Jump to content

Βοήθεια για αγορα Η/Υ


psybill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος psybill (29 Φεβ. 2004 , 22:57)

 

O overclocker ανεφερε το ulltra 400 ως καλυτερο ή κανω λαθος?

 

Είναι καλύτερο μιας και υποστιρίζει και επίσημα πλέον την υποστίριξη των επεξεργαστών της AMD me 400 FSB δίαυλο ;)

Ericsson T28s - Nokia 3330 - Siemens S45 - Siemens S55 - Siemens SL45i - Siemens SX1 - Motorola MPX200 - Siemens SX1 Limited - Siemens CX75 - Qtek 8310 - Nokia N95 - Samsung Omnia i900 - SonyEricsson X10i - Samsung Galaxy S - Samsung Galaxy S2 - Samsung Galaxy Note2 - Samsung Galaxy Note4 - Samsung Galaxy Note9 - Samsung Galaxy S23 Ultra - Samsung Galaxy S24 Ultra

122897885_Screenshot2023-02-162220155.jpg.e6f51eae4d98bfe4a1f50dd86c3c27d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος zaskar (27 Φεβ. 2004 , 17:41)

 

Γεια σας παιδια!!! Λεω να παρω θεση και εγω στο θέμα σας. Ειμαι τεχνικος στα PC! Μην ειπιχειρησετε να παρετε AMD 64 bit!!! Ασυμβατοτητες σε σημειο που δεν φανταζεστε! Δεν καθεται τιποτα σωστα!

Εχω κανει καποιο σχετικο σεμηναριο και απελπιστικα!

 

??????????????????????????????????????????????????????
ATHLON 64 3200+ 2150MHz / ASUS K8V DELUXE / ATI 9800 PRO 128MB /1GB PC3200 MUSHKIN 2.2.2 / 120 SEAGATE SATA 7200rpm / LG17"FLATRON .................................... :X
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος zaskar (27 Φεβ. 2004 , 19:41)

 

Γεια σας παιδια!!! Λεω να παρω θεση και εγω στο θέμα σας. Ειμαι τεχνικος στα PC! Μην ειπιχειρησετε να παρετε AMD 64 bit!!! Ασυμβατοτητες σε σημειο που δεν φανταζεστε! Δεν καθεται τιποτα σωστα!

Εχω κανει καποιο σχετικο σεμηναριο και απελπιστικα!

 

 

Δεν γνωρίζω τι είδους τεχνικός εισαι και δεν μπορώ να πάρω θέση.....

Δεν ξέρω πως σου περιγράψανε την ασυμβατότητα στα σεμινάρια που πήγες....

Θέλω να πιστεύω ότι λάθος κατάλαβες.....

Ο Α64 (ΑΤΗΛΟΝ64) είναι 100 % συμβατός με 32bit aplications - drivers - λειτουργικό....

Ασυμβατότητα υπάρχει ακόμη σε επίπεδο 32bit drivers MONO επαναλαμβάνω ΜΟΝΟ όταν προσπαθούμε να τους κάνουμε εγκατάσταση σε WINDOWS 64bit Λειτουργικό.......

Αλλά σε λίγο καιρό όλα αυτά θα είναι παρελθόν.........αφού όλα θα είναι έτοιμα για επίσημη παρουσίαση.......

Σου το λέει κάποιος που έχει ATHLON64 από την πρώτη ημερομηνία κυκλοφορία τους.....

Προφανώς δεν κατάλαβες καλά στα σεμινάρια ΕΚΤΟΣ και αναφέρεσαι στα Ι64 που είναι τα 64Βιτ της INTEL όπου εκεί έχουμε όντως 100% ασυμβατότητα με 32bit περιβάλλον.....

 

Μην σπέρνεις πανικό όταν δεν είσαι σύγουρος για κάτι............ ;)

WIND for EVER :!:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος OverClocker (28 Φεβ. 2004 , 15:00)

Η διαφορά είναι πραγματικά τεράστια......τώρα γιατί δεν την κατάλαβες εσύ δεν ξέρω.....

Που, στα benchmarks ; Δεν κατάλαβα τι νόημα έχει το σχόλιο σου.. Τέλος πάντων, η μόνη διαφορά που μπορεί να δει κανείς στις καθημερινές του δραστηριότητες είναι σε δουλειές που έχουν σχέση με encoding και τίποτα άλλο. Ακόμα και στα παιχνίδια, δεν είδα παρά ελάχιστη διαφορά. Το σίγουρο είναι ότι από athlon 2500 σε 2700 δεν θα δεις καμμία διαφορά οπότε προτείνω στον φίλο να πάρει κάτι φθηνό.

 

Οσο για τα υπόλοιπα, το 3dmark είναι συνθετικό benchmark όπως θα ξέρεις και δεν έχει καμμία σχέση με το τι γίνεται στην πραγματικότητα. Αλλωστε τα scores είναι παραπλήσια γιατί η 5600 τρέχει κι ένα μέρος του benchmark που δεν τρέχει στην ti4600 (το οποίο στην πράξη δεν λέει τίποτα). Με την ti4600 μου έχω περισσότερα frames από την 5600 σε οποιοδήποτε παιχνίδι. Δεν αξίζει καθόλου. Χίλιες φορές η 5700 (και ιδιαίτερα η Ultra).

 

Εγώ δεν θα πρότεινα DFI πάντως...

Μην γράφεις τόσα πολλά επιχειρήματα, θα πιαστεί το χέρι σου.. :)

 

 

Μιχάλης :alien:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος michpan ( 1 Μάρ. 2004 , 18:52)

 

Με την ti4600 μου έχω περισσότερα frames από την 5600 σε οποιοδήποτε παιχνίδι. Δεν αξίζει καθόλου. Χίλιες φορές η 5700 (και ιδιαίτερα η Ultra).

 

 

Μιχάλης :alien:

 

Πες μου πως μετράς τα Frames σε ένα παιχνίδι (για να με πείσεις ότι ξέρεις)και πές μου πόσα τρέχεις στο underground για να κάνουμε την σύγκριση....

 

 

Μην γράφεις τόσα πολλά επιχειρήματα, θα πιαστεί το χέρι σου.. :)
Είναι πράγματα που δεν θα καταλάβει ο φίλος μας οπότε δεν έχει νόημα να τα γράψω.....

Ericsson T28s - Nokia 3330 - Siemens S45 - Siemens S55 - Siemens SL45i - Siemens SX1 - Motorola MPX200 - Siemens SX1 Limited - Siemens CX75 - Qtek 8310 - Nokia N95 - Samsung Omnia i900 - SonyEricsson X10i - Samsung Galaxy S - Samsung Galaxy S2 - Samsung Galaxy Note2 - Samsung Galaxy Note4 - Samsung Galaxy Note9 - Samsung Galaxy S23 Ultra - Samsung Galaxy S24 Ultra

122897885_Screenshot2023-02-162220155.jpg.e6f51eae4d98bfe4a1f50dd86c3c27d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

μην τσακωνεστε ρε παιδια!!

ο καθενας βλεπει τα pc με αλλο ματι, λογικο λοιπον να υπαρχουν διαφωνιες.

το κακο ειναι οτι με τις τιμες που μου εδωσε ενα μαγαζι εδω στο Ρεθυμνο σημερα με προβληματισε λιγακι. δεν ξερω αν αξιζει να δωσω αυτα τα λεφτα τωρα. αν δουλευε σωστα αυτος που εχω τωρα δεν θα εκανα τιποτα(Ρ3 στα 733, 256RAM).

εχει παραγγειλει κανενας απο το e-shop.gr? σε γενικες γραμμες ειναι καλο και φτηνο, αλλα δεν ξερω τι γινεται με υποστηριξη και ειδικα σε hardware Η/Υ.

η αλλη λυση ειναι να ριξω κι αλλο τα standards. δηλαδη 2600+ cpu, 512 ram, κουτι με 350w τροφοδοτικο κτλ.

πρεπει να αποφασισω αμμεσα ρε γμτ. δεν παει αλλο το δικο μου pc... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Μην το ξανασκευτείς για 350W τροφοδοτικό.....από 400 και πάνω

Ericsson T28s - Nokia 3330 - Siemens S45 - Siemens S55 - Siemens SL45i - Siemens SX1 - Motorola MPX200 - Siemens SX1 Limited - Siemens CX75 - Qtek 8310 - Nokia N95 - Samsung Omnia i900 - SonyEricsson X10i - Samsung Galaxy S - Samsung Galaxy S2 - Samsung Galaxy Note2 - Samsung Galaxy Note4 - Samsung Galaxy Note9 - Samsung Galaxy S23 Ultra - Samsung Galaxy S24 Ultra

122897885_Screenshot2023-02-162220155.jpg.e6f51eae4d98bfe4a1f50dd86c3c27d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος psybill ( 1 Μάρ. 2004 , 20:15)

 

μην τσακωνεστε ρε παιδια!!

ο καθενας βλεπει τα pc με αλλο ματι, λογικο λοιπον να υπαρχουν διαφωνιες.

το κακο ειναι οτι με τις τιμες που μου εδωσε ενα μαγαζι εδω στο Ρεθυμνο σημερα με προβληματισε λιγακι. δεν ξερω αν αξιζει να δωσω αυτα τα λεφτα τωρα. αν δουλευε σωστα αυτος που εχω τωρα δεν θα εκανα τιποτα(Ρ3 στα 733, 256RAM).

εχει παραγγειλει κανενας απο το e-shop.gr? σε γενικες γραμμες ειναι καλο και φτηνο, αλλα δεν ξερω τι γινεται με υποστηριξη και ειδικα σε hardware Η/Υ.

η αλλη λυση ειναι να ριξω κι αλλο τα standards. δηλαδη 2600+ cpu, 512 ram, κουτι με 350w τροφοδοτικο κτλ.

πρεπει να αποφασισω αμμεσα ρε γμτ. δεν παει αλλο το δικο μου pc... :wacko:

 

Γενικός με το e-shop δεν είχα ποτέ πρόβλημα και από θέμα service όταν το χρειάσθηκα έκαναν τα αδύνατα δυνατά να με εξυπηρετήσουν :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδια ξεθαυω το θεμα για να σας πω τελικα τι πηρα και να ρωτησω καποια πραγματακια ακομα. λοιπον

Gigabyte GA-7N400PRO2

Athlon XP 2800+

ΑΤΙ 9600LE 128MB

DIMM DDR 2X512 400 Mhz

ATX 350W

στο pc υπαρχει ακομα

HD MAXTOR 60GB

HD MAXTOR 20GB(νομιζα οτι ειχε πεθανει, αλλα φαινεται να δουλευει μια χαρα)

DVD ROM

CD-R

FLOPPY.

Ερωτησεις τωρα!!

1) ο δευτερος δισκος επιβαρυνει καθολου το συστημα? δεν μου κανει και πολυ αναγκη, οποτε αν υπαρχει προβλημα τον βγαζω

2) δεν εχω βαλει ακομα ανεμιστηρακια στο κουτι. με 2 ειμαι ενταξει?(ενα μπροστα - 1 πισω). απο που να δωσω ρευμα στα ανεμιστηρακια? απο το τροφοδοτικο ή απο motherboard?

3) πρεπει να προσεξω κατι ιδιαιτερα στις ρυθμισεις του BIOS? ποιες ειναι οι φυσιολογικες θερμοκρασιες που πρεπει να δουλευει το μηχανιμα?

4) ποιες ειναι οι καλυτερες ρυθμισεις για να βλεπω το desktop μου στην οθονη της tv?(sony 32' wide screen)

αυτα προς το παρον. το μηχανημα απο το λιγο που το ανοιξα δειχνει να δουλευει πολυ καλα. ελπιζω συντομα να καταφερω να αξιοποιησω ολες τις δυνατοτητες του(SATA, RAID κτλ)

ευχαριστω και παλι ολα τα παιδια που βοηθησαν με τα σχολια τους :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος OverClocker ( 1 Μάρ. 2004 , 19:13)

Πες μου πως μετράς τα Frames σε ένα παιχνίδι (για να με πείσεις ότι ξέρεις)και πές μου πόσα τρέχεις στο underground για να κάνουμε την σύγκριση...

Δεν χρειάζεται να κάνουμε καμμία σύγκριση εμείς, ούτε ν'αποδείξω τ'αυταπόδεικτα. Εχουν προβλέψει άλλοι γι'αυτό. Υπάρχουν άπειρα sites με συγκρίσεις των καρτών και βγάζουν την ti4600 γρηγορότερη. Η 5600 ultra είναι ελαφρώς γρηγορότερη σε κάποια παιχνίδια (φαίνεται κι από benchmarks με το aquamark κλπ.) αλλά σε γενικές γραμμές έχουν παρόμοιες επιδόσεις. Βέβαια εγώ μιλούσα για την απλή 5600. Γενικά η κάρτα δεν αξίζει. Γι'αυτό βγήκε η 5700 η οποία με λίγα ευρώ παραπάνω είναι 2 φορές γρηγορότερη..

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος psybill

1) ο δευτερος δισκος επιβαρυνει καθολου το συστημα? δεν μου κανει και πολυ αναγκη, οποτε αν υπαρχει προβλημα τον βγαζω

2) δεν εχω βαλει ακομα ανεμιστηρακια στο κουτι. με 2 ειμαι ενταξει?(ενα μπροστα - 1 πισω). απο που να δωσω ρευμα στα ανεμιστηρακια? απο το τροφοδοτικο ή απο motherboard?

3) πρεπει να προσεξω κατι ιδιαιτερα στις ρυθμισεις του BIOS? ποιες ειναι οι φυσιολογικες θερμοκρασιες που πρεπει να δουλευει το μηχανιμα?

Κατ'αρχήν καλορίζικο! Κατά δεύτερον, ο δεύτερος δίσκος φυσικά και δεν επιβαρύνει το σύστημα. Τα ανεμιστηράκια που λες υπήρχαν με την αγορά ; Δεν αναφέρεσαι στο ανεμιστηράκι του τροφοδοτικού έτσι ; Αν ναι, τότε πρέπει να είσαι εντάξει (έχεις full tower; ). Απ'όπου και να δώσεις ρεύμα είναι το ίδιο..

 

Οσο για το BIOS, σχεδόν όλες οι motherboard πλέον έχουν επιλογές για να ρυθμίζουν αυτόματα όσες επιλογές αφορούν μνήμες κλπ. οπότε αν επιλέξεις π.χ. Aggressive settings θα είσαι εντάξει. Αργότερα, αφού ασχοληθείς και το ψάξεις λίγο, μπορείς να επέμβεις κι αλλού. Αν έχεις την stock ψύκτρα κι ανεμιστήρα θα πρέπει να βλέπεις θερμοκρασίες κοντά στο 56-58 για τον επεξεργαστή (ίσως παραπάνω). Πρώτη σου προτεραιότητα θα πρέπει να είναι ν'αγοράσεις μία καλή ψύκτρα.

 

 

Μιχάλης :alien:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος michpan (15 Μάρ. 2004 , 22:37)

 

Δεν χρειάζεται να κάνουμε καμμία σύγκριση εμείς, ούτε ν'αποδείξω τ'αυταπόδεικτα. Εχουν προβλέψει άλλοι γι'αυτό. Υπάρχουν άπειρα sites με συγκρίσεις των καρτών και βγάζουν την ti4600 γρηγορότερη. Η 5600 ultra είναι ελαφρώς γρηγορότερη σε κάποια παιχνίδια (φαίνεται κι από benchmarks με το aquamark κλπ.) αλλά σε γενικές γραμμές έχουν παρόμοιες επιδόσεις. Βέβαια εγώ μιλούσα για την απλή 5600. Γενικά η κάρτα δεν αξίζει. Γι'αυτό βγήκε η 5700 η οποία με λίγα ευρώ παραπάνω είναι 2 φορές γρηγορότερη..

 

Που το θυμήθυκες αυτό!!!! :eek:

Η 5600 είναι ελαφρώς πιο γρήγορη και άμα ρίξεις μια καλύτερη ματιά θα το καταλάβεις...απλά η 5600 είναι μια Ti4600 αλλά με λίγο πιο γρήγορη μνήμη και ο επεξεργαστής ελεφρά πιο γρήγορος με περισσότερα Features

Ericsson T28s - Nokia 3330 - Siemens S45 - Siemens S55 - Siemens SL45i - Siemens SX1 - Motorola MPX200 - Siemens SX1 Limited - Siemens CX75 - Qtek 8310 - Nokia N95 - Samsung Omnia i900 - SonyEricsson X10i - Samsung Galaxy S - Samsung Galaxy S2 - Samsung Galaxy Note2 - Samsung Galaxy Note4 - Samsung Galaxy Note9 - Samsung Galaxy S23 Ultra - Samsung Galaxy S24 Ultra

122897885_Screenshot2023-02-162220155.jpg.e6f51eae4d98bfe4a1f50dd86c3c27d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος michpan (15 Μάρ. 2004 , 22:37)

 

 

 

Τα ανεμιστηράκια που λες υπήρχαν με την αγορά ; Δεν αναφέρεσαι στο ανεμιστηράκι του τροφοδοτικού έτσι ; Αν ναι, τότε πρέπει να είσαι εντάξει (έχεις full tower; ). Απ'όπου και να δώσεις ρεύμα είναι το ίδιο..

οχι φιλε μου, δεν αναφερομαι σε αυτο του τροφοδοτικου. δυστυχως τα ανεμιστηρακια δεν υπηρχαν στο κουτι. λεω να κρατησω το ενα απο το παλιο μου pc και να παρω αλλο ενα.

 

Αν έχεις την stock ψύκτρα κι ανεμιστήρα θα πρέπει να βλέπεις θερμοκρασίες κοντά στο 56-58 για τον επεξεργαστή (ίσως παραπάνω). Πρώτη σου προτεραιότητα θα πρέπει να είναι ν'αγοράσεις μία καλή ψύκτρα.

ναι δεν αλλαξα τιποτα. απο το λιγο που τον ανοιξα ειδα οτι παιζει γυρω στους 55 βαθμους, με ανοιχτο κουτι βεβαια(αν εχει σημασια)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...