταδιακά με κατώτατο όριο το 1400. Το πρόβλημα και πάλι το ίδιο.

 

Δε θέλω να πιστεύω οτι είμαι θύμα ελλατωματικής πόρτας του DSLAM (διάβασα για αυτά τα παιχνίδια που κάνει ο ΟΤΕ που και που όταν χάνει πελάτες). Για το αρχείο (και ελπίζω να μη χρειαστεί), πως θα μπορούσα να αιτηθώ αλλαγή πόρτας στο DSLAM?

 

ευχαριστώ για το χρόνο σου rigasnic.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

σε τι ταχυτητα συνχρονιζεις?

Δες αμα μπορεις SNR margin και Attenuation απο το ρουτερ σου.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Σταμάτη αν εννοείς:

 

Bitrate έχει

Receive 11992200

Transmit 849200

 

signal to noise ratio (SNR) έχει

Local: 9.5 db

Remote: 9.0 db

 

Line Attenuation έχει

Local: 21.5 db

Remote: 10.0 db

 

ελπίζω να εντόπισα τις σωστές τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα βρέθηκε λύση ? ίσως καποιο update στο ρουτερ ??

το εχει και ενας φιλος μου με τελλας αυτό το πρόβλημα ..

THE BEST MOBILE PHONE FORUM !!!!

 

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphone_transparent.gif

Link to comment
Share on other sites

όχι, δεν βρήκαμε λύση.

 

Το κακό είναι οτι με το support στο τηλέφωνο έχουμε εξαντλήσει τα πάντα και όταν καλώ μου δίνουν τις ίδιες απαντήσεις. Γι' αυτό έπαψα να καλώ πλέον και εκεί. Περιμένω να περάσουν οι μήνες για να διακόψω. Εκτός αν προκύψει άλλη λύση..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχω κι εγώ σύνδεση Tellas και όταν χρησιμοποιούσα το router Siemens Speedstream 4200, που έδινε την εποχή που έκανα τη συνδρομή, είχα κι εγώ αποσυνδέσεις με το Skype, ενώ αν επέμενα, στο τέλος αδυνατούσα να συνδεθώ γενικά και ήθελε reset το router. Μου είχαν πει από την τεχνική υποστήριξη πως το πρόβλημα οφειλόταν στο συγκεκριμένο ρούτερ και όχι στην εταιρεία (όντως, με μια αναζήτηση στο google θα βρείτε κάμποσες συζητήσεις για το συγκεκριμένο Siemens και τη συμπεριφορά του με το Skype) και μου είχαν συστήσει να απενεργοποιήσω το Upnp, προκειμένου να μην παρουσιάζεται το πρόβλημα. Παρόλο που το έπραξα, πάλι δεν δούλεψε με το Skype.

Η λύση βρέθηκε με την αγορά ενός Siemens SL2-141 router και τώρα δουλεύει το Skype απροβλημάτιστα και στους υπολογιστές και στο ipod και παντού. Άρα, είναι θέμα router το πρόβλημα κι όχι εταιρείας ή μάλλον φταίει και η εταιρεία με τα κωλορούτερ που δίνει :lol: .

Link to comment
Share on other sites

φτου για να μη το ματιάσω,

έχει να συμβεί αποσυγχρονισμός περίπου μια βδομάδα ίσως και λίγο παραπάνω.

 

Δε ξέρω και δε μπορώ να κάνω τίποτε παραπάνω πλέον. Έχω αφήσει το θέμα στη τύχη του και αν δω οτι ζορίζομαι, ο Νοέμβριος του δωδεκαμήνου είναι κοντά..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα εδώ και 5 ημέρες. Όχι πως πριν όλα ήταν εντάξει. Κατά διαστήματα το modem έκανε αποσυνδέσεις, αλλά με ένα connect λυνόταν το πρόβλημα. Τις τελευταίες μέρες το πρόβλημα είναι μόνιμο. Δεν συγχρονίζει το modem. Not trained.

Από την εταιρεία, το πρώτο που λένε είναι "καταργήστε το skype"...... Ρε φίλε δεν έχω skype στον υπολογιστή, δεν έχω αλλάξει τίποτα σε εξοπλισμό, καλωδιώση κτλ. τα τελευταία 2 χρόνια.

Όλες οι ρυθμίσεις που μου λένε από το τηλέφωνο δεν έχουν αποτέλεσμα, έχουν δηλώσει (κατά τα λεγόμενα τους) δύο φορές βλάβη, έχουν υποβαθμίσει τη γραμμή απο 24 σε 11 και πάλι τίποτα.

Αύριο θα δοκιμάσω και ένα άλλο modemaki να δω μήπως και φταει το siemens 4200.

 

Anyway, αν έχει κανείς καμιά άλλη ιδέα ας βοηθήσει.

Το πιθανότερο είναι να αλλάξω πάροχο.

Link to comment
Share on other sites

θα φτιάξει μόνο του.

μετά από όλες αυτές τις σκοτούρες με την tellas, αυτό έχω να σου πω.

θα φτιάξει από μόνο του.

 

μη βγάλεις κανένα skype.

μην αποσυνδέσεις καμία άλλη τηλεφωνική συσκευή στο σπίτι σου.

μην ακούς το τεχνικό σέρβις πάνω σε αυτό το θέμα (των αποσυγχρονισμών).

 

έφαγα ώρες που συνεπάγονται σε μερικά 24ωρα επικοινωνίας με το τεχνικό τμήμα. Τα παιδιά δε φταίνε, ότι τους λένε κάνουνε και αυτά. Δεν υπάρχει λόγος να μαλώνεις με αυτά.

 

τώρα που γράφω αυτό το μήνυμα, δεν έχω κάνει τίποτε παραπάνω και η γραμμή έχει φτιάξει απο μόνη της. Μιλώ στο skype όπως και πριν με τη διαφορά ότι δε γίνονται πλέον αποσυγχρονισμοί.

 

είναι σημαντικό για την ψυχική σου ηρεμία να:

μη κάνεις τίποτε απολύτως! Το πρόβλημα θα φτιάξει από μόνο του.

 

αυτά, από τον γέρονταKenny πλέον :-)

 

Από Δεκέμβριο που λήγει το συμβόλαιο, επειδή ψάχνω να βρω άκρη με τον τελευταίο αυξημένο κατα 17 ευρώ λογαριασμό τηλεφώνου ΟΜΩΣ δε βρίσκω, ίσως διακόψω και το σταθερό και το ίντερνετ, αλλά και το κινητό τηλέφωνο του πατέρα μου απο την wind/tellas.

 

κατα τ' άλλα φίλε μου, ψυχραιμία :-)

Edited by KennyDopeGr
Link to comment
Share on other sites

Τελλας κ σκυπε;

Θανατηφόρος συνδιασμός για τα νεύρα μας :p

Βασικά πλέον δεν έχω πρόβλημα...γενικώς ακούω πολύ online radio οπότε η γραμμή μου έχει ένα υψηλό "ρελαντί" ...από εκεί και πέρα που και που κατεβάζω διαάφορα τορρεντ στα 500kb/s και φέρνω την γραμμή μου στα όρια της και δεν αποσυνδέεται με τίποτα...

Αλλά υπάρχουν μέρες που κάθε πέντε λεπτά κάνει αποσύνδεση,γενικά μερικές φορές η τελλάς είναι για μπούφλες (Και να πεις οτί έχω χαμηλό snr,στο 10 με έχει!!!οικονομία bandwith σου λένε μετά!)

Sony Ericcson K550i

Samsung Wave S8500

LG NEXUS 4 E960 (16gb)

And it goes talking (και πάει λέγοντας) :p

Link to comment
Share on other sites

οικονομία bandwith σου λένε μετά!)

 

Η τελλάς κάνει οικονομία σε όλα γιατί είναι σε οικονομική αναδιάρθρωση. Από όπου μπορούνε κόβουνε. :O Τώρα αυτό με το skype δε μου φαίνεται λογικό. Με άλλα αντιστοιχα px gtalk έχει την ίδια συμπεριφορά;

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά δεν είναι λύση αυτό: Μην κάνεις τιποτα και θα φτιάξει μόνο του! Δεν μπορεί το QoS της εταιρίας να μην προυποθέτει τη χρήση των πρωτοκόλλων του Skype? Με ποια λογική να δεχθεί ο οποιοσδήποτε να μην μπορεί να χρησιμοποιήσει ένα προγραμμα επειδή ο πάροχος σηκώνει τα χέρια ψιλά! Μηπως να πάρεις ένα πιο σοβαρό ρούτερ και να δοκιμάσει ςνα κάνεις QoS μέσα από αυτο και να δώσεις προταιραότητα στο Skype ώστε να δούμε αν όντως αυτό χαλάει το συγχρονισμό?
... and Justice for ... ALL ...
Link to comment
Share on other sites

ναι αμέ.

δώσε εσύ τα χρήματα και εγώ κάνω όσα πειράματα θέλεις με την tellas. Γιατί άλλο είναι να ξέρω οτι θα δουλέψει σίγουρα και να δώσω και 150 ευρώ για ένα ρούτερ, όμως άλλο είναι να δίνω κάθε τόσο χρήματα για "αν δουλέψει".

 

στα πιο σοβαρά τώρα, αυτό που λες για δοκιμή με άλλο ρούτερ νομίζω οτι είναι καθαρά θέμα της tellas.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...