Jump to content

Android Developers: Συγγραφή εφαρμογών για Android


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οι ειδοποιήσεις, ανάλογα βέβαια με το τι θες να κάνεις, μπορούν να αποτελέσουν ολόκληρο κεφάλαιο από μόνες τους.

Σε γενικές γραμμές πάντως χρειάζεται κάποιο web server-side κομμάτι που θα στέλνει τις ειδοποιήσεις.

Η όλη διαδικασία περνάει από μια υπηρεσία της google, το GCM (Google Cloud Messaging).

Υπάρχει κάποια σχετική δυνατότητα στο AppInventor;

 

Υπάρχουν διάφορες υπηρεσίες που αυτοματοποιούν μεγάλο μέρος του server-side web κομματιού αλλά δυστυχώς δεν παίζουν με το App Inventor, π.χ. βλέπε Parse για να πάρεις μια ιδέα.

 

Πάντως συγχαρητήρια που το έπιασες το θέμα από την αρχή και το έχεις προχωρήσει τόσο. :up:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 308
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οι ειδοποιησεις θελω απλα να εμφανιζετε στο κινητο οτι στο προγραμα βγηκε μια προσφορα ή μια εκδηλωση π.χ. και ολο αυτο θα ειναι ενα απλο κειμενο τεχτ χωρις πολλα πολλα. Αν το κανω μεσω blog δε γινετε?
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Στα πλαίσια ανάπτυξης καινοτόμου mobile εφαρμογής αναζητούμε έμπειρο Android developer.

 

Για την εφαρμογή έχουν ήδη υλοποιηθεί τα web services που την υποστηρίζουν καθώς επίσης και η iOS έκδοσή της.

 

Ο υποψήφιος θα πρέπει να έχει portfolio με ολοκληρωμένες android εφαρμογές και άμεση διαθεσιμότητα.

 

Οι ενδιαφερόμενοι ας επικοινωνήσουν μαζί μου με p.m.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
καλησπερα παιδια ενδιαφερομαι να αρχισω dev apps για το androiod ! εχω κανει στην σχολη μου προγραμματισμο C & C++ και απο οτι ειδα λιγο ειναι πανω κατω στην ιδια φιλοσοφια δεν αλλαζουν και πολυ! ξερει κανεις να μου πρωτεινει κανενα καλο βιβλιο να παρω για να αρχισω να την μαθαινω καλυτερα και να αρχισω κανονικα μετα! υπαρχει τπτ καλο στα ελληνικα ή μονο στα αγγλικα;
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια ενδιαφερομαι να αρχισω dev apps για το androiod ! εχω κανει στην σχολη μου προγραμματισμο C & C++ και απο οτι ειδα λιγο ειναι πανω κατω στην ιδια φιλοσοφια δεν αλλαζουν και πολυ! ξερει κανεις να μου πρωτεινει κανενα καλο βιβλιο να παρω για να αρχισω να την μαθαινω καλυτερα και να αρχισω κανονικα μετα! υπαρχει τπτ καλο στα ελληνικα ή μονο στα αγγλικα;

 

Ελληνικά δεν νομίζω να υπάρχει.

Από εκει και ύστερα tutorials ξένα θα βρεις άπειρα.

Link to comment
Share on other sites

Ελληνικά δεν νομίζω να υπάρχει.

Από εκει και ύστερα tutorials ξένα θα βρεις άπειρα.

 

Tutorials λες εε!! Οκ κανένας καλός να βγάζει κανονικά με σειρά βήμα βήμα παίζει ή ότι βρω διάσπαρτα;

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπερίζω όλα τα μέλη του forum. Κατ' αρχήν ελπίζω το μήνυμα μου να μην παραβιάζει τους όρους της σελίδας. Σε περίπτωση που το μήνυμα μου δεν πρέπει να βρίσκεται εδώ, παρακαλώ τους διαχειριστές να το μετακινήσουν στη σωστή ενότητα.

 

Στο θέμα μας. Ενδιαφέρομαι να βρω συνεργάτη για την ανάπτυξη ενός Android App. Κάποιον με τον οποίο θα λειτουργήσουμε αλληλοσυμπληρωματικά, προκειμένου να υλοποιήσουμε το Project. Παρότι δεν έχω γνώσεις προγραμματισμού, θεωρώ ότι τεχνικά δεν είναι ιδιαίτερα περίπλοκο να υλοποιηθεί. Παρόλα αυτά, θα πρέπει να έχει πολύ καλές γνώσεις προγραμματισμού, να μιλάει άριστα Αγγλικά και τελευταίο, αλλά όχι αμελητέο, να είναι φιλόζωος. Να είναι πρόθυμος επίσης να αφιερώσει χρόνο και ενέργεια, κάτι το οποίο θα πράξω φυσικά και εγώ.

 

Αναφορικά με εμένα, είμαι Πτυχιούχος ΑΕΙ στον τομέα της Επικοινωνίας - Marketing. Οραματίστρια και άνθρωπος που δε φοβάται να πάρει ρίσκα προκειμένου να ξεφύγει από τους θλιβερούς μισθούς που προσφέρουν πλέον οι εταιρίες στο ανθρώπινο δυναμικό τους. Αντίστοιχο perspective θα πρέπει να έχει όποιος ενδιαφερθεί να επικοινωνήσουμε.

 

Δε φοβάμαι να μοιραστώ την ιδέα μου με κάποιον, καθώς η ιστορία έχει δείξει ότι οι επιτυχημένες δουλειές γίνονται από ομάδες με κοινό όραμα και διαφορετικά γνωστικά πεδία και όχι από μεμονωμένα άτομα.

 

Θα προτιμούσα κάποιον από την ευρύτερη περιοχή της Αττικής.

 

Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επικοινωνήσουν μαζί μου στο email : alikism@hotmail.com

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

 

εδώ και καιρό έχω παρατηρήσει πως η ελληνική κοινότητα Android devs είναι διασκορπισμένη σε διαφορετικές σελίδες διάφορων social networks (όπως Google Plus, Facebook, LinkedIn), χωρίς να υπάρχει γνώση του τι υπάρχει στον χώρο από άποψη συνεδρίων, events, meetups, κ.ο.κ.

Υπάρχουν πολλά άτομα στην Ελλάδα που ασχολούνται με εφαρμογές Android. Επιπλέον πέρυσι είχαμε το πρώτο Ελληνικό Droidcon στην Θεσσαλονίκη (και ελπίζω όχι και το τελευταίο :P). Καιρός είναι λοιπόν να δυναμώσει το community με κάτι πιο άμεσο αντί των posts σε διασκορπισμένα social media.

Για τον λόγο αυτό, δημιούργησα μια ομάδα συνομιλίας στο Slack. Developers designers και οποιοσδήποτε θέλει να ασχοληθεί επαγγελματικά με την ανάπτυξη Android εφαρμογών είναι ευπρόσδεκτοςsmile emoticon

 

Μέχρι στιμγής είμαστε γύρω στα 20 άτομα, αλλά έχουν αρχίσει ήδη να γίνονται δυνατές συζητήσεις πάνω στην πλατφόρμα, τρόπους testing, app design κ.ά.

 

Μπορείτε να ζητήσετε πρόσβαση στην ομάδα στο http://androiddevs-gr.github.io

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...