Jump to content

Ελληνικό (Underground) Hip-Hop


Spyroscesarsc
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπάρχει κανείς εδώ που ακούει ελληνικό underground hip-hop?

'Εψαξα λιγάκι αλλά απογοητεύτικα και δεν συνέχισα.... Αν ακούει κανείς ας απαντήσει εδώ και ας πει αγαπήμενο crew/mc/dj/κομμάτι/κ.τ.λ...

 

Γιά όσους δεν ξέρουν, το underground hip-hop είναι πλέον ίσως το μοναδικό είδος(μαζί με έντεχνο και περιπτώσεις rock) στην χώρα μας αλλά και στο εξωτερικό που δεν έχει ξεπουληθεί και οι στίχοι πολλές φορές μιλάνε γιά τα πραγματικά προβλήματα της κοινωνίας και όχι γιά έρωτες-ερωτες-ερωτες όπως τα ελληνικά pop και λα'ι'κά!

 

Εδώ κάποια χαρακτηριστικά crews(aka συγκροτήματα) και κομμάτια από underground hip-hop:

Active Member - Καλώς ήρθες παράξενε στον τόπο μου

Διαρρήκτες - Με λένε Bush

Στίχοιμα - 'Αμαχος

 

Τα παραπάνω τραγούδια είναι από τα καλύτερα και μπορεί να τα ακούσει και κάποιος που ακούει rock ή metal ή οτιδήποτε. Το καθένα περνάει τα δικά του μηνύμα και αξίζει να δώσετε μισή ώρα από την ζωή σας γιά να ακούσετε όλα! :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου αν και δεν ακούω αυτή τη μουσική έχω δυο πολύ καλούς φίλους μου που ασχολούνται.Μπορείς να τους δείς απο youtube λέγονται Iratus & Sick Dzik .
Link to comment
Share on other sites

Respect κατ' αρχάς στους FF.C γιατί εφεραν το hip-hop στην Ελλάδα. Τώρα είμαι σε φάση Α/Ε και τα παλιά από TXC. Πάρτε μερικά που πρέπει να ακούσετε:

 

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

:) Ωραίος...!

Το θέμα με txc είναι ότι από ένα σημείο και μετά αλλάξανε τελείως ιδεολογία και οι fans τους πέσανε σε σύγχηση... Βλέπω είσαι από Λάρισα... Από lives τελευταία καλά τα πήγατε... Είχαν έρθει οι A/E και προχτές ήρθαν και οι Active Member που κάνανε αμέσως sold out!:happy:

Link to comment
Share on other sites

Ωραία τα τραγουδάκια, μου θύμισαν πολλά...

...μου κάνει εντύπωση που τα πόσταρε ένας 18χρονος :happy:

και δεν έβαλε τίποτα Goin 'through και NEBMA :blink:

 

Σεβασμό όμως και στους ΖΝ (το πραγματικό underground ελληνικό hip-hop συγκρότημα)

LG D802 G2 - AOSP - Android N

ROM: Ressurection Remix 7.1.1

-Δημήτρης-

Link to comment
Share on other sites

:) Ωραίος...!

Το θέμα με txc είναι ότι από ένα σημείο και μετά αλλάξανε τελείως ιδεολογία και οι fans τους πέσανε σε σύγχηση... Βλέπω είσαι από Λάρισα... Από lives τελευταία καλά τα πήγατε... Είχαν έρθει οι A/E και προχτές ήρθαν και οι Active Member που κάνανε αμέσως sold out!:happy:

 

A/E πήγα κι έγινε χαμός πραγματικά. Οι active member ήταν την Παρασκευή αλλά δυστυχώς δεν τα κατάφερα να είμαι εκεί.

 

Ωραία τα τραγουδάκια, μου θύμισαν πολλά...

...μου κάνει εντύπωση που τα πόσταρε ένας 18χρονος :happy:

και δεν έβαλε τίποτα Goin 'through και NEBMA :blink:

 

Μα αυτά που είπες δεν είναι hip-hop συγκροτήματα. ΕΛΕΟΣ αν νομίζουν κάποιοι ότι το family κτλ προσφέρουν κάτι σε αυτό το είδος της μουσικής. Εμπορικοί και δεν συμμαζεύεται. Όποιος έχει ακούσει απ την αρχή το hip-hop και ξέρει την όλη φάση δεν τους βλέπει καν αυτούς που ανέφερες.

 

Φιλικά πάντα:)

 

Ακούστε κι αυτά:

(όταν ο Κατα τα χωνε κανονικά και όχι εμπορικός όπως τώρα)

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Μα αυτά που είπες δεν είναι hip-hop συγκροτήματα. ΕΛΕΟΣ αν νομίζουν κάποιοι ότι το family κτλ προσφέρουν κάτι σε αυτό το είδος της μουσικής. Εμπορικοί και δεν συμμαζεύεται. Όποιος έχει ακούσει απ την αρχή το hip-hop και ξέρει την όλη φάση δεν τους βλέπει καν αυτούς που ανέφερες.

 

'Οχι μόνο εμπορικοί αλλά και χωρίς ουσία!

Αλλά άμα διαβάσετε τα comments στο youtube θα φρικάρετε! Στους 10 'Ελληνες που λένε ότι ακούνε hip-hop, οι 8-9 ακούνε ουσιαστικά rnb ή όπως αλλιώς λέγεται αυτό που κάνει ο nivo, ο στivo, ο lava και ο tefra!:p:lol:

Και το πιό ελεηνό είναι ότι νιάνιαρα που ακούνε τους παραπάνω πιστεύουν ότι είναι ανώτεροι από κορυφαία crews όπως οι FF.C... Πολύ κακή η αντίληψη του μέσου 'ελληνα σε θέματα μουσικής δυστυχώς!:(

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι φίλε μου ΠΡΩΤΑ από όλα οι FF.C. και μετά όλα τα άλλα. Γιατί όσο και να θες να συγκρίνεις δεν γίνεται. Πάρτε κι αυτά:

Στοίχημα - Απόψε βάφουμε

Εισβολέας - Κόκκαλο

Ladose - Λάδωσε το

 

Λίγο πιο "ανάλαφρα" τα 3 πρώτα και το τελευταίο respect;)

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι φίλε μου ΠΡΩΤΑ από όλα οι FF.C. και μετά όλα τα άλλα. Γιατί όσο και να θες να συγκρίνεις δεν γίνεται. Πάρτε κι αυτά:

Στοίχημα - Απόψε βάφουμε

Εισβολέας - Κόκκαλο

Λάδωσε - Λάδωσε το

 

Λίγο πιο "ανάλαφρα" τα 3 πρώτα και το τελευταίο respect;)

Το συγκρότημα λέγεται "Λαντόζ".

Link to comment
Share on other sites

Ε, εντάξει... Και λάδωσε να πεις δεν είναι λάθος... Ladoseeeeeee........

Aπο τους νέους ο Ραψωδός και ο xplicit γιά μένα είναι οι καλύτεροι!

Ο Ραψωδός είναι στα crews Διαρρήκτες και Ladose! Πρώτο δίσκο με διαρρήκτες, μετά μπήκε Ladose και έκανε δίσκο, έπειτε ξανά Διαρρήκτες και ο τελευταίος είναι ξανά με Ladose... Και τα 2 crews μετράνε πολύ! Τους Ladose, τους Διαρρήκτες, και τους Απέχεις τους λέω και Ladose team:p...

Ο xplicit είναι στους Στίχοιμα με κομμάτια κυρίως κοινωνικά, αντιπολεμικά κ.τ.λ που τα σπάνε απλά και στους Giants(εκεί θα τον δείτε ως mc LeBron) που είναι πιό battle crew και γενικά δεν έχει το επίπεδο των Στίχοιμα(και τα δύο crews μαζί στο Giants team:p)...

 

Από τους παλιούς έχω ασχοληθεί πολύ με:

FF.C & συνεργάτες('Εκπτωτος 'Αγιος από Ανάφλεξη, Dogmother, Αντίξοες Παραγωγές) <- Η συλλογή από FF.C είναι 100% ολοκληρωμένη και τώρα μαζεύω υλικό από lives κ.τ.λ...

Active Member <- Κ από Active έχω μαζέψει τα περισσότερα κομμάτια αλλά δεν τα έχω οργανώσει καθόλου..:p

Razastarr, κυρίως από youtube

Βαβυλώνα, κυρίως από youtube

 

Από τους νέους:

Ladose team, έχω μαζέψει σχεδόν τα πάντα με κύρια πηγή το bouriblog.com, αλλά δεν τα έχω ταξηνομίσει όλα..

Giants team, έχω συλλέξει σχεδόν τα πάντα από Στίχοιμα και από Giants μόνο το solo του dask από το bouri πάλι...

FlowJob, έχω βρει 3 δίσκους στο bouri

Social Waste, δεν έχω πολλά κομμάτια αλλά τους ακούω από youtube.

Παρεμβολές κυρίως από youtube

Ν.Τ.Π, A.Γ μόνο youtube...

 

Ζn, TXC, Bπεις, BDC, Bορρ.ας δεν μ αρέσουν...

Με τα υπόλοιπα δεν έχω ασχοληθεί καθόλου...:p

 

Το δίδυμο Ρυθμοδαμαστής & 'Εκτωπος απλά δεν υπάρχει! Είναι κορυφήηηηη!

Στίχοιμα ft FF.C - Το οχυρό Το συγκεκριμένο κομμάτι στο youtube έχει πέσει θύμα ενός ελεηνού προπαγανδιστή, του TheAncientGreek... Αυτός έχει πάρει το κομμάτι και το έχει κάνει σαν τα μούτρα του... Σίγουρα ο Ρυθμοδαμαστής αν το έχει δει θα έχει φρικάρει... Ο Βαλάντης(xplicit) έχει κάνει και αναφορά στο youtube και αυτοί δεν κάνανε τίποτα! 'Οχι τίποτα άλλο, αλλά θα το βλέπει κανένας που δεν ξέρει και θα παρεξηγήσει και τους Στίχοιμα και τους FF.C...:mad:

Link to comment
Share on other sites

Οκ το διόρθωσα. Μου το είχε πει ένας φίλος μου γι αυτό και το γραψα έτσι. Και μου ακουγόταν περίεργο..:)
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...
Ολιγον ασχετο, ισως.. μα προσπαθω απο καιρο να βρω ενα τραγουδι της περιοδου 2002-2005 νομιζω.., του οποιου θυμαμαι αρκετους στιχους και επισης οτι το βασικο μουσικο μοτιβο (ριφακι) ειναι παρμενο απο ενα παλιο ρεμπετικο (1931?) του Μοντανάρη που λέγεται "Ο Ντερβισης και η Αννα" και τραγουδά ο Στελλακης Περπινιαδης και η Αννα Παγανα. Οι στιχοι αρχιζουν "Τρομαχτικα κριτηρια, μασονικα μυστηρια, μια πενα που σαν σηριαλ σου κανει φροντιστηρια..." και μετα επικεντρωνεται στο "καραγκιοζη δεν την βρισκω. Καραγκιοζη να το ξερεις το μικροφωνο ειναι ρισκο, καραγκιοζη δεν την βρισκω.. Καραγκιοζηδες πουληθηκαν για να τους βγαλουνε δισκο.." κτλ. Γενικα τα χωνει στα λογης-λογης τσουτσεκια που κρεμονται απο τα τετοια των δισκογραφικων και χωρις προμοταρισμα και σπρωξιμο δεν θα τους ηξερε κανεις μιας και η μουσικη και οι στιχοι τους ειναι γελοιοι, ενω επισης μιλαει για τα κατακαθια που ασχολουνται με ταλεντ-σωου κτλπ. Γνωριζει κανεις πως λεγεται το τραγουδι και εαν υπαρχει στο utube?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...